Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έτσι πίστευα και εγώ!

Λυπάμαι που σου έκατσε τελωνείο.

Κάνε ένα κόπο, γράψε δυο λογια παραπάνω όπως το παρακάτω για να βοηθάμε τη συζήτηση

http://www.insomnia.gr/topic/473757-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C/page-298?do=findComment&comment=55829610

 

To ζήτησες με priority line - eu express

ή postnl;

 

Επάνω στο αυτοκόλλητο έγραφε priority line; (ναι ακομα κι αν το έστειλες με postnl)

Είχε δηλωμένο το είδος, τι ειδος ήταν (κινητό ή κάτι αλλο), έγραφε την αξία; Πλήρη αξία ή λιγότερο;

Πάνω στο αυτοκόλλητο έγραψε china ή τιποτα κινέζικα;

Αγορά απο gearbest ή άλλο μαγαζί;

Πλήρωσες φπα και δασμους ή μονο 3ευρω; 

αν μπορεις να ανεβασεις εικονα του αυτοκλολλητου χωρις προσωπικα στοιχεια, ακομα καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα,

Είχα γράψει και στο άλλο νήμα για το θέμα μου.

Από gearbest κινητό αξίας 80€, μου ήρθε είδοποιητηριο πως θα πρέπει να πληρώσω 39€. Υποπτεύομαι πως το τιμολογήσανε στα 100€ και βάλανε ΦΠΑ+15€ τέλη.

Δεν έχω παραλάβει ακόμα γιατί περίμενα απάντηση από gearbest για το θέμα μου, μπας, λέω μπας, και το δεχτούν πίσω.

Φυσικά το αρνήθηκαν (και καλά κάνουν, δεν λέω ότι φταίγανε αυτοί), αλλά τους ενημέρωσα πως η μέθοδος αποστολής τους δεν βοηθάει στα τελωνειακα ζητήματα.

Έχουν περάσει σχεδόν 2 μήνες και δεν θυμάμαι αν έλεγε priority line ή postnl η παραγγελία. Μόνο το Europe registered θυμάμαι.

Από Δευτέρα θα πάω να το παραλάβω και θα δω τι έγραφε αυτό το κ@λ@δεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Είχα γράψει και στο άλλο νήμα για το θέμα μου.

Από gearbest κινητό αξίας 80€, μου ήρθε είδοποιητηριο πως θα πρέπει να πληρώσω 39€. Υποπτεύομαι πως το τιμολογήσανε στα 100€ και βάλανε ΦΠΑ+15€ τέλη.

Δεν έχω παραλάβει ακόμα γιατί περίμενα απάντηση από gearbest για το θέμα μου, μπας, λέω μπας, και το δεχτούν πίσω.

Φυσικά το αρνήθηκαν (και καλά κάνουν, δεν λέω ότι φταίγανε αυτοί), αλλά τους ενημέρωσα πως η μέθοδος αποστολής τους δεν βοηθάει στα τελωνειακα ζητήματα.

Έχουν περάσει σχεδόν 2 μήνες και δεν θυμάμαι αν έλεγε priority line ή postnl η παραγγελία. Μόνο το Europe registered θυμάμαι.

Από Δευτέρα θα πάω να το παραλάβω και θα δω τι έγραφε αυτό το [email protected]<script data-cfhash='f9e31' type="text/javascript">/* */</script>@δεμα.

 

Τα πράγματα άλλαξαν προς το χειρότερο με τα νέα τέλη εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ.

 

Όπως έγραψα και στο άλλο νήμα, Το συμπέρασμα είναι ότι άλλαξαν δραματικά όλα όσα γνωρίζαμε για τις χρεώσεις των ΕΛΤΑ, κυρίως, στο επιστολικό ταχυδρομείο αλλά και στα δέματα εξωτερικού, με τον καθορισμό τελών στις διαφορετικές αξίες CIF. Ακόμη, προστέθηκε η δυνατότητα εκτελωνισμού από τον παραλήπτη με δικό του εκτελωνιστή (με πρόσθετη αμοιβή) και τέλος παράδοσης 15€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχθες ηρθε το βραδυ δεμα απο Κινα(gearbest) με Αυστριακο Post ( AT )...10 μερες μονο ελεγα και χαρηκα, αλλα τα ασχημα αρχιζουν απο σημερα στις 01:11 μπαινει τελωνειο..Αξια 40 ευρω, το βλεπω για 15ευρω τελη ΕΛΤΑ η αν ειμαι τυχερος ενα 3ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Είχα γράψει και στο άλλο νήμα για το θέμα μου.

Από gearbest κινητό αξίας 80€, μου ήρθε είδοποιητηριο πως θα πρέπει να πληρώσω 39€. Υποπτεύομαι πως το τιμολογήσανε στα 100€ και βάλανε ΦΠΑ+15€ τέλη.

Δεν έχω παραλάβει ακόμα γιατί περίμενα απάντηση από gearbest για το θέμα μου, μπας, λέω μπας, και το δεχτούν πίσω.

Φυσικά το αρνήθηκαν (και καλά κάνουν, δεν λέω ότι φταίγανε αυτοί), αλλά τους ενημέρωσα πως η μέθοδος αποστολής τους δεν βοηθάει στα τελωνειακα ζητήματα.

