Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 17/8/2020 στις 8:38 ΠΜ, etzi είπε

Καλημέρα, έχει δοκιμάσει κανείς κάτι τέτοιο? για plex, iptvsmarters θα το χρησιμοποιώ για ανάλυση μέχρι 1080P. Αυτή τη στιγμή έχω ένα xiaοmi mi box s στην μία τηλεόραση και θέλω ακόμα ένα στη δεύτερη τηλεόραση και έλεγα να μη μπλέξω και με 2ο αποκωδικοποιητή το 2021. Η σύνδεση θα γίνετε με ethernet και powerline. Η άλλη λύση είναι να πάω απευθείας στο Κ7 που έχει και διπλάσια τιμή όμως.

Αποφάσισα να το δοκιμάσω αλλά το βρίσκω μόνο σε κινέζικη αποθήκη και σε banggood και σε aliexpress. Υπάρχει κάποιος σίγουρος τρόπος να μην περάσει τελωνείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φιλος θελει tv box απο ελλαδα με budget μεχρι 70-80.

διαβασα λιγο εδω μεσα και ειδα αυτο στο skroutz:

TX3 Android 9.0 TV Box Amlogic S905X3 4GB RAM 64GB ROM 8k DUAL wifi

https://maxsat.gr/tx3-android-9-0-tv-box-amlogic-s905x3-4gb-ram-64gb-rom-8k-dual-wifi_p1731.html

φαινεται τουμπανο με μπολικη μνημη wifi 5ghz,  αλλα δεν βλεπω να γραφει dts & ac3.

με playback σε καποιον android player ( πχ vlc/mx)  θα εχει ηχο σε ματροσκες χωρις conversions?  δεν με νοιαζει να ειναι απαραιτητα out of the box, αρκει να γινεται.

υπαρχουν αλλες αξιολογες προτασεις σε skroutz, best price που να υποστηριζουν dts & ac3?

και επειδη θα συνδεσει κανα πλητρολογιο και θα θελει και κανα υποτυπωδες σερφαρισμα, 3+ gb ram αν ειναι δυνατο.

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ψάχνω ένα αξιόπιστο android tv box με 9 ή 10 λειτουργικό, ethernet, 1080p μέχρι 40 ευρώ.
Δεν χρειάζεται να είναι smooth τύπου Apple TV αλλά θα το ήθελα πιο γρήγορο από το Minix Neo U1 (το αγόρασα το 2015 νομίζω) που έχω αυτή την στιγμή. Επίσης δεν με ενδιαφέρει το 4Κ (είμαι οκ και με Full HD), ούτε μεγάλος χώρος αποθήκευσης.
Θέλω απλά να μπορώ να κατεβάζω εφαρμογές από το Play Store χωρίς να υπάρχουν προβλήματα ή errors ότι δεν υποστηρίζεται η συσκευή κλπ. Αν υπάρχει επιλογή να συνδέω iPhone με το κουτί, ακόμα καλύτερα.

Έχω εδώ και χρόνια το Minix Neo U1 αλλά πλέον με το Android 5 και την ελάχιστη ram έγινε αργό και οι μισές εφαρμογές δεν παίζουν.

 

Κυρίως θα το χρησιμοποιώ για Kodi, λίγο browsing (για κανα live stream ποδοσφαίρου) και διάφορες επίσημες εφαρμογές τύπου Nova GO.
Μπορείτε να μου προτείνετε κάτι; Βρήκα αρκετά σε aliexpress, gearbest αλλά μια δεύτερη γνώμη θα μου ήταν χρήσιμη

 

ΥΣ: Υπάρχουν 456 σελίδες στο τόπικ οπότε ζητώ συγγνώμη αν έγινε (που φαντάζομαι θα έγινε) ξανά παρόμοια ερώτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, shieldcy είπε

