Προς το περιεχόμενο

SNR,Noise Margin,Profiles Παρόχων και Αλλαγές Profiles Για Σταθερότητα.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, poulinos είπε

μηπως στο κανει οτι κανεις Full download?επισης μπορει απλα κατι να επηρεαζει την γραμμη. και η γραμμη σου δεν ειναι οτι το καλυτερο.για την αποσταση που εχεις θα πρεπε να παιζεις παραπανω. αλλα οκ.εφοσον δεν σου κανει προβλημα δεν σε απασχολει.

Γινεται ακομα και αν δεν κανω τπτ απολύτως. Απλά μέχρι προχθες μάζευα τα errors με πιο αργους ρυθμους. Φοβάμαι μην μου αλλαξαν ζευγάρι στο καφαο κλπ. Γενικά υπάρχει θέμα και στην καλωδίωση της πολυκατοικιας και στην γειτονια. Να καταλάβεις γειτονας στον απο πάνω όροφο με Wind και κλειδώνει στα 2Mbps. Πάντως ευχαριστω για την βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 09/08/2019 at 17:58, Gkostas2007 said:

Γινεται ακομα και αν δεν κανω τπτ απολύτως. Απλά μέχρι προχθες μάζευα τα errors με πιο αργους ρυθμους. Φοβάμαι μην μου αλλαξαν ζευγάρι στο καφαο κλπ. Γενικά υπάρχει θέμα και στην καλωδίωση της πολυκατοικιας και στην γειτονια. Να καταλάβεις γειτονας στον απο πάνω όροφο με Wind και κλειδώνει στα 2Mbps. Πάντως ευχαριστω για την βοήθεια!

στο απεξω δεν μπορεις να κανεις κατι ευκολα διοτι πρεπει να παει βλαβη στον παροχο κτλ..στο πανω κατω(καθετη καλωδιωση) μπορεις να δοκιμασεις με αναπληρωματικο ζευγαρι ή μπορεις στην τελικη να ριξεις αλλο καλωδιο.πριν το κανεις βεβαια θα δοκιμαζα στον κατανεμητη να δω αν μαζευω τοσο γρηγορα τα errors γιατι μπορει να ειναι και απεξω. οτι ο γειτονας εχει 2mbit μην σε αγχωνει.μπορει πχ να μην εχει βαλει φιλτρα πουθενα μπορει να εχει ριξει 30 μετρα τηλεφωνικο.εχω δει απειρες βλακειες να εχουν κανει σε σπιτια.ΑΠΛΑ ΑΜΕΤΡΗΤΕΣ. και δυστυχως πολλες φορες οι τεχνικοι που λενε οτι φταιει η καλωδιωση σου απο κατανεμητη μεχρι πανω δεν ισχυει και περνας τζαμπα utp χωρις λογο.

αυτο διοτι α.δεν δοκιμαζουν το αναπληρωματικο.

β.πολλες φορες δεν απομονωνουν την οριζοντια. και απλα λενε φωναξε εναν ηλεκτρολογο.ο ηλεκτρολογος δεν ξερει που πανε τα τεσσερα απο adsl/vdsl και η ευκολη λυση ριχνω ενα Utp παιρνω και 100 ευρω και ολα μια χαρα.

εχω διορθωσει αρκετες φορες περιπτωσεις που ελεγαν οτι φταιει η καθετη και τελικα δεν εφταιγε.απλα θελει χρονο και ψαξιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/8/2019 στις 12:11 ΜΜ, poulinos είπε

στο απεξω δεν μπορεις να κανεις κατι ευκολα διοτι πρεπει να παει βλαβη στον παροχο κτλ..στο πανω κατω(καθετη καλωδιωση) μπορεις να δοκιμασεις με αναπληρωματικο ζευγαρι ή μπορεις στην τελικη να ριξεις αλλο καλωδιο.πριν το κανεις βεβαια θα δοκιμαζα στον κατανεμητη να δω αν μαζευω τοσο γρηγορα τα errors γιατι μπορει να ειναι και απεξω. οτι ο γειτονας εχει 2mbit μην σε αγχωνει.μπορει πχ να μην εχει βαλει φιλτρα πουθενα μπορει να εχει ριξει 30 μετρα τηλεφωνικο.εχω δει απειρες βλακειες να εχουν κανει σε σπιτια.ΑΠΛΑ ΑΜΕΤΡΗΤΕΣ. και δυστυχως πολλες φορες οι τεχνικοι που λενε οτι φταιει η καλωδιωση σου απο κατανεμητη μεχρι πανω δεν ισχυει και περνας τζαμπα utp χωρις λογο.

