Προς το περιεχόμενο

Χάλασε ο θερμοσίφωνας σε σπιτι με ενοίκιο


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι.τη συντηρηση για τα παντα τα κανει ο ιδιοκτητης.εκτος και αν εχει γινει συμφωνια απο πριν για να τα κανει αυτα ο ενοικιαστης.αν ο ενοικιαστης χαλασε το θερμοσίφωνα απο μαλακια του τοτε ναι δεν δικαιουσε να πληρωσεις.απο φθορα ομως δεν τη γλιτώνεις.δεν εχει καμια σχεση ποσα χρονια μενει ο ενοικιαστης.

 

Άρα αν μου χαλάσει το καζανάκι και η λεκάνη της τουαλέτας πρέπει να πληρώσει ο ιδιοκτήτης....τι άλλο θα ακούσουμε....

Με την ίδια λογική και τις λάμπες του σπιτιού που καίγονται πρέπει να τις αλλάξει ο ιδιοκτήτης αφού καίγονται απο "φυσιολογική φθορά". 

 

Για να το πάμε και παραπέρα, αν νοικιάστηκε επιπλωμένο και χαλάσει ο φούρνος ή το κρεβάτι ή ο καναπές απο "φυσιολογική φθορά" πάλι ο ιδιοκτήτης πρέπει να αγοράσει καινούργιο φούρνο και έπιπλα στον κακόμοιρο τον ενοικιαστή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 316
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κατάλαβα δεν τον γλιτώνω, οποτε θα του πω να πάρει εναν με 70 euro η τελοσπάντων οικονομικό να φέρει την απόδειξη θα δώσει μικρότερο ενοίκιο αυτον τον μήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα αν μου χαλάσει το καζανάκι και η λεκάνη της τουαλέτας πρέπει να πληρώσει ο ιδιοκτήτης....τι άλλο θα ακούσουμε....

Με την ίδια λογική και τις λάμπες του σπιτιού που καίγονται πρέπει να τις αλλάξει ο ιδιοκτήτης αφού καίγονται απο "φυσιολογική φθορά". 

 

Για να το πάμε και παραπέρα, αν νοικιάστηκε επιπλωμένο και χαλάσει ο φούρνος ή το κρεβάτι ή ο καναπές απο "φυσιολογική φθορά" πάλι ο ιδιοκτήτης πρέπει να αγοράσει καινούργιο φούρνο και έπιπλα στον κακόμοιρο τον ενοικιαστή.

 

 

Κάποια πράγματα τα πληρώνει ο ενοικιαστής και κάποια ο ιδιοκτήτης.

 

Απλή λογική θέλει και κανένας να μην το παίζει κουτοπόνηρος για να ρίξει το χρέος στον άλλον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα αν μου χαλάσει το καζανάκι και η λεκάνη της τουαλέτας πρέπει να πληρώσει ο ιδιοκτήτης....τι άλλο θα ακούσουμε....

Με την ίδια λογική και τις λάμπες του σπιτιού που καίγονται πρέπει να τις αλλάξει ο ιδιοκτήτης αφού καίγονται απο "φυσιολογική φθορά". 

 

Για να το πάμε και παραπέρα, αν νοικιάστηκε επιπλωμένο και χαλάσει ο φούρνος ή το κρεβάτι ή ο καναπές απο "φυσιολογική φθορά" πάλι ο ιδιοκτήτης πρέπει να αγοράσει καινούργιο φούρνο και έπιπλα στον κακόμοιρο τον ενοικιαστή.

εχεις μείνει ποτε σε ενοικιο?κανεις δεν ειπε εσπασε η λαμπα μειωνω το ενοικιο αλλα ενα σεβαστο εξοδο οπως ο θερμοσίφωνας ε το λες στον ιδιοκτητη.γενικα αμα υπαρχει καλη συνεννόηση ιδιοκτητη-ενοικιαστη ολα βρισκονται.και ναι αν χαλασει ο φουρνος/κρεβατι κτλ ζητας επισκευη ή καινουργιο και τα πληρωνει ο ιδιοκτήτης γιατι νοικιαζεις σπιτι επιπλωμένο με το αναλογο ενοικιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις μείνει ποτε σε ενοικιο?κανεις δεν ειπε εσπασε η λαμπα μειωνω το ενοικιο αλλα ενα σεβαστο εξοδο οπως ο θερμοσίφωνας ε το λες στον ιδιοκτητη.γενικα αμα υπαρχει καλη συνεννόηση ιδιοκτητη-ενοικιαστη ολα βρισκονται.και ναι αν χαλασει ο φουρνος ζητας επισκευη ή καινουργιο και τα πληρωνει ο ιδιοκτήτης γιατι νοικιαζεις σπιτι επιπλωμένο με το αναλογο ενοικιο.

