Προς το περιεχόμενο

Πορειες-μπαχαλακηδες


TXC_ELLAS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τη στιγμή που άνθρωποι αυτοκτονούν, λιποθυμούν παιδιά στα σχολεία, οι άστεγοι είναι δεκάδες χιλιάδες και 200.000 τρώνε καθημερινά στα συσσίτια...

 

Tα νεφελιμ ηρθανε ή ακομα ?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 518
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και στο δευτερο βιντεο καπια ΜΑΤ με ασφαλιτες. τι βλεπεις περιεργο; οι ασφαλιτες ως γνωστον αν θελουν να "μπουν" καπου ντυνονται αναλογα. αν θελουν να μπουν σε μια ομαδα αναρχικων θα ντυθουν σαν λετσοι, αν παρακολουθουν εναν επιχειρηματια σενα εστιατοριο θα ντυθουν με κουστουμι. λογικο ειναι.

 

Επισης αν ειμουν ασφαλιτης το πρωτο που θα με ενδιεφερε θα ηταν προφανως να μη δημοσιοποιηθει η φατσα μου σολες αυτες τις καμερες οποτε με καποιον τροπο θα την εκρυβα.

 

Τώρα για το ότι τα μαγαζιά και τα αυτοκίνητα τα καίνε οι ασφαλίτες, φαντάζομαι ότι επιβάλλεται να το δεχθούν οι πάντες ως δεδομένο, επειδή ...το είπατε!

Ασφαλιτες φυσικα. Πανε το πρωι για υπηρεσια και εκει που κοιτανε τι υπηρεσια εχουν γραφει " Κωστας Παπαδοπουλος 15:00-22:00 Εμπρησμος τραπεζας Alpha Bank στην Πανεπιστημιου 46".

Σε παρακαλω αν επιμεινεις θα αμφιβαλω για τη νουμοσυνη σου.... πραγματικα δηλαδη με ενα κομμενο βιντεο που ξεκιναει με αστυνομικους πεσμενους πανω σε καποιον μπορεις να βγαλεις ασφαλες συμπερασμα για το τι ακριβως προηγηθηκε;

 

Παντως ειμαι περιεργος να μου πει καποιος απαυτοιυς που πιστευουν οτι οια σφαλιτες τα κανουν ολα, πως ακριβως γινεται αυτο;

δηλαδη π.χ. αν ο αδερφος μου περασει την αστυφυλακων φετος, σε 3 χρονια θα χει βγει απτη σχολη και μπορει να γινει ασφαλιτης.

Τι ακριβως γινεται, του λεει ο διοικητης του οτι θα καιει τραπεζες και οταν περνει τηλεφωνο να μαθει τη υπηρεσια θαχει του λενε π.χ. αυριο εισαι πρωινος,θα πας στην ακαδημιας να κανεις πλιατσικο;

ή ξερω γω πανεπιστημιου να καψεις 2-3 κτηρια;

 

ειμαι περιεργος καποιος να μου πει τη θεωρια του.

 

Στο παρακάτω βίντεο βλέπουμε ασφαλίτη να θέλει να παρεισφρήσει στους μπαχαλάκηδες έχοντας ντυθεί κατάλληλα, όπως είπε κι ο φίλος ο Hamurabi. Για να γίνει πιο πιστευτός βέβαια έβαλε και φωτιά. Για να κάνει blend in φυσικά, δεν είχε σκοπό να προκαλέσει μπάχαλο για να επέμβουν τα ΜΑΤ και να τα γαμήσουν όλα, αυτά είναι αστεία πράγματα και συκοφαντίες όπως υπονόησε ό έτερος φίλος deesnider.

 

https://www.youtube.com/watch?v=7CbkoB2ewiY

 

Γνωρίζω ότι το βίντεο δεν είναι HD 1080 οπότε θα προκύψουν εύλογες απορίες κι αμφισβητήσεις. Μπορεί ο αριστερός μπαχαλάκης να ήταν απλώς φίλος του ματατζή από το στρατό. Μπορεί ο ΜΑΤατζής να μην τον είδε, μετά που τον αγκάλιασε. Μπορεί η φωτιά να μπήκε μόνη της. Μπορεί το βίντεο να είναι μοντάζ. Μπορεί να ήταν βαλτός από τα Goodys για να πλήξει την πελατεία των McDonalds.

 

Τόσες πολλές σοβαρές πιθανότητες και εξηγήσεις αλλά ντε και καλά να βγάλουν ένοχους τους ματατζήδες. Ειναι εμετικό, ντροπή σας.

