Προς το περιεχόμενο

ΕΤΟΙΜΕΣ καψουλες nespresso απο αλλες εταιρειες


nek4d

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγεις μεγάλη κουβέντα.

Αγόρασε κατ' αρχήν αυτοκόλλητα αλουμινόχαρτα (εγώ πήρα 300 από εδώ)

Ο Ίλλυ δεν νοιώθεις πως σου μπουκώνει την μηχανή; Εγώ σαν γεύση τον προτιμώ αλλά μιά φορά δοκίμασα και το νερό περνούσε πολύ δύσκολα και τη λυπήθηκα τη μηχανή

Μην πετάς καμιά κάψουλα. Και οι dructer μια χαρά γεμίζουν. Απλά θέλει να τις βάζεις σε ταπεράκι γιατί είναι τρύπιες από πίσω και θα χάσει ο καφές την δύναμη και την μυρωδιά.

Στον καπουτσίνο βάζε ότι καφέ νά'ναι, δεν καταλαβαίνει κανείς τίποτε. Κράτα τον καλό καφέ για αυτούς που τον πίνουν σκέτο.

δεν μου αρεσε που ειναι ατρυπητες του Dructer και φοβαμαι μην χαλανε τη μηχανη. Ολες οι αλλες Non original που εχω παρει εχουν μικρες τρυπουλες

Βολικα τα καπακια αλλα κλεινει και με απλο αλουμινοχαρτο καλα νομιζω (?)

Δεν την εχω πολυ καιρο και δεν ξερω ακριβως τι ειναι το "περνουσε δυσκολα το νερο" που λες.. παντα δυσκολα μου φαινεται περναει..

ιδια απορια για τις ανοιξειδωτες εχω κι εγω απλα μην χαλαει τπτ δεν ξερω ακριβως πως ειναι ο μηχανισμος της καφετιερας.

 

Οφτοπικ αλλα προτεινεται κανενα descalling/αφαλατωση αν και για αρχη θα παρω τα οριτζιναλ και βλεπουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Λοιπόν αρχίζει το μάθημα. 

Καθήστε όλοι στις θέσεις σας.

Δεν φέρω καμιά ευθύνη για ότι πάθει η μηχανή σας και ότι κάνετε στην μηχανή σας το κάνετε με δική σας ευθύνη. 

Οι κάψουλες της μαμάς εταιρείας είναι κωνικές στο πίσω μέρος

Οι περισσότερες άλλες κάψουλες είναι επίπεδες εκτός από το μοντέλο της dructer που είναι άλλου τύπου που  σας εξηγώ στο τέλος του μηνύματος.

post-200062-0-48391400-1460121462_thumb.jpg

H κάψουλα μπαίνει στον κλωβό και σφραγίζεται για να μην μπορεί το ζεστό νερό να περάσει από άλλη δίοδο

post-200062-0-57830500-1460121454_thumb.png

Ο κλωβός έχει τα μαχαίρια (πράσινο χρώμα) που όμως φτάνουν μέχρι το κωνικό σημείο της κάψουλας για να την τρυπήσουν. Δεν φτάνουν τόσο χαμηλά ώστε να αγγίξουν την μεταλλική κάψουλα ή την πλαστική του lidl & thw D&E.

post-200062-0-22348400-1460122624_thumb.pngpost-200062-0-61614700-1460124367_thumb.pngpost-200062-0-35277200-1460124375_thumb.png

 

Ο έλεγχος του αν φτάνει έγινε με αλλαγή της original κάψουλας και μετατροπή του μεγέθους της. Την τοποθέτησα πάνω σε μιά  Douwe Egberts και την πίεσα ώστε να πάρει το σωστό σχήμα. την έντυσα μετά με αλουμινόχαρτο και την τοποθέτησα άδεια στην μηχανή του καφέ. Πάτησα για λίγο το κουμπί του espresso και το ξαναπάτησα γιατί όταν δεν υπάρχουν τρύπες δεν υπάρχει δίοδος για να φύγει το νερό και μπορούμε να χαλάσουμε το σύστημα. Το αλουμινόχαρτο δεν είχε καμιά αμυχή πράγμα που σημαίνει ότι τα μαχαίρια δεν αγγίζουν την κοντή κάψουλα. Δείτε τις φωτογραφίες.

