Προς το περιεχόμενο

Χάλασε ο θερμοσίφωνας σε σπιτι με ενοίκιο


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για καλοκαιρι δεν ειναι και πολυ σημαντικος ο θερμοσιφωνας.τωρα εαν μεχρι τον νοεμβριο δεν σου τον πληρωσει,αλλαξε τον μονος σου και κρατησε την επισκευη απο το ενοικιο που δινεις καθε μηνα.μπορει να πεις οτι "και αλλοι ενοικιαστες αυτο ακριβως θα εκαναν."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 316
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επαναφερω το θεμα καθως θα ηθελα την αποψη σας στο παρακατω....

 

Νοικιαζω μια γκαρσονιερα σε ενα ατομο εδω 20 περιπου χρονια. Πριν περιπου ενα χρονο, μου ζητησε να του αλλαξω ντουλαπια κουζινας, αφου τα προηγουμενα ειχαν σαπισει. Η αληθεια ειναι πως δε μου αρεσε σαν ιδεα αυτο, εφοσον μενει 20 χρονια και οφειλεται καθαρα σε δικη του χρηση η φθορα, παρ' ολα αυτα επειδη εχουμε καλες σχεσεις μεταξυ μας και το κοστος δεν ηταν ιδιαιτερα μεγαλο, εκανα την αλλαγη με δικα μου εξοδα.

 

Πριν λιγο καιρο λοιπον, επανηλθε ζητωντας μου να του αλλαξω λεκανη τουαλετας, επειδη εχει σπασει.

 

Το βρισκετε λογικο οταν καποιος μενει στο ιδιο σπιτι 20 χρονια και εχει κανει χ φθορες, να πρεπει ο ιδιοκτητης να επιβαρυνθει πχ για την καινουρια λεκανη τουαλετας; Δηλαδη εγω την χρησιμοποιουσα τοσα χρονια;

 

Καταλαβαινω οτι αν εμενε πχ 1-2-3 χρονια θα ηταν υποχρεωση μου να αλλαξω την λεκανη, αλλα μετα απο 20 χρονια ποιος ειναι υπευθυνος για αυτο;

 

 

Βασικά σκέψου πόσα πράματα θα θέλουν αλλαγή αν σου φύγει ο ενοικιαστής μετά από 20 χρόνια και πράξε ανάλογα...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Επαναφερω το θεμα καθως θα ηθελα την αποψη σας στο παρακατω....

 

Νοικιαζω μια γκαρσονιερα σε ενα ατομο εδω 20 περιπου χρονια. Πριν περιπου ενα χρονο, μου ζητησε να του αλλαξω ντουλαπια κουζινας, αφου τα προηγουμενα ειχαν σαπισει. Η αληθεια ειναι πως δε μου αρεσε σαν ιδεα αυτο, εφοσον μενει 20 χρονια και οφειλεται καθαρα σε δικη του χρηση η φθορα, παρ' ολα αυτα επειδη εχουμε καλες σχεσεις μεταξυ μας και το κοστος δεν ηταν ιδιαιτερα μεγαλο, εκανα την αλλαγη με δικα μου εξοδα.

 

Πριν λιγο καιρο λοιπον, επανηλθε ζητωντας μου να του αλλαξω λεκανη τουαλετας, επειδη εχει σπασει.

 

Το βρισκετε λογικο οταν καποιος μενει στο ιδιο σπιτι 20 χρονια και εχει κανει χ φθορες, να πρεπει ο ιδιοκτητης να επιβαρυνθει πχ για την καινουρια λεκανη τουαλετας; Δηλαδη εγω την χρησιμοποιουσα τοσα χρονια;

 

Καταλαβαινω οτι αν εμενε πχ 1-2-3 χρονια θα ηταν υποχρεωση μου να αλλαξω την λεκανη, αλλα μετα απο 20 χρονια ποιος ειναι υπευθυνος για αυτο;

 

Έχεις έναν ενοικιαστή για 20 ολόκληρα χρόνια (πράγμα που σημαίνει ότι είναι τυπικός στις υποχρεώσεις του όλο αυτόν τον καιρό) και αναρρωτιέσαι αν πρέπει να του αλλάξεις το καπάκι της τουαλέτας;

 

Πράξε όπως νομίζεις, εγώ στη θέση σου θα του έβαφα κι ολόκληρο το διαμέρισμα αν ήταν τόσο εντάξει στις υποχρεώσεις του.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα φιλτατε,ο τυπος αγορασε το διαμερισμα και το αφησε στο ονομα σου....η αληθεια ειναι οτι θα επρεπε μονος του να σκεφτει οτι αυτος ο ιδιος το χαλασε,με χρηση 20 ετων.......το οτι δεν σου ζητησε να του αλλαξεις και το κρεβατι που κρεβατωνει την γυναικα του,ειναι αξιο αποριας.το ιδιο  αξιο αποριας ειναι που αλλαξες την κουζινα και τσινας στην λεκανη......αν μπορεις παρε την θεση του;του αλλαξες κατι ακριβοτερο,γιατι να μην απαιτησει να αλλαξεις και κατι φθηνοτερο;τωρα που καλομαθε,περιμενε και το κρεβατι,πλακακια,βαψιμο,καινουριες λαμπες......και δεν χτιζεις ενα καινουριο σπιτι να μπει μεσα ο νοικοκυρης;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 χρόνια ενοίκιο;;

