Προς το περιεχόμενο

Laser στα μάτια? Απόψεις, κόστος!


Claymore123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Για να το ξεκαθαρισω...Η διορθωση με σταγονες νομιζω ειναι πολυ πιο ακριβη και γινεται μονο απο Κανελλοπουλο

Lasik σε παρα πολους .

Όχι δεν ισχύει αυτό .

Οντως μέχρι το 2016 ισχύε αλλά τώρα γίνεται σε αρκετά / πολλά οφθαλμολογικά κέντρα , εξάλλου χρησιμοποιεί το ίδιο μηχάνημα με το cross-linking.

Ωστόσο ο κάθε ενδιαφερόμενος δεν χάνει τίποτα να ρωτήσει. Στο laservision δεν είναι μόνο κ Κανελλόπουλος αλλά και αρκετοί άλλοι πολύ καλοί οφθαλμίατροι.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Γιάννης Platano είπε

Για να το ξεκαθαρισω...Η διορθωση με σταγονες νομιζω ειναι πολυ πιο ακριβη και γινεται μονο απο Κανελλοπουλο

Lasik σε παρα πολους .

Αλλη αυτή;  δεν είναι η ίδια μ αυτή που λέει ο gamsgr ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Demetris77 είπε

Αλλη αυτή;  δεν είναι η ίδια μ αυτή που λέει ο gamsgr ? 

Όχι ίδια είναι απλώς ο κόσμος νομίζω ότι γίνεται διόρθωση μόνο με σταγόνες αλλά η πραγματικότητα είναι ότι την μεγαλύτερη δουλειά κάνει η uv ακτινοβολία σε συνδυασμό με τις ειδικές σταγόνες που ενσταλάζοντε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εγω που εχω μυωπια χρονια αλλα δεν εχω φορεσει ποτε γυαλια η φακους μπορω να κανω την επεμβαση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Xacti είπε

Εγω που εχω μυωπια χρονια αλλα δεν εχω φορεσει ποτε γυαλια η φακους μπορω να κανω την επεμβαση?

Καλημέρα, φυσικά και μπορείς αλλά αν είναι λίγοι οι βαθμοί μάλλον αξίζει να δείς την PiXL με ο uv φως και τις σταγόνες ή την prk εάν σε ενοχλεί πολύ.

Οι βαθμοί για να γίνει διόρθωση πρέπει να είναι πάνω απο 0,75 συνήθως αλλιώς πιθανόν να κάνει διόρθωση στο ένα μάτι και στο άλλο να το αφήσει ώστε να μην χρειαστείς γυαλιά πρεσβυωπίας στο μέλλον.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gamsgr είπε

Καλημέρα, φυσικά και μπορείς αλλά αν είναι λίγοι οι βαθμοί μάλλον αξίζει να δείς την PiXL με ο uv φως και τις σταγόνες ή την prk εάν σε ενοχλεί πολύ.

Οι βαθμοί για να γίνει διόρθωση πρέπει να είναι πάνω απο 0,75 συνήθως αλλιώς πιθανόν να κάνει διόρθωση στο ένα μάτι και στο άλλο να το αφήσει ώστε να μην χρειαστείς γυαλιά πρεσβυωπίας στο μέλλον.

Καλησπέρα. Ξέρετε μήπως τι τιμή έχει η επέμβαση piXL?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, gamsgr είπε

800-1.200€ περίπου ανάλογα το γιατρό και το κέντρο.

Για  αυτη με τις σταγονες δεν ξερω αλλα για αυτες με laser 1500-200 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα , επισκέφθηκα σήμερα χειρούργο οφθαλμίατρο για απλή μέτρηση αστiγματισμού & μυωπίας.

Όμως αλλιώς τα περίμενα και άλλα αποτελέσματα άκουσα. Μου είπε οτί έχω πάθηση  με την ονομασία :  κερατόκωνος 

H συγκεκριμένη πάθηση αναπτύσσεται απο 17 χρονών εώς και τα 30 χρόνια.

Εγώ το μόνο που είχα αντιληφθεί ήταν λίγο πιο θολή όραση ειδικά απο το δεξί οφθαλμό.

Μου είπε οτι είναι κρίσιομο και διορθώνεται ώστε να μην χειροτερέψει.