post-200062-0-48391400-1460121462_thumb.jpgpost-200062-0-28672500-1460121469_thumb.jpgpost-200062-0-35399500-1460121473_thumb.jpg

 

Εδώ φαίνεται οι τύπου dructer έχουν μετακινούμενο πίσω μέρος. Αν πιεστεί μένους τρεις τρύπες εκεί που φαίνονται τα βέλη.

post-200062-0-81631300-1460126644_thumb.png

Ακόμη καλύτερη φωτό

post-200062-0-87746100-1460127221_thumb.png

 

Βιβλιογραφία και περισσότερες πληροφορίες στα παρακάτω:

1. Βιβλίο επισκευής Nesspresso pixie

2. Ανάλυση πατέντας της nespresso

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αφαλάτωση χάπια , στο Lidl "W5" για καφετιέρες

Επίσης Αλουμίνια αυτοκόλλητα καπάκια 2ης γενιάς τα φθηνότερα στο ebay , Ελληνική εταιρία http://www.ebay.com/itm/322068340968?ssPageName=STRK:MESELX:IT&_trksid=p3984.m1555.l2649

στο site : www.cocap.gr δίνει και αλουμίνια καπάκια και κάψουλες άδειες χύμα dructer που δεν ζορίζουν καθόλου την μηχανή .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν αρχίζει το μάθημα. 

Καθήστε όλοι στις θέσεις σας.

Δεν φέρω καμιά ευθύνη για ότι πάθει η μηχανή σας και ότι κάνετε στην μηχανή σας το κάνετε με δική σας ευθύνη. 

Οι κάψουλες της μαμάς εταιρείας είναι κωνικές στο πίσω μέρος

Οι περισσότερες άλλες κάψουλες είναι επίπεδες εκτός από το μοντέλο της dructer που είναι άλλου τύπου που  σας εξηγώ στο τέλος του μηνύματος.

attachicon.gifDSC05679a.JPG

H κάψουλα μπαίνει στον κλωβό και σφραγίζεται για να μην μπορεί το ζεστό νερό να περάσει από άλλη δίοδο

attachicon.gifcapsule.png

Ο κλωβός έχει τα μαχαίρια (πράσινο χρώμα) που όμως φτάνουν μέχρι το κωνικό σημείο της κάψουλας για να την τρυπήσουν. Δεν φτάνουν τόσο χαμηλά ώστε να αγγίξουν την μεταλλική κάψουλα ή την πλαστική του lidl & thw D&E.

attachicon.gifness1.pngattachicon.gifness3.pngattachicon.gifness2.png

 

Ο έλεγχος του αν φτάνει έγινε με αλλαγή της original κάψουλας και μετατροπή του μεγέθους της. Την τοποθέτησα πάνω σε μιά  Douwe Egberts και την πίεσα ώστε να πάρει το σωστό σχήμα. την έντυσα μετά με αλουμινόχαρτο και την τοποθέτησα άδεια στην μηχανή του καφέ. Πάτησα για λίγο το κουμπί του espresso και το ξαναπάτησα γιατί όταν δεν υπάρχουν τρύπες δεν υπάρχει δίοδος για να φύγει το νερό και μπορούμε να χαλάσουμε το σύστημα. Το αλουμινόχαρτο δεν είχε καμιά αμυχή πράγμα που σημαίνει ότι τα μαχαίρια δεν αγγίζουν την κοντή κάψουλα. Δείτε τις φωτογραφίες.

attachicon.gifDSC05679a.JPGattachicon.gifDSC05677a.JPGattachicon.gifDSC05675a.JPG

 

Εδώ φαίνεται οι τύπου dructer έχουν μετακινούμενο πίσω μέρος. Αν πιεστεί μένους τρεις τρύπες εκεί που φαίνονται τα βέλη.

attachicon.gifdructer.png

Ακόμη καλύτερη φωτό

attachicon.gifdructer2.png

 

Βιβλιογραφία και περισσότερες πληροφορίες στα παρακάτω:

1. Βιβλίο επισκευής Nesspresso pixie

2. Ανάλυση πατέντας της nespresso

 

Πολύ καλό , μπράβο .

