Προς το περιεχόμενο

Forthnet - Nova Christmas offer 2012


vixos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 638
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κι εγώ προερχόμενος απο hol συνδέθηκα αρχικά με το ρουτεράκι το huawei αλλά επειδή είναι πολύ ΓΤΠ αγόρασα ένα fritz 7140 απο τις αγγελίες εδώ (το οποίο θεωρώ πολύ αξιόπιστο, το είχα και πριν) και έβαλα τους κωδικούς που μου είχαν στείλει.

Με το netfaster δεν δοκίμασα να συνδεθώ (ήδη με πήραν τηλέφωνο απο hol και πέρασε courrier και τους το επέστρεψα) αλλά θεωρώ ότι θα πρέπει να μπορείς να συνδεθείς (έστω μέχρι να σου στείλει η forthnet το ρούτερ, απαράδεκτο ότι δεν σου το έχει στείλει ακόμα!). Δεν πιστεύω να είναι κλειδωμένο.

Να σε ρωτήσω κάτι aekfc212? Την τηλεφωνία δεν μπορώ να την περάσω μέσω του fon 1 και fon 2 του fritz, παρά μόνο χρησιμοποιώ ένα splitter (ADSL και PHONE αν θυμάμαι καλά, δεν είμαι σπίτι τώρα). Το πρόβλημα με αυτό τον τρόπο είναι ότι δεν μπορώ να βλέπω μέσα απο το interface του router εξερχόμενες/εισερχόμενες κλήσεις ή ακόμα και να ενεργοποιώ το wifi πατώντας κωδικούς στο τηλέφωνο. Εσύ έχεις περάσει την τηλεφωνία μέσω του fon 1 και fon 2 του fritz? Μήπως χρειάζομαι εκείνο το καλώδιο Υ που είχα παλιά με το fritz?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την απάντηση και sorry για το off topic αλλά οι ευκολίες του fritz ήταν ο βασικός λόγος για τον οποίον τον αγόρασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με σχετικά λίγα λόγια:

Συνδέσεις μπορούν να γίνουν σχεδόν σε κάθε συνδιασμό. Δηλαδή όλα τα σύγχρονα ρουτεράκια, σε όλους τους παρόχους. Ωστόσο, αυτό που συνίσταται και για διάφορους λόγους, είναι να συνδεόμαστε με τα ρουτεράκια που μας παρέχουν από τον πάροχό μας. Για προσωρινά όμως όλα κάνουν δουλειά σχεδόν αξιοπρεπώς.

 

Το σε τι ταχύτητα κλειδώνουν τα ρουτεράκια μας με τους παρόχους μας, είναι δυστυχώς μόνο η μία παράμετρος που παίζει ρόλο στο γενικότερο θέμα "πραγματικές ταχύτητες επικοινωνίας με τον έξω κόσμο".

Παίζουν ρόλο κι άλλες ρυθμίσεις, τόσο στα ίδια τα ρουτεράκια μας όσο και στα γενικότερα (κεντρικά) ρούτερς από την πλευρά των παρόχων μας, όσο αφορά την σύνδεση τους συγκεκριμένα με τα δικά μας.

Παράλληλα, παίζουν ρόλο κι άλλα θέματα που σχετίζονται με όλο το μεσοδίκτυο μεταξύ του χώρου μας (από την τηλεφωνική πρίζα τοίχου του ρούτερ μας) έως και του χώρου του παρόχου.

Πέρα όμως και από την τελική ποιότητα σύνδεσής μας με τον πάροχό μας, αμέσως μετά παίζει ρόλο και το, με τι τρόπους (κεντρικές γραμμές εξωτερικού κλπ) ο πάροχός μας, μας παρέχει την πρόσβασή μας με την έξω από τον πάροχο κόσμο, το γενικότερο και παγκόσμιο διαδίκτυο δηλαδή. Αυτό ειδικά, μπορεί να εξαρτάτε ακόμα και από την ώρα που επιχειρούμε να σερφάρουμε.