αυτός θα είχε αγοράσει το σπίτι  :-D

 

αν είναι εντάξει και δε χρωστάει νοίκια του θα πρότεινα να το αλλάξεις.

έχεις δίκιο ότι αυτός το χρησιμοποιούσε και σίγουρα μετά από 20 χρόνια αυτός είναι υπεύθυνος για τη φθορά αλλά θα πρότεινα να κάνεις μια υποχώρηση. αν φύγει όπως σου είπανε θα χρειαστεί να δώσεις περισσότερα για διορθώσεις ώστε να το νοικιάσεις.

μόνο μη πάρει θάρρος και ζητάει και πλακάκια μετά......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Απο την αλλη ομως ειναι φυσιολογικη φθορα και οταν (αν)φυγει θα μεινουν στον ιδιοκτητη οποτε εγω το βλεπω λογικο να ζηταει να του τα αλλαξει ο ιδιοκτητης, ειδικα αν ειναι τυπικος στις υποχρεωσεις του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυπικοτατος είναι ως προς το ενοίκιο, όμως εδω πρέπει να σημειωθεί πως αφορά γκαρσονιέρα σε χωριό στην επαρχεία και το ποσό του ενοικίου είναι ιδιαίτερα χαμηλό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και 100 ευρώ ενοίκιο να σου δίνει μιλάμε ότι σου έχει δώσει πάνω από 20k τόσα χρόνια και τσιγκουνεύεσαι τα 20 ευρώ που κάνει το καπάκι της τουαλέτας; Σοβαρολογείς τώρα ή τρολάρεις like a boss;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυπικοτατος είναι ως προς το ενοίκιο, όμως εδω πρέπει να σημειωθεί πως αφορά γκαρσονιέρα σε χωριό στην επαρχεία και το ποσό του ενοικίου είναι ιδιαίτερα χαμηλό!

 

Αν πιστεύεις πως το ενοίκιο είναι ιδιαίτερα χαμηλό, τότε ζήτησε του να φύγει ώστε να το νοικιάσεις περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερχονται τωρα οι μεν ( ενοικιαστες ) και οι δε ( νοικοκυραιοι ) να πουν ο καθενας τα δικα του.

Απο οσο ξερω τις φθορες τις αναλαμβανει ο ιδιοκτητης,εκτος και αν συμφωνηθει αλλιως στην αρχη.

Τη σπασμενη λεκανη τωρα τι να σου πω,αυτο ειναι μπερδεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σπασμένη λεκάνη(εφόσον πράγματι είναι λεκάνη και όχι καπάκι, καζανάκι και λοιπά περιφερειακά) είναι ευθύνη του ενοικιαστή, με σωστή χρήση δεν σπάει, σπάει μόνο αν την κοπανήσεις με κάτι βαρύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυπικοτατος είναι ως προς το ενοίκιο, όμως εδω πρέπει να σημειωθεί πως αφορά γκαρσονιέρα σε χωριό στην επαρχεία και το ποσό του ενοικίου είναι ιδιαίτερα χαμηλό!

Όσο χαμηλο και αν ειναι το ενοικιο αντιλαμβανεσαι πως ενα 10% πανω κατω πρεπει να παει στην συντηρηση του σπιτιου αν προκειτε να μενουν ανθρωποι εκει. Δεν ειναι μονο εσοδα τα σπιτια, απαιτουν και καποια εξοδα. Ντουλαπια, ειδη υγιεινης, υδραυλικα-ηλεκτρολογικα ειναι δικια σου υποχρεωση, ισα ισα αν ειχανε μπει παραπανω ενοικιαστες αυτα τα 20 χρονια θα είχαν κανει μεγαλυτερες φθορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογα το,υψος του ενοικιου, αναλογα τα χρονια. Καποιος με χαμηλο ενοικιο λογο κρισης δεν μπορει να εχει και απαιτησεις να του τα φτιαχνει ολα ο ιδιοκτητης. Αυτο ονομαζεται γαιδουριά.

 

Λογικα θα πρεπει να ξεκαθαριζονται ολα στο συμβολαιο. Αν οχι, ενας θερμοσυφωνας εχει χρονο ζωης 15 χρονια νομιζω. Αρα στα 7 χρονια μια δικαιη λυση ισως θα ηταν η μοιρασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...