Προς το περιεχόμενο

SNR,Noise Margin,Profiles Παρόχων και Αλλαγές Profiles Για Σταθερότητα.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 12/12/2018 at 12:47, GeorgeSmirlis said:

Εμένα ακόμα σταθερά vdsl2 vectoring εδώ και 5 μέρες. 

Το archer vr400 υποστηρίζει έτσι?

ναι υποστηριζει vectoring.

On 11/12/2018 at 19:45, sakis206 said:

Μάλλον στην καμπίνα σου έχει ενεργοποιηθεί το vectoring αλλά έτσι κι αλλιώς η Νόβα δεν έχει πακέτο πάνω από 50Mbps.

Βέβαια νομίζω ότι έτσι κι αλλιώς αυτή η Τεχνολογία επηρεάζει θετικά ακόμα και αυτούς που είναι πακέτα 50/5.

Αυτό μπορεί να μας το επιβεβαιώσει ένας πιο γνώστης στα τεχνικά 

το vectoring  ειναι σαν κατι εξτρα στην γραμμη ειτε εχεις 24 mbit vdsl ειτε 300.σαν να λεμε εχεις ενα αμαξι και του προσθετεις ενα turbo για να παει καλυτερα.

On 11/12/2018 at 20:41, postfire said:

μαλιστα

μπορει να εγινε δοκιμαστικα αργα η γρηγορα ολα θα πανε vectoring

On 11/12/2018 at 18:15, GeorgeSmirlis said:

Τελικα ειναι vector ή οχι? Σε τηλεφωνικη επικοινωνια με την nova σημερα με ειπαν οχι.

vdsl zte168n.PNG

να γραφει και να μην εισαι δυσκολο εως απιθανο.να μην εχει περαστει στο συστημα του οτε η καμπινα σαν vectoring πιο πιθανο.

On 11/12/2018 at 17:09, GeorgeSmirlis said:

Ερωτηση, vdsl 50, FEC ERRORS DOWN: 4060 μεσα σε 2 ωρες, λογικο?

,,not weird. για τα μεγιστα και τα λιγοτερα errrors 

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf&ved=2ahUKEwizhNyj6qffAhUL2SwKHcjRA-QQFjAAegQIAhAB&usg=AOvVaw3vs4cBzLFa0Bb0OxlDl0tK

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 7/12/2018 στις 4:21 ΠΜ, Eddie Oxygon είπε

καλησπέρα φίλε. τελικά πήγα wind εδώ και μια εβδομάδα αγόρασα και ένα καινούργιο μόντεμ Archer VR600 v2. παρόλο που από την wind μου είπαν με κάποιες μετρήσεις υπολογισμούς που έκαναν δήθεν ότι όταν θα αλλάξω σε wind θα έχω 4 με 6mb παραπάνω από τι είχα με cyta, μέχρι στιγμής δεν βλέπω κάτι καλύτερο. δεν έχω πάρει ακόμα τηλ. στη τεχνική ομάδα να ρωτήσω τι γίνετε ρε παιδιά άλλα μου λέγατε και άλλα βλέπω. Πάντως αν βλέπεις κάτι που μπορώ να κάνω η να τους πιέσω τώρα που είναι νωρίς ακόμα..

Screenshot_2018-12-07 Archer VR600.png

ρε παιδιά μίλησα με wind και μου είπαν ότι το SNR δεν αλλάζει σε αυτούς και ότι είναι στο 9 στάνταρ και ότι τα μηχανήματα τους δεν υποστηρίζουν αλλαγή. είναι δυνατόν αυτό το πράγμα?? τι κάνουμε τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 22/12/2018 at 19:55, banalisgeorge said:

Γεια σας, έχω μια ερώτηση FEC και CRC υπάρχει γραμμή χωρίς errors; αν ναι πως γίνεται τι παίζει ρόλο; 

δεν νομιζω οτι υπαρχει αφου μιλαμε για χαλκο .β.fec δεν θα δεις αν ο αλλος ειναι fast path