 

 

Εντωμεταξύ δεν βάζω ούτε ένα από τα χιλιάδες βίντεο και φωτογραφίες που δείχνουν μπαχαλάκηδες να βγαίνουν από κλούβες ή να συνομιλούν με ΜΑΤάδες γιατί θα γραφτούν οι γνωστές π1π3ς.

 

Βρέθηκε βίντεο που δείχνει μπάχαλο που ΚΑΙ βάζει φωτιά ΚΑΙ πλακώνουν ματατζήδες ΚΑΙ δεν τον μπουζουριάζουν. Δηλαδή επόμενο στάδιο απόδειξης θα ήταν ενυπόγραφη κατάθεση του αρχηγού της αστυνομίας ότι μπάχαλοι-ασφαλίτες υπάρχουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το βίντεο το θυμάμαι λίγο, δεν είναι το ίδιο άτομο αυτό που έβαλε τη φωτιά και αυτό που έπιασε ο ΜΑΤατζής (άσχετα με το γιατί τον άφησε κτλ)

Η τσάντα είναι μαύρη του πρώτου, φορούσε γάντια και μερικά ακόμη που δεν θυμάμαι τώρα

 

 

Άσχετο με αυτό όμως, τα mc donald δεν τα καίνε αναρχικοί λόγο ιδεολογίας;Δηλαδή μένουν στο απλός να τα καταστρέψουν ολοσχερώς αλλά στο να μπει φωτιά έχουν κόλλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ενικός: Δεν ψήφιζα κανέναν από τους δύο που αναφέρεις, αλλά ούτε και κάποιον από τους αμέσως «μικρότερους», είτε δεξιούς, είτε αριστερούς. Πολλές δε φορές, δεν πήγα καν να ψηφίσω, πράγμα το οποίο, ρεαλιστικά μιλώντας, δεν το θεωρώ καθόλου επιλήψιμο ή αξιοκατάκριτο. Το εκλογικό σύστημα της Ελλάδας, ξέρεις, έχει φροντίσει με την ανάλογη συνταγματική ρύθμιση να προστατεύσει τα νώτα του: Ακόμα κι αν απέχει το 95% του εκλογικού σώματος, κυβέρνηση σχηματίζει αυτός που θα πλειοψηφεί μέσα στο υπόλοιπο 5%. Η ψήφος δε στα λεγόμενα «μικρά» κόμματα, επίσης δεν επηρεάζει ούτε στο ελάχιστο, δεδομένου ότι απ' όσα πρόβατα τελικώς ψηφίσουν, το συντριπτικά μεγαλύτερο ποσοστό ψηφίζει έναν από τους δύο μεγάλους, οι οποίοι αναμετρούνται μόνοι τους στο δεύτερο γύρο.

 

Αυτά τα ολίγα περί της δήθεν σημασίας της ψήφου. Δική μου επιλογή σε κάθε έκφανση της ζωής μου, είναι να γράφω εκεί που δεν πιάνει μελάνι, όσους κάνουν το ίδιο σε 'μένα. Αρνούμαι λοιπόν να συμμετάσχω στο θέατρό τους κι όποιος θέλει να μου προσδώσει οποιοδήποτε χαρακτηρισμό, από 'μένα είναι ελεύθερος να το κάνει. Ούτε κρύο, ούτε ζέστη!

 

Όσο για το τι έκανα τόσα χρόνια για ν' αλλάξει η κοινωνία... συγνώμη αλλά αδρανούσα, καταναλώνοντας όλες τις δυνάμεις και το χρόνο μου, στην προσπάθεια να επιβιώσω. Αφού διεκδίκησα δε - χωρίς ποτέ όμως να σπάσω ή να κάψω τον κόπο των συμπολιτών μου, μια και δεν ήταν εκείνοι που μου τα στερούσαν - αυτά που πίστευα ότι δικαιούμαι και είδα ότι σε κάθε περίπτωση έπαιρνα απ' τα τρία το μακρύτερο, πήρα μαζί μου κάποια ελάχιστα χρήματα που είχα όλα κι όλα (το 90% του ποσού αυτού, προήλθε από την αποζημίωσή μου, λόγω απόλυσης από την τελευταία μου εργασία στην Ελλάδα πριν από 5 χρόνια), έριξα μαύρη πέτρα πίσω μου και το κωλοχανείο, του οποίου η μόνη έννοια και σπουδή ήταν να με γονατίζει κάθε στιγμή, το έχω ήδη διαγράψει ακόμα και ως ανάμνηση. Θα ήθελε πολύ να μπορεί να με φορολογεί για τα εισοδήματά μου της τελευταίας πενταετίας, αλλά δεν του έκανα το χατήρι! Δουλεύω και ζω όπως αξίζει σε κάθε άνθρωπο που σέβεται τον εαυτό του να ζει: Αξιοπρεπώς! Όλες οι τυπικές μου υποχρεώσεις έχουν μεταφερθεί εδώ που βρίσκομαι, ενώ στην Ελλάδα δεν έχω τίποτα δικό μου. Ας μείνει με την ξινίλα. Μια φορά το χρόνο επισκέπτομαι τους δικούς μου κι από 'κει κι ύστερα, το skype να είναι καλά.