Παιδιά ψάχνω ένα αξιόπιστο android tv box με 9 ή 10 λειτουργικό, ethernet, 1080p μέχρι 40 ευρώ.
Δεν χρειάζεται να είναι smooth τύπου Apple TV αλλά θα το ήθελα πιο γρήγορο από το Minix Neo U1 (το αγόρασα το 2015 νομίζω) που έχω αυτή την στιγμή. Επίσης δεν με ενδιαφέρει το 4Κ (είμαι οκ και με Full HD), ούτε μεγάλος χώρος αποθήκευσης.
Θέλω απλά να μπορώ να κατεβάζω εφαρμογές από το Play Store χωρίς να υπάρχουν προβλήματα ή errors ότι δεν υποστηρίζεται η συσκευή κλπ. Αν υπάρχει επιλογή να συνδέω iPhone με το κουτί, ακόμα καλύτερα.

Έχω εδώ και χρόνια το Minix Neo U1 αλλά πλέον με το Android 5 και την ελάχιστη ram έγινε αργό και οι μισές εφαρμογές δεν παίζουν.

Κυρίως θα το χρησιμοποιώ για Kodi, λίγο browsing (για κανα live stream ποδοσφαίρου) και διάφορες επίσημες εφαρμογές τύπου Nova GO.
Μπορείτε να μου προτείνετε κάτι; Βρήκα αρκετά σε aliexpress, gearbest αλλά μια δεύτερη γνώμη θα μου ήταν χρήσιμη

ΥΣ: Υπάρχουν 456 σελίδες στο τόπικ οπότε ζητώ συγγνώμη αν έγινε (που φαντάζομαι θα έγινε) ξανά παρόμοια ερώτηση.

απο αποθηκη γερμανιας, χωρις τελωνειο, σε μια εβδομαδα στο σπιτι σου με courier :  https://www.geekbuying.com/item/TANIX-TX3-Amlogic-S905x3-8K-Video-Decode-Android-9-0-TV-Box-4GB-32GB--422438.html. εαν θελεις εφαρμογες τυπου novago που πρεπει το μηχανημα να ειναι unroot, το xiaomi mibox s ειναι μονοδρομος.

Επεξ/σία από manoskost
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, manoskost είπε

απο αποθηκη γερμανιας, χωρις τελωνειο, σε μια εβδομαδα στο σπιτι σου με courier :  https://www.geekbuying.com/item/TANIX-TX3-Amlogic-S905x3-8K-Video-Decode-Android-9-0-TV-Box-4GB-32GB--422438.html. εαν θελεις εφαρμογες τυπου novago που πρεπει το μηχανημα να ειναι unroot, το xiaomi mibox s ειναι μονοδρομος.

Είμαι λίγο άσχετος. Όταν λές πρέπει να είναι unroot; Δεν μπορώ να κατεβάσω novago στο Tanix-TX3;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, shieldcy είπε

Είμαι λίγο άσχετος. Όταν λές πρέπει να είναι unroot; Δεν μπορώ να κατεβάσω novago στο Tanix-TX3;

ολα τα κινεζικα μηχανηματα ειναι πειραγμενα εκτος του xiaomi και nvidia και θελουν πειραγμα για να ειναι καθαρα με οτι συνεπειες συνεπαγεται. αν θελεις novago παιρνεις χιαομι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς οι τιμές και των 2 (xiaomi, nvidia) είναι αρκετά ψηλές για το μπάτζετ μου αυτή την στιγμή.
Ευχαριστώ για την βοήθεια manoskost. Θα κοιτάξω το Tanix TX3 και θα μάλλον προχωρήσω σε αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου άποψη.

Beelink gt1 ltimate ότι χειρότερο έχω αγοράσει με σπασίματα στην εικόνα σχεδόν σε όλα τα video. Προβλήματα με το wifi στα 2,4 Παροπλισμένο μέχρι να αποφασίσω κάποια στιγμή να το πειράξω. Τα προβλήματα έχουν αναφερθεί στα διάφορα site. