Προς το περιεχόμενο

Χάλασε ο θερμοσίφωνας σε σπιτι με ενοίκιο


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 316
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πάντως όποιο thread έχει θερμοσίφωνα στον τίτλο γίνεται hit εδώ πέρα.

 

 

χχαχαχαχαχα!!!! να έχει τεχνολογικό ενδιαφέρον....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ρωτήσει δικηγόρο για το συγκεκριμένο θέμα. Σε ενοικιαστήρια κατοικίας, τη συντήρηση του σπιτιού και ό,τι χαλάει την κάνει αποκλειστικά και μόνο ο ιδιοκτήτης (εγώ είμαι). Έχω πληρώσει ήδη 2 θερμοσίφωνες, ντουλάπια κουζίνας και πόρτα, ενώ τους αλλάζω και τις ασφάλειες των παραθύρων που σπάνε. Ό,τι δεν μπορεί να αφαιρεθεί από το σπίτι με την αποχώρηση του ενοικιαστή, το πληρώνει ο ιδιοκτήτης.

 

Εννοείται ότι αν είναι επιπλωμένο, και μου κάψεις τον καναπέ με τσιγάρο, το πληρώνεις εσύ. Αν όμως σου καεί το ψυγείο ή το κλιματιστικό εννοείται ότι τα αλλάζει ο ιδιοκτήτης.

 

Είμαι ιδιοκτήτης και πληρώνω οτιδήποτε έχει σχέση με τη συντήρηση του σπιτιού (εκτός από τις λάμπες).

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ρωτήσει δικηγόρο για το συγκεκριμένο θέμα. Σε ενοικιαστήρια κατοικίας, τη συντήρηση του σπιτιού και ό,τι χαλάει την κάνει αποκλειστικά και μόνο ο ιδιοκτήτης (εγώ είμαι). Έχω πληρώσει ήδη 2 θερμοσίφωνες, ντουλάπια κουζίνας και πόρτα, ενώ τους αλλάζω και τις ασφάλειες των παραθύρων που σπάνε. Ό,τι δεν μπορεί να αφαιρεθεί από το σπίτι με την αποχώρηση του ενοικιαστή, το πληρώνει ο ιδιοκτήτης.

 

Εννοείται ότι αν είναι επιπλωμένο, και μου κάψεις τον καναπέ με τσιγάρο, το πληρώνεις εσύ. Αν όμως σου καεί το ψυγείο ή το κλιματιστικό εννοείται ότι τα αλλάζει ο ιδιοκτήτης.

 

Είμαι ιδιοκτήτης και πληρώνω οτιδήποτε έχει σχέση με τη συντήρηση του σπιτιού (εκτός από τις λάμπες).

 

 

Όλα είναι θέμα συνενόησης και τι άνθρωπος είσαι εσύ και ο ενοικιαστής.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τον αδερφο μου που εχει νοικιασει σπιτι σε διαφορες χωρες ανα τον κοσμο, απο ανεπτυγμενες, μεχρι τριτοκοσμικες! Αυτο το πραγμα που γινεται στην Ελλαδα, δεν το εχει συναντησει πουθενα. Στην Ελλαδα οι ιδιοκτηκες νομιζουν οτι νοικιαζοντας ενα σπιτι, θα λυσουν το βοιοποριστικο τους προβλημα. Νοικιαζουν σπιτια 40-50ετιας, οπως ηταν πριν 50 χρονια, χωρις να εχουν ριξει ουτε ενα ευρω μεσα.

 

Παντως βλεπεις κατι ποστ, 10 χρονια τον εχει τον αλλο μεσα στο σπιτι, να του εχει σκασει δηλαδη συνολικα κανενα 30.000-40.000ευρω σε ενοικια ο αλλος, και μα ρωταει ποιος θα πληρωσει τα 70ευρω του θερνοσιφωνα.

