Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάθε κινεζομάγαζο στέλενει τις αποστολές του προς την Ευρώπη με όλες τις διαθέσιμες μεταφορικές, επιλέγοντας με δικά του κριτήρια.

Ακόμη και αν ζητήσεις αποστολή με συγκεκριμένη μεταφορική, το μαγαζί μπορεί να σου στείλει το δέμα με άλλη.

Πάντως, στη συντριπτική πλειοψηφία, όλα τα δέματα φτάνουν στον προορισμό τους μέσα στο προβλεπόμενο χρονικό διάστημα.

 

Υπάρχουν, βέβαια και εξαιρέσεις όπως το δέμα που περιμένει συγγενής μου και o ιδιώτης (ebay) το έστειλε με το μαλαισιανό ταχυδρομείο. Επί ένα μήνα τώρα φαίνεται να έχει φύγει για Αθήνα χωρίς να υπάρχει άλλη ενημέρωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κατάλαβα, οπότε στο θέμα επιλογής της μεταφορικής δεν υπάρχει πρόβλημα. Με την παρακολούθηση όμως τι γίνεται; Το βλέπω απλά σαν registered και τίποτα άλλο και το θέμα είναι ότι δε το βλέπω και στα ΕΛΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γράφεις με ποια μεταφορική στα έστειλαν.

Από την ημέρα που γίνεται η  αναγγελία αποστολής (pre-advised) περνάνε 3-4 για να το παραλάβει η μεταφορική και να αρχίσει το ταξίδι.

Άλλες, πχ το Ολλανδικό, δίνουν στοιχεία μόλις φτάσει το δέμα στην Ολλανδία και άλλες περισσότερα ή και λιγότερα.

Στα ΕΛΤΑ θα δεις πληροφορίες όταν ξεκινήσει από τον ενδιάμεσο σταθμό, πχ Ολλανδία, για Αθήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sweden Post όπως έγραψα στην πίσω σελίδα και Flat Rate Shipping. Δεν βλέπω κάποιο άλλο στοιχείο μεταφοράς, τουλάχιστον στο mail που κοίταξα. Οπότε αναμένω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε κινεζομάγαζο στέλενει τις αποστολές του προς την Ευρώπη με όλες τις διαθέσιμες μεταφορικές, επιλέγοντας με δικά του κριτήρια.

Ακόμη και αν ζητήσεις αποστολή με συγκεκριμένη μεταφορική, το μαγαζί μπορεί να σου στείλει το δέμα με άλλη.

Πάντως, στη συντριπτική πλειοψηφία, όλα τα δέματα φτάνουν στον προορισμό τους μέσα στο προβλεπόμενο χρονικό διάστημα.

 

Υπάρχουν, βέβαια και εξαιρέσεις όπως το δέμα που περιμένει συγγενής μου και o ιδιώτης (ebay) το έστειλε με το μαλαισιανό ταχυδρομείο. Επί ένα μήνα τώρα φαίνεται να έχει φύγει για Αθήνα χωρίς να υπάρχει άλλη ενημέρωση.

Εγω περιμενω δεμα αγορασμενο 28 Σεπτεμβριου και αποστολη με Μαλαισιανο ταχυδρομειο στις 10 οκτωβριου και δεν μου εχει ερθει ακομα ,απο εβδομαδα θα ζητησω τα χρηματα μου πισω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έγραψα παραπάνω (1876), συγγενής μου περιμένει δέμα που του έστειλε πωλητής (ebay) με το Μαλαισιανό 16/10 και ακόμη και σήμερα που μπήκα έχει την ίδια πληροφορία.

 

Του είπα να ενημερώσει τον πωλητή ότι δεν το έχει παραλάβει και να του πει ότι θα ανοίξει θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αν αγοράσω από το Microsoft Store Αγγλίας δεν έχω κανένα θέμα με τελωνεία κτλ? Έχει αγοράσει κάποιος?

 

Ξέρω ότι ειναι ΕΕ απλώς επειδή είναι λίγο περίεργη η Αγγλία και ανάποδη γιαυτό ρωτάω να είμαι σίγουρος.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αν αγοράσω από το Microsoft Store Αγγλίας δεν έχω κανένα θέμα με τελωνεία κτλ? Έχει αγοράσει κάποιος?

 

Ξέρω ότι ειναι ΕΕ απλώς επειδή είναι λίγο περίεργη η Αγγλία και ανάποδη γιαυτό ρωτάω να είμαι σίγουρος.

 

Ευχαριστώ

Δεν έχει τελωνείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδη τα εχω χασει λιγο με τα τοσα μηνυματα, αν μπορει να με βοηθησει καποιος θα το εκτιμουσα.. Θελω να αγορασω απο vickmall. Επειδη οσες φορες εχω δοκιμασει την μεθοδο request money, τρωω ακυρο, μπορω να κανω top up μεσω IBAN; Μετα θα μπορω να αγορασω κανονικα;

 

Eυχαριστω και συγνωμη αν εχει ξανα απαντηθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν έχεις λογαριασμό συνδεδεμένο με το payapl, ναι, μπορείς.

Εάν όχι, πρέπει να ακολουθήσεις διαδικασία που την έχω περιγράψει σε άλλο νήμα αλλά πρέπει να τη βρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν έχεις λογαριασμό συνδεδεμένο με το payapl, ναι, μπορείς.

Εάν όχι, πρέπει να ακολουθήσεις διαδικασία που την έχω περιγράψει σε άλλο νήμα αλλά πρέπει να τη βρω.

Μονο καρτα prepaid εχω συνδεδεμενη. Απο το λογαριασμο μου στη eurobank, γεμιζα τη prepaid και εκανα τις αγορες. Αν καταλαβα καλα, δεν εννοεις αυτο, σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...