Προς το περιεχόμενο

Πορειες-μπαχαλακηδες


TXC_ELLAS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν μια διαδήλωση μετατραπεί απο ειρηνική σε βίαιη, τι παραπάνω ακριβώς έχει προσφέρει;

Δεν εννοώ τις εικόνες στα δελτία ειδήσεων, που παρακαλάνε για αίμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 518
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν μια διαδήλωση μετατραπεί απο ειρηνική σε βίαιη, τι παραπάνω ακριβώς έχει προσφέρει;

Δεν εννοώ τις εικόνες στα δελτία ειδήσεων, που παρακαλάνε για αίμα!

 

Πίεση της κυβέρνησης, και πιθανή υποχώρηση της μπροστά στον φόβο αποσταθεροποίησης της χώρας. Κανείς σόφρων κυβερνήτης δεν νομίζω να θέλει, τουλάχιστον σήμερα, έναν εμφύλιο στη χώρα του.

Οταν λέω βίαια διαδήλωση φυσικά, εννοώ τον λαο να στρέφεται με βια προς τους υπεύθυνους. Όχι το σπάσιμο μικρομάγαζων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λέω βίαια διαδήλωση φυσικά, εννοώ τον λαο να στρέφεται με βια προς τους υπεύθυνους. Όχι το σπάσιμο μικρομάγαζων

 

Μα για κάποιους το ίδιο πράγμα είναι απ'ότι φαίνεται. Όταν ακούω ατάκες του στυλ "έχουν λεφτά για να φτιάξουν μαγαζί εκεί και ασφάλεια οπότε καλά να πάθουν" ή "ας πρόσεχαν να μην άνοιγαν μαγαζί εκεί, συντηρούν το κεφάλαιο" από υποτιθέμενους αναρχικούς το μυαλό μου πάει στο πεντάχρονο παιδάκι που νομίζει ότι αν κάνει πουτάνα το σπίτι του θα του κάνουν το χατήρι.

 

Παρεμπιπτόντως, κάποιος ανέφερε αρκετά νωρίτερα πως επειδή δουλεύουμε είμαστε δούλοι. Ουδέτερη ερώτηση, στο παιδί του θα πει το ίδιο πράγμα όταν φτάσει στα δεκαοχτώ ή μέχρι τότε θα έχει βρει τρόπο να χέζει λεφτά για να καταφέρει να το συντηρήσει;

 

Συγγνώμη που μπλέκω οικογένειες δηλαδή αλλά για το αν ο ίδιος είναι ά(ν)εργος δεν έχω καμία αμφιβολία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα για κάποιους το ίδιο πράγμα είναι απ'ότι φαίνεται. Όταν ακούω ατάκες του στυλ "έχουν λεφτά για να φτιάξουν μαγαζί εκεί και ασφάλεια οπότε καλά να πάθουν" ή "ας πρόσεχαν να μην άνοιγαν μαγαζί εκεί, συντηρούν το κεφάλαιο" από υποτιθέμενους αναρχικούς το μυαλό μου πάει στο πεντάχρονο παιδάκι που νομίζει ότι αν κάνει πουτάνα το σπίτι του θα του κάνουν το χατήρι.

 

Το να σπας την περιουσία κάποιου επειδή όποιος έχει περιουσία είναι καπιταλιστής και πρέπει να του την σπάσουμε, είναι ακραία άποψη ακόμα και για αναρχικό. Εξάλλου, λίγα κινήματα δέχονται την πλήρη κατάργηση ατομικής ιδιοκτησίας, ακόμη και εντός του αναρχικού/αντεξουσιαστικού χώρου.

 

Παρεμπιπτόντως, κάποιος ανέφερε αρκετά νωρίτερα πως επειδή δουλεύουμε είμαστε δούλοι. Ουδέτερη ερώτηση, στο παιδί του θα πει το ίδιο πράγμα όταν φτάσει στα δεκαοχτώ ή μέχρι τότε θα έχει βρει τρόπο να χέζει λεφτά για να καταφέρει να το συντηρήσει;

Η φιλοσοφική θεώρηση πως η δουλειά είναι δουλεία, δεν έχει να κάνει άμεσα με το πως συντηρείται κάποιος. Το ότι το πιστεύει, ή το στηρίζει, δεν σημαίνει ότι δεν δουλεύει κιόλας για να συντηρεί τον εαυτό του. Και δεν είναι κάτι που το σκέφτηκε ένα μέλος του ινσομνια μια ζεστή νύχτα του σεπτέμβρη, είναι μια άποψη την οποία έχουν αναλύσει αρκετοί εδώ και χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ο άλλος λέει δεν γίνεται τίποτα με ειρηνική διαμαρτυρία, άρα γιατί να θέλουν να το σταματήσουν;