 

Ναι φυσικά και έχω μείνει και όταν χάλασε κάτι το οποίο δεν αφορούσε την χρήση που έκανα το πλήρωσε ο ιδιοκτήτης (εσωτερικοί σωλήνες του νερού). Όμως π.χ. βλάβη του πίνακα την πλήρωσα εγώ (χωρίς να ζητήσω τίποτα).

 

Όσο για τον φούρνο απλά ασχολίαστο...γελάει και το παρδαλό κατσίκι....απλά καταλαβαίνουμε τι κόσμο βάζουμε στα σπίτια μας...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις μείνει ποτε σε ενοικιο?κανεις δεν ειπε εσπασε η λαμπα μειωνω το ενοικιο αλλα ενα σεβαστο εξοδο οπως ο θερμοσίφωνας ε το λες στον ιδιοκτητη.γενικα αμα υπαρχει καλη συνεννόηση ιδιοκτητη-ενοικιαστη ολα βρισκονται.και ναι αν χαλασει ο φουρνος/κρεβατι κτλ ζητας επισκευη ή καινουργιο και τα πληρωνει ο ιδιοκτήτης γιατι νοικιαζεις σπιτι επιπλωμένο με το αναλογο ενοικιο.

Ανάλογο ενοίκιο? άντε να δίνει ο άλλος 15% επιπλέον για επιπλωμένο.

 

Άσε που τις περισσότερες φορές οι ενοικιαστές γκρεμίζουν το σπίτι πριν φύγουν. Κλασικό παράδειγμα ντουλάπια κουζίνας. Δεν ασχολούνται καθόλου με τα νερά που τρέχουν με αποτέλεσμα μόλις φύγουν να είναι φουσκωμένα και για πέταμα.

 

Αυτά ποιος τα πληρώνει????

 

Πλέον καλύτερα να μην νοικιάζεις και να το κάνεις κοτέτσι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογο ενοίκιο? άντε να δίνει ο άλλος 15% επιπλέον για επιπλωμένο.

 

Άσε που τις περισσότερες φορές οι ενοικιαστές γκρεμίζουν το σπίτι πριν φύγουν. Κλασικό παράδειγμα ντουλάπια κουζίνας. Δεν ασχολούνται καθόλου με τα νερά που τρέχουν με αποτέλεσμα μόλις φύγουν να είναι φουσκωμένα και για πέταμα.

 

Αυτά ποιος τα πληρώνει????

 

Πλέον καλύτερα να μην νοικιάζεις και να το κάνεις κοτέτσι

 

Ακριβώς...εμένα μου έχει τύχει ότι ενοίκια πήρα σε 1 χρόνο να το ξαναπληρώσω για επισκευές (και φυσικά η εγγύηση δεν έφτανε ούτε για πλάκα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φυσικά και έχω μείνει και όταν χάλασε κάτι το οποίο δεν αφορούσε την χρήση που έκανα το πλήρωσε ο ιδιοκτήτης (εσωτερικοί σωλήνες του νερού). Όμως π.χ. βλάβη του πίνακα την πλήρωσα εγώ.

 

Όσο για τον φούρνο απλά ασχολίαστο...γελάει και το παρδαλό κατσίκι....απλά καταλαβαίνουμε τι κόσμο βάζουμε στα σπίτια μας...

 

..και εμείς βλέπουμε από τι κόσμο νοικίαζουμε τα σπίτια,

 

Όσο νοίκιαζα στην Αθήνα ποτέ δεν πέτυχα ιδιοκτήτη που να μην προσπαθούσε να μου φορτώση τα σπασμένα, να μου  λέει ψέμματα για την κατανάλωση πετρελαίου λες και ε΄γω ήμουν χαζός και δεν μπορούσα να το δώ....