Τελικα πρεπει να χασεις κατι,για να το εκτιμησεις!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τον αδερφο μου που εχει νοικιασει σπιτι σε διαφορες χωρες ανα τον κοσμο, απο ανεπτυγμενες, μεχρι τριτοκοσμικες! Αυτο το πραγμα που γινεται στην Ελλαδα, δεν το εχει συναντησει πουθενα. Στην Ελλαδα οι ιδιοκτηκες νομιζουν οτι νοικιαζοντας ενα σπιτι, θα λυσουν το βοιοποριστικο τους προβλημα. Νοικιαζουν σπιτια 40-50ετιας, οπως ηταν πριν 50 χρονια, χωρις να εχουν ριξει ουτε ενα ευρω μεσα.

 

Παντως βλεπεις κατι ποστ, 10 χρονια τον εχει τον αλλο μεσα στο σπιτι, να του εχει σκασει δηλαδη συνολικα κανενα 30.000-40.000ευρω σε ενοικια ο αλλος, και μα ρωταει ποιος θα πληρωσει τα 70ευρω του θερνοσιφωνα.

Τελικα πρεπει να χασεις κατι,για να το εκτιμησεις

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, να πώ πάντος πως υπάρχουν εξερέσεις λίγες όμως..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα είναι θέμα συνενόησης και τι άνθρωπος είσαι εσύ και ο ενοικιαστής.

 

Φαντάζομαι ότι υπάρχει και σχετική νομοθεσία. Και πέραν αυτού, αν μου φύγει ο ενοικιαστής και πάει σε ένα από τα εκατοντάδες ξενοίκιαστα στον ίδιο δρόμο, εγώ θα ζημιωθώ γιατί θα δυσκολευτώ να ξαναβρώ ενοικιαστή. Το βιώνω σήμερα και γι' αυτό σου το γράφω. Εμένα απαίτησε μείωση ενοικίου -35% και δέχτηκα φίλε. Παρά να το έχω κλειστό να σαπίζει, το έκανα.

 

 

Αυτή τη στιγμή στην Κύπρο στο σπίτι που μένω εγώ ως ενοικιαστής, το ενοίκιο συμπεριλαμβάνει τα πάντα εκτός από το τηλέφωνο. Ακόμα και το ρεύμα τα κοινόχρηστα και τη θέρμανση, και εννοείται στο συμβόλαιο ότι δεν πληρώνω εγώ τίποτα για οτιδήποτε χαλάσει, εκτός αν το σπάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τον αδερφο μου που εχει νοικιασει σπιτι σε διαφορες χωρες ανα τον κοσμο, απο ανεπτυγμενες, μεχρι τριτοκοσμικες! Αυτο το πραγμα που γινεται στην Ελλαδα, δεν το εχει συναντησει πουθενα. Στην Ελλαδα οι ιδιοκτηκες νομιζουν οτι νοικιαζοντας ενα σπιτι, θα λυσουν το βοιοποριστικο τους προβλημα. Νοικιαζουν σπιτια 40-50ετιας, οπως ηταν πριν 50 χρονια, χωρις να εχουν ριξει ουτε ενα ευρω μεσα.

 

Παντως βλεπεις κατι ποστ, 10 χρονια τον εχει τον αλλο μεσα στο σπιτι, να του εχει σκασει δηλαδη συνολικα κανενα 30.000-40.000ευρω σε ενοικια ο αλλος, και μα ρωταει ποιος θα πληρωσει τα 70ευρω του θερνοσιφωνα.

Τελικα πρεπει να χασεις κατι,για να το εκτιμησεις!

 

 

Βλέπεις όμως ότι μάλλον συμφέρει τον κακό ιδιοκτήτη να νοικιάσει 50ετίας σπίτι σε άθλια κατάσταση έστω και 100 ευρω λιγότερα, παρά να νοικιάσει κάτι αξιοπρεπές και να πρέπει να φτιάχνει οτιδήποτε του διαλύει ο κάθε ενοικιαστής μετά απο κακή χρήση.

