Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Τα 12+φπα πως βγαίνει. Πότε πληρώνουμε τελώνιο απο ποιο ποσό και πάνω..

εχει βγει νεος τιμοκαταλογος για τα ελτα για της χρεωσεις επειδη αναλαμβανουν να κανουν τους εκτελωνισμους

https://www.elta.gr/Portals/0/pdf/nea_eidika_telh_ektelwnismou.pdf

 

για ποσα εως 22 ευρω για εμπορικες συναλαγες ισχυει ατελια (τουλαχιστον προς το παρων)

απο 22 εως 150 ευρω ειναι 15 ευρω για τα ελτα + το φπα αναλογα την αξια CIF

150-500 20 ευρω για τα ελτα + το φπα + δασμους (2,5%)

500-1000 25 ευρω +φπα + δασμους (2,5%)

 

 

δηλαδη για ενα ποσο CIF 100 ευρω , θα πρεπει καποιος να πληρωσει 24 ευρω ΦΠΑ+15 ευρω για τα ελτα δηλαδη 39 ευρω

η αξια CIF υπολογιζεται απο την αξια του προιοντως + μεταφορικα + ασφαλιση δεματος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά κάπου διάβασα πως ακόμα και για δέματα του 1 € απο κίνα  (θήκες κλπ) κάποιοι πλήρωσαν φόρους 3-4 ευρώ.. Γίνεται αυτό? Δεν έχει όριο 22 ευρώ? ή απλά το κοστολογούν όπως θέλουν για να το φορολογήσουν? Εμένα πάντως δεν μου έτυχε τπτ τέτοιο.. 

Επίσης απο Αγγλία ξέρει κανένας τι γίνεται με το θέμα του brexit και τα τελωνεία?

Δεν είναι φόρος τα 3ΕΥΡΩ.

Το πακέτο φάνηκε "ύποπτο", μπήκε στο τελωνείο, διαπιστώθηκε ότι όντως δεν υπόκειται σε δασμούς και τα 3ΕΥΡΩ είναι η χρέωση της παράστασης στο τελωνείο.

Εχουν αρχισει και στελνουν συστημενες επιστολες απο αρχες Σεπτεμβρη σχετικα με επαληθευση αξιων και οχι τυχαιες στατιστικες αξιες.

Όπως και έπρεπε να γίνει από την πρώτη ημέρα.

Τελικά κάποιες εντοπισμένες επί του προβλήματος ενέργειες κάποιων εδώ μέσα έπιασαν τόπο... ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με το προηγούμενο ποστ ότι από τις συνεχόμενες αιτήσεις ανακοστολόγησης και επιστροφής δεμάτων προτίμησαν να ζητούν αποδεικτικό πληρωμής και να μην εκτελωνίζουν αορίστως......Διότι αν ο όγκος των δεμάτων συνεχώς αυξάνει εκεί στο τελωνείο στο τέλος δεν θα υπάρχει χώρος για τους ίδιους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα το Xiaomi Ultra Thin Power Bank 2 στα 9.37 απο Gearbest απλο ( δεν ειχε priority... ), αν σταματησει τελωνειο και μου βαλουν κανενα 20ευρω πχ τι κανω? Μπορω να τους δειξω την αποδειξη απο το paypal? 


Φυσικά και να τα στείλεις, διαφορετικά ο τελώνης ανάλογα με το είδος θα βαλει μια στατιστική αξία στο πακέτο (συνήθως μεγαλύτερη απο την πραγματική) και θα πληρώσεις 12 + 24% της αξίας (εφόσον η τιμή που θα σου βάλει είναι <150).  

Βέβαια υπάρχει και η περίπτωση να θεωρήσει οτι το πακέτο σου έχει αξία < 22 και να περάσει ατελώς, αλλά χλωμό το βλέπω.