 

O δρομος για την "επανασταση" εχει διαφορα ενδιαμεσα σταδια. Δυστυχως ενα απο αυτα ειναι και οι ειρηνικες διαμαρτυριες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα για κάποιους το ίδιο πράγμα είναι απ'ότι φαίνεται. Όταν ακούω ατάκες του στυλ "έχουν λεφτά για να φτιάξουν μαγαζί εκεί και ασφάλεια οπότε καλά να πάθουν" ή "ας πρόσεχαν να μην άνοιγαν μαγαζί εκεί, συντηρούν το κεφάλαιο" από υποτιθέμενους αναρχικούς το μυαλό μου πάει στο πεντάχρονο παιδάκι που νομίζει ότι αν κάνει πουτάνα το σπίτι του θα του κάνουν το χατήρι.

 

Παρεμπιπτόντως, κάποιος ανέφερε αρκετά νωρίτερα πως επειδή δουλεύουμε είμαστε δούλοι. Ουδέτερη ερώτηση, στο παιδί του θα πει το ίδιο πράγμα όταν φτάσει στα δεκαοχτώ ή μέχρι τότε θα έχει βρει τρόπο να χέζει λεφτά για να καταφέρει να το συντηρήσει;

 

Συγγνώμη που μπλέκω οικογένειες δηλαδή αλλά για το αν ο ίδιος είναι ά(ν)εργος δεν έχω καμία αμφιβολία.

 

 

η κοινωνια μας ειναι φτιαγμενη για να δουλευεις για το κεφαλαιο...

ο ινδιανος δεν δουλευε...κυνηγαγε για να φαει και ηταν αρκετο...δεν τον ενοιαζε να φυλαξει μερικα και για τα γεραματα...οπως μας εχουν μαθει εμας σημερα.ουτε τον κοπο και την υπεραξια της οποιας ενασχολησης του την καρπωνοταν ενας κεφαλαιοκρατης.

 

υπαρχουν σημερα κοινοτητες που ειναι αυτονομες.

εχουν το κτημα τους,ζουνε χωρις ρευμα η με φωτοβολταικα μονο για τις αναγκες του κτηματος και οχι για να το πουλανε στην δεη,οργωνουν,ψαρευουν κ.α.

οσα χρειαζονται.οχι παραπανω...δεν εχουν κερδος...δεν ειναι δουλοι του χρημματος.

ανταλλαζουν προιοντα με αλλες παρομοιες κοινοτητες.

ελευθεροι απο το χρημμα.

 

ελπιζω να εγινα κατανοητος.

 

 

 

@deesnider δεν χρειαζεται να σε ξεβρακωσω κι αλλο.το κανεις μονος σου.αφου δεν υπαρχουν ολα αυτα στον κοσμο σου οκ.δεν ειμαι κακος να σου ευχηθω μια χουντα εκει που εισαι ουτε να σε χωσουν σε κανα κλουβι για να καταλαβεις τι εστι ελευθερια.και ελπιζω οταν πας 80 να εχεις μια συνταξη για να εχεις καμια συνταξη απο εκει που εισαι για να μην σε πληρωνω εγω.τοτε θα δεις και τι εστι συνταξη.!!!!ευτηχως τα γραπτα μενουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόλη γι'αυτό λέω υποτιθέμενους αναρχικούς. Αμφιβάλλω αν πάνω από έναν στους δέκα που σπάνε αδιακρίτως έχουν την οποιαδήποτε ιδεολογία για αυτά που κάνουν.

 

Όσο για το δεύτερο απλά το βρίσκω κατιτίς υπερβολικό, ιδιαίτερα σε μια εποχή που ακόμα και τα πρώην ρεμάλια παρακαλάνε να βρουν δουλειά. Γνωρίζω αμυδρά την συγκεκριμένη φιλοσοφία και εν μέρει συμφωνώ μαζί της, άλλα όχι με την υποτιμητική έννοια του "δούλευε ρε δούλε" που υποννοήθηκε.

 

Smile και τι θα σε εμπόδιζε να ενταχθείς σε μια τέτοια κοινότητα; Όχι μόνο εσύ, οποιοσδήποτε ήθελε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φιλοσοφική θεώρηση πως η δουλειά είναι δουλεία, δεν έχει να κάνει άμεσα με το πως συντηρείται κάποιος. Το ότι το πιστεύει, ή το στηρίζει, δεν σημαίνει ότι δεν δουλεύει κιόλας για να συντηρεί τον εαυτό του.

