Προς το περιεχόμενο

SNR,Noise Margin,Profiles Παρόχων και Αλλαγές Profiles Για Σταθερότητα.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 02/02/2019 at 11:16, dimitris_x said:

Είναι φυσιολογικά τα CRC Errors μέσα σε 16 ώρες?

infos.JPG

Ναι.δεν ειναι πολλα.

και η σωστη καλωδιωση για να εχουμε τα μεγιστα με τα λιγοτερα errors.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

On 20/01/2019 at 15:08, chosen21 said:

επιτέλους αναβαθμιστήκαμε και μεις.

Cosmote από adsl σε vdsl 50, αίτηση από 19/10 .

Ο τεχνικός του οτε που μου φερε το ρούτερ μου είπε πως αν έχω αποσυνδέσεις να απενεργοποιήσω το 35b profile.

Tα errors από τι κατάλαβα βγαίνουν παγανιά τα χαράματα, λόγου χαμηλής θερμοκρασίας;

DSL info.jpg

Untitled-1.jpg

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

για να παρεις τα μεγιστα

On 22/01/2019 at 22:47, panosno1com said:

Σε vdsl 50 κοσμοτε, αμα τους πω να με κανουν fastpath θα χασω σε ταχυτητα? (Κλειδωνω σε 49999)

εξαρτατε απο το attainable σου.αν το attainable σου ειναι 52 mbit ναι θα χασεις.αν εισαι 65-70 οχι δεν θα χασεις απλα θα μειωθει το attainable.

On 11/02/2019 at 19:09, sot_13 said:

Παρακαλώ την βοήθειά σας. Έχω σύνδεση 24άρα adsl μιας και η απόστασή μου από την καινούργια καμπίνα είναι 2100 μέτρα περίπου και το VDSL συγχρονίζει με κόπο στα... 1mpbs(!!!). Είμαι σε μονοκατοικία και τα στατιστικά της γραμμής μου είναι όπως φαίνονται παρακάτω

Προσπαθώ με κάθε τρόπο να μεγαλώσω έστω και λίγο την ταχύτητά μου:

- Έλεγξα την εσωτερική μου καλωδίωση (περί τα 120μέτρα από τον τερματισμό του ΟΤΕ μέχρι το μοντεμ) και είδα ότι στην είσοδο του σπιτιού συγχρονίζω γύρω στα 7mpbs (γύρω στο 1 με 1.3 υψηλότερα). Σύμφωνα με τον τεχνικό του ΟΤΕ με τον οποίο μίλησα για αρκετή ώρα αυτό είναι αναμενόμενο και η καλωδίωσή μου είναι ΟΚ. Σημειωτέο ότι όλα τα άλλα χαρακτηριστικά (θόρυβος, attenuation) είναι τα ίδια. Ποια είναι η άποψή σας? Εχει "πρόβλημα" η καλωδίωσή μου, ή να μην μπω στον κόπο και το έξοδο, μιας και η απόσταση είναι σχετικά μεγάλη.
- Ειχα ζητήσει από το 13888 να μου αλλάξουν το προφίλ από fast σε interleaved. Ο τεχνικός με συμβούλεψε το αντίθετο, λέγοντας ότι ναι μεν μπορεί να κερδίσω μία μικρή αύξηση στην ταχύτητα, αλλά θα έχω περισσότερες διακοπές λόγω του ότι η γραμμή μου είναι "οριακή". Μάλιστα μου ανέφερε ότι σε διάστημα μιας εβδομάδας περίπου είχα περί τις 30-35 αποσυνδέσεις οι οποίες θα αυξηθούν αν το γυρίσω σε interleaved. Και εδώ είναι το ερώτημα- εγώ γνώριζα ότι το interleaved αυξάνει την ταχύτητα και την ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ της γραμμής. Τι τρέχει λοιπόν?
- Επιπλέον μου είπε ότι αν κάνουμε το τέστ και γυρίσει την γραμμή σε interleaved και θελήσω να πάω πίσω σε fast, δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι θα επιτύχω τις ταχύτητες που έχω σήμερα... Κατόπιν αυτών άφησα τα πράγματα ως έχουν. Έχω μπερδευτεί λίγο και ζητώ τα φώτα σας. Ευχαριστώ

Annotation 2019-02-11 175742.jpg

 

On 16/02/2019 at 03:58, stakef said:

Καλησπέρα παιδιά και από μένα........

