Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρήκα λύση για τα boxes και για το popcorn time για όποιον δεν χωράει η ταινία στο box του. 
Έκδοση 3.2.2 το γυρνάμε σε mobile απενεργοποιούμε και το vpn και το ξαναγυρίσουμε σε cinema. Σε όποιον ζει στην Ελλάδα αλλιώς σας πιάνουν.

Usb στικ μορφοποιημένο σε ntfs το βάζουμε μέσα σε θύρα του box και πάμε ρυθμίσεις popcorn και πατάμε το κατέβασμα να γίνεται στο usb stick. Ως δια μαγείας το κατέβασμα και το παίξιμο γίνεται. Αν είναι το στικάκι σε δομή fat/fat32/exfat δεν θα κατέβει ποτε η ταινία και στο φόρτωμα θα μηδενίζει. Σε ntfs κατεβάζει κανονικά.

Επεξ/σία από tilaverboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Θέτω τον προβληματισμό μου, και όποιος μπορεί βοηθάει.

2 γονείς, 75αρηδες.

Ο ένας θέλει νετφλιξ με ελλ.υποτιτλους

Η άλλη θέλει τουρκικές σειρές με ελλ.υποτιτλους

Προφανώς θέλουμε κάτι πολύ πολύ εύκολο στη χρήση. Γελοιωδως...

Για ρουταρισμα κλπ, στηρίζομαι σ ε ένα φίλο που το "έχει"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, antreaslam είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Θέτω τον προβληματισμό μου, και όποιος μπορεί βοηθάει.

2 γονείς, 75αρηδες.

Ο ένας θέλει νετφλιξ με ελλ.υποτιτλους

Η άλλη θέλει τουρκικές σειρές με ελλ.υποτιτλους

Προφανώς θέλουμε κάτι πολύ πολύ εύκολο στη χρήση. Γελοιωδως...

Για ρουταρισμα κλπ, στηρίζομαι σ ε ένα φίλο που το "έχει"...

Ή Xiaomi ή Nvidia shield, Firestick  μόνο αυτά υποστηρίζουν Netflix επίσημα. Αλλιώς θέλει apk και δεν θα παίζει σε καλή ανάλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tilaverboy είπε

Ή Xiaomi ή Nvidia shield, Firestick  μόνο αυτά υποστηρίζουν Netflix επίσημα. Αλλιώς θέλει apk και δεν θα παίζει σε καλή ανάλυση.

Έχεις να προτείνεις κάποιο box με μεγάλη ram και εύκολο μενού? Μέχρι 70 περίπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, antreaslam είπε

Έχεις να προτείνεις κάποιο box με μεγάλη ram και εύκολο μενού? Μέχρι 70 περίπου;

https://www.gearbest.com/tv-box/pp_009331853891.html?wid=1433363#goodsDetail               περνας και σε μια καρτα microsd το coreelec ( ενημερωτικα το coreelec παιζει netflix σε FHD ) και εχεις 2 λειτουργικα συστηματα. και υπαρχει και υποστηριξη σε custom rom αν θελεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, manoskost είπε

https://www.gearbest.com/tv-box/pp_009331853891.html?wid=1433363#goodsDetail               περνας και σε μια καρτα microsd το coreelec ( ενημερωτικα το coreelec παιζει netflix σε FHD ) και εχεις 2 λειτουργικα συστηματα. και υπαρχει και υποστηριξη σε custom rom αν θελεις .

Εγώ το είπα επειδή θα το χειρίζονται γονείς για αυτό πρότεινα κάτι εύκολο. Για αυτό προτείνω κάτι να είναι εγκεκριμένο από το Netflix. Ειδάλλως υπάρχει και box με 80 ευρώ και με 4gb ram ddr4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, tilaverboy είπε

Εγώ το είπα επειδή θα το χειρίζονται γονείς για αυτό πρότεινα κάτι εύκολο. Για αυτό προτείνω κάτι να είναι εγκεκριμένο από το Netflix. Ειδάλλως υπάρχει και box με 80 ευρώ και με 4gb ram ddr4.

πιστοποιημενο  μονο το xiaomi mibox.

Επεξ/σία από manoskost
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, manoskost είπε

πιστοποιημενο  μονο το xiaomi mibox.

Νομίζω και το Nvidia k το Amazon έχουν αυτή τη δυνατότητα σε 4K νομίζω αλλά δεν είμαι απόλυτα σίγουρος. Το Xiaomi σε έκδοση 8.0.0 είναι εξαιρετικό. Σε 9.0 είναι κονσερβοκούτι για πέταμα. Αλλά με ενα popcorn και ένα στικάκι 16gb δεν μασάει. Σίγουρα αν πάρει αυτό που προτείνεις είναι καλύτερα αλλά χάνεις την δυνατότητα για 4k netflix(προϋποθέτει να έχεις γραμμή πάνω 30mbps και να έχεις και οθόνη 4K) 

Επεξ/σία από tilaverboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manoskost είπε

https://www.gearbest.com/tv-box/pp_009331853891.html?wid=1433363#goodsDetail               περνας και σε μια καρτα microsd το coreelec ( ενημερωτικα το coreelec παιζει netflix σε FHD ) και εχεις 2 λειτουργικα συστηματα. και υπαρχει και υποστηριξη σε custom rom αν θελεις .