 

Δε θα μπορούσε να παρουσιαστεί ακριβέστερο παράδειγμα, για την ερμηνεία του «έξω απ' το χορό, λες πολλά τραγούδια»

 

(ή, ακόμα πιο απλά: Τώρα μιλάμε για τους άλλους, όχι για 'μένα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόλη γι'αυτό λέω υποτιθέμενους αναρχικούς. Αμφιβάλλω αν πάνω από έναν στους δέκα που σπάνε αδιακρίτως έχουν την οποιαδήποτε ιδεολογία για αυτά που κάνουν.

 

Όσο για το δεύτερο απλά το βρίσκω κατιτίς υπερβολικό, ιδιαίτερα σε μια εποχή που ακόμα και τα πρώην ρεμάλια παρακαλάνε να βρουν δουλειά. Γνωρίζω αμυδρά την συγκεκριμένη φιλοσοφία και εν μέρει συμφωνώ μαζί της, άλλα όχι με την υποτιμητική έννοια του "δούλευε ρε δούλε" που υποννοήθηκε.

 

Smile και τι θα σε εμπόδιζε να ενταχθείς σε μια τέτοια κοινότητα; Όχι μόνο εσύ, οποιοσδήποτε ήθελε;

 

 

την αλλη τριτη φευγω απο ελλαδα για να παω να κανω τετοια κοινοτητα στην ταυλανδη.

εχω βρει χωρο και σε προσκαλω να ερθεις για εθελοντικη εργασια οποτε θελεις.θα εχεις στεγη και τροφη και παρεα.βεβαια δεν ειμαι μπατιρης.εχω τις καβατζες μου.αλλα την αρχη θα την κανω.και απο εκει θα δειξει.

εχω παρει τεχνογνωσια απο βολο και απο χαλκιδα και θα δω πως θα βγει...

 

 

επισης επικεντρωνεσαι στα μπαχαλα.

δεν λες κουβεντα για συλλογικες κουζινες,κοινωνικα ιατρεια,στεγη σε αστεγους...

αυτα δεν τα λεει κανεις για τους αναρχικους.τα μπαχαλα μονο ενδιαφερουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτό λέω υποτιθέμενους αναρχικούς. Αμφιβάλλω αν πάνω από έναν στους δέκα που σπάνε αδιακρίτως έχουν την οποιαδήποτε ιδεολογία για αυτά που κάνουν.

 

Μιας που υπήρξαν και βίντεο πιο πάνω, πολλές καταστροφές σε μικροκαταστήματα γίνονται από ασφαλίτες. Τώρα για καταστροφές τραπεζών και πολυεθνικών, δεν μου φαίνεται περίεργο να γίνονται από αντεξουσιαστές (και με ιδεολογία), και για να είμαι ειλικρινής δεν με στεναχωρεί κιόλας που τις σπάνε.

 

Όσο για το δεύτερο απλά το βρίσκω κατιτίς υπερβολικό, ιδιαίτερα σε μια εποχή που ακόμα και τα πρώην ρεμάλια παρακαλάνε να βρουν δουλειά. Γνωρίζω αμυδρά την συγκεκριμένη φιλοσοφία και εν μέρει συμφωνώ μαζί της, άλλα όχι με την υποτιμητική έννοια του "δούλευε ρε δούλε" που υποννοήθηκε.

Όσο για τη δουλειά-δουλεία, νομίζω ότι αρκετές κομμουνιστικές θεωρίες δέχονται πως η δουλειά σε ένα καπιταλιστικό καθεστώς είναι αναγκαστικά δουλεία. Αλλά αυτό είναι κάπως εκτός θέματος.

Για το "δούλευε ρε δούλε" συμφωνω, τίποτε κατακριτέο στο να κάνει κάποιος τα απαραίτητα για να συντηρεί τον εαυτό του και την οικογένεια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

ανταλλαζουν προιοντα με αλλες παρομοιες κοινοτητες.

ελευθεροι απο το χρημμα.

 

ελπιζω να εγινα κατανοητος.

 

Aυτο ποτε δεν το καταλαβα (ως επιχειρημα) ε.

 

Εγω ξερω να φτιαχνω παπουτσια. Εσυ παραγεις λαχανικα. Εγω δε γουσταρω να φαω τα λαχανικα σου αλλα εσυ θελεις παπουτσια.

Ο Μπαμπης γουσταρει λαχανικα και το μονο που ξερει να κανει καλα ειναι να ξεγενναει, αλλα εσυ δεν εισαι γυναικα.

 

Τωρα φαντασου το αυτο σε μεγαλυτερη κλιμακα εκατονταδων ανθρωπων (δε λεω καν παραπανω ε).

