Προς το περιεχόμενο

αναρχοτρομοκρατες ετων 20 με γερα πορτοφολια!


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι νομίζω όμως λογικό να καταδικάζεις και τα δικά μας, ας είναι και..... light. Σε αντίθετη περίπτωση, είναι σαν να λες σε γυναίκα θύμα βιασμού "έχω μια γνωστή που τη βιάσανε και μετά της κόψανε τα χέρια, εσύ καλά πέρασες, δεν είναι τίποτα".

Ημουνα ξεκάθαρος νομίζω. Ασφαλώς και τα καταδικάζω.

 

Απλώς δεν μου αρέσει να τα τσουβαλιάζω όλα. Σίγουρα υπάρχουν πολλοί υπάνθρωποι που θα πήγαναν από χαρά τους προκειμένου να σαπίσουν στο ξύλο ένα μετανάστη αλλά σίγουρα υπάρχουν και σωστοί και ευσυνείδητοι αστυνομικοί που κάνουν σωστά και τυπικά τη δουλειά τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 799
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

...

 

Ναι, προσωπικά κι εγώ δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα με μπάτσους, ακόμα κι όταν θα δικαιολογούνταν. Έχω πιάσει κουβέντα με ασφαλίτες στην Ομόνοια, με ΜΑΤατήδες σε διαδήλωση, με ειδικούς φρουρούς που φυλούσαν τράπεζες και μου έδειχναν πως οπλίζουν αυτά τα ημι(?)αυτόματα και και και. Προσωπικά, δεν με έχουν δείρει (εξαιρουμένης μιας γκλοπιάς στον κώλο που την έφαγα λίγο ηλιθιωδώς), δε με έχουν βρίσει, μπλαμπλα.

 

Αλλά σε μια τεράστια πόλη, με τεράστια αστυνομική δύναμη όπως λες, απέναντι στα πολυάριθμα περιστατικά τα τελευταία 20 χρόνια, η προσωπική μου εμπειρία είναι το μεμονωμένο περιστατικό. Όχι το αντίθετο.

 

Θεωρώ φαιδρό να μπούμε σε αναμασημένες κουβέντες τύπου "υπάρχουν και καλοί μπάτσοι", "υπάρχουν και επαγγελματίες ταρίφες", "υπάρχουν και εργατικοί ΔΥ", "υπάρχουν και πολιτικοί που δεν μιζώθηκαν". Παντού υπάρχουν και καλοί και κακοί, αλλά θα δείξεις περισσότερη ανοχή στην κακή αναλογία όταν η ζημιά είναι τα ρέστα που δε σου έδωσε ο ταρίφας παρά στον τύπο που θα σε σπάσει στο ξύλο επειδή ήσουν για καφέ στην Όστρια.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 σίγουρα υπάρχουν και σωστοί και ευσυνείδητοι αστυνομικοί που κάνουν σωστά και τυπικά τη δουλειά τους.

Κρύβονται πολύ καλά πάντως :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κρύβονται πολύ καλά πάντως :P

Μπα. Απλά όπως συμβαίνει στα πιο πολλά πράγματα τα αρνητικά - και πιο σπάνια - πάντα προβάλλονται και παίρνουν μεγαλύτερη δημοσιότητα από τα θετικά.

 

Σπάνια θα σου πει ποτέ κανείς μπράβο π.χ γιατί έκανες σωστά τη δουλειά σου και ορθά γιατί στο κάτω κάτω για αυτό πληρώνεσαι και αυτό περιμένουν από εσένα. Αν δεν κάνεις σωστά τη δουλειά σου όμως να είσαι σίγουρος πως καποιος θα το προσέξει.

Επεξ/σία από balander10
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίδιο πράγμα η ανθρωπιά και η αλληλεγγύη με το φυλετικό μίσος...

 

...και η ελευθερία έκφρασης και ελεύθερης διακίνησης γνώμης και άποψης, φυσικά. Αμφότερα εκ των οποίων, έλαμπαν δια τής απουσίας τους σε οποιοδήποτε ακροδεξιό καθεστώς (δεν το αμφισβητούν ούτε οι πιο φανατικοί ακροδεξιοί αυτό, αντίθετα το υποστηρίζουν δεδομένης τής ιδεολογίας τους).

