Προς το περιεχόμενο

Laser στα μάτια? Απόψεις, κόστος!


Claymore123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Δηλαδη ο εχθρος του σωστου ειναι το σωστοτερο..!

Πάντα! :)

Αναφορά σε κείμενο

Οπως το λες συγκρατειται δεν επουλωνεται!

Προσπαθώ στο ανθρωπίνως δυνατό να είμαι ακριβής. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

47 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Μεγαλο προβληματισμο για μελλοντικες επιπλοκες...!!!

Η εμπειρία και οι αριθμοί είναι εκεί. Μπορεί να μετακινηθεί το φλαπ; Ναι. Σε τι ποσοστό/πιθανότητα/συχνότητα; Δεν μετριέται (μεμονομένες αναφορές περιστατικών). Και για να είμαι ακριβής, κάποιος κάθισε και τα μέτρησε στην παγκόσμια βιβλιογραφία για το χρονικό διάστημα 2000-2014. 19 (δεκαεννέα) περιστατικά.

Επεξ/σία από DrNick
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

24 λεπτά πριν, DrNick είπε

Πάντα! :)

Προσπαθώ στο ανθρωπίνως δυνατό να είμαι ακριβής. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

Η εμπειρία και οι αριθμοί είναι εκεί. Μπορεί να μετακινηθεί το φλαπ; Ναι. Σε τι ποσοστό/πιθανότητα/συχνότητα; Δεν μετριέται (μεμονομένες αναφορές περιστατικών). Και για να είμαι ακριβής, κάποιος κάθισε και τα μέτρησε στην παγκόσμια βιβλιογραφία για το χρονικό διάστημα 2000-2014. 19 (δεκαεννέα) περιστατικά.

Άσχετο ολίγον αλλά άξιο αναφοράς είναι ότι όταν ξεκίνησε το πρωτόκολλο της Αθήνας είχαν κάνει τετοιες επεμβάσεις πολλοί άνθρωποι με κερατόκωνο και συνδιάζονταν με lasik δυστυχώς όμως σε έναν ασθενή λόγω του κερατόκωνου ο κερατοειδής έγινε περισσότερο ανώμαλος και η όραση του με γυαλιά αν δε κάνω λάθος ήταν 3/10 ενώ με σκληρικούς 8-10/10.

 

Κακά τα ψέματα όλα τα πράγματα δεν είναι ίδια για όλα τα μάτια , αυτό όμως που πρέπει να γνωρίζουμε και να σας ενημερώνουν οι γιατροί είναι για τα ενδεχόμενα μετεγχειρητικά προβλήματα / ή παρενέργειες.

DrNick σε ευχαριστούμε θερμά για την συμμετοχή σου στο φόρουμ, μας βοηθάς παρά πολύ όλους και σου αξίζουν πάρα πολλά συγχαρητήρια. Να σαι καλά. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα lasic πριν 2.5 χρόνια, ειχα περιπου 3.5 βαθμους μυωπία και στα 2 μάτια κ λίγο αστιγματισμό. Διορθώθηκαν και τα 2, κόστος 1800 ευρω σε οτι πιο τελευταίο μηχάνημα. 

Πηγε σούπερ, βλεπω τέλεια, σχεδόν 12 στα 10,  τον 1ο χρόνο είχα κάπως έντονη ξηροφθαλμία, ειδικά σε ζεστά περιβάλοντα και το καλοκαίρι στην Αθήνα. Απλά εβαζα συχνά δάκρυα. Τωρα το έχω ξεχάσει εντελώς.

Αξίζει να σημειωθεί ότι υπάρχει κ ενα καλό κόστος στα φάρμακα μεταχειρουργικά, καπου 100-200 ευρω.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Nycos είπε

Εκανα lasic πριν 2.5 χρόνια, ειχα περιπου 3.5 βαθμους μυωπία και στα 2 μάτια κ λίγο αστιγματισμό. Διορθώθηκαν και τα 2, κόστος 1800 ευρω σε οτι πιο τελευταίο μηχάνημα. 

Πηγε σούπερ, βλεπω τέλεια, σχεδόν 12 στα 10,  τον 1ο χρόνο είχα κάπως έντονη ξηροφθαλμία, ειδικά σε ζεστά περιβάλοντα και το καλοκαίρι στην Αθήνα. Απλά εβαζα συχνά δάκρυα. Τωρα το έχω ξεχάσει εντελώς.

Αξίζει να σημειωθεί ότι υπάρχει κ ενα καλό κόστος στα φάρμακα μεταχειρουργικά, καπου 100-200 ευρω.

