Προς το περιεχόμενο

Laser στα μάτια? Απόψεις, κόστος!


Claymore123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

51 λεπτά πριν, gamsgr είπε

Καλησπέρα.

Θα ήθελα DrNick να σε ρωτήσω κάτι , είμαι 22 ετών έχω μυωπία 12.5 κ 2.5 αστιγμστισμό σε κάθε μάτι και σκεφτόμουν για διόρθωση με φάκικους ενδοφακούς ICL ή με τη μέθοδο RLE (καταρράκτης) διότι εγώ και 4 χρόνια έχω αποκόλληση υαλοειδούς (πολλά μυγάκια,λάμψεις κλπ - με γυαλιά οράσεως βλέπω λιγότερα μυγάκια και μεγάλες σκιές σαν κλωστές με φακούς ή με γυαλιά κολύμβησης ή χωρίς γυαλιά .

Τι θα μου προτείνες;

Σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Μετά από πολύ καλή επεξήγηση των πιθανών επιπλοκών της κάθε λύσης και αξιολόγηση της σημερινής σου κατάστασης με γυαλιά/φακούς επαφής (όχι μόνο πως βλέπεις, αλλά τι περιορισμούς σου δημιουργούν τα γυαλιά/φακοί), θα πρότεινα κάτι ανάμεσα στο να μην κάνεις τίποτα ή ICL.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, mporei είπε

 

εκανες laser για μυωπια στα 50 σου δηλαδη; και ποσους βαθμους ειχες πριν κανεις; και τωρα εχεις μονο πρεσβυωπια δηλαδη; ή εχεις και λιγη μυωπια και λιγη πρεσβυωπια και βλεπεις καλα;

Ακριβως...12  χρονια τωρα που εκανα laser .Ειχα καπου 4,5 βαθμους και πρεσωυωπια .Δεν θυμαμαι ποση ...Τωρα δεν ξερω ποση πρεσβυωπια εχω αλλα επειδη ο γιατρος μου αφησε λιγη μυωπια στο ενα ματι ειμαι μια χαρα . Με το ενα ματι βεβια δεν βλεπω πολυ καλα μακρυα αλα σε συνδιασμο με το αλλο δεν εχω προβλημα.Ουτε για κοντα ουτε για μακρυα.

1 ώρα πριν, gamsgr είπε

Καλησπέρα.

Θα ήθελα DrNick να σε ρωτήσω κάτι , είμαι 22 ετών έχω μυωπία 12.5 κ 2.5 αστιγμστισμό σε κάθε μάτι και σκεφτόμουν για διόρθωση με φάκικους ενδοφακούς ICL ή με τη μέθοδο RLE (καταρράκτης) διότι εγώ και 4 χρόνια έχω αποκόλληση υαλοειδούς (πολλά μυγάκια,λάμψεις κλπ - με γυαλιά οράσεως βλέπω λιγότερα μυγάκια και μεγάλες σκιές σαν κλωστές με φακούς ή με γυαλιά κολύμβησης ή χωρίς γυαλιά .

Τι θα μου προτείνες;

Σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Ιδια περιπου περπτωση με την μικρη μου κορη .Την απαντηση την εδωσε ο @DrNick

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, DrNick είπε

Μετά από πολύ καλή επεξήγηση των πιθανών επιπλοκών της κάθε λύσης και αξιολόγηση της σημερινής σου κατάστασης με γυαλιά/φακούς επαφής (όχι μόνο πως βλέπεις, αλλά τι περιορισμούς σου δημιουργούν τα γυαλιά/φακοί), θα πρότεινα κάτι ανάμεσα στο να μην κάνεις τίποτα ή ICL.

Ευχαριστώ θερμά. Μάλλον θα προσπαθήσω σε ICL γιατί έχω έντονη ξηροφθαλμία και έχω χαλιά όραση λόγω αυτής με τους φακούς (ημισκληρους και μαλακούς) .

Με τα γυαλιά δεν έχω τόσο μεγάλο θέμα αλλά αυτό που δεν αντέχω καθόλου οι συνεχή πονοκέφαλοι που έχω επειδή κουράζονται τα μάτια , η αίσθηση της ξηροφθαλμίας και η δυσκολία σε κάποιες δραστηριότητες.

Καλό βράδυ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, gamsgr είπε

Ευχαριστώ θερμά. Μάλλον θα προσπαθήσω σε ICL γιατί έχω έντονη ξηροφθαλμία και έχω χαλιά όραση λόγω αυτής με τους φακούς (ημισκληρους και μαλακούς) .

Με τα γυαλιά δεν έχω τόσο μεγάλο θέμα αλλά αυτό που δεν αντέχω καθόλου οι συνεχή πονοκέφαλοι που έχω επειδή κουράζονται τα μάτια , η αίσθηση της ξηροφθαλμίας και η δυσκολία σε κάποιες δραστηριότητες.

