Προς το περιεχόμενο

Elite: Dangerous


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομιζω ελεγαν οτι αναμενεται σε 5 εργασιμες. Προφανως εκανα λαθος γιατι τωρα δεν υπαρχει καν στη λιστα τους :(

Ναι το throttle κανει μεγαλη διαφορα...

Αν τελικα πας για σκετο joystick θα σου προτεινα να δεις αυτο http://www.skroutz.gr/c/665/joysticks.html?from=catspan&keyphrase=joystickκαι αυτο http://www.skroutz.gr/s/74270/Thrustmaster-T-16000M.html

Εχω ακουσει καλα λογια και για τα 2. Αν φυσικα σε παιρνει να δωσεις κατι παραπανω πας για x52 αλλα εδω διπλασιαζουμε το ποσο...


Rail gun είναι;

 

 

Plasma accelerators ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κοίταζα λίγο τα μεγέθη στον γαλαξία, και υπόλόγιζα για ένα ταξίδι στην άλλη άκρη του γαλαξία ~50000 Ly, δεν γίνεται, εκτός αν αποφασίσεις να ταξιδεύεις μόνο κάθε μέρα, κι αν πεις πως θα κάνεις 2-3000 LY την ημέρα (χαρντκορ) πάλι θα χρειαστείς 10 ημέρες να πας και 10 να γυρίσεις. Και κοίταζα λοιπόν τα συστήματα εκεί στην διαμετρικά αντίθετη άκρη του γαλαξία και βρήκα ένα από τα PRAEI3 LX-T συστήματα και διαπιστώνω πως θέλουν unkwnown special permit. Έψαξα λίγο αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό.

 

Mετά σκεφτόμουν αν κάνει κάποιος αυτό το ταξίδι με advanced discovery scanner που βλέπει όλο το σύστημα τουλάχιστον θα έχει ένα καλό ποσό στην άκρη να τον περιμένει όταν (και αν) γυρίσει. Το θέμα είναι όμως πόσο μακριά θα μπορέσει να πάει χωρίς να φάει πόρτα από κάποιο τέτοιο unknown special permit. Και το άλλο θέμα είναι πόσα συστήματα όσο απομακρυνόμαστε από την γειτονιά μας θα έχουν ζωή. Επίσης, επειδή το exploration σε αυτή την φάση είναι αρκετά σε δεύτερη μοίρα, αναρωτιέμαι μήπως αξίζει να ασχοληθεί κανείς τώρα πριν γίνει αρκετά δύσκολο να ανακαλύψεις πρώτος συστήματα. Ή νομίζετε πως είναι λίγο απίθανο να γίνει ποτέ το exploration δύσκολο;

Πάντως εχει ενδιαφέρον σαν ενασχόληση κι αυτό.

Κι ένα λινκ που βρήκα δεν ξέρω πόσοι το έχετε διαβάσει, αλλά πολύ ενδιαφέρον.

 

Eπίσης ταξίδι black hole Sagittarius A*

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Stellar Forge ειναι πραγματι εντυπωσιακο. Απο την αλλη θα δεις πολλους να γκρινιαζουν οτι το συμπαν του elite ειναι εντελως random και δεν ειναι προσεγμενο οσο θα επρεπε (και εδω που τα λεμε το παραπανω video δεν ειναι και οτι καλυτερο για διαφημιση του elite :P).

Εγω εχω "μουρλαθει" να γυριζω δεξια-αριστερα και να ψαχνω τους σταθμους και τα unidentified signals για bounty hunting - rare goods. Ειδικα κατι συστηματα κοντα στο SOL (bernard star,alpha centauri κτλ) που μου θυμιζουν τα παλια καλα elite και με τραβανε ακομα ποιο πολυ ;). Σημερα εβγαλα ~200κ credits απο κατι αποστολες και warzones στις παραπανω περιοχες. Μολις χτυπησω το 1m θα αποφασισω αν θα το σκασω πανω στο viper για να το ολοκληρωσω ή αν θα περασω στο cobra να δω και αυτο τι λεει (μαλλον για τη 1η επιλογη το κοβω αλλα θα εξαρτηθει πως θα μου τη βαρεσει :P).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χτύπησα το cobra το πρωί γιατί με μπρίζωσες χτες και πέρασα όλο το gameplay σε trading. Έβγαλα μισό μύριο ακριβώς και σταμάτησα (3-4 ώρες) δηλαδή έκανα απόσβεση με κέρδος και λίγο outfitting (cargo bays, fsd). Τώρα θα ξαναμπω να βγάλω κανένα 300ρι. Χτύπα το, θα βγάλει τα λεφτά του, απλά το trading είναι πολύ βαρετό. Αν μαζέψεις εκατομύριο όμως χτύπα το type 6 κατευθείαν και πούλα το viper για να έχεις χρήμα για trading. Πιο γρήγορα θα το ξαναστήσεις. Διάβαζα για τύπους που έβγαλαν 1Μ την ημέρα με το type 6.

 

Όντως είναι λίγο απογοητευτικό, αλλά έχουν και την ατυχία να έχει βγει το interstellar αυτή την εποχή. Αν σκεφτούν να κάνουν ένα φιξ μόνο και μόνο για την μοναδική μαύρη τρύπα του γαλαξία, νομίζω θα αξίζει. Από την άλλη απ' όσο κατάλαβα έχουν περάσει μέσα 160 000 γνωστά ουράνια σώματα και συστήματα και τα υπόλοιπα είναι γέννημα του stellar forge (ή κάπως έτσι τεσπα). Δεν μπορώ να πω πως δεν το έχουν προσέξει. Εκτός αν μιλάς για γραφικά και μόνο, οπότε συμφωνώ εκεί παίρνει βελτίωση.

 

Περίπου στο 2.15

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 Εκτός αν μιλάς για γραφικά και μόνο, οπότε συμφωνώ εκεί παίρνει βελτίωση.

 

 

Ε ναι ρε για γραφικα και μονο μιλαω και ειδικα στο συγκεκριμενο συστημα στο videaki που ανεβασες 2 post πανω.

 

Το trading ειναι κερδοφορο αλλα δεν εχει ρισκο (και αυτο το κανει βαρετο). Εχω ριξει ηδη κοντα στο 1m στο viper μου. Νομιζω οτι θα το κανω τουμπανο και μετα παλι βλεπουμε. Θα ησυχασω οταν καταφερω να βγαλω solo  anaconda αλλα μεχρι τοτε εχουμε ακομα χρονο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι ρε για γραφικα και μονο μιλαω και ειδικα στο συγκεκριμενο συστημα στο videaki που ανεβασες 2 post πανω.

 

Το trading ειναι κερδοφορο αλλα δεν εχει ρισκο (και αυτο το κανει βαρετο). Εχω ριξει ηδη κοντα στο 1m στο viper μου. Νομιζω οτι θα το κανω τουμπανο και μετα παλι βλεπουμε. Θα ησυχασω οταν καταφερω να βγαλω solo  anaconda αλλα μεχρι τοτε εχουμε ακομα χρονο ;)

Σε θωράκιση τι έχεις; εγώ το έχω αφήσει σε military grade, γιατί δεν ξέρω τι θα κάνω ακόμη. Σε PVE μόνο θα ήταν καλό το mirror plating αλλά σε PVP νομίζω το reactive θα είναι πιο ταιριαστό. Οπότε δεν ξέρω τι να επιλέξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Military grade φυσικα (εκτος και αν πας για anaconda hunting οπου λογικα θες mirrored). Σε pvp θελεις εντελως διαφορετικο setup. Θες οπωσδηποτε shield cell bank και επειδη οι περισσοτεροι φορανε οπλα που κανουν kinetic dmg θες οπως ηδη ειπες reactive surface composite. Εδω με χαλαει το γεγονος οτι δεν εχουμε καπου ενα χωρο να αποθηκευουμε το equipment μας. Ως αποτελεσμα αν αλλαξεις κατι αντε παλι ξαναβρες το...Η μονη λυση ειναι να στησεις και 2ο σκαφος για pvp.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως. Και σε shield cell τι προτείνεις; είχα C2 B με 8 cells κι έβαλα C2 A κι έχει 6 cells αλλά φορτίζει αμέσως. Έκανα assasinate ένα dropship αλλά μου τελείωσαν τα cells και κόντεψα να χάσω τα shields. Αξίζει να βάλω δεύτερο bank? επίσης το field repair unit πως λειτουργεί; κάνει repair επί τόπου; είναι triggerable?

 

Έγινε και κάτι περίεργο, είχα 2 contracts assasinations και βρήκα τον ένα, τον έφαγα και πάω για τον δεύτερο και μου έβγαινε ολοκληρωμένο κι αυτό. Πήρα 300Κ έτσι. Και πάω να πληρωθώ για τον δεύτερο και βλέπω στα ship locations το cobra μου να έχει μεταφερθεί σε άλλο σύστημα. Είμαι σίγουρος πως ήταν αλλού γιατί μόλις το είχα αφήσει για να κάνω τα missions με το viper. WTF?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το θες αποκλειστικα για ενα σκοπο το σκαφος φυσικα μπορεις να βαλεις και 2ο. Εγω επειδη δεν ειμαι προβλεψιμος (πολλες φορες ξαφνιαζω και τον εαυτο μου ;P) προτιμω να εχω ενα all around σκαφος με περισσοτερο focus στο bounty hunting. 1 shield cell λοιπον c2A το βρισκω μια χαρα.