 

 

 

Κι εγώ μπορεί να ...δηλώνω «άρχοντας του σύμπαντος». Μεταξύ του τι δηλώνεις και του τι πραγματικά είσαι/πράττεις, υπάρχει άβυσσος...

 

 

 

Να που ήρθε η στιγμή να σου απαντήσει ένας! Το λοιπόν: Όλα αυτά που αναφέρεις ότι έχουν κερδηθεί, ισχύουν μόνο στα χαρτιά. Στην πράξη, έχει κερδηθεί ένα αρχ...! Ζεις σε πλάνη αν πιστεύεις ότι εφαρμόζεται οκτάωρο και πενθήμερο. Από τότε που «κερδήθηκαν», καταστρατηγούνται και παραβιάζονται πιο βάναυσα και πιο προκλητικά, από τότε που ήταν υπό διεκδίκηση. Τουλάχιστον τότε το ήξερες ότι δεν υφίστανται αλλά, μέσα στα τεράστια ζόρια που τράβαγες, δεν είχες και τους από πάνω (από κυβερνήσεις μέχρι εργοδότες) να σε λένε και μαλάκα κατάμουτρα, υποστηρίζοντας ότι ισχύουν.

 

Όσο για τα υπόλοιπα ...ρομαντικά που απαριθμείς (ελευθερια λογου, ατομικη ελευθερια, ισοτητα μεταξυ φυλων και κοινωνικων ταξεων, δημοκρατια, εθνικη ελευθερια, ανεξιθρησκεια, συνταξη, ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη), το καθένα απ' αυτά αποτελεί από μόνο του ένα πικρό ανέκδοτο. Αν πιστεύεις στ' αλήθεια ότι απολαμβάνεις στην πράξη έστω κι ένα από τα παραπάνω, είσαι ευτυχισμένος. Πρόσεχε μόνο, διότι αν πέσεις απ' το σύννεφο στο οποίο ζεις, θα πονέσεις πολύ. Αλήθεια, δεν ξέρω τι να πρωτοξεχωρίσω απ' όσα «κερδισμένα» ανέφερες, χωρίς να αδικήσω τα υπόλοιπα. Ένα πιθανό φαβορί «ξεκαρδίσματος», είναι η «ισότητα μεταξύ φύλων (ή φυλών; ) και κοινωνικών τάξεων», αλλά και τ' άλλα δεν πάνε πίσω... να 'σαι καλά, μου έφτιαξες τη μέρα!

 

 

 

Μόνο αυτά καταφέρατε: Να καταστρέψετε (περιουσίες ανθρώπων που δεν ήταν ούτε στον ελάχιστο βαθμό υπεύθυνοι για τη μη παροχή των όσων διεκδικούσατε), να κάψετε ό,τι και στην προηγούμενη παρένθεση, επιβαρύνοντας τους συμπολίτες σας με το κόστος της αποκατάστασης των όσων προκαλέσατε και να σκοτώσετε ανθρώπους που δεν έφταιγαν πουθενά (εκτός ίσως από το ότι κάποιοι ξεγελάστηκαν και συμμετείχαν στο μπάχαλο που δημιουργούσατε, πληρώνοντας την πλάνη τους και με τη δική τους ζωή, μια και δεν ήταν αρκετές εκείνες όσων δε συμμετείχαν...)