Στην περίπτωσή σου  πάντως αν στείλεις τα χαρτιά θα πληρώσεις 12 + 24% (24,76)= 17,94

 

Τι προιόν είναι (εάν θέλεις να μας πεις) και απο ποιά χώρα; (Κινα ή Αμερική);  Είσαι ο 1ος στο φόρουμ που αναφέρει οτι του ζητήσαν απόδειξη αγοράς πριν τον εκτελωνισμό...ενδιάφερον !   :confused:  Μηπως αλλάζει κατι προς το καλύτερο και ποιο λογικό μετά τα τσουνάμι διαμαρτυριών για "φουσκωμένους" εκτελωνισμούς ;  Ενημέρωσε μας αν θες... 

Για δεματα απο των 24 και μεχρι καποιο οροιο πληρωνεις μονο ΦΠΑ νομιζω... 


Συμφωνώ με το προηγούμενο ποστ ότι από τις συνεχόμενες αιτήσεις ανακοστολόγησης και επιστροφής δεμάτων προτίμησαν να ζητούν αποδεικτικό πληρωμής και να μην εκτελωνίζουν αορίστως......Διότι αν ο όγκος των δεμάτων συνεχώς αυξάνει εκεί στο τελωνείο στο τέλος δεν θα υπάρχει χώρος για τους ίδιους.

Δεν γινεται να βαζει οτι τιμη του καυλωσει... καλυτερα να ζητανε αποδειξη, βρηκαμε μια μεση λυση


Εγω προσωπικα δεν το ρισκαρω και σε πραγματακια των 10-20 ευρω να μην βαλω priority... εξαλλου 1.70 παραπανω ειναι και ερχεται σε 2 βδομαδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δεματα απο των 24 και μεχρι καποιο οροιο πληρωνεις μονο ΦΠΑ νομιζω... 

 

 

Για αξίες από 22€ μέχρι 150€ πληρώνεις ΦΠΑ και 15€ τέλος εκτελωνισμού στα ΕΛΤΑ.

Δες τα νέα τέλη στο post #6631

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν δεν υπάρχει απόδειξη paypal που να δείχνει πόσο πραγματικά πλήρωσες για το συγκεκριμένο πακέτο, τι γίνεται;

Τι εννοώ: Όταν γίνεται χρήση κάποιας shopping service διότι ο αρχικός πωλητής δεν στέλνει εκτός της χώρας του, συχνά γίνεται πρώτα κατάθεση ενός Χ ποσού στο λογαριασμό που διατηρεί ο αγοραστής στο site της shopping service και κατόπιν χρήση αυτού του ποσού για διάφορες αγορές. Έτσι μπορεί να καταθέσω σήμερα π.χ. 100 ευρώ, αύριο να χρησιμοποιήσω τα 30 από αυτά για μία αγορά, δύο εβδομάδες αργότερα άλλα 50 για μία άλλη, και για τα εναπομείναντα 20 να αλλάξω γνώμη και να τα επιστρέψω στο paypal. Το θέμα είναι ότι όταν θα μου έρθει το πακέτο των 30 ευρώ, πέρα από τα χαρτιά που στέλνει η ίδια η εταιρία με τα οποία περιγράφεται πόσο κόστισε τι (όπως στο customs declaration του πακέτου που αναφέρω παρακάτω) , δεν έχω κάτι άλλο, διότι η απόδειξή μου από το paypal είναι η αρχική των 100 ευρώ.