Το repair unit απ'οτι ξερω το χρησιμοποιεις μετα τη μαχη (οχι κατα τη διαρκεια) και δεν μπορει να φτιαξει critical parts (οπως π.χ. το power plan). Δεν το εχω δοκιμασει αλλα απ'οτι διαβασα δεν θα πολυασχοληθω (τουλαχιστον οχι στο viper).

Αυτο με το σκαφος με βαζει σε σκεψεις.....AI FTW ενω εσυ κοιμασαι το σκαφος σου κοβει βολτες ITS ALIVE :P

Μαλλον δεν θυμασαι καλα που το αφησες trust me ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σου λέω είμαι 100% σίγουρος. Έκανα trade με το cobra σε 2 σταθμούς πήγαινε-έλα. Πηγαίνω σε τρίτο σταθμό να πάρω το viper (οπότε αφήνω το cobra) κάνω την μία αποστολή και μετά εμφανίζεται το cobra σε έναν από τους 2 πρώτους. Κι εγώ νόμιζα πως έκανα κάποιο λάθος αλλά δεν γίνεται με τίποτε να το έκανα εγώ, πάντα πρέπει να αφήσεις κάποιο στον ίδιο σταθμό για να κουνήσεις άλλο εκτός αν έχεις 3 σκάφη- εγώ έχω 2.

 

Update

Κάποιο bug ήταν μάλλον, πήγα τώρα να το πάρω και μου το δείχνει στην αρχική του θέση. Αν δεν είναι κι εκεί θα γελάσω.

Επεξ/σία από frenzy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τσίμπησα και το type-6 πολύ γέλιο, σα να πιλοτάρεις scania είναι. Επίσης έχει πλάκα που υπερθερμαίνεται σε κάθε hyperdrive jump με το default power plant. Έκανα απόσβεση επί τόπου όμως, τώρα πάμε για λεφτά στην άκρη και μετά επόμενος σταθμός η μαύρη τρύπα με το the little engine that could, θα πάρω ένα hauler και θα του χώσω advanced discovery kai surface scanners και θα γυρίσω τον γαλαξία. Αστροχίπης θα γίνω.

 

 

Λοιπόν, δρομολόγιο

Altair (solo orbiter) αγορά 14 κομμάτια altairian skin (~300cr)-->140Ly VEROO (Behnkin Enterprise) πώληση (~14000cr) =212000 κέρδος

Τα Rare Items έχουν κέρδος και είναι λίγο πιο fun. Και κάνεις το δρομολόγιο και με hauler μόνο καλό fsd θες (20ly laden).

 

Λίστα με τοποθεσίες rare goods εδώ:  https://forums.frontier.co.uk/showthread.php?t=63119

και απόσταση πάνω από 120 Ly για καλές τιμές. Optimal 160Ly λένε.

Επεξ/σία από frenzy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και καλη χρονια!!!!

Θα μαζεψω credits να αγορασω και εγω ενα type 6 γιατι στη φαση που ειμαστε τωρα το trading ειναι πολυ κερδοφορο.
Εχθες προσθεσα αλλον ενα "dumb way to die" στην ηδη μεγαλη συλλογη μου :P
Ξεκλεβω λιγο χρονο μετα απο τα κλασσικα οικογενειακα τραπεζια και τηλεφωνα και καθομαι να παιξω καμια ωριτσα elite. Παταω launch στο space station και εκεινη τη στιγμη χτυπαει το κινητο μου (τι πρωτοτυπο). Χανω λιγο το σημα, μεταφερομαι στο αλλο δωματιο και οταν επιστρεφω φυσικα με ειχαν ανατιναξει γιατι ειχα εξαντλησει το χρονικο περιθωριο για απογειωση! Πληρωνε παλι κοροιδο ασφαλεια και προστιμο :P

 

PS: Τα rare ειναι σε περιορισμενη ποσοτητα ή μπορεις να αγοράσεις οσα θές???
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xαχ, δεν το έχω πάθει ακόμη αυτό.

Eίναι περιορισμένη, όσα γράφει δίπλα στο λινκ. Προσοχή στην απόσταση των σταθμών, την πάτησα χτες στο alpha centauri. Βρήκα κι ένα θρεντ στο ρεντιτ με έτοιμες διαδρομές, θα το δοκιμάσω σήμερα http://www.reddit.com/r/EliteTraders/comments/2q5nc9/two_rare_circuits_beginner_intadvanced_with_all/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...