Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα παιδιά!

Θέλω να αγοράσω μια κάρτα γραφικών απο Γερμανία και έχω το Α.Φ.Μ της μητερας μου, που είναι δηλωμένη Αγροτης, το οποίο είναι ευρωπαϊκό και έχω αγοράσει π.χ. ανταλλακτικά για αγροτικό εξοπλισμό απο Πολωνια χωρίς να πληρωσω Φ.Π.Α. Πολωνίας.

Μπορω να το χρησιμοποιησω και για την αγορά της κάρτας που θελω να παρω ή θα υπαρχει θεμα με τη φυση του προιοντος;

 

Τι έχει δηλαδή η "φύση" του προϊόντος; Οι αγρότες εφόσον είναι και σε καθεστώς ΦΠΑ, δεν επιτρέπεται να αγοράζουν υπολογιστές και παρελκόμενα και να τα καταχωρούν ως δαπάνες στα βιβλία τους εκπίπτοντας τον ΦΠΑ όπως κάνουν όλοι οι υπόλοιποι ελ. επαγγελματίες με τους οποίους εξομοιώθηκαν πλέον; Νομίζω πως ναι, άρα δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα και αν κάνεις την αγορά από Γερμανία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έχει δηλαδή η "φύση" του προϊόντος; Οι αγρότες εφόσον είναι και σε καθεστώς ΦΠΑ, δεν επιτρέπεται να αγοράζουν υπολογιστές και παρελκόμενα και να τα καταχωρούν ως δαπάνες στα βιβλία τους εκπίπτοντας τον ΦΠΑ όπως κάνουν όλοι οι υπόλοιποι ελ. επαγγελματίες με τους οποίους εξομοιώθηκαν πλέον; Νομίζω πως ναι, άρα δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα και αν κάνεις την αγορά από Γερμανία.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Με κάλυψες πλήρως!!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να ειμαι σιγουρη αν εχει αναφερθει στον οδηγο του makfil, θα ηθελα να ρωτησω αν παιζει ρολο για επισκεψη στο τελωνείο το βαρος και μεγεθος ενος δεματος απο Κινα οταν η αποστολη γινεται με china post registered.

 

Δλδ η αξια του δεματος ειναι 59$ αλλά το βαρος φτάνει το 1,5 κιλό και το μεγεθος του δεματος τα 40cm x 30cm x 20cm.

 

Ειναι παραγοντες που μπορουν να κινησουν το ενδιαφερον και τελικα να περασει τελωνείο; ή ειναι καθαρα θεμα τύχης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Για να κάνουμε αγορά απο Ευρώπη και συγκεκριμένα απο το κατάστημα Caseking Γερμανίας χρειάζεται λογαριασμός paypal ή revolut ή μπορώ και απευθείας μέσω κάρτας.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κάνω μια παρραγγελία απο gearbest αλλά δεν έχω ξαναπαραγγείλει απο κίνα

Τι πρέπει να προσέξω ώστε να μην περάσει τελωνίο και επίσης για να πάρω tracking number τι ακριβώς πρέπει να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρις να ειμαι σιγουρη αν εχει αναφερθει στον οδηγο του makfil, θα ηθελα να ρωτησω αν παιζει ρολο για επισκεψη στο τελωνείο το βαρος και μεγεθος ενος δεματος απο Κινα οταν η αποστολη γινεται με china post registered.

 

Δλδ η αξια του δεματος ειναι 59$ αλλά το βαρος φτάνει το 1,5 κιλό και το μεγεθος του δεματος τα 40cm x 30cm x 20cm.

 

Ειναι παραγοντες που μπορουν να κινησουν το ενδιαφερον και τελικα να περασει τελωνείο; ή ειναι καθαρα θεμα τύχης;

 

Όσα δέματα διακινούνται μέσω ΕΛΤΑ και σταματήσουν στο τελωνείο δεν ακολουθούν τη ίδια διαδικασία με εκείνη των δεμάτων που διακινούνται με courier.