 

Βαλε μια φωτο απο το τιμολογιο να δουμε τι αξια σου ειχαν βαλει

Τα USPS δεν ερχονται παντα με το ταχυδρομειο αλλα και γενικη ταχυδρομικη

Η αξία είναι αυτή που αναφέρω στο post. 11,990 yen (αναγράφεται το συνολικό ποσό καθώς και πόσο κόστισε ξεχωριστά κάθε αντικείμενο μέσα στο πακέτο). Επίσης αναγράφεται το πληρωθέν ποσό στο Japan Post στα 1,690 yen (και πάλι αναλυτικά, ποιο είναι το καθαρό κόστος, ποιο το κόστος του tracking number, ποιο της ασφάλισης κλπ). Συνολικά 13,680 yen αυτό σήμερα ας πούμε αντιστοιχεί περίπου σε 105,4 ευρώ (ήταν στα 104,8 όταν έκανα το post). Πάντως εκεί παίζει βάσει της ισοτιμίας, γύρω στα 105. Όχι 117+ που τιμολογήθηκε στο τελωνείο.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση απλά το αναφέρω χωρίς να με ενδιαφέρει από άποψη ΦΠΑ, διότι ακόμα και στα 105 να γινόταν η κοστολόγηση,  η διαφορά στο ποσό που θα χρεωνόμουν θα ήταν μικρή, της τάξεως των 2 ευρώ κάτω. Όμως τι γίνεται αν αυτό επαναληφθεί σε αγορά που στοίχισε π.χ. 140 ευρώ; Με αποτέλεσμα, πέρα από το μεγαλύτερο φορολογητέο ποσό, να ανέβω κλίμακα και στο τέλος εκτελωνισμού και να συνυπολογιστούν δασμοί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε το θέμα των μπαταριών τι επικρατεί; Είχα μείνει στο ότι τις κόβουν στο τελωνείο, ισχύει ακόμα; Θέλω να πάρω μια μικρή μπαταρία κόστους 2€, θα έρθει ή μπα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά γεια σας!

Αναμένω ένα δέμα από AMAZON Αμερικής με UPS. Τα τέλη (import fees) έχουν ήδη πληρωθεί!

 

Έλαβα ένα τηλεφώνημα αλλά και ένα mail και μου είπαν πως για να εκτελωνιστεί το δέμα μου πρέπει τους στείλω μια ηλεκτρονική εξουσιοδότηση την οποία πρέπει να φτιάξω στο site του ICIC net.

Το mail το έλαβα από την διεύθυνση [email protected].
 
Έχει τύχει σε κανέναν σας κάτι παρόμοιο?
Έτσι γίνεται όταν λαμβάνει κάποιος δέμα από το AMAZON με UPS?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παιδιά γεια σας!

Αναμένω ένα δέμα από AMAZON Αμερικής με UPS. Τα τέλη (import fees) έχουν ήδη πληρωθεί!

 

Έλαβα ένα τηλεφώνημα αλλά και ένα mail και μου είπαν πως για να εκτελωνιστεί το δέμα μου πρέπει τους στείλω μια ηλεκτρονική εξουσιοδότηση την οποία πρέπει να φτιάξω στο site του ICIC net.

Το mail το έλαβα από την διεύθυνση [email protected].

 

Έχει τύχει σε κανέναν σας κάτι παρόμοιο?

Έτσι γίνεται όταν λαμβάνει κάποιος δέμα από το AMAZON με UPS?

Το 2016 από Amazon us με DHL μου είχαν στείλει παρόμοιο mail αλλά έλεγε icics net μόνο εάν έχεις επιχείρηση.

Καλημέρα σας,

 

Αναμένεται η αποστολή σας από την Amazon.com με αριθμό φορτωτικής ********** το μόνο που χρειαζόμαστε από εσάς είναι ΑΦΜ, ΔΟΥ, το περιεχόμενο της αποστολής (και μια ηλεκτρονική εξουσιοδότηση δείτε επισυναπτόμενο αρχείο μόνο αν το ΑΦΜ σας αντιστοιχεί σε κάποια ατομική επιχείρηση.) προκειμένου μόλις φτάσει η αποστολή σας να την δώσουμε για εκτελωνισμό και να την παραλάβετε μόλις ελευθερωθεί από το τελωνείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παιδιά γεια σας!

Αναμένω ένα δέμα από AMAZON Αμερικής με UPS. Τα τέλη (import fees) έχουν ήδη πληρωθεί!