Σαφώς θα πάρω και δεύτερη γνώμη και σκέφτομαι να απευθυνθώ στο Αττικό νοσοκομείο στο οφθαλμολογικό τμήμα.

Το έχει ξανακούσει κάποιος άλλος , έχει κάνει παρόμοια επέμβαση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Kαλησπέρα , επισκέφθηκα σήμερα χειρούργο οφθαλμίατρο για απλή μέτρηση αστiγματισμού & μυωπίας.

Όμως αλλιώς τα περίμενα και άλλα αποτελέσματα άκουσα. Μου είπε οτί έχω πάθηση  με την ονομασία :  κερατόκωνος 

H συγκεκριμένη πάθηση αναπτύσσεται απο 17 χρονών εώς και τα 30 χρόνια.

Εγώ το μόνο που είχα αντιληφθεί ήταν λίγο πιο θολή όραση ειδικά απο το δεξί οφθαλμό.

Μου είπε οτι είναι κρίσιομο και διορθώνεται ώστε να μην χειροτερέψει.

Σαφώς θα πάρω και δεύτερη γνώμη και σκέφτομαι να απευθυνθώ στο Αττικό νοσοκομείο στο οφθαλμολογικό τμήμα.

Το έχει ξανακούσει κάποιος άλλος , έχει κάνει παρόμοια επέμβαση;

Σαφως και θα παρεις και δευτερη γνωμη ειδικα αν δεν εχεις απολυτη εμπιστοσυνη στον γιατρο που πηγες. ...Ο @DrNick θα μας πει κι αυτος την γνωμη του.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, meletis_m είπε

Kαλησπέρα , επισκέφθηκα σήμερα χειρούργο οφθαλμίατρο για απλή μέτρηση αστiγματισμού & μυωπίας.

Όμως αλλιώς τα περίμενα και άλλα αποτελέσματα άκουσα. Μου είπε οτί έχω πάθηση  με την ονομασία :  κερατόκωνος 

H συγκεκριμένη πάθηση αναπτύσσεται απο 17 χρονών εώς και τα 30 χρόνια.

Εγώ το μόνο που είχα αντιληφθεί ήταν λίγο πιο θολή όραση ειδικά απο το δεξί οφθαλμό.

Μου είπε οτι είναι κρίσιομο και διορθώνεται ώστε να μην χειροτερέψει.

Σαφώς θα πάρω και δεύτερη γνώμη και σκέφτομαι να απευθυνθώ στο Αττικό νοσοκομείο στο οφθαλμολογικό τμήμα.

Το έχει ξανακούσει κάποιος άλλος , έχει κάνει παρόμοια επέμβαση;

Καλησπέρα.

Αρχικά θα σου πρότεινα εάν έχεις Facebook να γίνεις μέλος της ομάδας Κερατόκωνος - keratoconus  διότι γίνονται συζητήσεις σχετικά με αυτή τη πάθηση.

Κερατόκωνος είναι μια πάθηση όπου ξεκινά από τα 15-17 και σταματά περίπου (ανάλογα με τον άνθρωπο) στα 30-40 έτη. Ουσιαστικά ο κερατοειδής αποκτά ένα ανώμαλο σχήμα που μοιάζει με την μορφή κώνου και επίσης συνδέεται άρρηκτα και με ανώμαλο αστιγμστισμό , ο οποίος εφόσον ο κερατόκωνος βρίσκεται σε προχωρημένο στάδιο δεν δύναται να διορθωθεί με γυαλιά οράσεως πάρα μόνο με σκληρικούς φακούς (μεγάλης διαμέτρου που καλύπτει και τον επιπεφύκοτα και ο πιο σύγχρονος - το μόνο κακό ότι μπαίνει και βγαίνει αρκετά δύσκολα και μπορεί να σπάσει κάποιο αγγείο και να τρέξει αίμα ) ή με ημίσκληρους (παλιότεροι και μικροί φακοί με αρκετό πόνο , περίεργη αλλά σχετικά εύκολη εισαγωγή και η όραση καλούτσικη ) Αυτοί οι φακοί παρέχουν ικανοποιητική όραση και κυρίως καθυστερούν την εξέλιξη του .

 

Στα πρώτα στάδια μπορεί να γίνει διόρθωση με μαλακούς φακούς , ίσως και με γυαλιά και να γίνει και επέμβαση cross-linking , δηλαδή ενδυνάμωση κερατοειδούς με σταγόνες και uv ακτινοβολία ώστε να τον  σκληρύνει και να σταματήσει την εξέλιξη.