 

Με ακόμα λιγότερα λόγια, τις συντριπτικά περισσότερες φορές, δεν είναι καθόλου μα καθόλου απλό, το να μπορεί να γνωρίζει κανείς εκ των προτέρων, το αν θα τον συμφέρει ο Χ ή ο Υ πάροχος για την συγκεκριμένη σύνδεση που θα ήθελε να κάνει.

Παίζει δηλαδή και το να μη θέλει να σου τύχει που λένε.

 

 

Γενικότερος κανόνας - συμβουλή σε όσους αντιμετωπίζουν προβλήματα:

Μην διστάζετε να επιμένετε σε σημείο ματώματος, τις άπειρες φορές και με κάθε δυνατό τρόπο προς τους παρόχους σας, ακόμα κι αν σας διαβεβαιώνουν με όρκους οι τυχάρπαστοι υπάλληλοι των helpdesks τους, στο να επιλυθεί το όποιο πρόβλημά σας αρκεί βέβαια να είναι πραγματικό πρόβλημα κι όχι καπρίτσιο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ προερχόμενος απο hol συνδέθηκα αρχικά με το ρουτεράκι το huawei αλλά επειδή είναι πολύ ΓΤΠ αγόρασα ένα fritz 7140 απο τις αγγελίες εδώ (το οποίο θεωρώ πολύ αξιόπιστο, το είχα και πριν) και έβαλα τους κωδικούς που μου είχαν στείλει.

Με το netfaster δεν δοκίμασα να συνδεθώ (ήδη με πήραν τηλέφωνο απο hol και πέρασε courrier και τους το επέστρεψα) αλλά θεωρώ ότι θα πρέπει να μπορείς να συνδεθείς (έστω μέχρι να σου στείλει η forthnet το ρούτερ, απαράδεκτο ότι δεν σου το έχει στείλει ακόμα!). Δεν πιστεύω να είναι κλειδωμένο.

Να σε ρωτήσω κάτι aekfc212? Την τηλεφωνία δεν μπορώ να την περάσω μέσω του fon 1 και fon 2 του fritz, παρά μόνο χρησιμοποιώ ένα splitter (ADSL και PHONE αν θυμάμαι καλά, δεν είμαι σπίτι τώρα). Το πρόβλημα με αυτό τον τρόπο είναι ότι δεν μπορώ να βλέπω μέσα απο το interface του router εξερχόμενες/εισερχόμενες κλήσεις ή ακόμα και να ενεργοποιώ το wifi πατώντας κωδικούς στο τηλέφωνο. Εσύ έχεις περάσει την τηλεφωνία μέσω του fon 1 και fon 2 του fritz? Μήπως χρειάζομαι εκείνο το καλώδιο Υ που είχα παλιά με το fritz?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την απάντηση και sorry για το off topic αλλά οι ευκολίες του fritz ήταν ο βασικός λόγος για τον οποίον τον αγόρασα.

φλε δυστυχως ακομα τηλεφωνο δεν εχω βαλει καθως ημουν χωρις πακετο δωρεαν στην χολ.

ασε που δεν εχω κ συσκευη

μολις βρω συσκευη θα το κοιταξω εκτος αν ξερει καποιος απο εδω να μας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σήμερα συνδέθηκα, όπως με είχαν ειδοποιήσει πριν περίπου 10 μέρες.. το ίντερνετ πάει μάλλον καλύτερα από τη hol.. έχω χιόνια στο τηλέφωνο και θα το ψάξω μήπως φταίει το σπλίτερ..