 

Πως θα ειναι ολοι χαρουμενοι? Αν εχουν κατι που να μπορουν να ανταλλασσουν με υπηρεσιες και αγαθα. Δηλαδη χρημα. Ή εστω Κοτες ρε παιδι μου, αλλα κατι που να εχουν συμφωνησει ολοι πως δεχονται να ανταλλαξουν το αγαθο τους ή την υπηρεσια τους με αυτο για να μπορουν να κανουν το ιδιο μετα.

 

Με ποιον διαφορετικο τροπο μπορει να ειναι ολοι ικανοποιημενοι, χορτατοι, ντυμενοι κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα μπορούσε να παρουσιαστεί ακριβέστερο παράδειγμα, για την ερμηνεία του «έξω απ' το χορό, λες πολλά τραγούδια»

 

(ή, ακόμα πιο απλά: Τώρα μιλάμε για τους άλλους, όχι για 'μένα...)

 

Το εντελώς αντίθετο μάλιστα. Το ότι κάποιος στηρίζει ή αναλύει μια θεωρία που αντιτίθεται στο κυρίαρχο καπιταλιστικό σύστημα, δεν σημαίνει πως δεν δουλεύει για να ζει.

 

Aυτο ποτε δεν το καταλαβα (ως επιχειρημα) ε.

 

Εγω ξερω να φτιαχνω παπουτσια. Εσυ παραγεις λαχανικα. Εγω δε γουσταρω να φαω τα λαχανικα σου αλλα εσυ θελεις παπουτσια.

Ο Μπαμπης γουσταρει λαχανικα και το μονο που ξερει να κανει καλα ειναι να ξεγενναει, αλλα εσυ δεν εισαι γυναικα.

 

Τωρα φαντασου το αυτο σε μεγαλυτερη κλιμακα εκατονταδων ανθρωπων (δε λεω καν παραπανω ε).

 

Πως θα ειναι ολοι χαρουμενοι? Αν εχουν κατι που να μπορουν να ανταλλασσουν με υπηρεσιες και αγαθα. Δηλαδη χρημα. Ή εστω Κοτες ρε παιδι μου, αλλα κατι που να εχουν συμφωνησει ολοι πως δεχονται να ανταλλαξουν το αγαθο τους ή την υπηρεσια τους με αυτο για να μπορουν να κανουν το ιδιο μετα.

 

Με ποιον διαφορετικο τροπο μπορει να ειναι ολοι ικανοποιημενοι, χορτατοι, ντυμενοι κλπ?

 

Αυτό που λες είναι καπιταλισμός χωρίς χρήματα, κάτι που είναι δυσχρηστο. Το χρήμα δεν είναι κακό, ίσα ίσα που λύνει αυτό το πολύ σημαντικό πρόβλημα που θίγεις.

Ο πιο εύκολος τρόπος για να δουλέψει μια Recource Based Economy (σαν το παράδειγμα του Zeigeist ή του Venus Project), όπου δεν έχεις χρήμα, αλλά μόνο αγαθά, είναι να διαθέτεις όλα τα αγαθά που παράγεις και δεν χρειάζεσαι στην κοινότητα. Εξάλλου, δεν έχεις λόγο να τα κρατήσεις, μιας που δεν έχουν εμπορική αξία και δεν σου προσδίδουν κάποιο κεφάλαιο. Αυτό στη θεωρία, λέγεται κομμουνισμός, αλλά στην πράξη δεν έχει εφαρμοστεί ποτέ (το πιο κοντινό του παράδειγμα είναι ίσως η ισπανική πόλη Μαριναλεντα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

να διαθέτεις όλα τα αγαθά που παράγεις και δεν χρειάζεσαι στην κοινότητα. Εξάλλου, δεν έχεις λόγο να τα κρατήσεις, μιας που δεν έχουν εμπορική αξία και δεν σου προσδίδουν κάποιο κεφάλαιο. Αυτό στη θεωρία, λέγεται κομμουνισμός, αλλά στην πράξη δεν έχει εφαρμοστεί ποτέ (το πιο κοντινό του παράδειγμα είναι ίσως η ισπανική πόλη Μαριναλεντα).

Mα ναι, απλως λεω πως (μεταξυ αλλων) δεν ειναι εφαρμοσιμο γιατι ακομα κι αν διαθετεις ολα τα αγαθα που παραγεις και δεν χρειαζεσαι, παλι θα χρειαζεσαι καποια αγαθα/υπηρεσιες που δεν εχεις αλλα εχει η διπλανη κοινοτητα που μπορει να μη θελει τα δικα σου αγαθα, πχ γιατι μπορει να τα εχει ηδη ξερωγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...