Προς το περιεχόμενο

Laser στα μάτια? Απόψεις, κόστος!


Claymore123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, gamsgr είπε
12 ώρες πριν, Demetris77 είπε

Φίλε gamsgr πρεσβυωπία και υπερμετροπια εχω .. Γίνεται και για αυτές τις παθήσεις..;  

Υπάρχει κάποιο λινκ να διαβάσω περισσότερα..; 

Φυσικά και γίνεται εφόσον οι εξετάσεις του επιτρέπουν. Δες περισσότερα εδώ:

Ετοιμαζόμουν να σε διορθώσω, αλλά όντως υπάρχει 1 (μια) εργασία του 2014 που αφορά 10 μάτια στα οποία επιτεύχθηκε διόρθωση υπερμετρωπίας, κατά μέσο όρο κάτω από 1 βαθμό. Για τη μυωπία έχω αναφερθεί κάποιες σελίδες πιο πίσω..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, gamsgr είπε

Φυσικά και γίνεται εφόσον οι εξετάσεις του επιτρέπουν. Δες περισσότερα εδώ:

https://www.laservision.gr/el/articles/protoporiaki-methodos-gia-ti-diorthosi-tis-myopias-xoris-epemvasi-leizer 

Κόστος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, adi32 είπε

Κόστος? 

Δεν γνωρίζω αλλά είναι ανάλογα και το οφθαλμολογικό κέντρο , κοστίζει περίπου όσο και το cross-linking από 600-1.200€ περίπου.

 

9 ώρες πριν, DrNick είπε

Ετοιμαζόμουν να σε διορθώσω, αλλά όντως υπάρχει 1 (μια) εργασία του 2014 που αφορά 10 μάτια στα οποία επιτεύχθηκε διόρθωση υπερμετρωπίας, κατά μέσο όρο κάτω από 1 βαθμό. Για τη μυωπία έχω αναφερθεί κάποιες σελίδες πιο πίσω..

Καλά κάνεις και με διορθώνεις εξάλλου εγώ ότι βλέπω/διαβάζω λέω δεν είμαι οφθαλμίατρος. 

Καλημέρα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Τώρα που είμαι σε αναζήτηση γυαλιών, μ μπήκε η ιδέα του λέιζερ. Να σημειώσω πως έχω σταθερή μυωπία 2 βαθμούς εδώ και χρόνια και είμαι στα 29 οπότε έχει σταθεροποιηθει. Ξέρετε που κυμαίνονται οι τιμές τώρα πια; το καλοκαίρι είναι κατάλληλη εποχή ή μήπως δεν έχει σημασία; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, greekbusters είπε

το καλοκαίρι είναι κατάλληλη εποχή ή μήπως δεν έχει σημασία; 

Καλημέρα! Η εποχή δεν είναι καθόλου καλή για PRK (πολύ υψηλή UV ακτινοβολία) και δύσκολη (αλλά όχι αδύνατη ή απαγορευτική) για LASIK (και λόγω ζέστης - ιδρώτα, κλπ, αλλά και γιατί θα είναι δύσκολη η μετεγχειρητική παρακολούθηση σε περίοδο διακοπών - απουσία ιατρών, κλειστά οφθαλμολογικά κέντρα κλπ).

Για το LASIK μιλάω για ερώτηση αρχών Ιουλίου. Προφανώς αν μιλάμε για επέμβαση γενικά το καλοκαίρι (πχ Ιούνιο), τα πράγματα είναι πιο άνετα.

Επεξ/σία από DrNick
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, greekbusters είπε

Καλημέρα. Τώρα που είμαι σε αναζήτηση γυαλιών, μ μπήκε η ιδέα του λέιζερ. Να σημειώσω πως έχω σταθερή μυωπία 2 βαθμούς εδώ και χρόνια και είμαι στα 29 οπότε έχει σταθεροποιηθει. Ξέρετε που κυμαίνονται οι τιμές τώρα πια; το καλοκαίρι είναι κατάλληλη εποχή ή μήπως δεν έχει σημασία; 

Εσυ εισαι πολυ τυχερος..! Προφανως θα μπορεις να κανεις αυτη τη θεραπεια χωρις λειζερ..!!! Το λειζερ δεν ειναι κακο..! Κακο ειναι που πρεπει να σου πειραξουν το επιθηλιο του κερατοειδη..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Εσυ εισαι πολυ τυχερος..! Προφανως θα μπορεις να κανεις αυτη τη θεραπεια χωρις λειζερ..!!! Το λειζερ δεν ειναι κακο..! Κακο ειναι που πρεπει να σου πειραξουν το επιθηλιο του κερατοειδη..

