Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κάτω δεξιά γράφει το tracking # που τελειώνει σε SG, δηλαδή το ταχυδρομείο της Σιγκαπούρης.

Αυτό είναι αρκετά γρήγορο στη μεταφορά του δέματος στην Αθήνα αλλά είναι περίεργο ότι δεν φαίνεται καμία κίνηση στα γνωστά sites.

 

Ακόμη και το sing Post βγάζει 

Sorry, we are unable to locate this tracking number in our system. Please verify and re-enter your tracking number.

Alternatively, please try again 24 hours later. Your item may have not reached our Processing Centre. 

RF355136332SG

 

Νομίζω ότι πρέπει να μιλήσεις με το minideal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ok θα τους στείλω σήμερα. Θα σας ενημερώσω για να ξέρετε και εσείς τι έγινε.

 

σε ευχαριστώ!

 

----------------

Μόλις μίλησα μαζί τους.

Μου επιβεβαίωσαν ότι έχει χαθεί και πως θα το ξαναστείλουν.

Μπορώ να τους πιέσω ώστε να το λάβω πιο άμεσα?

Επεξ/σία από archimidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας.Ειμαι νεος στο forum αν και σας διαβαζω τακτικα εκανα εγγραφη για να βρω λυση σε ενα θεμα που προεκυψε....μετα απο ενα περιπου μηνα αναμονης ενος γυαλινου προστατευτικου οθονης απο Κινα (χωρις χρεωση) σημερα το πρωι μου το εφερε μια γειτονισα ανοιγμενο και σπασμενο.Το  κουτι δεν ηταν χτυπημενο και ειχε ερθει απο χτες.Επειδη θελω να βρω τι εγινε θα ηθελα αν ξερει καποιος να μου πει αυτα τα δεματα ερχονται μεσω ελτα η καποιας κουριερ και εαν επρεπε να το παραλαβω ο ιδιος η να το αφησουν στο γραμματοκιβωτιο της πολυκατοικιας.Εσεις τι νομιζετε ανοιχτηκε απο τον διανομεα η απο καποιον ενοικο?Ευχαριστω.

Επισης η αγορα εγινε απο ebay.uk και ηρθε με china post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας.Ειμαι νεος στο forum αν και σας διαβαζω τακτικα εκανα εγγραφη για να βρω λυση σε ενα θεμα που προεκυψε....μετα απο ενα περιπου μηνα αναμονης ενος γυαλινου προστατευτικου οθονης απο Κινα (χωρις χρεωση) σημερα το πρωι μου το εφερε μια γειτονισα ανοιγμενο και σπασμενο.Το  κουτι δεν ηταν χτυπημενο και ειχε ερθει απο χτες.Επειδη θελω να βρω τι εγινε θα ηθελα αν ξερει καποιος να μου πει αυτα τα δεματα ερχονται μεσω ελτα η καποιας κουριερ και εαν επρεπε να το παραλαβω ο ιδιος η να το αφησουν στο γραμματοκιβωτιο της πολυκατοικιας.Εσεις τι νομιζετε ανοιχτηκε απο τον διανομεα η απο καποιον ενοικο?Ευχαριστω.

Για να το βρεις στην πόρτα σου αρά δεν είναι συστημένο όποτε δεν έχει καμιά ευθύνη το ΕΛΤΑ που το έφερε τώρα εάν ήταν ανοιγμένο το άνοιξε κάποιος την πολυκατοικία σου να δει τι έχει και πολύ πιθανόν να το πάρει αλλά μπορεί να ήταν σπασμένο κατά την μεταφορά η απλά δεν το χρειαζόταν και πιθανόν έσπασε η το έσπασε τώρα επικοινώνησε με τον πωλητή και ζήτα να στο αντικαταστήσει . Στις πολυκατοικίες είναι ένα θέμα η αλληλογραφία !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.Ηταν δυστυχως σπασμενο στην γωνια και η συσκευασια του αθικτη αρα δεν πρεπει να φταιει ο πωλητης.Το κοστος του ηταν χαμηλο (1.4ε) οποτε μαλλον δεν θα μπω στην διαδικασια να ζητησω αντικατασταση.Θα ηθελα ομως να ηξερα την διαδικασια  να ερχονται συστημενα τα δεματα ωστε να μην εχω τετοια προβληματα στο μελλον.Φταιει το οτι ηταν free shipment η εγω που δεν το ζητησα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα (σε πολυκατοικία), μου έχει τύχει να ανοίξουν "δέμα" με κάρτα μνήμης.

Το πρωί που έρχεται π.χ. ο ταχυδρόμος, το δέμα ΔΕΝ υπήρχε και το απόγευμα το βρήκα ανοιγμένο.