 

είχα κάνει την αίτηση στις 27 δεκ.. για τον αποκωδικοποιητή της nova δεν έχω ακόμα κάποιο νέο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε, άμα δεν σου έχουν στείλει ακόμα τον αποκωδικοιποιητή αυτό σημαίνει ότι δεν θα πρέπει να πληρώνεις κι όλας! (μην ξεχνάμε ότι στην προσφορά και καλά η forthnet είναι δωρέαν οπότε πληρώνεις μόνο για nova που δεν έχεις...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Κι εγώ προερχόμενος απο hol συνδέθηκα αρχικά με το ρουτεράκι το huawei αλλά επειδή είναι πολύ ΓΤΠ αγόρασα ένα fritz 7140 απο τις αγγελίες εδώ (το οποίο θεωρώ πολύ αξιόπιστο, το είχα και πριν) και έβαλα τους κωδικούς που μου είχαν στείλει.</p>

<p>Με το netfaster δεν δοκίμασα να συνδεθώ (ήδη με πήραν τηλέφωνο απο hol και πέρασε courrier και τους το επέστρεψα) αλλά θεωρώ ότι θα πρέπει να μπορείς να συνδεθείς (έστω μέχρι να σου στείλει η forthnet το ρούτερ, απαράδεκτο ότι δεν σου το έχει στείλει ακόμα!). Δεν πιστεύω να είναι κλειδωμένο.</p>

<p>Να σε ρωτήσω κάτι aekfc212? Την τηλεφωνία δεν μπορώ να την περάσω μέσω του fon 1 και fon 2 του fritz, παρά μόνο χρησιμοποιώ ένα splitter (ADSL και PHONE αν θυμάμαι καλά, δεν είμαι σπίτι τώρα). Το πρόβλημα με αυτό τον τρόπο είναι ότι δεν μπορώ να βλέπω μέσα απο το interface του router εξερχόμενες/εισερχόμενες κλήσεις ή ακόμα και να ενεργοποιώ το wifi πατώντας κωδικούς στο τηλέφωνο. Εσύ έχεις περάσει την τηλεφωνία μέσω του fon 1 και fon 2 του fritz? Μήπως χρειάζομαι εκείνο το καλώδιο Υ που είχα παλιά με το fritz?</p>

<p>Ευχαριστώ προκαταβολικά για την απάντηση και sorry για το off topic αλλά οι ευκολίες του fritz ήταν ο βασικός λόγος για τον οποίον τον αγόρασα.</p>

 

και μενα μου χανε στειλει απο τη hol για το router αλλα μαλλον με ξεχασανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>σήμερα συνδέθηκα, όπως με είχαν ειδοποιήσει πριν περίπου 10 μέρες.. το ίντερνετ πάει μάλλον καλύτερα από τη hol.. έχω χιόνια στο τηλέφωνο και θα το ψάξω μήπως φταίει το σπλίτερ..</p>

<p> </p>

<p>είχα κάνει την αίτηση στις 27 δεκ.. για τον αποκωδικοποιητή της nova δεν έχω ακόμα κάποιο νέο..</p>

 

Λογικα θα φταίει το σπλιτερ.δοκιμασε σε μια αλλα μπριζα του σπιτιού με ένα φιλτρο επάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μενα μου χανε στειλει απο τη hol για το router αλλα μαλλον με ξεχασανε

Εμένα ρε πο@στη μου με παίρνανε ακόμα και μέσα στις γιορτές (Χριστούγεννα) για να κανονίσουμε ραντεβού με το courrier για να τους το δώσω! Λυσσάξανε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως διέκοψες τη σύμβαση νωρίτερα απο 12 μήνες απο τοτε που ξεκίνησε και είχες ποινή πρόωρης λύσης της σύμβασης?

Οσο για το router είναι με χρησιδάνειο (δηλ. όταν λήξει η σύμβαση ή το επιστρέφεις ή το πληρώνεις για να το κρατήσεις).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι τα 72 ευρώ τα πλήρωσα για πρόωρη λήξη.. νόμιζα ότι είναι για τον εξοπλισμό.. οκ ας έρθουν να το πάρουν το ρούτερ

Ελπιζω τα παγια των μηνων που απεμεναν μεχρι να εκλεινες 12 να μην ειχαν αξια κατω απο 72 ευρω... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...