Απο ποιοτητα ορασης πως τα πας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω κάνει lasic εδώ και 14 χρόνια είχα μυωπία 8,5 και στα δυο μάτια και αστυγματισμό 1,5. ακόμα και τώρα βλέπω άψογα χωρίς καμία παρενέργεια. Είναι ότι καλύτερο μετά από πολλά χρόνια εμπειρίας με γυαλιά και φακούς επαφής. Παιδιά μην διαβάζετε τις βλάκείες στο ιντερνετ η τεχνολογία έχει προχωρήσει πολύ. Αλλά προσοχή μην πάτε σε κομπογιανίτες γιατρούς για να γλιτώσετε λεφτα. Είναι η όραση σας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ntinos82st είπε

έχω κάνει lasic εδώ και 14 χρόνια είχα μυωπία 8,5 και στα δυο μάτια και αστυγματισμό 1,5. ακόμα και τώρα βλέπω άψογα χωρίς καμία παρενέργεια. Είναι ότι καλύτερο μετά από πολλά χρόνια εμπειρίας με γυαλιά και φακούς επαφής. Παιδιά μην διαβάζετε τις βλάκείες στο ιντερνετ η τεχνολογία έχει προχωρήσει πολύ. Αλλά προσοχή μην πάτε σε κομπογιανίτες γιατρούς για να γλιτώσετε λεφτα. Είναι η όραση σας.

Δεν ειναι κατι στανταρ για κανεναν..  Τα αποτελεσματα για τον καθενα ειναι ρευστα.. αλλα εγω κραταω το βασικο οτι οποιος κανει την επεμβαση θα εχει σιγουρα τετοια οπτικη οξυτητα ωστε να μην χρειαζεται πλεον τα γυαλια!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gia_nnis είπε

Απο ποιοτητα ορασης πως τα πας?

Χωρις διαφορά απο πριν, ο πρώτος καιρός ήταν λίγο περίεργος, το σουρουπο ήταν λίγο πρόβλημα, πχ τα φωτα απο το αντιθετο ρευμα στο δρομο ήταν ενοχλητικά γιατι "απλώνανε", κανανε περίγραμμα... όπως επίσης η καθαρή και γρήγορη εστίαση καπου λόγω ίσως κ της ξηρότητας ήταν λίγο κάπως.

Μετα απο λιγο καιρο μειώθηκε και εξαφανίστηκε.

Κανω ταξίδια με τη μηχανή, καθως και πίστα, οπου το μάτι δουλευει υπερωρία, ειναι απροβληματιστα τέλεια!!!

Ισως μια ανεπαισθητα καλύτερη οξύτητα θα έλεγα, αλλα ίσως είναι κ η ιδέα μου, μόνο που δε φορας φακους ή γυαλιά φτανει...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Επειδή συζητιέται πολύ το θέμα της ποιότητας όρασης, να προσθέσω κι εγώ στις εμπειρίες των φίλων παραπάνω που έχουν χειρουργηθεί.

- Η PRK περισσότερο, (αλλά και η LASIK λόγω εντονότερης/συχνότερης μετεγχειρητικής ξηροφθαλμίας) έχει το πρώτο διάστημα μεταβολές στην όραση. Μπορεί να έχουμε σύντομα (άμεσα στη LASIK) το 10/10 στην "εργαστηριακή" οθόνη του ιατρείου. Αλλαγές όμως γίνονται συνεχώς στο πρώτο μετεγχειρητικό διάστημα (επιθήλιο, δάκρυα κλπ). Μέχρι αυτές να σταθεροποιηθούν, αλλά και να συνηθίσει ο εγκέφαλος να βλέπει μέσα από το νέο οπτικό σύστημα που δημιουργείται, χρειάζεται χρόνος και ο ασθενής βλέπει διαφορετικά. Καλά, αλλά ίσως "περίεργα".

- Μετά από ένα χρόνο, μεγάλες σε αριθμό ασθενών μελέτες δείχνουν ότι δεν υπάρχει διαφορά στο τελικό αποτέλεσμα ανάμεσα στις 2 μεθόδους (LASIK/PRK).

- Μετά τον πρώτο χρόνο οι ισορροπίες έχουν αποκατασταθεί και η ικανοποίηση των ασθενών υψηλή. Αυτά δεν είναι "αίσθηση" ή προσωπική εμπειρία. Μελέτες δείχνουν το ποσοστό ευχαριστημένων ασθενών στο 91% τον 1ο μήνα από την επέμβαση και πάνω από 96% τον πρώτο χρόνο.

Μην ξεχνάμε: το μάτι είναι ένα τέλειο βιολογικό όργανο, αλλά πολύ ατελές οπτικό σύστημα (και πριν και μετά την όποια επέμβαση). Όλη η δουλειά γίνεται από τον επεξεργαστή μας - τον εγκέφαλο. Χρειάζεται λίγος χρόνος να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα.