Eπειδή είμαι ψιλό άσχετος (τελείως δλδ) με router και ρυθμίσεις Internet κλπ κλπ θέλω να κάνω μια ερώτηση.... Έχω Forthnet VDSL 50Mbps, αλλά τώρα τελευταία (τι τελευταία, κάνα 8μηνο δηλ.) η γραμμή σέρνεται και όταν λέω σέρνεται εννοώ ότι πολλές φορές δεν μπορώ να δω ούτε ένα βιντεάκι στο youtube, (καλά για ταινίες δεν το συζητάμε καν) χωρίς να κολλήσει. Πολλές φορές ακόμα και τα βιντεάκια μέσω fb κολλάνε και δεν φορτώνουν με τίποτα. Μπήκα στο ρούτερ και λέει οτι κλειδώνει με ταχύτητα 39928 kbps (λογικά με αυτή την ταχύτητα δεν θα έπρεπε να είχα τέτοια προβλήματα) αλλά το speedtest που δοκιμασα λέει ταχύτητα download 29.62Mbps και Upload 2.58Mbps. Έναι δυνατόν να υπάρχει τόση μεγάλη απόκληση στην ταχύτητα????? Μπορώ να δώ με κάποιον τρόπο αν φταίει η γραμμή μου ή το router????? 

DSL Link Information

Link Status Up
Modulation Type VDSL2
Actual Rate(Up/Down) 4999/39928 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 11473/53400 kbps
Noise Margin(Up/Down) 20.7/8 dB
Line Attenuation(Up/Down) 0.1/11.5 dB
Output Power(Up/Down) 5/19 dBm
Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved
Interleave Depth(Up/Down) 63/359
Interleave Delay(Up/Down) 6/7 ms
INP(Up/Down) 2.5/2 symbols
Profile 8b
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
CRC Errors(Up/Down) 0/0
FEC Errors(Up/Down) 0/7207
HEC Errors(Up/Down) 0/0
Showtime Start 1 h 51 min 54 s
 

δοκιμη με ethernet δοκιμη με αλλη συσκευη

και κανε αυτο για να εχεις τα μεγιστα.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 3 μήνες μετά...

Παιδες μια γρηγορη ερωτηση. Ενω τοσο καιρο σε συνδεση ΟΤΕ μου εβγαζε οτι ειμαι connected σε IPv4 και IPv6, μετα απο μια διακοπη ρευματος και επανεκκινηση του ρουτερ μου βγαζει μονο IPv4 και στο IPv6 λεει disconnected. Ειναι προβλημα αυτο? Μπορω να κανω κατι για να εχω και συνδεση IPv6? Εκανα 2-3 επαννεκινησεις, αλλα και παλι δεν συνδεεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Gkostas2007 said:

Παιδες μια γρηγορη ερωτηση. Ενω τοσο καιρο σε συνδεση ΟΤΕ μου εβγαζε οτι ειμαι connected σε IPv4 και IPv6, μετα απο μια διακοπη ρευματος και επανεκκινηση του ρουτερ μου βγαζει μονο IPv4 και στο IPv6 λεει disconnected. Ειναι προβλημα αυτο? Μπορω να κανω κατι για να εχω και συνδεση IPv6? Εκανα 2-3 επαννεκινησεις, αλλα και παλι δεν συνδεεται

μικρο το κακο αλλα δοκιμασε ενα Hard reset.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

μικρο το κακο αλλα δοκιμασε ενα Hard reset.

Επειδη μου εχουν βαλει συγκεκριμενο προφιλ λογω αποσυνδεσεων, φοβαμαι μην το χασω με το hard reset. Αλλος τροπος δεν υπαρχει ε? Επισης φανταζομαι μεχρι να γινει η κσθολικη μεταβαση σε IPv6 δεν επηρεαζομαι καπως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Gkostas2007 said:

Επειδη μου εχουν βαλει συγκεκριμενο προφιλ λογω αποσυνδεσεων, φοβαμαι μην το χασω με το hard reset. Αλλος τροπος δεν υπαρχει ε? Επισης φανταζομαι μεχρι να γινει η κσθολικη μεταβαση σε IPv6 δεν επηρεαζομαι καπως.