Προφανώς κάποιος "περίεργος" το άνοιξε, είδε τι ήταν, δεν τον ενδιέφερε και το ξανάβαλε στη θέση του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok θα τους στείλω σήμερα. Θα σας ενημερώσω για να ξέρετε και εσείς τι έγινε.

 

σε ευχαριστώ!

 

----------------

Μόλις μίλησα μαζί τους.

Μου επιβεβαίωσαν ότι έχει χαθεί και πως θα το ξαναστείλουν.

Μπορώ να τους πιέσω ώστε να το λάβω πιο άμεσα?

 

Πάλι καλά που παραδέχτηκαν ότι χάθηκε το δέμα.

Νομίζω ότι τα στοιχεία που έδωσε το Σιγκαπουριανό ήταν καταλυτικά.

 

Για πιο γρήγορη αποστολή διατρέχεις τον κίνδυνο να το στείλουν με courier και να μπλέξεις σε περιπέτειες.

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.Ηταν δυστυχως σπασμενο στην γωνια και η συσκευασια του αθικτη αρα δεν πρεπει να φταιει ο πωλητης.Το κοστος του ηταν χαμηλο (1.4ε) οποτε μαλλον δεν θα μπω στην διαδικασια να ζητησω αντικατασταση.Θα ηθελα ομως να ηξερα την διαδικασια  να ερχονται συστημενα τα δεματα ωστε να μην εχω τετοια προβληματα στο μελλον.Φταιει το οτι ηταν free shipment η εγω που δεν το ζητησα??

 

Μπορείς να μιλήσεις με τον πωλητή, στέλνοντας και φωτο, και να ζητήσεις να σου στείλει άλλο.

Γενικά, τα δέματα μικρών διαστάσεων (μέχρι Α4) τα φέρνει ο ταχυδρόμος στο χώρο σου, οπότε είναι θέμα τύχης να το παραλάβει ο παραλήπτης, αν πρόκειται για πολυκατοικία και μάλιστα με περίεργους συγκάτοικους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρωτη φορα αγορασα κατι χθες απο αμαζον το γερμανικο! θελω να ρωτησω αν κατα καιρους υπαρχουν προσφορες,ποντοι κλπ δωρα αναλογα με τις αγορες μου η οτιδηποτε προσφορες..οχι ενα προιον με εκπτωση,αναλογα με τις αγορες αν εχω καποιο κερδος! δε νομιζω αλλα λεμε τωρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, η αλυσίδα αυτή δεν έχει τέτοιου είδους προσφορές.

Μιας και αγόρασες πρώτη φορά από την αλυσίδα, πρέπει να γνωρίζεις ότι υπάρχει μια εφαρμογή (halfsize.me) στην οποία βάζεις τον κωδικό ASIN του είδους που θέλεις να αγοράσεις και σου προβάλλει τις τιμές του ίδιου είδους σε όλα τα καταστήματα, οπότε συγκρίνεις και αποφασίζεις αν η τιμή του συγκεκριμένου καταστήματος είναι συμφέρουσα ή όχι.

 

Η εφαρμογή είναι add-on στον chrome και κάθε φορά που ανοίγεις τη σελίδα ενός είδους σε κάποιο κατάστημα, σου εμφανίζει αυτόματα σε πινακάκι τις τιμές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα εκανα μια παραγγελια στο γερμανικο αμαζον χτες και την ακυρωσα σημερα(και ο πωλητης επισης την ακυρωσε) αλλα τα χρηματα μου φαινοντε δεσμευμενα!

σε επικοινωνια μου με το αμαζον μου ειπαν οτι δεν θα χρεωθω για αυτη την συναλλαγη.παρολα αυτα βλεπω οτι ειναι δεσμευμενα τα χρηματα μου!ποτε θ τα εχω διαθεσιμα παλι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω δύο παραγγελίες, η μια έφυγε στις 5/11 και η άλλη στις 7. Το tracking number της πρώτης δε φαίνεται πουθενά, βασικά στο 17track γράφει απλά registered και τίποτα άλλο, στα ΕΛΤΑ λέει ότι δεν υπάρχει καταχώρηση. Αντιθέτως στο δεύτερο δέμα φαίνεται κανονικά η κίνηση και εμφανίζεται και στα ΕΛΤΑ. Να ανησυχώ;

 

 

Edit: Τώρα παρατήρησα ότι το πρώτο δέμα έφυγε με Sweden Post ενώ το δεύτερο με Singapore Post. Γιατί αυτό; Εγώ δεν έβαλα πουθενα επιλογή για Sweden Post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...