  • Like 8
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/7/2019 στις 4:49 ΜΜ, gamsgr είπε

Φυσικά και γίνεται εφόσον οι εξετάσεις του επιτρέπουν. Δες περισσότερα εδώ:

https://www.laservision.gr/el/articles/protoporiaki-methodos-gia-ti-diorthosi-tis-myopias-xoris-epemvasi-leizer 

 

 

Εντυπωσιακό !  ευχαριστω φιλε gamsgr..  θα τους παρω να ρωτησω για τους δικους μου βαθμους .. 0,25 και 0,50 υπερμετρωπία.. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Demetris77 είπε

Εντυπωσιακό !  ευχαριστω φιλε gamsgr..  θα τους παρω να ρωτησω για τους δικους μου βαθμους .. 0,25 και 0,50 υπερμετρωπία.. 

Εχω ακουσει όμως για πολύ μεγαλο κοστος , Iσως και διπλασια του laser .Φυσικα είναι και υποκειμενικο κάθε κοστος.

Επισης το ότι πρωτο εφαρμοστηκε πριν 5 χροναι είναι μικρη χρονικη περιοδος ισως για οριστικα συμπερασματα.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρεσβυωπια, λιγα χρονια μετα την επεμβαση Lasik

8 χρόνια μετά την επέμβαση, και παρότι είχε αφεθεί και υπερμετρωπία για να ισοφαρισει την πρεσβυωπια οταν ερθει,
η πρεσβυωπια εκανε την εμφανιση της.

Προσπαθω να κανω οτι 'δεν καταλαβαινω'...
Προς το παρον, την παλευω καπως ικανοποιητικα, εχω μεγαλωσει τα fonts σε οθονες (υπολογιστη, κινητο), και το λιγοστο γραψιμο σε χαρτι under control.

Καθε χρονο παω για ετησιο checkup σε οφθαλμιατρο, παντα το εκανα, και φυσικα θα συνεχισω. Θα παω κατα τον Δεκεμβρη, αφου το προηγουμενο τσεκαπ ηταν τον Δεκεμβρη.
Απλα θα ηθελα να παει σιγα...για να μην ξαναρχισω παλι να ασχολουμαι με φακους επαφης και γυαλια...μακαρι να πηγαινε αργα...για να δουμε...

Ειχα μια ελπιδα δε, γιατι ο ο γνωστος και αγαπητος Γιαννης_Πλατανο, με τον οποιο καναμε την επεμβαση lasik στον ιδιο γιατρο και οπτικο ιατρικο κεντρο, παρα το περασμα των χρονων, νομιζω δεν του εμφανιστηκε πρεσβυφωπια καν ή ελαχιστα αν θυμαμαι καλα.
Φυσικα γνωριζω οτι καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος...
και ουτε περιμενα ποτε οτι σε μενα δεν θα μου ερθει πρεσβυωπια...οπως ολοι μεγαλωνουμε, αυτα τα πραγματα ειναι αναμενομενα-φυσιολογικα...
απλα ηθελα να περασω λιγα ακομη ανεμελα χρονια, απολαμβανοντας την τελεια οραση της επεμβασης...
Φυσικα δεν μετανιωσα ποτε για την επεμβαση, αλλοιμονο.
Εξαλλου, φαντασου τωρα να ειχα και την μυωπια+αστιγματισμο που ειχα πριν την επεμβαση.
Απλα με πιανει λιγο το παραπονο...

:(

Επεξ/σία από mindreader
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Εχω ακουσει όμως για πολύ μεγαλο κοστος , Iσως και διπλασια του laser .Φυσικα είναι και υποκειμενικο κάθε κοστος.

Επισης το ότι πρωτο εφαρμοστηκε πριν 5 χροναι είναι μικρη χρονικη περιοδος ισως για οριστικα συμπερασματα.

Καλημέρα Γιάννη. Αυτό δεν ισχυει σε καμία περίπτωση πλέον εξάλλου η επέμβαση αυτή γίνεται στα περισσότερα πλέον οφθαλμολογικά κέντρα της Αθήνας, Θεσσαλονίκης και της Κρήτης.

 

Το κόστος είναι περίπου ενδεικτικά 800-1.200€ .

 

2 ώρες πριν, Demetris77 είπε

Γιάννο  Εγω καπου διαβασα οτι ειναι πιο φθηνο απο το laser..  θα σου πω αμα παρω η μπορει να ξερουν και οι συμφορουμιτες εδω.. 

Ναι αυτό είναι σωστό .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gamsgr είπε

Καλημέρα Γιάννη. Αυτό δεν ισχυει σε καμία περίπτωση πλέον εξάλλου η επέμβαση αυτή γίνεται στα περισσότερα πλέον οφθαλμολογικά κέντρα της Αθήνας, Θεσσαλονίκης και της Κρήτης.

Το κόστος είναι περίπου ενδεικτικά 800-1.200€ .

Α μπραβο, απο σενα θα το ειδα ! 👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το ξεκαθαρισω...Η διορθωση με σταγονες νομιζω ειναι πολυ πιο ακριβη και γινεται μονο απο Κανελλοπουλο

Lasik σε παρα πολους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...