 

 

Έπρεπε να πάω στην Συρο για να βρω την καλύτερη ιδιοκτήτη που μπορούσα να  φανταστώ.

 

¨ολα είναι στον χαρακτήρα του ανθρώπου.

 

πότε δεν έφυγα από σπίτι και να μην το παρέδωσα στην κατάσταση που το βρήκα και φυσικά ποτέ δεν άφησα χρέος σε κανέναν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογο ενοίκιο? άντε να δίνει ο άλλος 15% επιπλέον για επιπλωμένο.

 

Άσε που τις περισσότερες φορές οι ενοικιαστές γκρεμίζουν το σπίτι πριν φύγουν. Κλασικό παράδειγμα ντουλάπια κουζίνας. Δεν ασχολούνται καθόλου με τα νερά που τρέχουν με αποτέλεσμα μόλις φύγουν να είναι φουσκωμένα και για πέταμα.

 

Αυτά ποιος τα πληρώνει????

 

Πλέον καλύτερα να μην νοικιάζεις και να το κάνεις κοτέτσι

τα φουσκομενα ντουλαπια δεν ειναι φυσικη φθορα απλα αλλα μαλακια αρα δικαιουσε αποζημιωση(βασικα δεν επιστρεφεις κομματι απο τη προκαταβολη και ετσι βγαινει μια η αλλη)

 

Ακριβώς...εμένα μου έχει τύχει ότι ενοίκια πήρα σε 1 χρόνο να το ξαναπληρώσω για επισκευές (και φυσικά η εγγύηση δεν έφτανε ούτε για πλάκα).

 

επρεπε να κινηθείς νομικα να το παλεψεις.

 

 

παιδες αν δεν γουσταρετε μην νοικιαζεται..δεν γινεται μονο το παραδακι καθε μηνα ο ιδιοκτήτης εχει ευθύνες.νταξει υπαρχουν μερικοι σκαρτοι ενοικιαστες αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ολοι ειναι ετσι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

Να κάνω μια απλή ερώτηση για οποιον γνωρίζει.

Έχουμε ενα σπίτι που νοικιάζουμε εδω και 7 χρόνια με τον ίδιο ενοικιαστή, κατα περιόδους μιας το σπίτι ειχε κάποιες φθορές τις πληρώσαμε εμεις και οχι ο ενοικιαστής.

 

Τώρα μετα απο τοσα χρόνια του χάλασε ο θερμοσίφωνας και μας λεει οτι ειναι υποχρέωση μας να τον αλλάξουμε, τελικά τι υσχίει πρέπει να τον αλλάξουμε εμεις με δικά μας χρήματα η ειναι δικιά του υποχρέωση ?

 

Ειναι λιγο γελοία η ερώτηση αλλα δεν ειναι να πληρώνουμε άδικα χρήματα σε τέτοιες εποχές εστω και αν πρόκειται για ενας θερμοσίφωνα. :P

 

Ευχαριστώ

 

Πρέπει να τον φτιάξεις ή αλλάξεις με δικά σου χρήματα.

 

Για να το πάμε και παραπέρα, αν νοικιάστηκε επιπλωμένο και χαλάσει ο φούρνος ή το κρεβάτι ή ο καναπές απο "φυσιολογική φθορά" πάλι ο ιδιοκτήτης πρέπει να αγοράσει καινούργιο φούρνο και έπιπλα στον κακόμοιρο τον ενοικιαστή.

 

Ακριβώς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη συνάρτηση μήν ξεχνάτε και την υποχρέωση του ενοικιαστή να είναι απόλυτα τυπικός στις υποχρεώσεις του πριν καν διανοηθεί να ζητήσει από τον ιδιοκτήτη να επισκευάσει τέτοια ζημιά.

 

Εν ολίγοις, πράγματι, η φυσιολογική φθορά είναι θέμα του ιδιοκτήτη, αλλά 7-9 χρόνια είναι tricky περίοδος για έναν θερμοσίφωνα για να αποδείξεις ότι είναι θέμα του ενός ή του άλλου.  Καλύτερα βάλτε τα από μισά, αλλά μόνο εφόσον ο ενοικιαστής είναι ΟΚ στα χρέη του (και δεν εννοώ μόνο το ενοίκιο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ενοίκιο που χρεώνει ο καθένας πρέπει να προβλέπει την συντήρηση του σπιτιού. 