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 18/12/2018 at 09:07, GeorgeSmirlis said:

Πλέον το έκανα Fast/Fast και τα Fec errors σχεδόν μηδενιστηκαν. Πλέον έχω μερικά Crc αλλά είναι πιο responsive το ολο πράμα.

fec δεν θα εχεις επειδη εισαι Fast οποτε δεν υπαρχει διορθωση .αρα για αυτο ειναι μηδεν.στο fast για να πετυχεις καλυτερο Ping απο καπου κοβεις αρα κοβεις απο το να βρισκει errors και να τα φτιαχνει

On 18/12/2018 at 18:44, Eddie Oxygon said:

ρε παιδιά μίλησα με wind και μου είπαν ότι το SNR δεν αλλάζει σε αυτούς και ότι είναι στο 9 στάνταρ και ότι τα μηχανήματα τους δεν υποστηρίζουν αλλαγή. είναι δυνατόν αυτό το πράγμα?? τι κάνουμε τώρα?

στειλε email.παλια το εκαναν.αν δεν το δινουν πλεονδ εν μπορεις να κανεις τιποτα εκτος αν βρεις router που να σου ριχνει το snr.μιλαω για adsl παντα και οχι vdsl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 07/12/2018 at 04:21, Eddie Oxygon said:

καλησπέρα φίλε. τελικά πήγα wind εδώ και μια εβδομάδα αγόρασα και ένα καινούργιο μόντεμ Archer VR600 v2. παρόλο που από την wind μου είπαν με κάποιες μετρήσεις υπολογισμούς που έκαναν δήθεν ότι όταν θα αλλάξω σε wind θα έχω 4 με 6mb παραπάνω από τι είχα με cyta, μέχρι στιγμής δεν βλέπω κάτι καλύτερο. δεν έχω πάρει ακόμα τηλ. στη τεχνική ομάδα να ρωτήσω τι γίνετε ρε παιδιά άλλα μου λέγατε και άλλα βλέπω. Πάντως αν βλέπεις κάτι που μπορώ να κάνω η να τους πιέσω τώρα που είναι νωρίς ακόμα..

Screenshot_2018-12-07 Archer VR600.png

σε συνδεση adsl να εχεις 4-6 mbit παραπανω απο τον προηγουμενο παροχο απλα το ξεχνας εκτος αν η cyta σε ειχε καταλαθος με τεραστιο margin πχ 15.αλλα αν βαλουμε οτι η cyta δινει 6-9 Margin και η wind σε εχει με 9 δεν θα κερδισεις απολυτως τιποτα.θα κερδιζες ειτε στην Cyta ειτε στην wind αμα σου βαλουν 6 margin.τον ιδιο χαλκο παιρνεις οποτε δεν προκειται δια μαγειας να ανεβει η ταχυτητα 4-6 Mbit.αυτα τα λενε για να πειθουν τους πελατες να ερθουν στο δικτυο τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μολις εβαλα το TP-Link archer vr400 v2 σε adsl vodafone.
Αντικατεστησε το TP-Link 8960N το οποιο ειχα 2-3 χρονια αλλα ο βλακας εριξα καφε πανω.
Με το TP-Link 8960 δεν ειχα κανενα θεμα, κλειδωνε στα 10500 με 5 snr (απο τη vodafone μου ειπαν οτι κλειδωνω πολυ περισσοτερο απο τους αλλους στην περιοχη) και δεν ειχα θεματα αποσυνδεσεων.
Με το νεο κλειδωνω στα ιδια με το mοdem της vodafone (ουτε 9000) και το snr στα  9.1 και ηδη νιωθω απογοητευμενος απο την επιλογη. Επισης πρωτη φορα βλεπω error packets.