Καλό βράδυ .

Παρακαλώ! (έχεις και ένα pm)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mporei είπε

Επισης θελω να ρωτησω αν με μυωπια 2,75 μπορω να κανω το κλασικο λειζερ ή αν δεν γινεται;

Και η ξηροφθαλμια που δημιουργει ειναι μονιμη; Αν ειναι ετσι να μου λειπει.

Καλησπερα εγω νομιζω πως επιτηδες σου αφηνουν ενα ποσοστο μυωπιας ωστε οταν μεγαλωσεις και παθεις πρεσβυωπία να ισοσταθμίστει κατα καποιο τροπο η οραση. Δεν ισχυει αυτο;

μονο αν εσυ θες κατι τετοιο... προσωπικα δεν το ηθελα

Στις 26/6/2019 στις 10:41 ΠΜ, Edel είπε

Πόσο το χεις βρει στο ebay το thealoz duo? Γιατί και εκεί στην ίδια τιμή έρχεται πάνω κάτω με μεταφορικά

απο ενα πολωνο το χα βρει φτηνοτερα

Στις 26/6/2019 στις 1:59 ΠΜ, gia_nnis είπε

Συγχαρητηρια για την εκτενης αναφορα σου! Μακαρι στο forum να εγραφαν ολοι ετσι!!!

Το μονο που μου φαινεται καπως ειναι που λες το κοστος χωρις φπα δημοσια... Και αυτο γιατι αναφερεις το ονομα του γιατρου!

Προσωπικα δεν εχω προβλημα ισα-ισα..! Το αναφερω για ευνοητους λογους..

μπορει να λεω και ψεμματα. το να γραφει καποιος σε ενα φορουμ δεν μετραει στον αρειο παγο..

6 ώρες πριν, georgesteiros είπε

εμενα αυτο το κουσουρι που μου εχει αφησει το prk ειναι οτι στο αριστερο ματι οταν ειναι σκοταδι και κοιταω τεχνικο φως πχ λαμπακια δεν τα βλεπω σαν κουκιδα αλλα σαν αστερακι...αλλα βλεπω 10/10 και οι γιατροι δεν βλεπουν κατι λαθος και λενε οτι ειναι παραπανω απο επιτυχημενη η επεμβαση. απλα επειδη ειμαι ψυρας με πειραζει, ομως ειναι κατι που μαλλον θα πρεπει να ζησω και εχω αρχισει να το συνηθιζω αν δεν προσπαθησω να το προσεξω.

ναι ειναι μια συχνη παρενεργεια. νομιζω οτι πρεπει να μαθεις να ζεις με αυτο. αν σε ενοχλει στην οδηγηση το βραδυ μιλα με το γιατρο σου (αφου ψαξεις πρωτα στο ιντερνετ) να δεις αν παιζει καμμια λυση

6 ώρες πριν, yannis27gr είπε

Πρεσβυωπία έχω χαμηλή. Την καταλαβαίνω μόνο όταν χρειάζεται να δω πολύ μικρά γράμματα (π.χ. οδηγίες χρήσεως σε προιόντα μικρού μεγέθους) και δεν έχω τέλειο φωτισμό. Δεν επηρεάζει κάπου αλλού (σε αντίθεση με τη μυωπία που αν δε φοράω γυαλιά/φακούς δε βλέπω ούτε στο μισό μέτρο).

Όχι, δεν έχω πάει σε γιατρό ακόμα.

46 είμαι.

να σημειωσεις ολες τισ ερωτησεις που εχεις και να πας σε γιατρο να σου απαντησει και μετα βλεπεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση αμα πχ εχει καποιος 1 βαθμο μυωπια και 1 βαθμο πρεσβυωπια ο γιατρος πως το καταλαβαινει;

Ή αν εχει πχ 1 βαθμο μυωπιας και μισο βαθμο πρεσβυωπιας ο γιατρος θα το καταλαβει; ή θα του πει οτι εχει μισο βαθμο μυωπιας απλως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, mporei είπε

Μια ερωτηση αμα πχ εχει καποιος 1 βαθμο μυωπια και 1 βαθμο πρεσβυωπια ο γιατρος πως το καταλαβαινει;

Ή αν εχει πχ 1 βαθμο μυωπιας και μισο βαθμο πρεσβυωπιας ο γιατρος θα το καταλαβει; ή θα του πει οτι εχει μισο βαθμο μυωπιας απλως;

 Στην πρεσβυωπια δεν βλεπεις κοντα!  Η δικη μου ερωτηση ειναι αστιγματισμος με πρεσβυωπια πως ξεκαθαριζεται..? Γιατι και ο αστιγματισμος δεν σε αφηνει να δεις κοντα..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gia_nnis είπε

 Στην πρεσβυωπια δεν βλεπεις κοντα!  Η δικη μου ερωτηση ειναι αστιγματισμος με πρεσβυωπια πως ξεκαθαριζεται..? Γιατι και ο αστιγματισμος δεν σε αφηνει να δεις κοντα..!!!