 

Αν δεν μπορείτε να κοστολογείτε σωστά αυτό που παρέχετε απλά μη νοικιάζετε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα φουσκομενα ντουλαπια δεν ειναι φυσικη φθορα απλα αλλα μαλακια αρα δικαιουσε αποζημιωση(βασικα δεν επιστρεφεις κομματι απο τη προκαταβολη και ετσι βγαινει μια η αλλη)

Τα φουσκωμένα ντουλάπια, βάψιμο, χτυπημένες πόρτες - ντουλάπες, ξεσκισμένα πατώματα κλπ. Μετά απο κάθε ενοικίαση χρειάζεσαι ριζική ανακαίνιση. Δύσκολα βρίσκεις σωστό ενοικιαστή - που να πληρώνει κίολλας.

 

Πλέον οι αποδόσεις των ενοικίων είναι καθαρά αρνητικές για να μιλάμε και για επισκευές.

 

παράδειγμα: Σπίτι που έχει δάνειο 30 ετών με 585/μήνα (αρχική τιμή 120.000) έχει έσοδα ενοικίου 350 / μήνα - φορολόγηση = 280€. Είναι προφανές πως είναι καλύτερο να το χαρίσεις στον ενοικιαστή σου παρά να το κρατήσεις και να πληρώνει 300 ευρώ το μήνα για να μένει αυτός! Ουσιαστικά είναι το επόμενο βήμα στην αγορά ακινήτου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι.τη συντηρηση για τα παντα τα κανει ο ιδιοκτητης.εκτος και αν εχει γινει συμφωνια απο πριν για να τα κανει αυτα ο ενοικιαστης.αν ο ενοικιαστης χαλασε το θερμοσίφωνα απο μαλακια του τοτε ναι δεν δικαιουσε να πληρωσεις.απο φθορα ομως δεν τη γλιτώνεις.δεν εχει καμια σχεση ποσα χρονια μενει ο ενοικιαστης.

 

Για πες την μαλακία που μπορώ να κάνω για να χαλάσω ένα θερμοσίφωνο;

Κάθεσαι και εσυ και απαντάς στον ζάκ που αν νοικιάσει ποτέ θα τα βάζει όλα από την τσέπη του για να ναι μαμάτος κ έτσι.

Άκους εκεί μισά μισά. Ρε συ ΤΣ ο τυπάς μένει 10χρόνια σπίτι σου τα ενοίκια στα βάζει -φαντάζομαι- τακτικά. Δλδ δεν σου πέρασε απ το μυαλό πως αν του αρχίσεις τις κόνξες θα στην κάνει και θα μείνεις χωρίς νοικάρη και με χαλασμένο θερμοσίφωνο;

 

Ζακ ότι πλερώ ο ενοικιαστής μπορεί να το ξηλώσει όταν θα φεύγει και να σου βάλει την σαβούρα που είχες. Θες να ναι λεκάνη; -πρόσφατα σε μια δουλειά μου έδωσε ένας τυπάς ένα 20αρικο για να του σπάσω την λεκάνη μιας και με είδε με το πιστολέτο- μόνο και μόνο για να μην την αφήσει στον ιδιοκτήτη, του έβαλε την παλιά (40ετίας+++ απαίσια) και ούτε καν την κόλησε. Επίσης το ίδιο πράμα σε άλλη δουλειά, όλος ο πίνακας με τις ασφάλειες,σχεδόν όλα τα καλώδια ξήλωμα και δωρεά προς το άτομό μου :-D 

Θέλω να σου πω εν ολίγοις ότι όλοι αυτοί με πληρώσανε για να μην αφήσουν έτοιμο κάτι το οποίο είχαν χρυσοπληρώσει οι ίδιοι και ο ιδιοκτήτης, τους φέρθηκε σαν την πάρτη σου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες την μαλακία που μπορώ να κάνω για να χαλάσω ένα θερμοσίφωνο;

παραδειγμα ειναι καλε. δεν εχω ιδεα πως χαλαει απο μαλακια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...