 

 Εγώ προσωπικά δεν θα σου πρότεινα να κάνεις cross-linking και lasik διότι υπάρχει ΑΥΞΗΜΕΝΟΣ κίνδυνος να πέσει η όραση αρκετά (3/10)  και να μπορεί να διορθωθεί αυτό μόνο με σκληρικούς , έχουν υπάρξει κάποιες περιπτώσεις.

Άλλος τρόπος διόρθωσης επεμβατικά είναι το cross-linking και η ένθεση φακικού ενδοφακού (όπου προσθέτουν ένα ακόμη φακό μπροστά από τον φυσιολογικό χωρίς να τον πειράζουν) ή επέμβαση καταρράκτη (RLE) σε ηλικίες άνω των 40-45 ετών.

Όπως και να έχει μια τοπογραφία κερατοειδούς θα δείξει αμέσως το πρόβλημα , επίσης προτείνω και οπτική τομογραφία OCT και οπτικά πεδία εάν υπάρχει ιστορικό γλαυκώματος.

Υ.Γ Το οφθαλμιατρείο Αθηνών (δημόσιο νοσοκομείο) διαθέτει εξειδικευμένο τμήμα Κερατόκωνου , εγώ θα σου πρότεινα να πας εκεί ή σε κάποιο ιδιωτικό κέντρο. 

 

Περισσότερες πληροφορίες https://www.laservision.gr/el/pages/keratoeidis-keratokonos

Επεξ/σία από gamsgr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, gamsgr είπε

Καλησπέρα.

Αρχικά θα σου πρότεινα εάν έχεις Facebook να γίνεις μέλος της ομάδας Κερατόκωνος - keratoconus  διότι γίνονται συζητήσεις σχετικά με αυτή τη πάθηση.

Κερατόκωνος είναι μια πάθηση όπου ξεκινά από τα 15-17 και σταματά περίπου (ανάλογα με τον άνθρωπο) στα 30-40 έτη. Ουσιαστικά ο κερατοειδής αποκτά ένα ανώμαλο σχήμα που μοιάζει με την μορφή κώνου και επίσης συνδέεται άρρηκτα και με ανώμαλο αστιγμστισμό , ο οποίος εφόσον ο κερατόκωνος βρίσκεται σε προχωρημένο στάδιο δεν δύναται να διορθωθεί με γυαλιά οράσεως πάρα μόνο με σκληρικούς φακούς (μεγάλης διαμέτρου που καλύπτει και τον επιπεφύκοτα και ο πιο σύγχρονος - το μόνο κακό ότι μπαίνει και βγαίνει αρκετά δύσκολα και μπορεί να σπάσει κάποιο αγγείο και να τρέξει αίμα ) ή με ημίσκληρους (παλιότεροι και μικροί φακοί με αρκετό πόνο , περίεργη αλλά σχετικά εύκολη εισαγωγή και η όραση καλούτσικη ) Αυτοί οι φακοί παρέχουν ικανοποιητική όραση και κυρίως καθυστερούν την εξέλιξη του .

Στα πρώτα στάδια μπορεί να γίνει διόρθωση με μαλακούς φακούς , ίσως και με γυαλιά και να γίνει και επέμβαση cross-linking , δηλαδή ενδυνάμωση κερατοειδούς με σταγόνες και uv ακτινοβολία ώστε να τον  σκληρύνει και να σταματήσει την εξέλιξη.

 Εγώ προσωπικά δεν θα σου πρότεινα να κάνεις cross-linking και lasik διότι υπάρχει ΑΥΞΗΜΕΝΟΣ κίνδυνος να πέσει η όραση αρκετά (3/10)  και να μπορεί να διορθωθεί αυτό μόνο με σκληρικούς , έχουν υπάρξει κάποιες περιπτώσεις.

Άλλος τρόπος διόρθωσης επεμβατικά είναι το cross-linking και η ένθεση φακικού ενδοφακού (όπου προσθέτουν ένα ακόμη φακό μπροστά από τον φυσιολογικό χωρίς να τον πειράζουν) ή επέμβαση καταρράκτη (RLE) σε ηλικίες άνω των 40-45 ετών.