 

Μείνατε δε με τη φαντασίωση, ότι όντως «κερδήθηκαν» όλα όσα προανέφερες. Πρέπει να είναι ωραία η ζωή στο σύννεφο, τελικά! Δε στέλνεις καμιά πανοραμική φωτογραφία, να χαζέψουμε κι εμείς οι υπόλοιποι, που επιλέξαμε να μην ονειροβατούμε;

 

 

 

Εγώ μάγκα μου, είναι πλέον αραχτός στον καναπέ μου, απολαμβάνοντας όσα κέρδισα και συνεχίζω να κερδίζω, με το δικό μου κόπο, με τη δική μου δραστηριότητα και με ρίσκο των δικών μου χρημάτων. Εσύ και οι ομοϊδεάτες σου, συνεχίστε να «επαναστατείτε», καταστρέφοντας τον κόπο των άλλων και κερδίζοντας «ιδέες», διότι στην πράξη, όπως σου είπα και νωρίτερα, δεν έχετε κερδίσει τίποτα απολύτως. Ούτε προς όφελος ατομικά δικό σας, ούτε προς όφελος της κοινωνίας, για την οποία υποκρίνεστε ότι παλεύετε.

 

Αλίμονο αν δεν ήμουν απέναντι...

 

 

 

πραγματικα απορω με το πως μπορεσες και εγραψες σε ενα ποστ τοσες ανακριβειες...

 

αλλα ας τα παρουμε απο την αρχη.

δεν σου αρεσει το εκλογικο συστημα και συμφωνω.η διαφορα μας ειναι οτι εσυ το υπομενεις υποτακτικα ενω καποιοι αλλοι το πολεμανε και το πυροβολουν...

δικαιωμα σου να εισαι ηττοπαθης και υποτακτικος...

ο che ειχε πει καποτε "σταματα να σκεφτεσαι πως θα πληρωσεις...και γω αυτο εκανα μεχρι που μια μερα ξυπνησα και αρχησα να τους πληρωνω με σφαιρες"...

 

επισης μπορει εγω να δηλωνω οτι θελω να μπω στην βουλη αλλα αυτο παραμενει γεγονος μεχρι να αποδειξεις το αντιθετο.

 

οσο για ολα τα αλλα προφανως δεν γνωριζεις τις εργασιακες συνθηκες προ του μαη στο σικαγο.

και ναι σε γενικες γραμμες στον δυτικο κοσμο υπαρχει το 8ωρο,το 5νθημερο,η συνταξη , η ανεξιθρησκεια.

εκτος και αν εκει που εισαι αμα πεις πως εισαι αθεος θα σε μπαγλαρωσουν...

η μηπως δεν σου κολανε ενσημα...γιατι αν γινετε αυτο εσυ εισαι ξανα ο υποτακτικος που το υπομενεις...

 

μα ειναι γεγονος οτι οι ιδεολογοι και οι επαναστατες παντα λιγοι ειναι...δεν περιμενω απο ανθρωπους σαν και εσενα να αλλαξουν...αλλα ιστορικα παντα ερχεται η ωρα της πεινας και τοτε αλλαζουν πολλα...

και εστω και για ενα κομματι ψωμι οι ανθρωποι αναγκαζονται να επαναστατησουν...και παει η ανθρωποτητα μισο βημα μπροστα...

 

δυστηχως γεμισαμε απο υποτακτικους που καρτερουν τον θανατο τους!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παρακάτω βίντεο βλέπουμε ασφαλίτη να θέλει να παρεισφρήσει στους μπαχαλάκηδες έχοντας ντυθεί κατάλληλα, όπως είπε κι ο φίλος ο Hamurabi. Για να γίνει πιο πιστευτός βέβαια έβαλε και φωτιά. Για να κάνει blend in φυσικά, δεν είχε σκοπό να προκαλέσει μπάχαλο για να επέμβουν τα ΜΑΤ και να τα γαμήσουν όλα, αυτά είναι αστεία πράγματα και συκοφαντίες όπως υπονόησε ό έτερος φίλος deesnider.

 

https://www.youtube.com/watch?v=7CbkoB2ewiY

 

Γνωρίζω ότι το βίντεο δεν είναι HD 1080 οπότε θα προκύψουν εύλογες απορίες κι αμφισβητήσεις.

 

Από τότε που εμφανίστηκε το youtube, έχουν χάσει τη σημασία τους τα στοιχεία και οι αποδείξεις. Η ένδειξη είναι υπέρ αρκετή, ειδικά όταν επιλέγεις να την αξιολογείς υπό το πρίσμα που ταιριάζει με την ιδεολογία σου.

 

Επειδή λοιπόν, ο «έτερος φίλος deesnider» έχει ως κανόνα να μην υπονοεί ποτέ, αλλά μόνο να αμφισβητεί όταν δε βλέπει επαρκείς αποδείξεις, σου λέει το εξής:

 

Στο βίντεο που παρέθεσες - του οποίου το τελευταίο πρόβλημα είναι η χαμηλή του ευκρίνεια, αφού δίνει την εντύπωση ότι αυτός που τα τράβηξε ήταν καβάλα σε κομπρεσέρ - εσύ βλέπεις ασφαλίτη να θέλει να ...μπλα, μπλα, μπλα. Εγώ βλέπω έναν τύπο που σπάει και καίει ένα κατάστημα, ο οποίος μπορεί να είναι ασφαλίτης, όπως μπορεί να είναι και αστροναύτης. Ποιο ακριβώς χαρακτηριστικό γνώρισμα των ασφαλιτών, έπιασε το αετίσιο μάτι σου επάνω του, το οποίο δεν κατάφερα να διακρίνω εγώ όσο κι αν στραβώθηκα, κοιτώντας ακόμα και με τα μάτια κολλημένα στην οθόνη; Αν εννοείς το «κατάλληλο ντύσιμο» που τον κάνει να μοιάζει μ' αυτούς που προκαλούν τα επεισόδια, δε χρειάζεται να συζητάμε άλλο. Βγάζουμε με τη μία το γενικό συμπέρασμα, ότι όλοι όσοι σπάνε και καίνε είναι ασφαλίτες, αφού όλοι μέσα στην ίδια ενδυματολογική μόδα βρίσκονται. Με δυο λόγια, όχι μόνο τα έκτροπα επακόλουθα κάθε τέτοιας «κινητοποίησης» είναι οργανωμένα από ασφαλίτες, αλλά και οι ίδιες οι κινητοποιήσεις από τη γέννησή τους. Ασφαλίτες τις οργανώνουν και ασφαλίτες είναι όλα τα μέλη τους, τα οποία μετά την πορεία, ξεχαρμανιάζουν καίγοντας ότι βρουν μπροστά τους. Το λύσαμε, φαντάζομαι! Πάμε γι' άλλα τώρα...

 

Για να μην κουράζεσαι, κάνε ένα πείραμα: Δείξε το συγκεκριμένο βίντεο σε κάποιους τυχαίους, χωρίς να τους προκαταβάλλεις με νύξεις του στυλ «κοίτα το γαμ... το μπάτσο, που βάζει φωτιά ώστε μετά να τα φορτώσει στους αγωνιστές» και ρώτησέ τους τι βλέπουν. Μεταξύ όσων δεν πάθουν ναυτία από το κούνημα της κάμερας, τσέκαρε το πόσοι θα είναι εκείνοι που θα σου πουν ότι βλέπουν ασφαλίτη και ίσως μπορέσεις να απαντήσεις στον εαυτό σου, σχετικά με το αν είναι λογικό να είσαι τόσο βέβαιος για κάποια πράγματα. Μετά βέβαια, ακόμα και τον ίδιο σου τον εαυτό θα τον διαψεύσεις, αφού είπαμε ότι δεν εξετάζουμε καν την όποια εκδοχή αντιτίθεται στα ιδεολογικά μας στεγανά, αλλά ίσως να αποκτήσεις κάποια φευγαλέα επαφή και με την «άλλη πιθανότητα». Έτσι για την εμπειρία ρε παιδί μου...

 

Αυτά από τον «έτερο φίλο deesnider» - γνωστό και ως «master of insinuation» - ο οποίος δε θα έμπαινε καν στον κόπο να απαντήσει σε έναν ακόμα φορέα παρωπίδων, αν δεν είχε δει την αναφορά στο άτομό του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το βίντεο το θυμάμαι λίγο, δεν είναι το ίδιο άτομο αυτό που έβαλε τη φωτιά και αυτό που έπιασε ο ΜΑΤατζής (άσχετα με το γιατί τον άφησε κτλ)

Η τσάντα είναι μαύρη του πρώτου, φορούσε γάντια και μερικά ακόμη που δεν θυμάμαι τώρα

 

 

Άσχετο με αυτό όμως, τα mc donald δεν τα καίνε αναρχικοί λόγο ιδεολογίας;Δηλαδή μένουν στο απλός να τα καταστρέψουν ολοσχερώς αλλά στο να μπει φωτιά έχουν κόλλημα;

 

δεν ειναι το ιδιο ατομο...ειναι η παρεα του...

