Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα

 

Βλέπω ορισμένους εξαιρετικά ενημερωμένους. Εχω επαγγελματικό ΑΦΜ , εχω δηλώσει και ήδη κάνω ενδοκοινοτικές συναλλαγές όπου τις δηλώνει όπως προβλέπεται ο λογιστής μου. (τα λέω γιατί δεν είναι δεδομένο για όλους)

 

Το ερώτημα είναι για το amazon.de (θέλω να κάνω την πρώτη αγορά μου) , έχω δηλώσει επαγγελματικό ΑΦΜ , μου έστειλε εμαιλ ότι είναι valid αλλά μέσα στο καλάθι αγορών ακόμη και όταν χρεώνω την πιστωτική μου βλέπω το ποσό ολόκληρο με το ΦΠΑ! Πως γίνεται να μην μου χρεώνουν τον ΦΠΑ στο amazon.de?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σε όλους..

Θέλω τα φώτα σας σχετικά με μία παραγγελία που είχα κάνει στο Gearbset. Είχα πάρει κάτι Xiaomi piston στις 17/09 τα οποία ποτέ δεν ήρθαν. Είχα ανοίξει ticket στα τέλη Οκτωβρίου αναφέροντας τους πως δεν έχει έρθει τίποτα ακόμα (γνωρίζοντας τις 40 μέρες από το Ebay). Μου είχαν απαντήσει πως πρέπει να περιμένω μέχρι τις 17/11 όπου και λήγει η παραγγελία μου χρονικά και τότε θα γίνει refund. Στο μεταξύ μου ζήτησαν να πηγαίνω στο ταχυδρομείο μπας και έρθει.

Στις 18/11 λοιπόν τους ξαναέστειλα αναφέροντας όλα τα παραπάνω και δεν απαντούσαν. Ξαναέστειλα εχθές και τους λέω πως πέρασαν 3 μέρες και δεν μου απαντήσατε.

Σήμερα μου έστειλαν πως μου δίνουν 2 επιλογές. Ή να μου ξαναστείλουν τα ακουστικά ή να μου κάνουν refund σε πόντους στο Gearbest για επόμενη αγορά.

Έχει τύχει σε κανέναν? Με νευρίασαν ειλικρινά..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με paypal δε πληρωσες; 60 μερες εχεις. Και σε συμβουλευω αν δεν εχουν περασει να ανοιξεις claim στο paypal οπου θα τους ζητας επιστροφη ολου του ποσου, οχι στο wallet τους ή σε ποντους και μλκς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Spavento

Η προθεσμία για το ebay είναι 30 μέρες από το τέλος της εκτιμώμενης ημερομηνίας παράδοσης, δηλαδή αυτής που αναγράφεται στο μήνυμα, όταν σου είπε ότι έστειλε το δέμα.

 

@mary

Νομίζω ότι η προθεσμία για το paypa είναι 180 μέρες.

 

Ανεξάρτητα από τα παραπάνω, πιστεύω ότι, μετά την πάροδο 45-50 ημερών αναμονής, από την παραγγελία, αρχίζουν να σπάνε τα νεύρα του ανυπόμονου αγοραστή και δικαιολογημένα ψάχνεται.

 

Απαράδεκτη η πρόταση του gearbest, αν και έχω αγοράσει πολλά απ' αυτούς, και συμφωνώ με τη mary ότι πρέπει να ζητήσεις πρώτα από το μαγαζί full refund με απειλή ότι θα ανοίξεις case και αν δεν δεχτούν (απίθανο) ξεκινάς dispute.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρόν τους απάντησα πως δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει ντε και καλά να αγοράσω από εσάς και μου δεσμεύετε τα λεφτά στο Gearbest. Τους ζήτησα ευγενικά να μου κάνουν refund στο paypal, αφού δεν μπορώ να ξέρω αν η επόμενη μου παραγγελία από το Gearbest πρόκειται να έρθει ποτέ..