Το πλεονέκτημα της PiXL ΔΕΝ είναι το αν πειράζεται το επιθήλιο (εξάλλου ακόμα δεν έχουν καταλήξει για την αποτελεσματικότητα και τις διαφορές όταν γίνεται ΜΕ το επιθήλιο ή αφαιρώντας το). Το πλεονέκτημα είναι ότι οι άλλες μέθοδοι (LASIK, PRK, SMILE) αφαιρούν ιστό από τον κερατοειδή, ενώ η PiXL τον "σκληραίνει" χωρίς να αφαιρείται κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, DrNick είπε

Το πλεονέκτημα της PiXL ΔΕΝ είναι το αν πειράζεται το επιθήλιο (εξάλλου ακόμα δεν έχουν καταλήξει για την αποτελεσματικότητα και τις διαφορές όταν γίνεται ΜΕ το επιθήλιο ή αφαιρώντας το). Το πλεονέκτημα είναι ότι οι άλλες μέθοδοι (LASIK, PRK, SMILE) αφαιρούν ιστό από τον κερατοειδή, ενώ η PiXL τον "σκληραίνει" χωρίς να αφαιρείται κάτι.

Ναι αλλά η PiXL δεν δημιουργεί ξηροφθαλμία,πόνο, κακή όραση  κλπ τις πρώτες μέρες οπότε σίγουρα είναι μια λύση απο αξίζει να συζητήσει κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gamsgr είπε

Ναι αλλά η PiXL δεν δημιουργεί ξηροφθαλμία,πόνο, κακή όραση  κλπ τις πρώτες μέρες οπότε σίγουρα είναι μια λύση απο αξίζει να συζητήσει κάποιος.

Αν γίνει με αφαίρεση του επιθηλίου, ο ασθενής βιώνει ακριβώς την ίδια εμπειρία με την PRK (δηλαδή σημαντικά περισσότερες ενοχλήσεις από LASIK / SMILE). Για ξηροφθαλμία και ποιότητα όρασης περιμένουμε τα πρώτα ενθαρρυντικά αποτελέσματα να επιβεβαιωθούν από μελέτες με μεγάλο αριθμό ασθενών. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, DrNick είπε

 

Άρα υπάρχουν και θεραπείες εκτός λέιζερ; είμαι άσχετος και δεν το έχω ψάξει καθόλου απλά ήθελα να έχω μια ιδέα.  Άρα πρέπει να το ψάξω περισσότερο

Πιο πολύ ήθελα να μάθω για την εποχή, μιας και στην δουλειά πιο εύκολο μ είναι Αύγουστο και Δεκέμβρη, λόγω υπερβολικής σκόνης 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DrNick είπε

Το πλεονέκτημα της PiXL ΔΕΝ είναι το αν πειράζεται το επιθήλιο (εξάλλου ακόμα δεν έχουν καταλήξει για την αποτελεσματικότητα και τις διαφορές όταν γίνεται ΜΕ το επιθήλιο ή αφαιρώντας το). Το πλεονέκτημα είναι ότι οι άλλες μέθοδοι (LASIK, PRK, SMILE) αφαιρούν ιστό από τον κερατοειδή, ενώ η PiXL τον "σκληραίνει" χωρίς να αφαιρείται κάτι.

Νομιζω οτι το ιδιο πραγμα λεμε Γιατρε! Με lasik-prk επηρεαζεται η βιομηχανικη σταθεροτητα του κεροτοειδη γι αυτο εβγαλαν και την smile..

Καποιος που θα κανει ομως pixl στον κερατοειδη(επιθηλιο) δεν θα υπαρχει flap-αφαιρεση και ειναι θετικο εστω και θεωρητικα για μενα!!!

Βγαζοντας τη smile καταλαβαινουμε οτι προσπαθουν να κατορθωσουν να γινεται  η επεμβαση-λειζερ με οσο το δυνατον λιγοτερη παρεμβαση στον κερατοειδη..!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, DrNick είπε

Αν γίνει με αφαίρεση του επιθηλίου, ο ασθενής βιώνει ακριβώς την ίδια εμπειρία με την PRK (δηλαδή σημαντικά περισσότερες ενοχλήσεις από LASIK / SMILE). Για ξηροφθαλμία και ποιότητα όρασης περιμένουμε τα πρώτα ενθαρρυντικά αποτελέσματα να επιβεβαιωθούν από μελέτες με μεγάλο αριθμό ασθενών. :)

Γιατρέ μου εγώ μιλάω σαν ασθενής αφού έχω θέμα με τη ξηροφθαλμία, βλεφσρίτιδα,υψηλή μυωπία και αποκόλληση υαλοειδούς. Μπορώ με μεγάλη σιγουριά να πω ότι εμένα τα βύσματα με βοήθησαν στο να ξανά δημιουργηθεί επιθήλιο και να αυξηθεί και το πάχος του κερατοειδούς, αλλά πέρα από αυτά τα μάτια μου πλέον δεν πονάνε, δεν με καίνε και δε νιώθω την αίσθηση της ξηροφθαλμίας , επίσης από 8/10 και 9/10 με φακούς πήγα 10/10 και με φακούς και με γυαλιά που παλιά ήταν 7-8/10.

Η prk δημιουργεί συνήθως - σε μεγάλο ποσοστό ανθρώπων προβλήματα όπως ξηροφθαλμία, φωτοευαισθησία, πόνο για αρκετές μέρες , θολή όραση / μη ικανοποιητική όραση για τουλάχιστον 3-5 μέρες κλπ. Με την διόρθωση με uv ακτινοβολία και τις ειδικές σταγόνες ΔΕΝ αφαιρείται επιθήλιο ούτε μπαίνει κάποιο laser για να σμιλευσει τον κερατοειδή παρά μόνο σταθεροποιεί το επιθήλιο και τοπογραφικά καθοδηγούμενο ρίχνει το ειδικό φως UV.

(Όλα τα παραπάνω μετά από συζήτηση με οφθαλμίατρο που κάνει την διαδικασία διόρθωσης αυτή).

3 ώρες πριν, greekbusters είπε

Άρα υπάρχουν και θεραπείες εκτός λέιζερ; είμαι άσχετος και δεν το έχω ψάξει καθόλου απλά ήθελα να έχω μια ιδέα.  Άρα πρέπει να το ψάξω περισσότερο

Πιο πολύ ήθελα να μάθω για την εποχή, μιας και στην δουλειά πιο εύκολο μ είναι Αύγουστο και Δεκέμβρη, λόγω υπερβολικής σκόνης 

Μπορείς να δεις πιο πάνω τα βίντεο και το άρθρο που ανέβασα στο φόρουμ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, gamsgr είπε

Γιατρέ μου εγώ μιλάω σαν ασθενής αφού έχω θέμα με τη ξηροφθαλμία, βλεφσρίτιδα,υψηλή μυωπία και αποκόλληση υαλοειδούς. Μπορώ με μεγάλη σιγουριά να πω ότι εμένα τα βύσματα με βοήθησαν στο να ξανά δημιουργηθεί επιθήλιο και να αυξηθεί και το πάχος του κερατοειδούς, αλλά πέρα από αυτά τα μάτια μου πλέον δεν πονάνε, δεν με καίνε και δε νιώθω την αίσθηση της ξηροφθαλμίας , επίσης από 8/10 και 9/10 με φακούς πήγα 10/10 και με φακούς και με γυαλιά που παλιά ήταν 7-8/10.

Η prk δημιουργεί συνήθως - σε μεγάλο ποσοστό ανθρώπων προβλήματα όπως ξηροφθαλμία, φωτοευαισθησία, πόνο για αρκετές μέρες , θολή όραση / μη ικανοποιητική όραση για τουλάχιστον 3-5 μέρες κλπ. Με την διόρθωση με uv ακτινοβολία και τις ειδικές σταγόνες ΔΕΝ αφαιρείται επιθήλιο ούτε μπαίνει κάποιο laser για να σμιλευσει τον κερατοειδή παρά μόνο σταθεροποιεί το επιθήλιο και τοπογραφικά καθοδηγούμενο ρίχνει το ειδικό φως UV.

(Όλα τα παραπάνω μετά από συζήτηση με οφθαλμίατρο που κάνει την διαδικασία διόρθωσης αυτή).

Μπορείς να δεις πιο πάνω τα βίντεο και το άρθρο που ανέβασα στο φόρουμ.

Καλα τα λες αλλα τι να το κανεις αν δεν κανει γι αυτους που εχουν πολλους βαθμους! Περιοριζει παρα πολυ οταν η pixl ειναι για μεχρι -2.00β. Νομιζω ταβανι -2.50β!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Με lasik-prk επηρεαζεται η βιομηχανικη σταθεροτητα του κεροτοειδη γι αυτο εβγαλαν και την smile..

Καποιος που θα κανει ομως pixl στον κερατοειδη(επιθηλιο) δεν θα υπαρχει flap-αφαιρεση και ειναι θετικο εστω και θεωρητικα για μενα!!!

Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις:

- LASIK (και οι παραλλαγές), PRK (και οι παραλλαγές) και SMILE διορθώνουν τη μυωπία λεπταίνοντας τον κερατοειδή, με ότι αυτό συνεπάγεται για την εμβιομηχανική του σταθερότητα.

- LASIK και SMILE αφήνουν ανέπαφο το επιθήλιο (γι' αυτό έχουν ελάχιστες ενοχλήσεις) και γίνονται βαθύτερα στο στρώμα του κερατοειδή. H διαφορά στο τελικό αποτέλεσμα είναι ότι στη LASIK το φλαπ επιστρέφει στη θέση του και συγκρατείται εκεί από τον οργανισμό, ενώ στη SMILE δεν κόβεται πλήρως φλαπ ("καπάκι") αλλά ο ιστός που αφαιρείται βγαίνει από μια πιο λεπτή τομή.