τραβα μεχρι τον δρομο καμια φορα να ανοιξουν τα ματια σου...σε εφαγε το μεγκα τσανελ...

 

και ναι γενικα εχουν προβλημα οι αναρχικοι με την φωτια απο την μαρφιν και μετα...

επειδη τα καναλια τους το φορτωσαν πολυ δυσκολα βαζουν πλεον φωτια σε κτηρια...για να μην πω ποτε και φανω υπερβολικος.

 

οσο για σενα deesnider αμα ενας ματατζης πιανει εναν μπαχαλακια και τον αφηνει τι ειναι???μπαχαλακιας η μπατσος???για πες μας εσυ με την λογικη σου....

η δεν το ειδες αυτο????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζόταν όλο το κατεβατό, ούτε οι 5 παραγράφοι να μου λες για την κουνημένη (??!!) κάμερα.

 

Αρκούσε ένα, "ο ματατζής που τον κλωτσομπουνίδιασε αρχικά δεν τον συνέλαβε τελικά γιατί..."

 

Edit: Ξαναδιάβασα το μήνυμα σου και μου ήρθε η υποψία ότι μάλλον είδες τα πρώτα 5 δευτερόλεπτα και μετά το έκλεισες, αλλιώς έστω για το γαμώτο κάπου θα ανέφερες το πάνω, έστω σαν υποσημείωση μέσα σε πέντε παραγράφους. Δεν πειράζει, next time.

 

 

ω ρε φίλε, βγήκα κι αντιεξουσιαστής ιδεολόγος τώρα. Που 'στε ρε @sos@ και washcloud να με δείτε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπάχαλος

 

pappous.jpg

 

Και άλλος μπάχαλος

 

EVH01_EPEISODIA_AGANAKTISMENOI457.jpg

 

Ακόμα ένας επικίνδυνος μπάχαλος

 

aganaktismenoi_syntagma_xtyphma_paidiou.jpg

 

Και τέλος οι πλέον καταζητούμενοι

 

mat-anapiroi.jpg

 

 

30027523806704056571517.jpg

 

ΟΕ ΟΕ ΟΕ..ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΑΠ ΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.

 

Aganaktismenoi_Syntagma.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλεον ειναι κοινο μυστικο ποιοι βγαινουν και σπανε.

αλλα φυσικα αν εβγαινες και το ελεγες αυτο πριν 5-10 χρονια αυτοματα σε κατηγορουσαν ως "αναρχικο" και οτι αλλο παρεμφερες επιθετο υπαρχει.

βεβαια τοτε ηταν η εποχη των παχιων αγελαδων,και ολοι ηταν η βολεμενοι η στη κοσμαρα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι απλά κοινό μυστικό. Το λέμε ελεύθερα.

Αυτοί που τα σπάνε έχουν σκοπό να διαλύουν την οποιαδήποτε ειρηνική πορεία. Εξυπηρετούν ξεκάθαρα κυβερνήσεις που εφαρμόζουν το μνημόνιο με τέτοιο τρόπο ώστε να πλήττεται το αδύνατο στρώμα.

Εξ αιτίας αυτών, ο κόσμος πλέον δε μπορεί να διαμαρτυρηθεί ειρηνικά. Κατάφεραν και κατέστρεψαν το μοναδικό τρόπο των λίγων που ήθελαν να αντιδράσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ το υπομενεις υποτακτικα...

...δικαιωμα σου να εισαι ηττοπαθης και υποτακτικος...

 

Δε διαβάζεις τι γράφει ο άλλος, μάγκα! Ούτε το υπομένω - πόσο μάλλον ...υποτακτικά! - ούτε αντιμετωπίζω καμιά κατάσταση με ηττοπάθεια. Το 'χω γράψει στα τέτοια μου εδώ και 5 χρόνια και το ατενίζω αγέροχα(!), από απόσταση 3000 χιλιομέτρων. Όπως έχω γράψει και τους ηττοπαθείς που το υπομένουν υποτακτικά, αλλά και τους επαναστάτες του γλυκού νερού. Δημιούργησα μόνος μου μια επιτυχημένη επαγγελματική κατάσταση, η οποία μου επιτρέπει να περνάω ζάχαρη, χωρίς να πρέπει να απολογηθώ σε κανέναν γι' αυτό, παίρνοντας πίσω το αίμα των 20 χρόνων που πέταξα στα σκουπίδια όντας στην Ελλάδα. Εσύ αυτό μπορεί να το αποκαλείς ηττοπάθεια. Εγώ το λέω ηδονή...

 

ο che ειχε πει καποτε "σταματα να σκεφτεσαι πως θα πληρωσεις...και γω αυτο εκανα μεχρι που μια μερα ξυπνησα και αρχησα να τους πληρωνω με σφαιρες"...

 

Άσε ρε τον Che στην ησυχία του! Ούτε μια τρίχα απ' τα ... του δεν είσαι, εσύ και οι όμοιοί σου! Μου μάθατε και τι είπε ο Che, γιαλαντζί επαναστάτες!

 

επισης μπορει εγω να δηλωνω οτι θελω να μπω στην βουλη αλλα αυτο παραμενει γεγονος μεχρι να αποδειξεις το αντιθετο.

 

...αυτό που δηλώνεις εσύ είναι ...γεγονός(!) - επειδή το ότι εσύ το δηλώνεις, αρκεί για να καταρρίψει κάθε ίχνος αμφισβήτησης - και πρέπει εγώ να ...αποδείξω ότι δε λες υπερφίαλες τρίχες...

 

...να σου πω! Το καλάμι σου που το παρκάρεις; Δε φαντάζομαι να το αφήνεις στο δρόμο και να σου το γρατσουνίσει κάνας βλάκας...

 

οσο για ολα τα αλλα προφανως δεν γνωριζεις τις εργασιακες συνθηκες προ του μαη στο σικαγο.

και ναι σε γενικες γραμμες στον δυτικο κοσμο υπαρχει το 8ωρο,το 5νθημερο,η συνταξη , η ανεξιθρησκεια.

εκτος και αν εκει που εισαι αμα πεις πως εισαι αθεος θα σε μπαγλαρωσουν...

η μηπως δεν σου κολανε ενσημα...γιατι αν γινετε αυτο εσυ εισαι ξανα ο υποτακτικος που το υπομενεις...

 

Γνωρίζω όμως πολύ καλά τις εργασιακές συνθήκες των τελευταίων 25 ετών στην Ελλάδα. Επαναλαμβάνω λοιπόν, ότι οι «γενικές γραμμές» στις οποίες αναφέρεσαι, περιγράφουν καταστάσεις οι οποίες υπάρχουν μόνο στα χαρτιά. Αν εσένα σε καλύπτει το ότι ενώ υπάρχει νόμος που ορίζει οκτάωρη και πενθήμερη εργασία, στην πράξη παραβιάζεται σχεδόν στο σύνολο των περιπτώσεων, εμένα μου περισσεύει. Είναι αυτά που σου έλεγα νωρίτερα, περί ζωής στα σύννεφα. Γιατί να σου χαλάσω τ' όνειρο;

 

Α, να μη το ξεχάσω! Εδώ που είμαι, δεν ασχολείται κανείς με το αν και σε τι πιστεύεις. Ό,τι τραβάει η ψυχή σου έχουμε: χριστιανούς, μουσουλμάνους, άθεους και κανένας δεν αντιμετωπίζει ούτε το ελάχιστο πρόβλημα με το να δηλώσει δημοσίως τις όποιες πεποιθήσεις του.

 

Α, ούτε αυτό να μην ξεχάσω! Ελεύθερος επαγγελματίας είμαι, ποιος να μου κολλήσει ένσημα; Τη δε περίθαλψή μου την πληρώνω απευθείας (όχι μέσω εισφορών σε ασφαλιστικούς φορείς), τη στιγμή που θα τη χρειαστώ, στο ...ταμείο του εκάστοτε νοσοκομείου. Ω της εκπλήξεως δε, μου στοιχίζει απίστευτα λιγότερο, από το να υπήρχε π.χ. κάτι σαν Τ.Ε.Β.Ε....

 

...πάλι σου χάλασα την εικόνα του «υποτακτικού που υπομένει», ε; Συμπάθα με, δεν το έκανα επίτηδες...

 

δεν ειναι το ιδιο ατομο...ειναι η παρεα του...

 

Αν καμιά φορά τα κάνει πουτ@ν@ κάποιος απ' την παρέα σου, αλλά αποδειχθεί πιο σβέλτος από 'σένα και γίνει Λούης, δε φαντάζομαι να σου ξινίσει αν μαζέψουν εσένα αντί για εκείνον...

 

και ναι γενικα εχουν προβλημα οι αναρχικοι με την φωτια απο την μαρφιν και μετα...