 

Έλαβα ένα τηλεφώνημα αλλά και ένα mail και μου είπαν πως για να εκτελωνιστεί το δέμα μου πρέπει τους στείλω μια ηλεκτρονική εξουσιοδότηση την οποία πρέπει να φτιάξω στο site του ICIC net.

Το mail το έλαβα από την διεύθυνση [email protected].
 
Έχει τύχει σε κανέναν σας κάτι παρόμοιο?
Έτσι γίνεται όταν λαμβάνει κάποιος δέμα από το AMAZON με UPS?

 

 

Στις αποστολές με courier είναι απαραίτητη η ηλεκτρονική εξουσιοδότηση για τον εκτελωνισμό.

 

Αυτό που πρέπει να διευκρινίσεις με την UPS πριν κάνεις την εξουσιοδότηση είναι αν θα σε χρεώσουν αμοιβή εκτελωνιστή (πολύ πιθανόν), αποθήκευτρα και άλλα μικροέξοδα. Επίσης τι θα σε χρεώσουν σε περίπτωση που κάνεις εσύ τον εκτελωνισμό (εάν μπορείς και θέλεις).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, τρια δεματα με περιεχομενο μουσικη και κοστος γυρω στα 45 τα δυο και υπερδιπλασια το τριτο

περασαν ατελως και δεν πληρωσα φραγκο.

Βασικα τα δυο ουτε καν ετικετα τελωνειου δεν ειχαν.

 

Ισως να εχει σημασια οτι δεν ηταν προϊοντα τεχνολογιας και δεν ηταν απο Κινα.

Μπορει και να ημουν απλα τυχερος.

Ισως να εχουν πηξει τοσο πολυ που πλεον να κανουν πιο τυχαιους ελεγχους.

Ολα ηρθαν με παραστατικα σε σημειο εκτος του δεματος.

 

Το ενα που ηρθε με καραβι εφτασε στην ωρα του (δυο μηνες)

Ενα που επρεπε να κανει ενα μηνα εφτασε σε δυο μηνες και το αλλο που συνηθως κανει μια βδομαδα

εκανε κοντα στον ενα μηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν δεν υπάρχει απόδειξη paypal που να δείχνει πόσο πραγματικά πλήρωσες για το συγκεκριμένο πακέτο, τι γίνεται;

 

Τι εννοώ: Όταν γίνεται χρήση κάποιας shopping service διότι ο αρχικός πωλητής δεν στέλνει εκτός της χώρας του, συχνά γίνεται πρώτα κατάθεση ενός Χ ποσού στο λογαριασμό που διατηρεί ο αγοραστής στο site της shopping service και κατόπιν χρήση αυτού του ποσού για διάφορες αγορές. Έτσι μπορεί να καταθέσω σήμερα π.χ. 100 ευρώ, αύριο να χρησιμοποιήσω τα 30 από αυτά για μία αγορά, δύο εβδομάδες αργότερα άλλα 50 για μία άλλη, και για τα εναπομείναντα 20 να αλλάξω γνώμη και να τα επιστρέψω στο paypal. Το θέμα είναι ότι όταν θα μου έρθει το πακέτο των 30 ευρώ, πέρα από τα χαρτιά που στέλνει η ίδια η εταιρία με τα οποία περιγράφεται πόσο κόστισε τι (όπως στο customs declaration του πακέτου που αναφέρω παρακάτω) , δεν έχω κάτι άλλο, διότι η απόδειξή μου από το paypal είναι η αρχική των 100 ευρώ.