Όπως και να έχει μια τοπογραφία κερατοειδούς θα δείξει αμέσως το πρόβλημα , επίσης προτείνω και οπτική τομογραφία OCT και οπτικά πεδία εάν υπάρχει ιστορικό γλαυκώματος.

Υ.Γ Το οφθαλμιατρείο Αθηνών (δημόσιο νοσοκομείο) διαθέτει εξειδικευμένο τμήμα Κερατόκωνου , εγώ θα σου πρότεινα να πας εκεί ή σε κάποιο ιδιωτικό κέντρο. 

Καλησπέρα , μου τα εξηγησε ως πρώτη φορά τι είναι η συγκεκριμένη πάθηση , τα αίτια κ.λ.π.

Έχω εκ νέου ραντεβού να ενημερώσει πλήρως .

Ιστορικό δεν έχουμε παρά μόνο μυωπία και αστιγματισμό .

Μου έκανε σήμερα εξέταση τομογραφιας.

Μου είπε ότι με το φακό δεν θα υπάρξει διαφορά και ότι έπρεπε να με είχε προειδοποιήσει και συγκεκριμένα να μου κάνει εξέταση και ο παιδοοφθαλμιαυρος από την εφηβεία (15-17) και όχι να το μάθω τώρα στα 24.

Μου έδωσε να καταλάβω ότι κάπως σε προχωρημένο στάδιο.

Μου είπε ότι με τη επέμβαση θα το σταματήσουμε σε αυτό το σημείο για να μην χειροτερέψει και χρειάζεται μεταμόσχευση.

Ήδη έκλεισα και άλλο ραντεβού ( απόγευμα) στο Αττικό να πάρω και μια δεύτερη γνώμη από Καθηγητη

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Καλησπέρα , μου τα εξηγησε ως πρώτη φορά τι είναι η συγκεκριμένη πάθηση , τα αίτια κ.λ.π.

Έχω εκ νέου ραντεβού να ενημερώσει πλήρως .

Ιστορικό δεν έχουμε παρά μόνο μυωπία και αστιγματισμό .

Μου έκανε σήμερα εξέταση τομογραφιας.

Μου είπε ότι με το φακό δεν θα υπάρξει διαφορά και ότι έπρεπε να με είχε προειδοποιήσει και συγκεκριμένα να μου κάνει εξέταση και ο παιδοοφθαλμιαυρος από την εφηβεία (15-17) και όχι να το μάθω τώρα στα 24.

Μου έδωσε να καταλάβω ότι κάπως σε προχωρημένο στάδιο.

Μου είπε ότι με τη επέμβαση θα το σταματήσουμε σε αυτό το σημείο για να μην χειροτερέψει και χρειάζεται μεταμόσχευση.

Ήδη έκλεισα και άλλο ραντεβού ( απόγευμα) στο Αττικό να πάρω και μια δεύτερη γνώμη από Καθηγητη

Αυτά που σου είπα πιο πάνω ισχύουν , μια συμβουλή: επέλεξε μια θεραπεία όσο είναι νωρίς πριν φτάσει στο απροχώρητο και θέλει μεταμόσχευση και σκληρικούς.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gamsgr είπε

δεν δύναται να διορθωθεί με γυαλιά οράσεως πάρα μόνο με σκληρικούς φακούς (μεγάλης διαμέτρου που καλύπτει και τον επιπεφύκοτα και ο πιο σύγχρονος - το μόνο κακό ότι μπαίνει και βγαίνει αρκετά δύσκολα και μπορεί να σπάσει κάποιο αγγείο και να τρέξει αίμα ) ή με ημίσκληρους (παλιότεροι και μικροί φακοί με αρκετό πόνο , περίεργη αλλά σχετικά εύκολη εισαγωγή και η όραση καλούτσικη ) Αυτοί οι φακοί παρέχουν ικανοποιητική όραση και κυρίως καθυστερούν την εξέλιξη του .

Παρέχουν ικανοποιητική εως πολύ καλή όραση. ΔΕΝ καθυστερούν την εξέλιξή του, αλλά την ανάγκη επέμβασης για αποκατάσταση της όρασης (ένα μάτι που δε μπορεί να δει καλύτερα με γυαλιά, βλέπει σημαντικά καλύτερα με τους φακούς αυτούς και έτσι μπορεί να καθυστερήσει η μεταμόσχευση). Καλή η περιγραφή στα υπόλοιπα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...