επειδη τα καναλια τους το φορτωσαν πολυ δυσκολα βαζουν πλεον φωτια σε κτηρια...για να μην πω ποτε και φανω υπερβολικος.

 

Τι καλά παιδιά! Μετά τη marfin, μας έκαναν τη χάρη και ...μείωσαν τα μπουρλότα! Για ό,τι έκαψαν μέχρι τότε, νερό κι αλάτι! Τι διάολο, κακίες και πείσματα θα κρατάμε;

 

οσο για σενα deesnider αμα ενας ματατζης πιανει εναν μπαχαλακια και τον αφηνει τι ειναι???μπαχαλακιας η μπατσος???για πες μας εσυ με την λογικη σου....

η δεν το ειδες αυτο????

 

Εγώ με τη λογική μου, λέω ότι δε μπορώ να είμαι σίγουρος για τους λόγους οι οποίοι συνετέλεσαν στο να τον αφήσει (αν θεωρήσουμε δεδομένο ότι δεν επρόκειτο για διαφορετικό πρόσωπο, όπως αναφέρθηκε νωρίτερα ως πιθανότητα). Όσο πιθανό είναι να πρόκειται για «φιλαράκια», άλλο τόσο πιθανό είναι να έπρεπε να τον αφήσει, προκειμένου π.χ. να ασχοληθεί με κάποιον άλλο, κατά την κρίση ή τις διαταγές του, πιο επικίνδυνο. Η διαφορά μεταξύ της δικής μου λογικής και της δικής σου, είναι ότι η δική μου μου επιτρέπει να βλέπω και λίγο πιο πέρα από το «μπατσοιγουρουνιαδολοφονοι», το οποίο αποτελεί απαράβατο όριο της δικής σου.

 

Δεν χρειαζόταν όλο το κατεβατό, ούτε οι 5 παραγράφοι να μου λες για την κουνημένη (??!!) κάμερα.

 

Αρκούσε ένα, "ο ματατζής που τον κλωτσομπουνίδιασε αρχικά δεν τον συνέλαβε τελικά γιατί..."

 

Edit: Ξαναδιάβασα το μήνυμα σου και μου ήρθε η υποψία ότι μάλλον είδες τα πρώτα 5 δευτερόλεπτα και μετά το έκλεισες, αλλιώς έστω για το γαμώτο κάπου θα ανέφερες το πάνω, έστω σαν υποσημείωση μέσα σε πέντε παραγράφους. Δεν πειράζει, next time.

 

Καλά που το ξαναδιάβασες! Διάβασε τώρα και την απάντηση που έδωσα στον προηγούμενο, για να μην την γράφω ξανά. Όχι ότι θα σε καλύψει, απλά για να μη λες ότι δεν απάντησα...

 

(η υποψία σου σε πρόδωσε, ολόκληρο το είδα και με ιδιαίτερη προσοχή μάλιστα...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο πιθανό είναι να πρόκειται για «φιλαράκια», άλλο τόσο πιθανό είναι να έπρεπε να τον αφήσει, προκειμένου π.χ. να ασχοληθεί με κάποιον άλλο, κατά την κρίση ή τις διαταγές του, πιο επικίνδυνο.

Ok έστω ότι εγώ είμαι προκατειλλημένος αντιεξουσιαστής μπάχαλος ανάρχας που βλέπω παντού ασφαλίτες (γελάω με αυτά που γράφω αλλά ας όψεται), εσύ με την τετράγωνη κι ανεπηρέαστη λογική μπορείς να μου δώσεις ένα παράδειγμα που θα σε έκανε να πεις:

"Χμμ, αν τα βάλεις κάτω μάλλον ναι, είναι πιο πιθανό να είναι ασφαλίτης αυτός παρά μπάχαλος ξέμπαρκος".

 

Και γενικά δεν έχω καταλάβει αυτή τη βλακώδη βλακεία που αιωρείται ότι πρέπει να είσαι (α) ακροδεξιός χουντικός αν πιστεύεις ότι μπάτσος καλός δεν είναι μόνο ο νεκρός ή (β) αναρχοαυτόνομος άπλυτος αναρχικός αν υποστηρίζεις ότι ασφαλίτες υπάρχουν και είναι δουλειά τους να σπάνε πορείες, να διαλύουν συγκεντρώσεις και να αποτρέπουν κόσμο από το να κατεβαίνει στο Σύνταγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...