- τα πλεονεκτήματα της SMILE έναντι της LASIK σε σχέση με τη μηχανική σταθερότητα όλου του κερατοειδούς είναι υπο διερεύνηση. Σε κάθε περίπτωση οι ιατρικές αντενδείξεις (με βάση τη χαρτογράφηση του ματιού, το προεγχειρητικό πάχος και σταθερότητα κλπ) είναι ίδιες για τις 2 μεθόδους. Αν δε γίνεται η μία, δε γίνεται ούτε η άλλη. Μπορεί να γίνεται PRK. Μπορεί και τίποτα.

- η PRK αφαιρεί τα ανώτερα στρώματα του κερατοειδή. Για να το πετύχει αυτό θυσιάζει το επιθήλιο που αναγεννάται (σύντομα; σε 2-5 μέρες η 1η στιβάδα, σε μερικές εβδομάδες πλήρως). Γι' αυτό και οι ενοχλήσεις (φωτοφοβία, αίσθημα ξένου σώματος κλπ). Διατηρείται όμως περισσότερος ιστός "από κάτω". 

[- η διασύνδεση του κολλαγόνου crosslinking (corneal cross-linking, CXL) για τη θεραπεία του κερατοκώνου εφαρμόζεται από το 2003 (πρώτη εφαρμογή σε ανθρώπινο κερατοειδή). Από τότε πολλές ομάδες στον κόσμο διεξάγουν μελέτες για να αλλάξουν τις αρχικές παραμέτρους του πρωτοκόλλου (ενέργεια, διάρκεια, παρουσία ή απομάκρυνση του επιθηλίου κλπ) με πρωταγωνιστές ανάμεσα σε άλλες και ελληνικές ομάδες (Athens, protocol, Cretan protocol). Ακόμα υπάρχει συζήτηση για τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα της αφαίρεσης του επιθηλίου. Πάντως η τεχνική σκληραίνει το στρώμα-εσωτερικό του κερατοειδούς. Το επιθήλιο είναι ένα "εμπόδιο" που το παραμερίζουμε(epi-off) ή το αγνοούμε (epi-on). Κλείνει η παρένθεση.]

- η διασύνδεση του κολλαγόνου μπορεί να "δαμαστεί" και να αλλάξει το σχήμα του κερατοειδή ΧΩΡΙΣ να αφαιρέσει ιστό όπως (;) επιθυμούμε εμείς και έτσι να διορθωθεί μυωπία. Πόση; Μέχρι 2,5 βαθμούς. ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΗΚΑΝ τα πρώτα περιστατικά από τον κ Κανελλόπουλο το 2014. Αν το επιθήλιο αφαιρεθεί θα ενοχλεί όπως η PRK και μετά θα επουλωθεί όπως η PRK, χωρίς όμως να έχει χαθεί ούτε τρισεκατομμυριοστό του γραμμαρίου από τον κερατοειδή (ο οποίος μετά θα είναι και πιο σκληρός ;) ). Αν πρέπει να βγει το επιθήλιο ή όχι και τι συμβαίνει μετά την επέμβαση δε δύναμαι να σας απαντήσω. Τα παρακολουθώ κι εγώ με πολύ ενδιαφέρον.

Επεξ/σία από DrNick
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DrNick είπε

Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις:

 

- LASIK και SMILE αφήνουν ανέπαφο το επιθήλιο (γι' αυτό έχουν ελάχιστες ενοχλήσεις) και γίνονται βαθύτερα στο στρώμα του κερατοειδή. H διαφορά στο τελικό αποτέλεσμα είναι ότι στη LASIK το φλαπ επιστρέφει στη θέση του και συγκρατείται εκεί από τον οργανισμό, ενώ στη SMILE δεν κόβεται πλήρως φλαπ ("καπάκι") αλλά ο ιστός που αφαιρείται βγαίνει από μια πιο λεπτή τομή.

 

 

Οπως το λες συγκρατειται δεν επουλωνεται!Αυτο ειναι το μεγαλο μειονεκτημα της lasik! Δεν ειναι δηλαδη σαν το δερμα που οταν κοπουμε ξαναγινεται σωμα!!! Μεγαλο προβληματισμο για μελλοντικες επιπλοκες...!!!  Εξου γιατι εβγαλαν την smile! Η επιτυχια θα ηταν να βρουν μεθοδο που να μην επεμβαινουν καθολου στον επιθηλιο!!! Εν μερει το κανουν με την pixl.

Η smile θεωρειται ενα βημα παρακατω! Δηλαδη ο εχθρος του σωστου ειναι το σωστοτερο..!

 

Επεξ/σία από gia_nnis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...