 

Υ.Γ. πάλι καλά που τους χαρίζετε τις λάμπες είστε γεναιόδωροι πάνω απ'όλα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι ότι υπάρχει και σχετική νομοθεσία. Και πέραν αυτού, αν μου φύγει ο ενοικιαστής και πάει σε ένα από τα εκατοντάδες ξενοίκιαστα στον ίδιο δρόμο, εγώ θα ζημιωθώ γιατί θα δυσκολευτώ να ξαναβρώ ενοικιαστή. Το βιώνω σήμερα και γι' αυτό σου το γράφω. Εμένα απαίτησε μείωση ενοικίου -35% και δέχτηκα φίλε. Παρά να το έχω κλειστό να σαπίζει, το έκανα.

 

 

Αυτή τη στιγμή στην Κύπρο στο σπίτι που μένω εγώ ως ενοικιαστής, το ενοίκιο συμπεριλαμβάνει τα πάντα εκτός από το τηλέφωνο. Ακόμα και το ρεύμα τα κοινόχρηστα και τη θέρμανση, και εννοείται στο συμβόλαιο ότι δεν πληρώνω εγώ τίποτα για οτιδήποτε χαλάσει, εκτός αν το σπάσω.

 

 

Δυστιχώς στο ελλαδιστάν το πράγματα είναι πολύ πίσω...

 

Βλέπεις όμως ότι μάλλον συμφέρει τον κακό ιδιοκτήτη να νοικιάσει 50ετίας σπίτι σε άθλια κατάσταση έστω και 100 ευρω λιγότερα, παρά να νοικιάσει κάτι αξιοπρεπές και να πρέπει να φτιάχνει οτιδήποτε του διαλύει ο κάθε ενοικιαστής μετά απο κακή χρήση.

 

Υ.Γ. πάλι καλά που τους χαρίζετε τις λάμπες είστε γεναιόδωροι πάνω απ'όλα.

 

Όπως υπάρχουν κακοί ενοικιαστές υπάρχουν και κάκοι ιδιοκτήτες.

 

ελλαδιστάν---> η 1η ευρωπα'ι'κή αφρικανική χώρα.......

 

μακριά από μένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φουσκωμένα ντουλάπια, βάψιμο, χτυπημένες πόρτες - ντουλάπες, ξεσκισμένα πατώματα κλπ. Μετά απο κάθε ενοικίαση χρειάζεσαι ριζική ανακαίνιση. Δύσκολα βρίσκεις σωστό ενοικιαστή - που να πληρώνει κίολλας.

 

Πλέον οι αποδόσεις των ενοικίων είναι καθαρά αρνητικές για να μιλάμε και για επισκευές.

 

παράδειγμα: Σπίτι που έχει δάνειο 30 ετών με 585/μήνα (αρχική τιμή 120.000) έχει έσοδα ενοικίου 350 / μήνα - φορολόγηση = 280€. Είναι προφανές πως είναι καλύτερο να το χαρίσεις στον ενοικιαστή σου παρά να το κρατήσεις και να πληρώνει 300 ευρώ το μήνα για να μένει αυτός! Ουσιαστικά είναι το επόμενο βήμα στην αγορά ακινήτου...

 

Τώρα το πήρες χαμπάρι ότι τα στεγαστικά δάνεια είναι η μεγαλύτερη μαλακία που υπάρχει ;

 

Χρεώνεσαι για όλη σου τη ζωή , πηδιέσαι για να το ξεχρεώσεις, και στο τέλος σου μένει ένα σπίτι παλιό που δεν πιάνει μία..

Πάντοτε απορούσα με την ηλιθιότητα όσων έβαζαν δάνεια για 25 και 30 χρόνια , και ειδικά με αυτούς που έβαζαν δόσεις πολύ πάνω από το ενοίκιο που θα πλήρωναν αν έμεναν σε αντίστοιχο σπίτι..

Ήρθε ο καιρός που επιβεβαιώνομαι απόλυτα.

