Προς το περιεχόμενο

XBMC Το απόλυτο εργαλείο για ταινίες-σειρές


gergeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, paokmaniak είπε

Καλησπέρα παιδιά. Επειδή πάω να σκάσω θα ήθελα μια μικρή βοήθεια.

Kodi 17

 Covenant , Neptune Rising και στα δυο έχω το ιδιο πρόβλημα - συμπεριφορά.

Έκανα καποιες ρυθμίσεις που προτίνονται απο διάφορα σαιτ για να βελτιώσω το χρόνο buffering.. και ενώ βελτιώθηκε όντως, οι ταίνίες παίζουν χωρις κολλημα παίζει μόνο ο ήχος και οι υπότιτλοι... η εικόνα είναι μαύρη... και δε μπορώ να καταλάβω τι σκατά συμβάινει.

Απεγκατέστησα τα addons τα ξαναβαλα και πάλι το  ίδο η΄χος κ υποτιτλοι μια χαρά και η εικόνα μαύρη. Στο youtube παιζει κανονικα.

Καμμιά βοήθεια??

Ευχαριστώ πολυ

Αυτό συνήθως γίνεται όταν παίζεις βίντεο ανάλυσης μεγαλύτερης από αυτή που έχεις ρυθμίσει να δείχνει (πχ 4k σε 1080p οθόνη). Για δες στις ρυθμίσεις μήπως έχει μειωθεί η ανάλυση.. μήπως..

 

Αλλά και πάλι δε νομίζω..με τί μέθοδο αυξησες το buffering; Μήπως κατά λάθος πειραξες και τίποτε άλλο.

Σε τι πλατφόρμα τρέχει το Kodi; Android,Mac OS,linux, windows;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παρεθεσε ενα λινκ απο καποια σελιδα που δινει τετοιες "ψαγμενες" ρυθμισεις. Επισης, το covenant εκλεισε στα μεσα Νοεμβριου 2017, γιατι το κρατας ακομα? Άν το εβαλες αφοτου εκλεισε, σε ποιο σαπιο repo το βρηκες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eκανα τις ρυθμεις που λεν εδω  κυριως.

 

 

Το placenta δ μ αρεσε το incursion δε το γνωριζα.

 

2 ώρες πριν, alexxkidd31 είπε

Αυτό συνήθως γίνεται όταν παίζεις βίντεο ανάλυσης μεγαλύτερης από αυτή που έχεις ρυθμίσει να δείχνει (πχ 4k σε 1080p οθόνη). Για δες στις ρυθμίσεις μήπως έχει μειωθεί η ανάλυση.. μήπως..

Αλλά και πάλι δε νομίζω..με τί μέθοδο αυξησες το buffering; Μήπως κατά λάθος πειραξες και τίποτε άλλο.

Σε τι πλατφόρμα τρέχει το Kodi; Android,Mac OS,linux, windows;

Σε Android box, να εχει μειωθει η αναλυση της οθονης γενικα εννοεις?? Η καπως μεσα απο το kodi (αν ειναι το 2ο πως το κοιταω?)

Το τροπο που αυξησα το buffering το εβαλα σε βιντεακι απο πανω.

 

Ευχαρσιτω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, paokmaniak είπε

Eκανα τις ρυθμεις που λεν εδω  κυριως.

Το placenta δ μ αρεσε το incursion δε το γνωριζα.

Σε Android box, να εχει μειωθει η αναλυση της οθονης γενικα εννοεις?? Η καπως μεσα απο το kodi (αν ειναι το 2ο πως το κοιταω?)

Το τροπο που αυξησα το buffering το εβαλα σε βιντεακι απο πανω.

Ευχαρσιτω πολυ

Πολύ μπέρδεμα.. Μόνο το βήμα 4 κάνε, πείραξε δλδ το advanced settings xml, για το streaming buffer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το θεμα ειναι οτι της επανεφερα οπως πριν και παραμενει το προβλημα δηλαδη παιζουν οι ταινιες κ η οθονη ειναι μαυρη..... σε αλλη τηλεοραση δε συμβαινει αυτο και αρα αναρωτιεμαι μηπως ειχε ο φιος δικιο με την αναλυση αλλα πςω αλλαζει η αναλυση εντος  kodi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, paokmaniak είπε

Ναι το θεμα ειναι οτι της επανεφερα οπως πριν και παραμενει το προβλημα δηλαδη παιζουν οι ταινιες κ η οθονη ειναι μαυρη..... σε αλλη τηλεοραση δε συμβαινει αυτο και αρα αναρωτιεμαι μηπως ειχε ο φιος δικιο με την αναλυση αλλα πςω αλλαζει η αναλυση εντος  kodi?

Settings-system settings-display

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελευταία χάνω αρκετό χρόνο που φεύγει άσκοπα. Όταν:

Στο neptune rising μου δείχνει στον πάροχο ότι θα είναι HD αλλά βγαίνει ένα μετριότατο SD.

Σε Placenta και Occulus να μπερδεύει το δανοσουηδικό bron/broen με το αμερικάνικο the bridge(2013). Πόσο άραγε να αντέξει κανείς πριν επιστρέψει στα τόρεντς;

Και γενικά σε όσα προσπάθησα να βρω μη αγγλόφωνες σειρές μου ρίχνουν άκυρο (πχ πού είναι το ισπανικό "the ministry of time" οέο; ).