Αν δω ότι συνεχίζουν το ίδιο, θα μιλήσω με το Paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγω περιμενω ενα φακο απο gearbest  απο σεπτεμβριο και μου παν να περιμενω μεχρι 6/12 για να μου κανουν refund η να μου ξαναστειλουν το φακο...

ειναι τουλαχιστον προκλητικοι να σου λενε οτι θα σου κανουν refund σε ποντους.

μετα απ οσα διαβασα για καθυστερησεις και μη παραδοσης των αντικειμενων για ελλαδα,δεν θελω να ξαναπαρω ουτε τσιχλα απ αυτους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρόν τους απάντησα πως δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει ντε και καλά να αγοράσω από εσάς και μου δεσμεύετε τα λεφτά στο Gearbest. Τους ζήτησα ευγενικά να μου κάνουν refund στο paypal, αφού δεν μπορώ να ξέρω αν η επόμενη μου παραγγελία από το Gearbest πρόκειται να έρθει ποτέ..

Αν δω ότι συνεχίζουν το ίδιο, θα μιλήσω με το Paypal.

 

 

κι εγω περιμενω ενα φακο απο gearbest  απο σεπτεμβριο και μου παν να περιμενω μεχρι 6/12 για να μου κανουν refund η να μου ξαναστειλουν το φακο...

ειναι τουλαχιστον προκλητικοι να σου λενε οτι θα σου κανουν refund σε ποντους.

μετα απ οσα διαβασα για καθυστερησεις και μη παραδοσης των αντικειμενων για ελλαδα,δεν θελω να ξαναπαρω ουτε τσιχλα απ αυτους

 

 

Έχουν καταγραφεί πολλά παράπονα για το gearbest τους τελευταίους μήνες.

 

 

αντε να δω στις 6/12 τι θα μου πουν..εκτος αν γινει κανα θαυμα και ερθει μεχρι τοτε

Η πρόταση μου για το gearbest είναι η εξής: Να δίνετε στις επόμενες παραγελίες σας 1,80 ευρώ ακόμη και να έχετε δέμα συστημένο και τέλος τα παραμύθια και τα νεύρα σας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρόταση μου για το gearbest είναι η εξής: Να δίνετε στις επόμενες παραγελίες σας 1,80 ευρώ ακόμη και να έχετε δέμα συστημένο και τέλος τα παραμύθια και τα νεύρα σας.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου !  Δώστε κανα ψιλό παραπάνω και ζητήστε πάντα tracking number! Στην πρόσφατη παραγγελία μου απο το gearbest στις 19-11-2015 με ενημέρωσαν οτι ταχυδρομήθηκε στις 20-11 συστημένο μέσω Βελγίου.  http://prntscr.com/95nhz3

Ενω σε μια άλλη αγορά πριν τα cc απο το miniinthebox (χωρίς tracking number) με ταλαιπώρησαν πάνω απο μήνα για να μου το στείλουν (μια θήκη για tablet).  

Βέβαια μερικές φορές μπορεί να τους έχει τελειώσει το απόθεμα οπότε για πράγματα που χρειάζεστε άμεσα κάντε ενα chat online για την διαθεσιμότητα πριν παραγγείλετε, ή στείλτε ενα e-mail.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(postnl bangood)

 

 

εχει ερθει το δεμα ελλαδα(arrived in destination) απο 17track

εδω κ σχεδον δεκα μερες κ δεν κουνιεται φυλλο εδω

στο δικο μας φαινεται οτι ταξιδευει ακομα...

 

συνολο 31 μερες εχει παει!

 

κ κατι αλλα δεματα τα ιδια

τι γινεται,εχουμε εδω τους σακους κ τους κοιταμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κάποιος συμφορουμίτης αν συμφέρει η μετατροπή συναλλάγματος να γίνεται μέσα απο το amazon.uk (έχει επιλογή ενεργοποίησης ή όχι), ή καλύτερα απο κάρτα LeuPay, ή Revolut ; :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...