Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, tobindax είπε

Μη τα ρίχνετε όλα στα ελτά (ενώ όντως κωλυσιεργεί συχνά) διότι πολλές φορές κοροϊδεύει κινέζος. π.χ. ενίοτε υποκρίνονται ότι έχουν stock στην ευρώπη και αυτό φαίνεται στο tracking αλλά περιμένεις κάνα μήνα μέχρι το "stock" να πάει από την κίνα στην ευρώπη (με sea freight φαντάζομαι αφού εκείνα κάνουν 20 με 40 μέρες και είναι η φτηνότερη μέθοδος).

Ναι το γνωρίζω αυτό,αλλά μιλάω για αποστολές που όντως υπάρχει στοκ (πριν αγοράσω ρωτάω αν είναι όντως 100% διαθέσιμο άμεσα) και όντως το έχει στείλει εκείνη την μέρα που βλέπω το tracking να κουνιέται που μου έδωσε (το αληθινό,γιατί καμιά φορά δίνουν και fake,έχουν θράσος)

 

(Έχω κάνει άπειρες παραγγελίες και ξέρω τι παίζει) αν και όντως οι Κινέζοι πολλές φορές κάνουν τέτοια κολπακια....

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μια απορια, ισως χαζη. Αν κανω 2 ή περισσοτερες παραγγελιες απο το ιδιο καταστημα με διαφορα ενος λεπτου πχ, και λογικα ερθουν την ιδια ωρα στο τελωνειο, τους ενδιαφερει που το συνολικο ποσο θα ειναι παραπανω απο τα 22 ευρω ή απλα κοιτανε το κοστους του καθε δεματος;

 

Και γνωριζετε αν το AliExpress Standard Shipping τα στελνει Untracked;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Μια απορια, ισως χαζη. Αν κανω 2 ή περισσοτερες παραγγελιες απο το ιδιο καταστημα με διαφορα ενος λεπτου πχ, και λογικα ερθουν την ιδια ωρα στο τελωνειο, τους ενδιαφερει που το συνολικο ποσο θα ειναι παραπανω απο τα 22 ευρω ή απλα κοιτανε το κοστους του καθε δεματος;

Και γνωριζετε αν το AliExpress Standard Shipping τα στελνει Untracked;

Το κόστος του κάθε δέματος.

 

Δεν υπάρχει σύνολικο.

Αν ήταν έτσι δηλαδή και έφταναν τελωνείο 10 δέματα δικά μου των 3€ θα έκαναν μια σουμα και θα ελεγαν,του βγήκαν 30€ ας πληρώσει δασμούς;;; 😁😁

Το κάθε ένα δέμα ξεχωριστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Μια απορια, ισως χαζη. Αν κανω 2 ή περισσοτερες παραγγελιες απο το ιδιο καταστημα με διαφορα ενος λεπτου πχ, και λογικα ερθουν την ιδια ωρα στο τελωνειο, τους ενδιαφερει που το συνολικο ποσο θα ειναι παραπανω απο τα 22 ευρω ή απλα κοιτανε το κοστους του καθε δεματος;

Και γνωριζετε αν το AliExpress Standard Shipping τα στελνει Untracked;

Αν κανεις 2 παραγγελιες απο το ΙΔΙΟ καταστημα με διαφορα ενος λεπτου το πιο πιθανο να στις στειλουν Μαζι και να σε τσακωσει το τελωνειο.

Αν δεν θελεις να γινει αυτο, βαζεις την 2η οταν η 1η φυγει.

Untracked ερχονται ολα σχεδον τα πακετα με τιμη κατω απο 5ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω ακόμα δέματα από 20/11.

Το ένα ήρθε τελωνειακώς ελεύθερο εννοείται, προχθές.

Τα υπόλοιπα επίσης μικρά και μικρής αξίας αγνοούνται.

Υπομονή με αυτούς που μπλέξαμε 🙂

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Και γνωριζετε αν το AliExpress Standard Shipping τα στελνει Untracked;

Το AliExpress Standard Shipping είναι στην ουσία το Singapore Post τα οποία εχουν πάντα συστημένο tracking number σε μορφή RB625604416SG απλά τα πολύ φθηνά όπως είπε ο φίλος απο πανω δεν τα χτυπάνε περνάνε σαν ελεύθερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια απο τα ίδια, περιμένω πακετάκι μικρής αξίας από Amazon.uk απο ένα seller από Αμερική, ήταν να φτάσει 15 Δεκέμβρη, ακόμα δεν έχει έρθει τίποτα.

Όταν πάω στην παραγγελία  έχει ξαφανιστεί και το tracking number, και η μόνη επιλογή που έχει είναι το Package didn't arrive που όταν το πατάς βγαίνει το παρακάτω.

You are not eligible to request a refund.
Sorry, this order is not eligible for a refund under the A-to-z Guarantee because 3 days have not yet passed since the maximum estimated delivery or the item does not yet show as delivered.
Please check the tracking status for updates on your package shipment.
 
tracking status δεν βρίσκεται πουθενά.
Επεξ/σία από Ayesha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελία από ebay(Κίνα) από 26 Δεκέμβρη έφτασε σήμερα.

Άλλες 3 παραγγελίες από ebay (Κίνα & Hong Kong) από 1η Νοέμβρη έως 5 Δεκέμβρη, ακόμα αγνοούνται...

Άλλες 2 από Αμερική από αρχές Οκτώβρη, αγνοούνται επίσης.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδια! Επειδή ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα κινητό απο κίνα μήπως ξέρετε πόσο περίπου καιρό κάνει να φτάσει στα χέρια μου; θα το πάρω με eu priority line...παρατηρούνται οι ιδιες καθυστερησεις οπως και στα άλλα registered/unregistered πακετα; σας ευχαριστω εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχω παραγγείλει από Amazon.it. Μου λέει το εξής 

Era previsto entro venerdì 11 gennaio
 

Deutsche Post DHL dovrebbe aver già consegnato il tuo pacco. Questa spedizione non disponeva di un numero di tracciabilità.

Ότι θα έπρεπε να είχε φτάσει 11 Γενάρη και δεν έχει tracking number. Βασικά μπορεί κάποιος να μου πει αν αυτό είναι το απλό γερμανικό ταχυδρομείο ή η DHL. Να περιμένω ή να απευθυνθώ στο τοπικό ταχυδρομείο? Μένω σε πολυκατοικία κ αγχώνομαι να μη το αφήσουν χύμα κάπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Deustche Post DHL είναι το γερμανικό ταχυδρομείο.

Οι Ιταλοί προβλέπουν την ημέρα παράδοσης, αλλά δεν ξέρουν τι γίνεται στα ΕΛΤΑ.

Επεξ/σία από makfil
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από το μέγεθος του δέματος.

Εάν είναι μικρό, θα το το αφήσει, αφού δεν χρειάζεται την υπογραφή σου.

Εάν είναι μεγάλο, δεν θα το φέρει και θα αφήσει ειδοποιητήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...