το Profile δεν μπαινει στο Modem/router αλλα στο dslam και δεν χανεται με Hard reset. δεν σε επηρεαζει κατι ουτε το Hard reset ουτε το να μην παιζεις Ipv6.αλλωστε οταν ειναι να χρειαστει τοτε θα τους φτιαξουν ολους θελουν δεν θελουν.για την ωρα βγαζουν πολλους πισω απο cgnat. αλλα το Profile δεν χανεται.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MaxthonSnap20190724020628.png.c3ee8da5191a1ab453d9c518f52be043.png

 

Παιδες να ρωτησω..ειχα ενα θεμα με το ιντερνετ κ κλειδωνε στα 68500 kBit/s τελικα ηρθε τεχνικος κ ολα κομπλε αλλα υπαρχει προβλημα με  lag.Ρωτησα για fast path κ μου ειπαν οτι ειμαι σε vectoring κ δεν γινεται η αν γινεται ειναι ολοκληρη ιστορια.Βλεπω στο  SNR το down οτι ειναι χαμηλο..Αν ανεβει αυτο θα φτιαξει καθολου η ειναι μονο για προβληματα συχρονισμου ?Αλλιως τι μπορω να κανω?Ευχαριστω για τον κοπο σας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, psy_duck said:

Παιδες να ρωτησω..ειχα ενα θεμα με το ιντερνετ κ κλειδωνε στα 68500 kBit/s τελικα ηρθε τεχνικος κ ολα κομπλε αλλα υπαρχει προβλημα με  lag.Ρωτησα για fast path κ μου ειπαν οτι ειμαι σε vectoring κ δεν γινεται η αν γινεται ειναι ολοκληρη ιστορια.Βλεπω στο  SNR το down οτι ειναι χαμηλο..Αν ανεβει αυτο θα φτιαξει καθολου η ειναι μονο για προβληματα συχρονισμου ?Αλλιως τι μπορω να κανω?Ευχαριστω για τον κοπο σας..

σε 100αρα δυσκολα θα σου βαλουν Fast.γινεται μια χαρα αλλα γενικα δεν το κανουν. εσυ τι μπορεις να κανεις χωρις να σημαινει οτι θα κερδισεις κατι.

α.να εισαι με ethernet για καλυτερο Ping.

β.το Margin σου για 100αρα γραμμη ειναι Super και οχι απλα καλο.

γ. να εχεις την σωστη καλωδιωση για να εχεις τα Max.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

δ.δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο.τους παιρνει να σου βαλουν Fast αλλα γενικως το αποφευγουν.δεν ξερω καν αν εισαι Fast/interleave ή αν σε εχουν Interleave/interleave που θα σου δωσει δυστυχως και το μεγαλυτερο Ping.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ζητησα προχτες fastpath στη οτε vdsl 50 και αυτος απο το 13888 το περασε αμεσως αλλα με εβαλε σε Profil με 10 + SNR !!! και speedtest με οτε 30+ ms delay 

Μετα του ειπα να κανει αλλαγη παλι πισω και ειπε δε τον αφηνει και παει σε αλλο τμημα να το κανει . Το εχουν παρατησει ετσι  .... για fastpath και SNR κατω απο 8 γινεται ;  Να πω για 6 και ισως αλλο profil απο ΑΚ 8b η θα μου κανουν χειροτερα το συγχρονισμο  ; max attenable εισαγωγη εχω 60 mbps στο Argus 

Status information

Date / time
2019-07-29 18:54:27
Uptime
1 days, 0 hours, 59 minutes, 7 seconds
DSL Downstream
46376 kBit/s
DSL Upstream
4997 kBit/s
 
DSL / Link

In sync since 2019-07-29 06:03:06

DSL/Internet Status

Online since 2019-07-29 06:03:15

Transmission mode
VDSL2-17A Annex B
CRC Errors (Down/Up)
168
FEC Errors (Down/Up)
0
SNR (Down/Up)
10.6 / 16.1 dB
Attenuation (Down/Up)
14.0 / 17.0 dB
Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 29/07/2019 at 18:55, Mhlogiatros said:

Ζητησα προχτες fastpath στη οτε vdsl 50 και αυτος απο το 13888 το περασε αμεσως αλλα με εβαλε σε Profil με 10 + SNR !!! και speedtest με οτε 30+ ms delay 

Μετα του ειπα να κανει αλλαγη παλι πισω και ειπε δε τον αφηνει και παει σε αλλο τμημα να το κανει . Το εχουν παρατησει ετσι  .... για fastpath και SNR κατω απο 8 γινεται ;  Να πω για 6 και ισως αλλο profil απο ΑΚ 8b η θα μου κανουν χειροτερα το συγχρονισμο  ; max attenable εισαγωγη εχω 60 mbps στο Argus 

Status information

 

a.ολα γινονται το βασικο ειναι τι κανουν. για θεματα σταθεροτητας το κανουν μαλλον.β.με fast/fast δεν γινεται να εχεις 30ms .με dns ns1.otenet.gr θα πρεπει να εχεις Ping κοντα στο δεκα .

και να εχεις και την καλωδιωση σου σωστη χωρις bridge taps για να παρεις τα μεγιστα. 6 ξεχασε το σε vdsl.ουτε απο καμπινα δεν θα στο δωσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα και πάλι, αφού έχω το θέμα που δεν συνδέομαι με IPv6 μετά απο διακοπή ρεύματος πριν κανά μήνα, σήμερα έκανε μια αποσύνδεση το router και όταν ξανασυνδέθηκε είδα ότι  μάζευε αρκετά errors σε λίγο χρόνο. Το αποσύνδεσα και το ξανασύνδεσα, αλλά και παλι βλέπω αυτά τα errors μετά απο 15' λειτουργίας. Ξέρετε τι παίζει; Αν θυμάμαι καλά το noise ειναι ίδιο και πριν την αποσύνδεση που δεν μάζευα τόσο γρήγορα τα errors.

 

Καταγραφή.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, Gkostas2007 said:

Καλησπέρα και πάλι, αφού έχω το θέμα που δεν συνδέομαι με IPv6 μετά απο διακοπή ρεύματος πριν κανά μήνα, σήμερα έκανε μια αποσύνδεση το router και όταν ξανασυνδέθηκε είδα ότι  μάζευε αρκετά errors σε λίγο χρόνο. Το αποσύνδεσα και το ξανασύνδεσα, αλλά και παλι βλέπω αυτά τα errors μετά απο 15' λειτουργίας. Ξέρετε τι παίζει; Αν θυμάμαι καλά το noise ειναι ίδιο και πριν την αποσύνδεση που δεν μάζευα τόσο γρήγορα τα errors.

Καταγραφή.PNG

to margin ειναι σωστο .ο οτε δινει 9 margin στο adsl.errors θα εχεις οτι και να γινει.αμα εχεις προβλημα θα φανει.θα σου κανει αποσυνδεση,μπορει να πεφτει το margin χαμηλα ή μπορει να εχεις μειωμενη ταχυτητα download μεχρι και corrupted downloads.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, poulinos είπε

to margin ειναι σωστο .ο οτε δινει 9 margin στο adsl.errors θα εχεις οτι και να γινει.αμα εχεις προβλημα θα φανει.θα σου κανει αποσυνδεση,μπορει να πεφτει το margin χαμηλα ή μπορει να εχεις μειωμενη ταχυτητα download μεχρι και corrupted downloads.

Μέχρι στιγμής μια αποσύνδεση είχα το βράδυ και μετά απο 10 ώρες τα στατιστικά ειναι ακριβώς τα ίδια, απλά τα errors πιο λιγα. Απλά αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι ξαφνικά θα ανεβάσει 15Κ-20Κ errors και μετά για καμια ωρα θα ειναι σταθερά κοκ

 

Καταγραφή.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Gkostas2007 said:

Μέχρι στιγμής μια αποσύνδεση είχα το βράδυ και μετά απο 10 ώρες τα στατιστικά ειναι ακριβώς τα ίδια, απλά τα errors πιο λιγα. Απλά αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι ξαφνικά θα ανεβάσει 15Κ-20Κ errors και μετά για καμια ωρα θα ειναι σταθερά κοκ

Καταγραφή.PNG

μηπως στο κανει οτι κανεις Full download?επισης μπορει απλα κατι να επηρεαζει την γραμμη. και η γραμμη σου δεν ειναι οτι το καλυτερο.για την αποσταση που εχεις θα πρεπε να παιζεις παραπανω. αλλα οκ.εφοσον δεν σου κανει προβλημα δεν σε απασχολει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...