 

Για να εντοπίσουμε κι εμείς οι φτωχοί στο πνεύμα όλες τις διαφορές λοιπόν, κάνεις τον κόπο να αναφέρεις τον τίτλο μίας αντιπολιτευόμενης εφημερίδας ή ενός αντιπολιτευόμενου τηλεοπτικού ή ραδιοφωνικού σταθμού που λειτούργησε ελεύθερα, σε ένα οποιοδήποτε ακροαριστερό καθεστώς; Ή την περίπτωση ενός αντιρρησία, ο οποίος τόλμησε να εκφράσει δημοσίως την αντίθεσή του και δεν τον έφαγε το μαύρο σκοτάδι; Εκτός κι αν δεν έχεις πρόσβαση στα αρχεία σου αυτή τη στιγμή...

 

...έτσι για να κατακρίνουμε το μίσος, τη στέρηση ανθρώπινης ελευθερίας, την απουσία αλληλεγγύης και ανθρωπιάς, σε κάθε έκφανσή τους...

 

Ελευθεριακός κομμουνισμός == Σταλιν.

Πρέπει να κάνω συλλογή από ατάκες σήμερα :P

 

Σχολιάστηκε ήδη: Η ουτοπικές θεωρίες που έχει ο καθένας στο μυαλό του, ούτε να αξιολογηθούν είναι δυνατόν, ούτε να κριθούν μέσα από ρεαλιστικό φίλτρο. Ό,τι πιο «αριστερό» έχει υλοποιηθεί, αυτό είναι που μπορεί να κριθεί.

 

Προσωπικά στην Αθήνα τρεις φορές με σταμάτησαν για εξακρίβωση στοιχείων τις δυο είχα πάνω μου ταυτότητα κα δεν υπήρξε πρόβλημα στην 3η την είχα ξεχάσει σπίτι και απλά πήγα στο ΑΤ Δάφνης και ξεμπέρδεψα μετά από 1 ώρα περίπου.

 

Ούτε με κοπάνησε κανείς ούτε με απείλησαν ούτε με τρομοκράτησαν και μου συμπεριφέρθηκαν τυπικότατα.

 

Το ίδιο συνέβη και μ' εμένα...κοίτα να δεις! Τελικά έχει και τα καλά του το να είσαι ...υποτακτικός τού συστήματος!

 

Κοίταξε κανονικά και έλεγχος ταυτότητας στον δρόμο, αν και καλύπτονται νομικά, είναι γκρι ζώνη και υπό νορμαλ συνθήκες δεν θα έπρεπε να γίνεται.

 

Μόνο στο υπογραμμισμένο έχω ένσταση. Ο έλεγχος στοιχείων τού οποιουδήποτε - χωρίς να οφείλεται η παραμικρή εξήγηση, ή αιτιολόγηση στον ελεγχόμενο - είναι σαφής αρμοδιότητα, στην απόλυτη δικαιοδοσία τής αστυνομίας και πολύ σωστά είναι έτσι. Την ταυτότητά σου είσαι υποχρεωμένος βάσει νόμου να την έχεις μαζί σου σε κάθε περίπτωση που κυκλοφορείς δημόσια και να την επιδεικνύεις αδιαμαρτύρητα σε κάθε περίπτωση που θα σου ζητηθεί από την αστυνομία. Το «γιατί» σου ζητείται, δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να σου το απαντήσει.

 

Όποτε μου ζητήθηκε - και συνέβη αμέτρητες φορές - δεν αντιμετώπισα ούτε σε μία περίπτωση, ούτε αγένεια, ούτε προσβολή, ούτε ...βία. Πρόβλημα να δείξει την ταυτότητά του στην αστυνομία, έχει αυτός που έχει κάτι επιλήψιμο να κρύψει. Ας μην είχε... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οριστε κυριοι και "αποδειξεις" τσουρεκια" μας τα κανατε...

 

Link.png Site: http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=256127">Δείτε τις φωτογραφίες με τα ηλεκτρονικά τους ίχνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο στο υπογραμμισμένο έχω ένσταση. Ο έλεγχος στοιχείων τού οποιουδήποτε - χωρίς να οφείλεται η παραμικρή εξήγηση, ή αιτιολόγηση στον ελεγχόμενο - είναι σαφής αρμοδιότητα, στην απόλυτη δικαιοδοσία τής αστυνομίας και πολύ σωστά είναι έτσι. Την ταυτότητά σου είσαι υποχρεωμένος βάσει νόμου να την έχεις μαζί σου σε κάθε περίπτωση που κυκλοφορείς δημόσια και να την επιδεικνύεις αδιαμαρτύρητα σε κάθε περίπτωση που θα σου ζητηθεί από την αστυνομία. Το «γιατί» σου ζητείται, δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να σου το απαντήσει.