 

Σωστά το λες μάλλον και λογικό μου ακούγεται απλα επειδή παντα έκανε αυτος χρήση απο την πρώτη μετα (εμεις δεν ειχαμε μείνει ποτε εκει), δεν ξέρω και εγώ για αυτο ρωτάω μπορει να κανω λάθος

 

Αν δεν αναφέρεται κάτι διαφορετικό στο μισθωτήριο συμβόλαιο, όλες οι φθορές του μισθίου που δεν προέρχονται από κακή χρήση πληρώνονται από τον ιδιοκτήτη. 

 

Κατά την έναρξη του μισθωτηρίου, κανονικά πρέπει να γίνεται καταγραφή της κατάστασης του μισθίου από τον ενοικιαστή και τον ιδιοκτήτη και να καταγραφεί στο συμβόλαιο (πχ. κατάσταση ντουλαπιών-τοιχοποιίας-ηλεκτρολογικών-κουφωμάτων-μπάνιου-κουζίνας κλπ.)

 

Έτσι, αν  αργότερα αποδεικνύεται κακή χρήση (πχ. αφήνουν τις πόρτες να κοπανάνε και σπάνε τα μάσκουλα) , τότε τα πληρώνει ο ενοικιαστής.

 

Στη δική σου περίπτωση είναι φυσιολογική φθορά υποδομής του σπιτιού, δηλαδή δική σου δαπάνη..

 

 

η σωστή ερώτηση βέβαια είναι , πόσο καλός ενοικιαστής είναι ο άνθρωπος, και αν σε συμφέρει για ένα θερμοσίφωνα να σηκωθεί να φύγει..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα το πήρες χαμπάρι ότι τα στεγαστικά δάνεια είναι η μεγαλύτερη μαλακία που υπάρχει ;

 

Χρεώνεσαι για όλη σου τη ζωή , πηδιέσαι για να το ξεχρεώσεις, και στο τέλος σου μένει ένα σπίτι παλιό που δεν πιάνει μία..

Πάντοτε απορούσα με την ηλιθιότητα όσων έβαζαν δάνεια για 25 και 30 χρόνια , και ειδικά με αυτούς που έβαζαν δόσεις πολύ πάνω από το ενοίκιο που θα πλήρωναν αν έμεναν σε αντίστοιχο σπίτι..

Ήρθε ο καιρός που επιβεβαιώνομαι απόλυτα.

 

Σκέψου και το άλλο, εγώ αγόρασα σπίτι cashέρι γιατί δουλευα 10 χρόνια απο το πρωί μέχρι το βράδυ χωρίς να ζήσω αυτά τα χρόνια. Μαγκιά σου θα μου πεις και θα έχεις δίκιο. Εμένα  όμως μου έμεινε ένα σπίτι που ουσιαστικά έχασα τα μισά απο όσα πλήρωσα και δεν μπορώ να κάνω τίποτα για αυτό. Απλά περιμένω να συνεχίσει να μειώνεται η αξία του σπιτιού.

 

Εν ολίγοις μου έρχεται τώρα η κυβέρνηση και μου λέει, "Καλά να πάθεις μάγκα. Η κρίση ήρθε τώρα και οι μισθοί είναι οι μισοί πλέον. Εσύ όμως δούλευες 10 χρόνια πριν την κρίση με αυτό μισθό και δεν το ήξερες."

 

Για μένα αυτό λέγεται πουστιά. Τουλάχιστον αυτός με το δάνειο μπορεί να το χαρίσει και να ξεμπλέξει μια για πάντα. Εγώ απλά θα μείνω μ@λ@κ@ς για πάντα με ένα σπίτι που δεν με καλύπτει και δεν έχω τι να το κάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ιδιοκτήτης είναι υποχρεωμένος να πληρώσει για τον θερμοσίφωνα εφόσον χάλασε μόνος του, αλλιώς κράτησέ του τα από το ενίκοιο.

Παρεμπιπτόντως επειδή αναφέρθηκε, το ίδιο ισχύει και για τις καμένες λάμπες, ειναι δουλειά του ιδιοκτήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο νεότερη επικοινωνία με τον ενοικιαστή , ειπε οτι θα τον αλλάξει αυτος και θα τα βάλουμε τα έξοδα μισα μισα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...