Υπαρχει καποιος τροπος για να χαμηλωσω snr ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, devil-ji said:

Μολις εβαλα το TP-Link archer vr400 v2 σε adsl vodafone.
Αντικατεστησε το TP-Link 8960N το οποιο ειχα 2-3 χρονια αλλα ο βλακας εριξα καφε πανω.
Με το TP-Link 8960 δεν ειχα κανενα θεμα, κλειδωνε στα 10500 με 5 snr (απο τη vodafone μου ειπαν οτι κλειδωνω πολυ περισσοτερο απο τους αλλους στην περιοχη) και δεν ειχα θεματα αποσυνδεσεων.
Με το νεο κλειδωνω στα ιδια με το mοdem της vodafone (ουτε 9000) και το snr στα  9.1 και ηδη νιωθω απογοητευμενος απο την επιλογη. Επισης πρωτη φορα βλεπω error packets.

Υπαρχει καποιος τροπος για να χαμηλωσω snr ?

Εχουν διαφορετικο chipset οι 2 συσκευες(αν και νομιζω και τα 2 ειναι απο τη broadcom). Για να κανεις τη συγκριση με τα 2 πρεπει να εχουν το ιδιο snr. Τωρα για το αν μπορεις να το πειραξεις στο vr400 δεν γνωριζω(εχω βεβαια την εντυπωση οτι στα καινουρια μοντελα το κλειδωνει η tp-link). Απο εκει και περα αν το w8960 δεν ειχε προβλημα σαν μοντεμ, μπορεις να το εχεις σε bridge mode και να εχεις το vr400 σαν ρουτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 hours ago, timos71 said:

Εχουν διαφορετικο chipset οι 2 συσκευες(αν και νομιζω και τα 2 ειναι απο τη broadcom). Για να κανεις τη συγκριση με τα 2 πρεπει να εχουν το ιδιο snr. Τωρα για το αν μπορεις να το πειραξεις στο vr400 δεν γνωριζω(εχω βεβαια την εντυπωση οτι στα καινουρια μοντελα το κλειδωνει η tp-link). Απο εκει και περα αν το w8960 δεν ειχε προβλημα σαν μοντεμ, μπορεις να το εχεις σε bridge mode και να εχεις το vr400 σαν ρουτερ.

Πειραξα διαφορες ρυθμισεις χωρις αποτελεσμα.

Στο τελος ξετικαρω το Bit Swap και αυξανω το beacon interval 100->500.

Λογικα το Bit Swap ηταν που εφταιγε καθως κλειδωσα στα 11800 με  max rate 11900 :)

Σημερα που το βλεπω κλειδωνω ακομα στα 11800 παρολο που το max rate ειναι στα 8800.

Παντως κραταει ανετα 1080p60 streams, καλυτερο performance απο το παλιο στο wireless

Επεξ/σία από devil-ji
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επιτέλους αναβαθμιστήκαμε και μεις.

Cosmote από adsl σε vdsl 50, αίτηση από 19/10 .

Ο τεχνικός του οτε που μου φερε το ρούτερ μου είπε πως αν έχω αποσυνδέσεις να απενεργοποιήσω το 35b profile.

Tα errors από τι κατάλαβα βγαίνουν παγανιά τα χαράματα, λόγου χαμηλής θερμοκρασίας;

DSL info.jpg

Untitled-1.jpg

Επεξ/σία από chosen21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παρακαλώ την βοήθειά σας. Έχω σύνδεση 24άρα adsl μιας και η απόστασή μου από την καινούργια καμπίνα είναι 2100 μέτρα περίπου και το VDSL συγχρονίζει με κόπο στα... 1mpbs(!!!). Είμαι σε μονοκατοικία και τα στατιστικά της γραμμής μου είναι όπως φαίνονται παρακάτω

Προσπαθώ με κάθε τρόπο να μεγαλώσω έστω και λίγο την ταχύτητά μου:

- Έλεγξα την εσωτερική μου καλωδίωση (περί τα 120μέτρα από τον τερματισμό του ΟΤΕ μέχρι το μοντεμ) και είδα ότι στην είσοδο του σπιτιού συγχρονίζω γύρω στα 7mpbs (γύρω στο 1 με 1.3 υψηλότερα). Σύμφωνα με τον τεχνικό του ΟΤΕ με τον οποίο μίλησα για αρκετή ώρα αυτό είναι αναμενόμενο και η καλωδίωσή μου είναι ΟΚ. Σημειωτέο ότι όλα τα άλλα χαρακτηριστικά (θόρυβος, attenuation) είναι τα ίδια. Ποια είναι η άποψή σας? Εχει "πρόβλημα" η καλωδίωσή μου, ή να μην μπω στον κόπο και το έξοδο, μιας και η απόσταση είναι σχετικά μεγάλη.
- Ειχα ζητήσει από το 13888 να μου αλλάξουν το προφίλ από fast σε interleaved. Ο τεχνικός με συμβούλεψε το αντίθετο, λέγοντας ότι ναι μεν μπορεί να κερδίσω μία μικρή αύξηση στην ταχύτητα, αλλά θα έχω περισσότερες διακοπές λόγω του ότι η γραμμή μου είναι "οριακή". Μάλιστα μου ανέφερε ότι σε διάστημα μιας εβδομάδας περίπου είχα περί τις 30-35 αποσυνδέσεις οι οποίες θα αυξηθούν αν το γυρίσω σε interleaved. Και εδώ είναι το ερώτημα- εγώ γνώριζα ότι το interleaved αυξάνει την ταχύτητα και την ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ της γραμμής. Τι τρέχει λοιπόν?
- Επιπλέον μου είπε ότι αν κάνουμε το τέστ και γυρίσει την γραμμή σε interleaved και θελήσω να πάω πίσω σε fast, δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι θα επιτύχω τις ταχύτητες που έχω σήμερα... Κατόπιν αυτών άφησα τα πράγματα ως έχουν. Έχω μπερδευτεί λίγο και ζητώ τα φώτα σας. Ευχαριστώ

Annotation 2019-02-11 175742.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά και από μένα........

Eπειδή είμαι ψιλό άσχετος (τελείως δλδ) με router και ρυθμίσεις Internet κλπ κλπ θέλω να κάνω μια ερώτηση.... Έχω Forthnet VDSL 50Mbps, αλλά τώρα τελευταία (τι τελευταία, κάνα 8μηνο δηλ.) η γραμμή σέρνεται και όταν λέω σέρνεται εννοώ ότι πολλές φορές δεν μπορώ να δω ούτε ένα βιντεάκι στο youtube, (καλά για ταινίες δεν το συζητάμε καν) χωρίς να κολλήσει. Πολλές φορές ακόμα και τα βιντεάκια μέσω fb κολλάνε και δεν φορτώνουν με τίποτα. Μπήκα στο ρούτερ και λέει οτι κλειδώνει με ταχύτητα 39928 kbps (λογικά με αυτή την ταχύτητα δεν θα έπρεπε να είχα τέτοια προβλήματα) αλλά το speedtest που δοκιμασα λέει ταχύτητα download 29.62Mbps και Upload 2.58Mbps. Έναι δυνατόν να υπάρχει τόση μεγάλη απόκληση στην ταχύτητα????? Μπορώ να δώ με κάποιον τρόπο αν φταίει η γραμμή μου ή το router????? 

DSL Link Information

Link Status Up
Modulation Type VDSL2
Actual Rate(Up/Down) 4999/39928 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 11473/53400 kbps
Noise Margin(Up/Down) 20.7/8 dB
Line Attenuation(Up/Down) 0.1/11.5 dB
Output Power(Up/Down) 5/19 dBm
Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved
Interleave Depth(Up/Down) 63/359
Interleave Delay(Up/Down) 6/7 ms
INP(Up/Down) 2.5/2 symbols
Profile 8b
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
CRC Errors(Up/Down) 0/0
FEC Errors(Up/Down) 0/7207
HEC Errors(Up/Down) 0/0
Showtime Start 1 h 51 min 54 s
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...