Ο τελωνειακός που υπηρετεί στις δύο αντίστοιχες υπηρεσίες των ΕΛΤΑ (ΥΕΔ Αθήνας και Θεσ/νίκης), όταν αμφισβητεί τη δηλωμένη αξία  βρίσκει πάνω στο δέμα, την υπολογίζει με βάση το διαδίκτυο, υπολογίζει τον ΦΠΑ και στέλνει το δέμα στο γραφείο της περιοχής του παραλήπτη, ο οποίος πληρώνει για να το παραλάβει.

Σε ότι αφορά στο μέγεθος και το βάρος του δέματος, δεν νομίζω ότι υπάρχει σχετικός κανόνας. Μου έχουν τύχει δέματα βαριά που τα παρέλαβα χωρίς επιπλέον έξοδα.

Θέλω να κάνω μια παρραγγελία απο gearbest αλλά δεν έχω ξαναπαραγγείλει απο κίνα

Τι πρέπει να προσέξω ώστε να μην περάσει τελωνίο και επίσης για να πάρω tracking number τι ακριβώς πρέπει να κάνω?

 

Το συγκεκριμένο μαγαζί ξέρει αρκετά καλά τα της Ελλάδας και αυτό που πρέπει να ζητήσεις είναι 1) χαμηλή δηλωμένη τιμή και 2) άλλο προιόν, πχ media player.

Επεξ/σία από makfil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσα δέματα διακινούνται μέσω ΕΛΤΑ και σταματήσουν στο τελωνείο δεν ακολουθούν τη ίδια διαδικασία με εκείνη των δεμάτων που διακινούνται με courier.

Ο τελωνειακός που υπηρετεί στις δύο αντίστοιχες υπηρεσίες των ΕΛΤΑ (ΥΕΔ Αθήνας και Θεσ/νίκης), όταν αμφισβητεί τη δηλωμένη αξία  βρίσκει πάνω στο δέμα, την υπολογίζει με βάση το δίκτυο, υπολογίζει τον ΦΠΑ και στέλνει το δέμα στο γραφείο της περιοχής του παραλήπτη, ο οποίος πληρώνει για να το παραλάβει.

 

Δικτυο, εννοεις ψάχνει να βρει πόσο μπορει να κοστιζει στο ιντερνετ;

Δλδ, αν βρει πχ οτι το πακετο εχει αντικειμενο αξιας 55 ευρώ προσθέτει +24% φπα, άρα θα πληρωσω στα ελτά επιπλέον ~13€. Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσα δέματα διακινούνται μέσω ΕΛΤΑ και σταματήσουν στο τελωνείο δεν ακολουθούν τη ίδια διαδικασία με εκείνη των δεμάτων που διακινούνται με courier.

Ο τελωνειακός που υπηρετεί στις δύο αντίστοιχες υπηρεσίες των ΕΛΤΑ (ΥΕΔ Αθήνας και Θεσ/νίκης), όταν αμφισβητεί τη δηλωμένη αξία  βρίσκει πάνω στο δέμα, την υπολογίζει με βάση το δίκτυο, υπολογίζει τον ΦΠΑ και στέλνει το δέμα στο γραφείο της περιοχής του παραλήπτη, ο οποίος πληρώνει για να το παραλάβει.

 

Το συγκεκριμένο μαγαζί ξέρει αρκετά καλά τα της Ελλάδας και αυτό που πρέπει να ζητήσεις είναι 1) χαμηλή δηλωμένη τιμή και 2) άλλο προιόν, πχ media player.

 

Οκ θα ζητήσω τα παραπάνω μέσο μήνυματος πριν κάνω την παρραγελία.

Όσο για μεταφορική τι να προτιμήσω nl post?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση .Συγνώμη καταρχάς αν έχει απαντηθεί κάπου αλλού . Τώρα που αλλάξαν κάπως τα capitlas control υπάρχει περίπτωση αν αφήνουν πια τις αγορές για εξωτερικό μέσω paypal ; ή ακόμα όχι ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικτυο, εννοεις ψάχνει να βρει πόσο μπορει να κοστιζει στο ιντερνετ;

Δλδ, αν βρει πχ οτι το πακετο εχει αντικειμενο αξιας 55 ευρώ προσθέτει +24% φπα, άρα θα πληρωσω στα ελτά επιπλέον ~13€. Σωστά;

 

 

Ναι, "δίκτυο" εννοώ "διαδίκτυο" και διόρθωσα και συμπλήρωσα το προηγούμενο post.

