Προς το περιεχόμενο

Εκκίνηση των Windows 8 με κόστος αναβάθμισης €29.99 και δώρο το Media Center


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια λογικα καπου θα το γραφει προηγουμενα αλλα ειναι 22 σελιδες για αυτο θα ρωτησω παλι και συγνωμη, αλλα αν καποιος μπορει να με βοηθησει γιατι δεν βγαζω ακρη-τρεχω Win 7 64bit και προσπαθω να κανω αναβαθμιση σε Windows 8 Pro.Κατεβασα τον Upgrade Assistant αλλα οταν παω να κατεβασω τα Windows 8 δεν μου εχει επιλογη να διαλεξω 32 η 64 bit. Tο κανει αυτοματα η καπου εχει επιλογη και δεν το βλεπω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 458
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οχι δεν ημουν με metrο. Και το integration user/online user με το messenger πχ δεν μου αρεσε. Επρεπε να ειχε επιλογη για το metro, για οποιον θελει μονο. Επισης τα πραγματα που ειχα στο start up κανανε 1 λεπτο να ανοιξουν. Αν το ανοιγα μονος μου θα ηταν οκ.

Ισως προσπαθησω ξανα απο βδομαδα με clean install και οχι upgrade.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toufas, δούλευες το metro ui; Αν ναι, γιατί δεν το απενεργοποίησες; Αν όχι, που δε σε κάλυψαν;

 

Εγώ πέρασα χτες τα pro 64 από msdnaa, και δοκίμασα ( με ανοιχτό μυαλό) όλη μέρα το metro. Κάποιες πρωτοποριακές λειτουργίες, αλλά η τελική εντύπωση δεν ήταν θετική. Σήμερα έχει ξήλωμα, και κρατάμε τα βελτιωμένα windows 7 από κάτω

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Θα σου προτεινα να τα αφησεις ενα μηνα πρωτα. Κι εμενα στην αρχη οταν εβαλα την Consumer preview ετσι μου φανηκε αλλα μετα απο λιγο καιρο το βρηκα βολικο. Ειναι αληθεια οτι θελει πιο πολυ καιρο για τον Advanced χρηστη απο οτι λεει η MS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα μόλις ρώτησα σε forum σχετικό με windows 8 , σχετικά με το θέμα 32bit/64bit.

Μόλις απαντήσουν θα σας πω.

(btw αναποδογυρίζοντας το laptop είδα windows vista home premium και το product key, μπορώ με αυτά τα στοιχεία να δω αν είναι 64bit?)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίτα να δεις όμως φαινόμενο φίλοι και φίλες συμφορουμίτες....

 

Από την μια βρίζαμε, κράζαμε, κατηγορούσαμε την M$ και τα νέα windows 8, για πολλούς και διαφόρους λόγους, και τώρα, όταν κυκλοφόρησαν επίσημα, ακόμα και εμείς, μέλη τεχνολογικής κοινότητας που υποτίθεται μέσα από την βοήθεια του site, της κοινότητας, της συνδιαλλαγής και της αλληλομεταφοράς ειδήσεων και γνώσεων, αποκτούμε 5 πράγματα παραπάνω, αποκτούμε λίγες γνώσεις παραπάνω από άλλους ανθρώπους, κάνουμε σαν τρελοί για να αγοράσουμε τα windows 8.

 

Δεν είναι μόνο αυτό το παράξενο. Επίσης φθάνουμε και σε σημείο να "μπερδευόμαστε" για τις... "τιμές" των νέων windows 8, να τρελαινόμαστε, να μοιάζουμε σαν Αμερικάνοι που τρέχουν σε καταστήματα ποδοπατώντας ο ένας τον άλλον για να αγοράσουν κάποιο προϊόν στις εκπτώσεις...

 

Είναι δηλαδή, τρελή η αντίφαση όλη αυτή η... "φαρσοκωμωδία" που εκτυλίσσεται γενικά σε όλο τον πλανήτη, όχι μόνο εδώ...

 

Από την μία υπήρχε μια μεγάλη δυσανασχέτηση, μια μεγάλη αρνητική αύρα απέναντι στην φιλοσοφία των νέων windows, απέναντι στην ενοποίηση 2 ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικών ανόμοιων πραγμάτων όπως το desktop, το mobile κτλ κτλ, μια αγανάκτηση απέναντι στην M$ όπου με το έτσι θέλω, επειδή έτσι αποφάσισε και γούσταρε εκείνη να ενοποιήσει 2 διαφορετικούς κόσμους με διαφορετικές ανάγκες και γνωρίσματα, και από την άλλη ο απόλυτος θετικός παροξυσμός για την νέα αυτή κυκλοφορία η οποία μέχρι στιγμής από ότι προσωπικά βλέπω και από εδώ στο φόρουμ, και από την ελλάδα, και από τον υπόλοιπο πλανήτη έσβησε τις αμφιβολίες, την αρνητικότητα, την επιφύλαξη, τις ενστάσεις....

 

Προσωπικά θεωρώ το εξής. Η M$ έχει μονοπώλιο, καλώς η κακώς δεν θα το κρίνω, και μας κάνει ότι θέλει, όταν το θέλει, με όποιον τρόπο το θέλει. Θεωρώ λυπηρό το γεγονός, να μην χρησιμοποιείται σαν μοχλός πίεσης στην M$ όλη αυτή η αρνητική αύρα με τα νέα windows και την ενοποίηση διαφορετικών κόσμων όπου είχε δημιουργηθεί σε όλο τον πλανήτη, και τελικά να έχουμε αυτό το αποτέλεσμα...

 

Δεν έχω κακή πρόθεση, ούτε παίζω τον κακό.... Είπα τι σκέφτομαι ακριβώς τώρα, απ'έξω μου και το μοιράστηκα μαζί σας. Απλά την γνώμη μου είπα. Δεν έχω πρόθεση να δυναμιτίσω κάτι, αλλά να εκφράσω την λύπη μου για την τροπή που πήραν τα πράγματα... Προσωπική μου ευχή; Να μην πωλήσουν αρκετά τα νέα windows, να μην πετύχουν, ξέροντας πως αυτό ακούγεται σκληρό για εργαζόμενους σε όλο τον κόσμο που εργάζονται στην M$, και να καταλάβει η ίδια, πως με το έτσι θέλω, αγνοώντας τους χρήστες/πελάτες της δεν θα έπρεπε να περιμένει σωστά αποτελέσματα...

 

Σημείωση: Για να μην δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις, είμαι νόμιμος χρήστης των Windows XP, και των Windows 7, καθώς και χρήστης Unix και Linux. Τονίζω δηλαδή πως δεν είμαι linux-troll και τα λέω από εμπάθεια...

Επεξ/σία από DaveMurray
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει και αλλη ανακριβεια στην Ελληνικη μεταφραση:

 

Το Windows Media Center περιλαμβάνεται στην αναβάθμιση;

 

 

Όχι. Αν θέλετε να εγκαταστήσετε το Windows Media Center, πρέπει να αγοράσετε το πακέτο Windows 8 Media Center μετά την αναβάθμιση σε Windows 8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είχα ρωτήσει προηγουμένως (αλλά με τους ρυθμούς που πέφτουν τα posts εδώ προφανώς "θάφτηκε") σχετικά με το πόσο χώρο το ελάχιστο χρειάζονται να υπάρχει διαθέσιμος στον δίσκο εγκατάστασης και δεν είδα ακόμα απάντηση εδώ, το έψαξα τριγύρω και είδα που λένε πως, τα 32άρια θέλουν 16GB ενώ τα 64άρια 20GB.

 

Δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να ρυθμίσει κανείς, στη φάση μιας καθαρής εγκατάστασης, τι θέλει να εγκατασταθεί και τι όχι από όλο το πακέτο αλλά πιστεύω πως δε θα μπορεί.

Αν ωστόσο κάποιος σας, απ' όσους τα έχετε εγκαταστήσει ήδη, έχει παρατηρήσει κάτι ιδιαίτερο σχετικά, ε ας κάνει έναν κόπο να μας το αναφέρει εδώ. Θα βοήθαγε ορισμένους.

 

Η "καούρα" μου σχετίζεται με το αν θα χώραγαν σε κάτι σχετικά μικρούς SSD που τυχαίνει να έχω πρόχειρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H συντριπτική πλειοψηφία τα βάλατε πάνω από τα 7 και ακόμη κανένας δεν έχει απάντηση σε αυτό: έχουν μεγαλύτερες απαιτήσεις από τα 7; Θα σερνόμαστε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Επειδή είχα ρωτήσει προηγουμένως (αλλά με τους ρυθμούς που πέφτουν τα posts εδώ προφανώς "θάφτηκε") σχετικά με το πόσο χώρο το ελάχιστο χρειάζονται να υπάρχει διαθέσιμος στον δίσκο εγκατάστασης και δεν είδα ακόμα απάντηση εδώ, το έψαξα τριγύρω και είδα που λένε πως, τα 32άρια θέλουν 16GB ενώ τα 64άρια 20GB.

 

δλδ τα ίδια με τα Windows 7...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CosmosKGR, τα Windows 8 χρειάζονται για την εγκατάσταση τους γύρω στα 20+ GB, με pagefile και hibernation. Όταν τα απενεργοποιήσεις/ τα μεταφέρεις σε άλλο αποθηκευτικό μέσο τα συγκεκριμένα, λογικά καταλαμβάνουν 10-12GB. Κρίνε λοιπόν ανάλογα με αυτά. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...