Έχουν περάσει σχεδόν 2 μήνες και δεν θυμάμαι αν έλεγε priority line ή postnl η παραγγελία. Μόνο το Europe registered θυμάμαι.

Από Δευτέρα θα πάω να το παραλάβω και θα δω τι έγραφε αυτό το κ@λ@δεμα.

 

Καλό κουράγιο

 

Περιμένουμε νέα σου να δουμε τελικά ήταν priority line: eu express που υποτιθεται δεν περναει αερα (γιατι το gearbest χρεωνει και κατι 25ευρα για αυτη τη μεθοδο αποστολης) ή κάποια αλλη μεθοδος.

Εχθες ηρθε το βραδυ δεμα απο Κινα(gearbest) με Αυστριακο Post ( AT )...10 μερες μονο ελεγα και χαρηκα, αλλα τα ασχημα αρχιζουν απο σημερα στις 01:11 μπαινει τελωνειο..Αξια 40 ευρω, το βλεπω για 15ευρω τελη ΕΛΤΑ η αν ειμαι τυχερος ενα 3ευρω.

 

Αν επιτρεπεται τι ειχε η παραγγελια? Το λεω στατιστικα να δουμε την βαλανε τελωνειο γιατι ηταν μεγαλο του κουτι, ήταν καποιο κινητο/ταμπλετ ή απλα το εχουν ριξει καθαρα στην δειγματοληψια και οτι ερχεται απο Κινα απλα περνουν ενα Χ δειγμα και το περνανε τελωνειο και οτι κατσει? Αν ειναι αξιας βαραμε τελη, δασμους, ΦΠΑ αν οχι ριχνουμε το 3ευρω ή το 15ευρω των ΕΛΤΑ και παλι καλα βγαλαμε κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό κουράγιο

 

Περιμένουμε νέα σου να δουμε τελικά ήταν priority line: eu express που υποτιθεται δεν περναει αερα (γιατι το gearbest χρεωνει και κατι 25ευρα για αυτη τη μεθοδο αποστολης) ή κάποια αλλη μεθοδος.

 

Αν επιτρεπεται τι ειχε η παραγγελια? Το λεω στατιστικα να δουμε την βαλανε τελωνειο γιατι ηταν μεγαλο του κουτι, ήταν καποιο κινητο/ταμπλετ ή απλα το εχουν ριξει καθαρα στην δειγματοληψια και οτι ερχεται απο Κινα απλα περνουν ενα Χ δειγμα και το περνανε τελωνειο και οτι κατσει? Αν ειναι αξιας βαραμε τελη, δασμους, ΦΠΑ αν οχι ριχνουμε το 3ευρω ή το 15ευρω των ΕΛΤΑ και παλι καλα βγαλαμε κατι?

Ειναι DVR Camera για αυτοκινητο, αυτη που βαζουμε μπροστα στο τζαμι για να βλεπουμε τι γινετε στον δρομο. Και 15 ευρω ειναι πολλα να δωσω..αλλα να το στειλω πισω ακομα περισσοτερα και το gearbest δεν δεχεται πλεον επιστροφες επειδη δεν σου αρεσε η τιμη του εκτελονισμου. Το 3 ευρω οκ το δινω. Αλλα εκτελονιμσο κανονικα με φπα κτλπ. δεν νμζ να περασει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα καποια στιγμη περυσι ειχα διαβασει στο φορουμ για δημιουργια γερμανικης διευθυνσης που μπορεις να ανοιξεις , να παραγγελνεις , να πηγαινουν εκει και μετα να στα στελνουν Ελλαδα.

 

Θυμαστε τιποτα?

Καμια αξιοπιστη και αν αξιζουν οι χρεωσεις τους???

Θελω ρουχα c&a , βιβλια , rewe aldi ktl.

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα καποια στιγμη περυσι ειχα διαβασει στο φορουμ για δημιουργια γερμανικης διευθυνσης που μπορεις να ανοιξεις , να παραγγελνεις , να πηγαινουν εκει και μετα να στα στελνουν Ελλαδα.

 

Θυμαστε τιποτα?

Καμια αξιοπιστη και αν αξιζουν οι χρεωσεις τους???

Θελω ρουχα c&a , βιβλια , rewe aldi ktl.

 

Ευχαριστω

 

Και πως διασφαλίζεις ότι δεν θα περάσουν τα πακέτα από το Γερμανικό Τελωνείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πιο λογο?

Απο Γερμανια σε Ελλαδα ?

Δεν καταλαβες..εννοει πως θα παραγγείλεις πχ. απο Κινα για Γερμανια και μετα για Ελλαδα. Δλδ οχι απευθειας Κινα-Ελλαδα(για να μην μπει τελωνειο) να σταλθει αρχικα στην Γερμανια και μετα απο εκει Ελλαδα. Αλλα το θεμα ειναι Κινα-Γερμανια θα περασει Γερμανικο τελωνειο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι στην αναμονή, για ένα πακέτο από Gearbest 18 κιλά παρακαλώ , με EU Express - Priority Line προφανώς πληρώνοντας το έξτρα κόστος (κανά 20άρικο).

Ελπίζω να μην την φάω γιατί το πακετάκι θα είναι πακετάρα ...

 

Πείτε καμιά καλή πρόσφατη ιστορία με την συγκεκριμένη υπηρεσία, να μου φύγει το άγχος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...