Κι ας μην αναφερθώ σε παλιότερων δεκαετιών ταινίες  ούτε φυσικά στην έλλειψη ελλ.υποτίτλων (δε φταίει το kodi βέβαια για το τελευταίο).

Αλλά και σε νέες ταινίες υπάρχει δυστοκία. Σε πόσους μήνες απ την προβολή της είναι διαθέσιμη απ τον πάροχο;  Πχ δοκίμασα σε 2 κι ατύχησα.

Με τούτα και με κείνα έφαγα πολλά "σκαμπίλια" απ το kodi απόψε κι έτσι αντί να δω ταινία, ποστάρω τη γκρίνα μου δω μέσα.

Τελικά μέσα σε αυτό το 5μηνο περίπου ενασχόλησής μου έφτασα να πιστεύω ότι είναι άσκοπη σπατάλη χρόνου να παιδεύεται κάποιος με τα build και να ψάχνει σε πολλά. Αρκεί να ενημερώνεται για τα κορυφαία add ons στην κάθε χρονική στιγμή, 1-2 αρκούν.

Εστιάζουμε πχ στο incursion επί του παρόντος μέχρι νεωτέρας. Επίσης βλέπω και το Flixnet να έχει καλή συμπεριφορά. Αυτά τα λέω και για τους νεώτερους για να μην πελαγοδρομούν και χάνουν το χρόνο τους.

 

Επεξ/σία από kostas1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@paokmaniak

Το προβλημα με τη μαυριλα το εχεις και οσο εισαι στα μενου του kodi ή μονο οταν παιζει η ταινια? Αν ειναι το δευτερο, κατι εχεις βαλει λαθος στο settings > player > videos > rendering method. Γυρνα το στο auto.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, kostas1966 είπε

Στο neptune rising μου δείχνει στον πάροχο ότι θα είναι HD αλλά βγαίνει ένα μετριότατο SD

Ίσως η μεγαλύτερη πληγή του KODI. Ευτυχώς με real debrid το φαινόμενο είναι σπάνιο.

Άλλη πληγή είναι σε torrents στο Gaia, όπου βλέπεις αρχείο με όνομα ταινίας, ανάλυση ας πούμε FHD και μέγεθος 6 Giga. Αν αυτό είναι η ταινία που ψάχνω, εγώ είμαι αστροναύτης.

7 ώρες πριν, kostas1966 είπε

Επίσης βλέπω και το Flixnet να έχει καλή συμπεριφορά

Thanks, δεν το ήξερα αυτό.

Επεξ/σία από Doubt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, kostas1966 said:

Αλλά και σε νέες ταινίες υπάρχει δυστοκία. Σε πόσους μήνες απ την προβολή της είναι διαθέσιμη απ τον πάροχο;  Πχ δοκίμασα σε 2 κι ατύχησα.

Ποιες δοκίμασες? Πχ το A quiet place που έκανε πρεμιέρα πριν 10 μέρες υπάρχει κανονικότατα και παίζει. Εκτός αν εννοείς σε HD ποιότητα οπότε τότε περιμένεις μέχρι να κυκλοφορήσει η ταινία σε dvd, κάτι που μπορεί να γίνει σε ένα μήνα αλλά μπορεί και περισσότερο. Προφανώς σε αυτή την περίπτωση δεν είναι θέμα ούτε του kodi ούτε το όποιου πρόσθετου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, kostas1966 είπε

Τελικά μέσα σε αυτό το 5μηνο περίπου ενασχόλησής μου έφτασα να πιστεύω ότι είναι άσκοπη σπατάλη χρόνου να παιδεύεται κάποιος με τα build και να ψάχνει σε πολλά. Αρκεί να ενημερώνεται για τα κορυφαία add ons στην κάθε χρονική στιγμή, 1-2 αρκούν.

Αυτό ^ +10000

Βαρέθηκε η ψυχή μου με τα έτοιμα builds κάθε τρεις και λίγο να πέφτουν οι πηγές και τα μισά να μην κάνουν update.. γκρρρ
Λίγο διάβασμα έκανα και πλεον έχω το kodi με 3 addons και τέλος. Προς το παρόν εδώ και 1 εβδομάδα που τα λειτουργώ τα placenta, covenant, incursion δουλεύουν άψογα σε ότι έχω ψάξει. Είδωμεν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, kostas1966 said:

Δοκίμασα με το "κορίτσι στην ομίχλη" που παίχτηκε ελλάδα το Μάρτη άρα είναι ακόμα νωρίτερη.

Και δεν βρήκε ροή. 

Μπα, μην το λες. Δεν είναι απαραίτητο να είναι νωρίτερη (αν και η συγκεκριμένη είναι). Πχ το The Great Wall έκανε πρεμιέρα στην Ελλάδα 2 μήνες πριν την πρεμιέρα στις HΠΑ.

Το κορίτσι στην ομίχλη στο Placent μου έβγαλες 3 παρόχους και έπαιζαν όλοι. Η ποιότητα βέβαια είναι CAM αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...