Σε μεγαλύτερες αξίες, εκτός του ΦΠΑ, προσθέτει και το τέλος υπέρ ΕΛΤΑ (12€). 

Οκ θα ζητήσω τα παραπάνω μέσο μήνυματος πριν κάνω την παρραγελία.

Όσο για μεταφορική τι να προτιμήσω nl post?

 

 

Τόσο το Ολλανδικό (NL) όσο και το Σιγκαπουριανό (SG) ταχυδρομείο είναι αξιόπιστα.

Καλησπέρα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση .Συγνώμη καταρχάς αν έχει απαντηθεί κάπου αλλού . Τώρα που αλλάξαν κάπως τα capitlas control υπάρχει περίπτωση αν αφήνουν πια τις αγορές για εξωτερικό μέσω paypal ; ή ακόμα όχι ; 

 

 

Δεν άλλαξαν αλλά χαλάρωσαν λίγο τα CC. Εξακολουθεί να απαγορεύεται η αγορά ορισμένων ειδών και υπηρεσιών.

Μετά τη χαλάρωση, έχει αναφερθεί η πετυχημένη αγορά ειδών με ελληνικές κάρτες μέσω paypal.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά απ'ότι καταλαβαίνω η εταιρεία Reship είναι η καλύτερη επιλογή από αυτές που δίνονται; Ψήνομαι να πάρω ένα Macbook απ'το apple.com και θα ήθελα να ρωτήσω πώς θα γλιτώσω το τελωνείο. Μπορούν να μου ανοίξουν τη συσκευασία, να φαίνεται ότι έχει ήδη χρησιμοποιηθεί, ή απλά να μου τη βάλουν σε συσκευασία δώρου και να μην εκτελωνιστεί; Και μετά την απόδειξη αγοράς να την στείλουν κανονικά μεμονωμένα μέσω ταχυδρομείου...; Υπάρχει κάποιος που να έχει πάρει τόσο ακριβό πράμα μέσω αυτών των sites; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Για την αγορά υπολογιστή από τρίτη χώρα δεν χρεώνεσαι με δασμό αλλά πληρώνεις ΦΠΑ.

2. Η περίπτωσή σου είναι παρόμοια περίπου με την αντίστοιχη του softice που περιγράφεται στο post #1534 (σελ 154) και σε επόμενες σελίδες. Διάβασε αυτό και τα επόμενα posts του (ακόμη και τα προηγούμενα) και πιστεύω ότι θα μάθεις αρκετά για το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πάνω εταιρία φαίνεται ότι δίνει πολλές επιλογές στον τρόπο αποστολής σύμφωνα με το review και αυτό είναι καλό, για κάποιον που θέλει να χρησιμοποιήσει εταιρίες προώθησης. Αλλά δεν αναφαίρετε πουθενά εάν η εταιρία παρέχει κάποιο tracking number αν και σε κάποιο σημείο αναφέρονται τα μέρη που πέρασε. Η δικιά μου εμπειρία με άλλη εταιρία χωρίς τόσες επιλογές και καθώς παρέχει tracking number διαπίστωσα ότι όλες οι αποστολές πέρασαν από τελωνείο μια- δυο μέρες, αλλά δεν κρατήθηκαν. Καμία δεν είχε ανοιχτή, εκτός από την τελευταία που ανοίχτηκε εκτός ελλάδας για έλεγχο σε hub της προωθητικής εταιρίας. Ακόμα και με τόσες φορές δεν υπάρχει ασφαλές συμπέρασμα για το εάν θα κρατηθεί ή όχι στο τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Για να κάνουμε αγορά απο Ευρώπη και συγκεκριμένα απο το κατάστημα Caseking Γερμανίας χρειάζεται λογαριασμός paypal ή revolut ή μπορώ και απευθείας μέσω κάρτας.?

Κανείς.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...