Με ειδικό μηχάνημα αυτόματης μέτρησης βλέπουν τον αστιγμστισμό (αυτό που δείχνει μια εικόνα και βλέπουμε μακριά μέχρι να καθαρίσει η εικόνα) επίσης φαίνεται και με τα γυαλιά .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/6/2019 στις 7:19 ΜΜ, Demetris77 είπε

Αύριο θα πάω για μέτρηση και Τετάρτη σε δευτερο οφθαλμίατρο. .   Γιατί έτσι; είχα πάει το χειμώνα και αφού στη δοκιμη με του φακούς έβλεπα σωστα,  οταν πήρα τα γυαλιά που μου έγγραψε στραβώθηκα.. Μου είχε γράψει για κοντά εγω ήθελα να βλέπω στο pc (απόσταση 80-1 μετρο περίπου )  μου είχε πει οτι εχω πρεσβυωπία και υπερμετροπια.. (48) Δε βλέπω ουτε κοντά ούτε μακριά.

Πριν 2 βδομάδες αντιληφθηκα γενική επιδείνωση και εχω αγχωθει..  

Θα γραψω τι θα μου πουν οι γιατροί.. 

 

Μολις γυρισα   Αυτα μου βρηκε σημερα.. μεθαυριο εχω αλλο ενα ραντεβου. Να δω τι θα μου πει και αυτος. Παντως για λειζερ ειναι πολυ λιγο λεει.

 

IMG_20190702_083109.jpg

Επεξ/σία από Demetris77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Demetris77 είπε

Μολις γυρισα   Αυτα μου βρηκε σημερα.. μεθαυριο εχω αλλο ενα ραντεβου. Να δω τι θα μου πει και αυτος. Παντως για λειζερ ειναι πολυ λιγο λεει.

scanner_20190701_195829.jpg

Καλημέρα για laser είναι όντως λίγο αλλά αν σε ενοχλούν τα γυαλιά και δε τα θες μπορείς να δοκιμάσεις φακούς ή να κάνεις καποια επέμβαση με uv ακτινοβολία και σταγόνες (κολλαγόνου νομίζω όπως γίνεται με το cross-linking μόνο που εδώ είναι κατευθυνόμενο τοπογραφικά ). Αυτή η μέθοδος διορθώνει μέχρι 3 βαθμούς μυωπίας , για κόστος δεν νομίζω να είναι πολύ υψηλό (μάλλον λιγότερο από τη lasik) αλλά δε ξέρω ακόμη γιατί δεν έχω ρωτήσει για τη ξαδέλφη μου.

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Σβησε πια καλα τα στοιχεια του γιατρου .

Σωστός. Τα έσβησα. Πρέπει να σβήσεις και συ απο την παράθεση όμως 

31 λεπτά πριν, gamsgr είπε

Καλημέρα για laser είναι όντως λίγο αλλά αν σε ενοχλούν τα γυαλιά και δε τα θες μπορείς να δοκιμάσεις φακούς ή να κάνεις καποια επέμβαση με uv ακτινοβολία και σταγόνες (κολλαγόνου νομίζω όπως γίνεται με το cross-linking μόνο που εδώ είναι κατευθυνόμενο τοπογραφικά ). Αυτή η μέθοδος διορθώνει μέχρι 3 βαθμούς μυωπίας , για κόστος δεν νομίζω να είναι πολύ υψηλό (μάλλον λιγότερο από τη lasik) αλλά δε ξέρω ακόμη γιατί δεν έχω ρωτήσει για τη ξαδέλφη μου.

Φίλε gamsgr πρεσβυωπία και υπερμετροπια εχω .. Γίνεται και για αυτές τις παθήσεις..;  

Υπάρχει κάποιο λινκ να διαβάσω περισσότερα..; 

Επεξ/σία από Demetris77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Demetris77 είπε

Σωστός. Τα έσβησα. Πρέπει να σβήσεις και συ απο την παράθεση όμως 

 

Το εκανα .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Demetris77 είπε

Σωστός. Τα έσβησα. Πρέπει να σβήσεις και συ απο την παράθεση όμως 

Φίλε gamsgr πρεσβυωπία και υπερμετροπια εχω .. Γίνεται και για αυτές τις παθήσεις..;  

Υπάρχει κάποιο λινκ να διαβάσω περισσότερα..; 

Φυσικά και γίνεται εφόσον οι εξετάσεις του επιτρέπουν. Δες περισσότερα εδώ:

https://www.laservision.gr/el/articles/protoporiaki-methodos-gia-ti-diorthosi-tis-myopias-xoris-epemvasi-leizer 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...