αυτο διοτι α.δεν δοκιμαζουν το αναπληρωματικο.

β.πολλες φορες δεν απομονωνουν την οριζοντια. και απλα λενε φωναξε εναν ηλεκτρολογο.ο ηλεκτρολογος δεν ξερει που πανε τα τεσσερα απο adsl/vdsl και η ευκολη λυση ριχνω ενα Utp παιρνω και 100 ευρω και ολα μια χαρα.

εχω διορθωσει αρκετες φορες περιπτωσεις που ελεγαν οτι φταιει η καθετη και τελικα δεν εφταιγε.απλα θελει χρονο και ψαξιμο.

Τελικά το πρόβλημα είναι στο up. Δλδ ενώ μου το έχουν κλειδώσει στο 886, εγώ βλέπω να πέφτει στο 600 ή 700 και εκει να μαζεύονται τα errors και να γινεται αποσύνδεση. Μπορώ να κάνω κάτι;

Καταγραφή.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 16/08/2019 at 19:56, Gkostas2007 said:

Τελικά το πρόβλημα είναι στο up. Δλδ ενώ μου το έχουν κλειδώσει στο 886, εγώ βλέπω να πέφτει στο 600 ή 700 και εκει να μαζεύονται τα errors και να γινεται αποσύνδεση. Μπορώ να κάνω κάτι;

Καταγραφή.PNG

τα errors που εχεις στο up ειναι λιγα.επισης μειωθηκε το margin για αυτο βλεπεις λιγοτερο attainable στο up απο οτι στο actual rate.αλλα το 8 Margin δεν ειναι ασχημο αλλο τοσο για up.ακομα και με 6 επρεπε να παιζεις μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 8/9/2019 στις 6:55 ΜΜ, tssotiris είπε

καλησπέρα

4 ημέρες με vdsl nova . Eίμαι οκ πιστευετε?

Καταγραφή 24.JPG

Γιατι να μην εισαι; Ακόμα και στα errors σου, 54Κ εγώ μαζεύω σε 10-12 ωρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 08/09/2019 at 18:55, tssotiris said:

καλησπέρα

4 ημέρες με vdsl nova . Eίμαι οκ πιστευετε?

Καταγραφή 24.JPG

μια χαρα.απλα δεν εχεις πολυ περιθωριο αμα θελησεις 100αρα.αν δεν εχεις σωστα την καλωδιωση τοτε φτιαξτην 

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλημερα παιδια . 

Αναβαθμισα απο 50αρα σε 100αρα την προηγουμενη εβδομαδα και μου αλλαξαν και το router δινοντας μου το speedport plus.

Η αληθεια ειναι επειδη στην 50αρα συγχρονιζα ακριβως στα 50/5 και επειδη μου ειπαν οτι η γραμμη ειναι καλη οτι περιμενα να κλειδωνει στα 100/10 τωρα κατι που δεν συμβαινει τουλαχιστον οσον αφορα το download. Στο speedtest ασυρματα παντα και διπλα στο router δεν εχω δει πανω απο 84 στο κατεβασμα.

Επισης υπαρχει και κατα διαστηματα ασταθεια της γραμμης. Δηλαδη ενω πιανει 84 κανει βουτια στα 50 (οχι συνεχεια αλλα το κανει).

Σας ανεβαζω 2 screenshots με  την κατασταση της γραμμης οπου φαινεται αυτο που λεω για το download. Παιζει δηλαδη μεταξυ 90-92.

Τι λετε? Ειναι normal?

Eυχαριστω!

foto_no_exif.jpg-2.png

foto_no_exif.jpg.png

Επεξ/σία από karn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 minutes ago, karn said:

Kαλημερα παιδια . 