Σχετικά με το coreelec, ξέρω ότι μπαίνει σε συγκεκριμένες συσκευες κλπ αλλά από θέμα περιβάλλοντος να φανταστώ ότι είναι έκδοση kodi. Με τα ίδια (ή περισσότερα) add-ons. Έτσι?

 

Ρωτάω γιατί αυτη την στιγμή έχω ένα raspberry 3 για libreelec (αναπαραγωγή μέσω δικτύου στην tv) και ένα mi box για netflix κυρίως στον projector. Ίσως ειναι βολικό να έχω και τα 2 σε ένα.

Και για να προλάβω.... Ναι έχει και το mi box kodi αλλά το libre στο raspberry το χειρίζομαι με το κοντρόλ της tv. Κάτι που είναι πολύ βολικό για χρήση από την οικογένεια. Γίνεται κάτι τέτοιο με το coreelec;

33 λεπτά πριν, tilaverboy είπε

Το Xiaomi σε έκδοση 8.0.0 είναι εξαιρετικό. Σε 9.0 είναι κονσερβοκούτι για πέταμα.

Τι πρόβλημα σου κάνει στο 9.0. Κι εγώ είχα θέματα μετά την αναβάθμιση (κολλήματα κλπ) αλλά ευτυχώς μετά από.ενα reset είναι όλα οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Σχετικά με το coreelec, ξέρω ότι μπαίνει σε συγκεκριμένες συσκευες κλπ αλλά από θέμα περιβάλλοντος να φανταστώ ότι είναι έκδοση kodi. Με τα ίδια (ή περισσότερα) add-ons. Έτσι?

Ρωτάω γιατί αυτη την στιγμή έχω ένα raspberry 3 για libreelec (αναπαραγωγή μέσω δικτύου στην tv) και ένα mi box για netflix κυρίως στον projector. Ίσως ειναι βολικό να έχω και τα 2 σε ένα.

Και για να προλάβω.... Ναι έχει και το mi box kodi αλλά το libre στο raspberry το χειρίζομαι με το κοντρόλ της tv. Κάτι που είναι πολύ βολικό για χρήση από την οικογένεια. Γίνεται κάτι τέτοιο με το coreelec;

Τι πρόβλημα σου κάνει στο 9.0. Κι εγώ είχα θέματα μετά την αναβάθμιση (κολλήματα κλπ) αλλά ευτυχώς μετά από.ενα reset είναι όλα οκ

Είναι αρκετά αργό στην έκδοση 9. Έχω δυο box mi s ένα 8αρη κ ένα 9αρη. Το 8αρη τρέχει αλαγγαριστα και εκπληκτικά στο 9 έχει καθυστέρηση. Έκανα φορματ και το χάρισα στον πεθερό. Πάντως για εμένα είναι μονόδρομος ή αυτό ή το Nvidia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, manoskost είπε

https://www.gearbest.com/tv-box/pp_009331853891.html?wid=1433363#goodsDetail               περνας και σε μια καρτα microsd το coreelec ( ενημερωτικα το coreelec παιζει netflix σε FHD ) και εχεις 2 λειτουργικα συστηματα. και υπαρχει και υποστηριξη σε custom rom αν θελεις .

Δεν υπάρχει στην Ελλάδα αυτό, ή είναι στα 100+ ευρώ.

Άλλο box τόσο εύκολο στη χρήση όσο αυτό που λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω το Mi Box S απο περσι το καλοκαιρι. Νεχρι προτινος το χρησιμοποιουσα μονο για Kodi και Youtube. Προσφατα εβαλα και Netflix. Παιζει απροβληματιστα σε ολα. Ειμαι σε Android 9 και δεν εχει θεματα ου αναφερονται παραπνω, τουλαχιστον σε εμενα.

Σκεφτομαι να παρω ενα ακομα και για την κρεββατοκαμαρα. Αν μπορεσω καποια στιγμη να βαλω και το νεο Cosmote TV app να παιξει θα ειναι ολοκληρωμενο.

Εγω παιδια το συνιστω ανεπιφυλακτα. Εξαιρετικο για τα λεφτα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, asikis είπε

Εγω εχω το Mi Box S απο περσι το καλοκαιρι. Νεχρι προτινος το χρησιμοποιουσα μονο για Kodi και Youtube. Προσφατα εβαλα και Netflix. Παιζει απροβληματιστα σε ολα. Ειμαι σε Android 9 και δεν εχει θεματα ου αναφερονται παραπνω, τουλαχιστον σε εμενα.

Σκεφτομαι να παρω ενα ακομα και για την κρεββατοκαμαρα. Αν μπορεσω καποια στιγμη να βαλω και το νεο Cosmote TV app να παιξει θα ειναι ολοκληρωμενο.

Εγω παιδια το συνιστω ανεπιφυλακτα. Εξαιρετικο για τα λεφτα του.

Το ότι έχει μόνο 2 gb ram, δεν κολλάει σε kodi κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...