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οι χειρότερες που έχω πετύχει ως τώρα (και κρίμα γιατί είναι ωραίος καφές κατά τα άλλα) είναι της Daugh Egberts (συγκεκριμένα έπαιρνα τις onyx οπότε δεν ξέρω αν συμβαίνει και στις άλλες).. στις 10 κάψουλες έχω συνήθως 3-4 αποτυχίες με χάλια, ελάχιστη ή και καθόλου ροή.. σπάνια επίσης είχα παλιότερα πρόβλημα ελάχιστης ροής (1 κάψουλα στις 15-20) με τις κάψουλες από coffee island ενώ με αυθεντικές, jacobs, lidl και e-dructer δεν είχα ποτέ ως τώρα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απόλυτα ευχαριστημένος για εσπρεσσακι ο crema cafe vergnano χωρίς προβλήματα ροής κλπ. Βέβαια λίγο ακριβώς στα 3.5€.

 

http://www.caffevergnano.gr/product.asp?catid=134

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ κάψουλες κυρίως απο e-dructer και lidl και έχω παρατηρήσει ότι στην αρχη η μηχανη (Krups Inissia) βγάζει μια μικρή ποσότητα νερού πριν βγάλει τον καφέ με αποτέλεσμα να βγαίνει λίγο νερουλός. Το κάνει σε κανέναν άλλο αυτό? Δεν θυμάμαι να μου το έκανε όταν έβαζα γνήσιες καψουλες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καφέ βγάζει. Λιγο πιο αραιό

 

Το πρώτο νερό της ημέρας το πετάς;

 

Εννοείς αν πριν την πρώτη χρήση της ημέρας το αφήνω να τρέξει χωρις κάψουλα? Οχι δεν το κανω, αλλά ετσι και αλλιώς μου το κανει και στον δεύτερο-τρίτο καφέ που θα φτιάξω. Δεν το κάνει πάντα, αλλα αρκετα συχνά (7-8 στις 10)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε μέρα βάζω 3-4 διαφορετικου΄ς καφέδες

Εχουμε γνήσιες, e-dructer και από το βασιλόπουλο ( Douwe Egberts )

Παλιά ίσως οι  Douwe Egberts εμπαιναν τα μαχαίρια μέσα και τις τρύπαγαν? 

 

Τωρα δε μπαίνουν και έχουν τρύπες δικές τους

 

Οταν λοιπόν περάσουν διάφορα άτομα με διάφορους καφέδες γεμίσε νερό στο κάτω μέρος

Νομίζω ότι οι  Douwe Egberts  χάνουν το πιο πολύ νερό από το πίσω μέρος, Λογικό δεν είναι αφού έχουν και το κενό (δεν είναι κωνικές)

 

Αν λοιπόν μπαίνει λιγότερο νερό θα βγαίνει και λιγότερος καφές από μπροστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ κάψουλες κυρίως απο e-dructer και lidl και έχω παρατηρήσει ότι στην αρχη η μηχανη (Krups Inissia) βγάζει μια μικρή ποσότητα νερού πριν βγάλει τον καφέ με αποτέλεσμα να βγαίνει λίγο νερουλός. Το κάνει σε κανέναν άλλο αυτό? Δεν θυμάμαι να μου το έκανε όταν έβαζα γνήσιες καψουλες. 

 