 

Όποτε μου ζητήθηκε - και συνέβη αμέτρητες φορές - δεν αντιμετώπισα ούτε σε μία περίπτωση, ούτε αγένεια, ούτε προσβολή, ούτε ...βία. Πρόβλημα να δείξει την ταυτότητά του στην αστυνομία, έχει αυτός που έχει κάτι επιλήψιμο να κρύψει. Ας μην είχε... 

Δεν με ανοχλεί ούτε εμένα και σχεδόν πάντα έχω πάνω μου ταυτότητα αλλά έχω φίλους που ενοχλούνται όχι από την εξακρίβωση αυτή καθαυτή αλλά περισσότερο από το λόγο που τους κάνουν εξακρίβωση. Ενας φίλος μου Ελληνας είναι μελαψούλης ας πούμε κινείται συνεχώς στο κέντρο και του κάνουν κάθε εβδομάδα χαχα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οριστε κυριοι και "αποδειξεις" τσουρεκια" μας τα κανατε...

 

Link.png Site: http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=256127">Δείτε τις φωτογραφίες με τα ηλεκτρονικά τους ίχνη

Documents and settings?????? XP το 2013???????

Για ονομα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ανοχλεί ούτε εμένα και σχεδόν πάντα έχω πάνω μου ταυτότητα αλλά έχω φίλους που ενοχλούνται όχι από την εξακρίβωση αυτή καθαυτή αλλά περισσότερο από το λόγο που τους κάνουν εξακρίβωση. Ενας φίλος μου Ελληνας είναι μελαψούλης ας πούμε κινείται συνεχώς στο κέντρο και του κάνουν κάθε εβδομάδα χαχα.

 

Το κατανοώ απολύτως, διότι το ίδιο ακριβώς «πρόβλημα» - ειδικά το καλοκαίρι που, όταν μαυρίζει απ' τον ήλιο, το χρώμα του δε διαφέρει ούτε στο ελάχιστο από αυτό των πωλητών του «καινούργιου του Οικονομόπουλου» - αντιμετωπίζει και ο αδελφός μου.

 

Τι να κάνουμε όμως; Ότι υπάρχουν πολλοί αλλοδαποί από αφρικανικές και ασιατικές χώρες στην Ελλάδα, είναι δεδομένο. Ότι η αστυνομία οφείλει να ελέγχει ποιοι απ' αυτούς έχουν τα απαραίτητα έγγραφα που τους επιτρέπουν να βρίσκονται στην Ελλάδα, είναι επίσης δεδομένο.

 

Αν σου ...έλαχε να μοιάζεις πολύ με αυτούς που πρέπει να υπόκεινται σε έλεγχο στοιχείων...δεν είναι και για θάνατο η κατάσταση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οριστε κυριοι και "αποδειξεις" τσουρεκια" μας τα κανατε...

 

Link.png Site: http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=256127">Δείτε τις φωτογραφίες με τα ηλεκτρονικά τους ίχνη

Εν τω μεταξύ, πρόσεξε κανείς ότι το ρολόι στη δεύτερη φωτογραφία δείχνει 08:25; (κι εγώ δεν το είχα προσέξει, αλλού το είδα γραμμένο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231229982

 

Πρώτα η ενημέρωση, μετά η κατανόηση, μετά η ειρωνεία.

Αλλιώς είτε μιλάς, είτε ξερνάς, το ίδιο μυρίζει.

Lucifer προς τη τοση υπερασπιση .Λαθος για εσενα για εμενα οχι που εριξε ξυλο στα παιδια ΑΛΛΑ ειναι η δεν ειανι κωλοπαιδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να χτυπήσεις κάποιον για να τον αφοπλίσεις, ναι, σπάστου τα πόδια αν χρειάζεται. Το να συλλαμβάνεις κάποιον και να τον ξυλοφορτώνεις μέσα στην κλούβα/τμήμα/οπουδήποτε αλλού και για οποιοδήποτε άλλο λόγο από τον παραπάνω, δείχνει πως κάτι δεν πάει καλά με σένα και κατ' επέκταση με το σύστημά μας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...