 

 

Η αξία είναι αυτή που αναφέρω στο post. 11,990 yen (αναγράφεται το συνολικό ποσό καθώς και πόσο κόστισε ξεχωριστά κάθε αντικείμενο μέσα στο πακέτο). Επίσης αναγράφεται το πληρωθέν ποσό στο Japan Post στα 1,690 yen (και πάλι αναλυτικά, ποιο είναι το καθαρό κόστος, ποιο το κόστος του tracking number, ποιο της ασφάλισης κλπ). Συνολικά 13,680 yen αυτό σήμερα ας πούμε αντιστοιχεί περίπου σε 105,4 ευρώ (ήταν στα 104,8 όταν έκανα το post). Πάντως εκεί παίζει βάσει της ισοτιμίας, γύρω στα 105. Όχι 117+ που τιμολογήθηκε στο τελωνείο.

 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση απλά το αναφέρω χωρίς να με ενδιαφέρει από άποψη ΦΠΑ, διότι ακόμα και στα 105 να γινόταν η κοστολόγηση,  η διαφορά στο ποσό που θα χρεωνόμουν θα ήταν μικρή, της τάξεως των 2 ευρώ κάτω. Όμως τι γίνεται αν αυτό επαναληφθεί σε αγορά που στοίχισε π.χ. 140 ευρώ; Με αποτέλεσμα, πέρα από το μεγαλύτερο φορολογητέο ποσό, να ανέβω κλίμακα και στο τέλος εκτελωνισμού και να συνυπολογιστούν δασμοί;

δεν ξερω τ μπορει να ειδαν..παντως και ναυλα να μην ειχες και ασφαλιστρα παλι τα ιδια θα εβαζαν.. 10% επι της αξιας του τιμολογιου υπολογιζουν ναυλα ασφαλιστρα οταν δεν αναγραφονται(να υπολογισαν 2 φορες ναυλα ασφαλιστρα δεν το αποκλειω ).........τωρα να μπηκαν στη σελιδα του καταστηματος και να ειδαν τιμες αμφιβαλλω .....γνωμη μου ειναι να ρωτησεις αν μπορεις καποιον εκει μεσα γιατι αν βαζουν κατι επιπλεον καλο ειναι να το γνωριζουμε γιατι οπως ειπες αλλαζε η κλιμακα οταν η αγορα ειναι στο οριο......

καποια τιμολογια απο Ιαπωνια μου ειχαν ερθει cif οπου δεν ειναι υποχρεωτικο να γινεται αναλυση ταχυδρ-ασφαλειας γιατι ειναι ενσωματωμενα στη τιμη αρα υπολογισμος δασμου στο ποσο του τιμολογιου χωρις προσθετα......

να δουμε αν παρατηρηθουν και αλλες περιπτωσεις αναλογες με τη δικη σου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδιά θέλω να αγοράσω από ευρωπαϊκή αποθήκη του gearbest κάμερα των 100 ευρώ 

 

γλιτώνω τελωνεία ; και ποια μέθοδο αποστολής να επιλέξω; 

Shipping Cost:€4.09toGreece Via Flat Rate Shipping

 

Shipping Cost:€29.92to Greece Via Standard Shipping

Shipping Cost:€19.13toGreece Via Expedited Shipping

 

με το πρώτο θα είμαι οκ; 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αγοράσω μια τσάντα από aliexpress η μια έχει 24.69$ και η άλλη 21.99$. Θα αγοράσω μια από τις δύο. Υπάρχει περίπτωση να πληρώσω τελωνείο ή κάτι επιπλέον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδιά θέλω να αγοράσω από ευρωπαϊκή αποθήκη του gearbest κάμερα των 100 ευρώ 

 

γλιτώνω τελωνεία ; και ποια μέθοδο αποστολής να επιλέξω; 

Shipping Cost:€4.09toGreece Via Flat Rate Shipping

 

Shipping Cost:€29.92to Greece Via Standard Shipping

Shipping Cost:€19.13toGreece Via Expedited Shipping

 

με το πρώτο θα είμαι οκ; 

 

Οτιδήποτε έρχεται από ευρωπαϊκή αποθήκη δεν υπόκειται σε εκτελωνισμό.

Σαν μέθοδο αποστολής βάλε την πιο φτηνή με tracking code.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...