Αναβαθμισα απο 50αρα σε 100αρα την προηγουμενη εβδομαδα και μου αλλαξαν και το router δινοντας μου το speedport plus.

Η αληθεια ειναι επειδη στην 50αρα συγχρονιζα ακριβως στα 50/5 και επειδη μου ειπαν οτι η γραμμη ειναι καλη οτι περιμενα να κλειδωνει στα 100/10 τωρα κατι που δεν συμβαινει τουλαχιστον οσον αφορα το download. Στο speedtest ασυρματα παντα και διπλα στο router δεν εχω δει πανω απο 84 στο κατεβασμα.

Επισης υπαρχει και κατα διαστηματα ασταθεια της γραμμης. Δηλαδη ενω πιανει 84 κανει βουτια στα 50 (οχι συνεχεια αλλα το κανει).

Σας ανεβαζω 2 screenshots με  την κατασταση της γραμμης οπου φαινεται αυτο που λεω για το download. Παιζει δηλαδη μεταξυ 90-92.

Τι λετε? Ειναι normal?

Eυχαριστω!

foto_no_exif.jpg-2.png

foto_no_exif.jpg.png

παιζεις οριακα οποτε ειναι λογικο να βλεπεις καθε φορα και διαφορετικο sync. για τις βουτιες δοκιμασε να εισαι με καλωδιο.αν συνδεθεις ασυρματα να εισαι στα 5ghz και οχι στα 2,4 αν το υποστηριζει η συσκευη.αλλα για δοκιμη βαλε ethernet για να δεις αν ειναι θεμα γραμμης ή θεμα wifi. ελπιζω να εχεις σωστα την καλωδιωση 

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

για να παρεις τα μεγιστα.

δοκιμασε να απενεργοποιησεις το Sra απο το speedport plus να δεις αν θα αλλαξει κατι. θα ειναι εκει που εχει και τα πρωτοκολλα για adsl και vdsl.(g.dmt/adsl2/17a,35b) κτλ.

15 hours ago, Gkostas2007 said:

Γιατι να μην εισαι; Ακόμα και στα errors σου, 54Κ εγώ μαζεύω σε 10-12 ωρες

Παλι δεν ειναι πολλα.και σε vdsl ειναι πιο ευκολο επειδη ζοριζεις την γραμμη να εχεις παραπανω errors.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα αφού έπαιζε κανά μήνα μια χαρά η γραμμή, απόψε την πήρε ο διάολος και μαζεύει σε κάθε κανά χιλιαρι FEC το λεπτό... Επειδή το θέμα με έχει κουράσει 1 μήνα τώρα, τι προτείνετε να κάνω; Να πάρω τηλ το τεχνικό τμήμα της Cosmote να μιλήσω με κανά παιδάκι, να παίξει με την γραμμή μου ή να απαιτήσω τεχνικό για να ελέγξει την καμπίνα και την καλωδίωση μέχρι το σπίτι; Αυτό που φοβάμαι είναι μην έκανε καμιά ομορφιά η Wind που ήρθε πριν κανά 3μηνο και πέρασε οπτικές ίνες απο τον δρόμο και πείραξε τίποτα καλώδια. Να είναι η κάθετη καλωδιωση δεν νομίζω γιατί δεν γίνεται 1μιση χρόνο να παίζω μια χαρά και ξαφνικά εδώ και ΄1 μήνα απο την μια να μου κόβεται το IPv6 και απο την άλλη να μαζεύονται τόσο γρήγορα errors...

 

Εν τω μεταξυ το τρελο ειναο οτι μαζευει τα CRC το βραδυ. Ολη μερα να εχω αντε 4-5Κ CRC/ωρα και το βραδυ μαζευω τα 4πλασια...

 

Καταγραφή.PNG

Επεξ/σία από Gkostas2007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας τον noise μπορω να το κατεβασω ειναι 8.4 ειμαι με nova προσφατη φορητοτητα και εχω το zxhn h267n,παλιοτερα χρονια πολλα πριν κατεβαζα το noise απο ενα router siemens cl-110 αν θυμαμαι με το προγραμα dmt tools γινεται κατι τετοιο τωρα? σας ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 14/09/2019 at 02:24, Gkostas2007 said:

Εμένα αφού έπαιζε κανά μήνα μια χαρά η γραμμή, απόψε την πήρε ο διάολος και μαζεύει σε κάθε κανά χιλιαρι FEC το λεπτό... Επειδή το θέμα με έχει κουράσει 1 μήνα τώρα, τι προτείνετε να κάνω; Να πάρω τηλ το τεχνικό τμήμα της Cosmote να μιλήσω με κανά παιδάκι, να παίξει με την γραμμή μου ή να απαιτήσω τεχνικό για να ελέγξει την καμπίνα και την καλωδίωση μέχρι το σπίτι; Αυτό που φοβάμαι είναι μην έκανε καμιά ομορφιά η Wind που ήρθε πριν κανά 3μηνο και πέρασε οπτικές ίνες απο τον δρόμο και πείραξε τίποτα καλώδια. Να είναι η κάθετη καλωδιωση δεν νομίζω γιατί δεν γίνεται 1μιση χρόνο να παίζω μια χαρά και ξαφνικά εδώ και ΄1 μήνα απο την μια να μου κόβεται το IPv6 και απο την άλλη να μαζεύονται τόσο γρήγορα errors...

Εν τω μεταξυ το τρελο ειναο οτι μαζευει τα CRC το βραδυ. Ολη μερα να εχω αντε 4-5Κ CRC/ωρα και το βραδυ μαζευω τα 4πλασια...

Καταγραφή.PNG

αν δεν κανει αποσυνδεσεις ή δεν σου δημιουργει αλλο προβλημα δεν νομιζω να κανουν κατι.στην χειροτερη μπορει να σου ανεβασουν και το Margin για να παιζεις πιο σταθερα:P οποτε θα χασεις και σε ταχυτητα. παντα μπορει να ειναι και η καθετη.ποτε δεν ξερεις τι μπορει να γινει.μεχρι και οριζοντια εχω δει να εχει φαει ηττα γιατι το πριζακι εγινε μουσκεμα απο την υγρασια. απο την αλλη μπορει πραγματι να ειναι και κατι απεξω για αυτο και να το κανει μονο το βραδι.

22 hours ago, kosgreece said:

Καλησπερα σας τον noise μπορω να το κατεβασω ειναι 8.4 ειμαι με nova προσφατη φορητοτητα και εχω το zxhn h267n,παλιοτερα χρονια πολλα πριν κατεβαζα το noise απο ενα router siemens cl-110 αν θυμαμαι με το προγραμα dmt tools γινεται κατι τετοιο τωρα? σας ευχαριστω πολυ

oxi.απορω ποιο modem router παιζει τωρα με dmt.παρε την Forthnet και ζητα 6.σε adsl δινουν 6.για να εχεις 8.4 ή εχεις vdsl ή εχεις profile 8.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω φιλε μου 100mbps και συνχρονηζω χαμηλα και εχει δηλωθει σαν βλαβη εκτος σαν vdsl δεν χρειαζεται πλεον να κοιταω το noise σε ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, kosgreece said:

εχω φιλε μου 100mbps και συνχρονηζω χαμηλα και εχει δηλωθει σαν βλαβη εκτος σαν vdsl δεν χρειαζεται πλεον να κοιταω το noise σε ευχαριστω

μονο το vigor εχω ακουσει οτι μπορει να ριξει το snr margin στο vdsl.

περιμενε να δεις τι θα γινει με την βλαβη.επισης ειναι must must must να μην εχεις bridge taps οποτε διαβασε και κανε αυτο.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

 

αλλιως δεν θα δεις ποτε την Full ταχυτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο τι ενοει να βαλω το τηλεφωνο με splider και να συνδεσω το router μονο του στο σπιτι εχουμε μια μπριζα μονο το τηλ ειναι διακοσμητικο δεν το χρεισιμοποιουμε και πολυ σε μια κεντρικη μπριζα μπηκε το router δεν εχουμε πολλες συσκευες τηλ μονο0 μια η οποια ειναι συνδεδεμενη πανω στο router γιατι ειναι voip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...