Το πρόβλημά σου οφείλεται στην στεγανότητα μεταξύ σωλήνα της μηχανής και της επαφής της με το πίσω μέρος της κάψουλας , πολλές φορές κατα την θερμική συγκόλληση του αλουμινένιου καπακιού αλλοιώνονται οι γραμμώσεις στο πίσω μέρος στα χείλη της κάψουλας με αποτέλεσμα να μην κάνει καλή επαφή και να διαρρέει . Ενα άλλο πρόβλημα που πιθανόν να υπάρχει είναι η περίμετρος του σωλήνα της μηχανής να έχει τραυματισμούς , αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις με το δάκτυλο άν κάνεις μια περιστροφική επαφή .Η διαφορά των δύο είναι ότι στο δεύτερο θα το κάνει πάντα ενώ στο πρώτο ανάλογα την κάψουλα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οι χειρότερες που έχω πετύχει ως τώρα (και κρίμα γιατί είναι ωραίος καφές κατά τα άλλα) είναι της Daugh Egberts (συγκεκριμένα έπαιρνα τις onyx οπότε δεν ξέρω αν συμβαίνει και στις άλλες).. στις 10 κάψουλες έχω συνήθως 3-4 αποτυχίες με χάλια, ελάχιστη ή και καθόλου ροή.. σπάνια επίσης είχα παλιότερα πρόβλημα ελάχιστης ροής (1 κάψουλα στις 15-20) με τις κάψουλες από coffee island ενώ με αυθεντικές, jacobs, lidl και e-dructer δεν είχα ποτέ ως τώρα πρόβλημα.

Πάρε μια καρφίτσα και "ξεχείλωσε" δυο τρύπες και η ροή σου θα στρώσει. Εμένα δεν μου αρέσει ο onyx γιατί είναι πού δυνατός και έχει μια έντονη μυρωδιά. Δες και τις κάψουλες αν έχουν πάρει υγρασία, αν δηλαδή δεν είναι φουσκωμένη η συσκευασία τους. Ακόμη κιαν δεις να μην τρέχει, βγάλε την τρύπα 2-3 τρυπούλες και ξαναβάλε την.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημά σου οφείλεται στην στεγανότητα μεταξύ σωλήνα της μηχανής και της επαφής της με το πίσω μέρος της κάψουλας , πολλές φορές κατα την θερμική συγκόλληση του αλουμινένιου καπακιού αλλοιώνονται οι γραμμώσεις στο πίσω μέρος στα χείλη της κάψουλας με αποτέλεσμα να μην κάνει καλή επαφή και να διαρρέει . Ενα άλλο πρόβλημα που πιθανόν να υπάρχει είναι η περίμετρος του σωλήνα της μηχανής να έχει τραυματισμούς , αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις με το δάκτυλο άν κάνεις μια περιστροφική επαφή .Η διαφορά των δύο είναι ότι στο δεύτερο θα το κάνει πάντα ενώ στο πρώτο ανάλογα την κάψουλα .

 

Ενδιαφέρον.

Πίσω μέρος της κάψουλας εννοείς το αυτοκολλητο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον.

Πίσω μέρος της κάψουλας εννοείς το αυτοκολλητο?

όχι όπως είναι το στεφάνι της κάψουλας , το επάνω μέρος είναι αυτό που κολλάει το αλουμίνιο και το πίσω είναι εκεί που προσαρμόζει ο πλαστικός σωλήνας της μηχανής . Εκεί πρέπει να δημιουργείται στεγανότητα άν όχι βγάζει νερό έξω . Πάντως το περισσότερο σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να το βγάζει στο τασάκι κατω απο το δοχείο απόρριψης κάψουλας και λιγότερο προς το φίλτρο εξόδου του καφέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι όπως είναι το στεφάνι της κάψουλας , το επάνω μέρος είναι αυτό που κολλάει το αλουμίνιο και το πίσω είναι εκεί που προσαρμόζει ο πλαστικός σωλήνας της μηχανής . Εκεί πρέπει να δημιουργείται στεγανότητα άν όχι βγάζει νερό έξω . Πάντως το περισσότερο σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να το βγάζει στο τασάκι κατω απο το δοχείο απόρριψης κάψουλας και λιγότερο προς το φίλτρο εξόδου του καφέ.

 

Καλά το δοχείο για τις κάψουλες είναι πάντα πλημμυρισμένο στο τέλος της ημέρας αλλά δεν με ενοχλεί τόσο αυτό και όντως ετσι όπως το περιγράφεις δικαιολογείται εφόσον δεν χρησιμοποιώ γνήσιες κάψουλες.

 

Το οτι στάζει νερο πριν βγάλει τον καφέ είναι όμως πρόβλημα. Μήπως έχει θέμα η μηχανή μου και δεν φταίνε οι κάψουλες? Μου έχουν τελειώσει και οι γνήσιες για να δοκίμαζα. :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...