Προς το περιεχόμενο

ΕΤΟΙΜΕΣ καψουλες nespresso απο αλλες εταιρειες


nek4d

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καμια προταση για freddo στους DE? 


Παιδιά, ο Lungo από Volcano σε σχέση με Lungo από Bernini τι λέει;

Δεν εχω πιει bernini.Παντως ο lungo ειναι ο μονος volcano Που δεν μου αρεσε.Και μου αρεσαν παρα πολυ οι volcano γενικα.Παιζει ρόλο βεβαια και η προσωπική γευση =)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα μου εκαναν σε ενα καφεκοπτειο παρουσιαση τις μεταλικες καψουλες

SEALPOD Οι πρωτες εντυπωσεις ηταν πολυ καλες !! Καλη Ροη μπορεις να βαλεις οτι χαρμανι θες 

Ενα αρνητικο ειναι Η τιμη  και το αλλο οτι μπαινεις σε διαδικασια να φτιαχνεις τις καψουλες

(θελει το χρονο και θελει και μερακι)

 

  • 2 επαναγεμιζόμενες κάψουλες SEALPOD (αξία κάθε κάψουλας 14,17 €)
  • 1 ειδικό κουτάλι δοσομετρητή (δεν πωλείται χωριστά)
  • 2 κάλλυματα διατήρησης φρεσκάδας - Fresh Cover (δεν πωλείται χωριστά)
  • Πακέτο με 102 τεμάχια Espresso lids (αξία πακέτου 8,95€)
  • (35,70€ το σετακι)

-Δεν κρυβω βεβαιαι οτι το πολυσκεφτομαι (οταν φυσικα τελειωσει το αποθεμα απο DE που αγορασα σημερα απο My Market)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θέλετε επαναγεμιζόμενες κάψουλες κατά τη γνώμη μου πρέπει να είναι αποκλειστικά μεταλλικές! Τουλάχιστον το κομμάτι του φίλτρου (βάση με οπές πάνω και μία οπή εξόδου στο κάτω μέρος) σε αυτές (το γύρω γύρω δεν έχει τόση σημασία μπορεί να είναι και "πλαστικό"). Είναι πολύ σημαντικό κομμάτι της "απόσταξης" τα φίλτρα και κάνουν την μισή δουλειά στην ποιότητα του καφέ που θα βγει ανεξάρτητα από το χαρμάνι. Το φίλτρο τα κάνει σχεδόν όλα να το πω αλλιώς, και αν η πίεση είναι φυσιολογική σε αυτό οφείλεται το καϊμάκι και αν βγει καμένος (δλδ σε συνδιασμό με την πίεση και το άλεσμα οκ). Κατά την γνώμη μου εννοείται πρέπει να είναι μεταλλικό για αντοχή και σταθερή ποιότητα (να μην ξεχειλώσει ας πούμε). 

 

Ακόμα και στις "κανονικές" εσπρεσιέρες (αλεσμένου καφέ) το φίλτρο αυτό ως ανταλλακτικό στην Ελλάδα στην πιο απλή μορφή (πχ για arielli καφετιέρα) έχει 12€! Από εξωτερικό πχ ebay γύρω στα 4€ βέβαια. Οπότε λογικό στην Ελλάδα μια κάψουλα μεταλλική (που πρακτικά είναι ένα φίλτρο) να στοιχίζει πάνω από 10€ καθώς είναι και λίγο πιο σύνθετη από το απλό φίλτρο των κανονικών μηχανών εσπρέσο.

 

Ομως ξαναλέμε, τότε αφού θέλετε εσπρεσιέρα με φίλτρο (αυτό είναι η μεταλλική κάψουλα στην πράξη) γιατί να μην πάρετε μία τέτοια εξ αρχής που γεμίζουν και καθαρίζουν πιο εύκολα από τις επαναγεμιζόμενες κάψουλες?..  :fear:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στις κάψουλες bernini από e-dructer έχει αυτή τη περίοδο προσφορά από 100 κάψουλες και πάνω δώρο μπισκότα.

http://www.e-dructer.com/index.php?route=product/category&path=61_67

έχει πάρει κάποιος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα μου εκαναν σε ενα καφεκοπτειο παρουσιαση τις μεταλικες καψουλες

SEALPOD Οι πρωτες εντυπωσεις ηταν πολυ καλες !! Καλη Ροη μπορεις να βαλεις οτι χαρμανι θες 

Ενα αρνητικο ειναι Η τιμη  και το αλλο οτι μπαινεις σε διαδικασια να φτιαχνεις τις καψουλες

(θελει το χρονο και θελει και μερακι)

 

  • 2 επαναγεμιζόμενες κάψουλες SEALPOD (αξία κάθε κάψουλας 14,17 €)
  • 1 ειδικό κουτάλι δοσομετρητή (δεν πωλείται χωριστά)
  • 2 κάλλυματα διατήρησης φρεσκάδας - Fresh Cover (δεν πωλείται χωριστά)
  • Πακέτο με 102 τεμάχια Espresso lids (αξία πακέτου 8,95€)
  • (35,70€ το σετακι)

-Δεν κρυβω βεβαιαι οτι το πολυσκεφτομαι (οταν φυσικα τελειωσει το αποθεμα απο DE που αγορασα σημερα απο My Market)

για πες μας και το καφεκοπτείο.

Το πιο σημαντικό είναι το κόψιμο του καφέ. Και δεν ειναι πάντα εύκολο να βρεις καφεκοπτείο που να μπορείς να συνεννοηθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για πες μας και το καφεκοπτείο.

Το πιο σημαντικό είναι το κόψιμο του καφέ. Και δεν ειναι πάντα εύκολο να βρεις καφεκοπτείο που να μπορείς να συνεννοηθείς.

Tο καφεκοπτείο ειναι αυτο και μου φανηκε ο ιδιοκτητης πολυ καλος γνωστης και στο κοψιμο και στο καβουρδισμα του καφε ... Πουλαει και τις καψουλες και σου κανει και επιδειξη ..

http://www.litsi.gr/

 

Τωρα περισσοτερες λεπτομερειες για τις καψουλες εδω ...

https://www.brewyourowncoffee.com/el/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ. Τις κάψουλες τις είχα βάλει στο μάτι πολύ καιρό τώρα, αλλά δεν έκανα την κίνηση γιατί είναι ακριβές και δεν ήξερα αν θα είναι καλές.

 

Βλέπω ότι είναι κοντά στον σταθμό του metro. Θα περάσω και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...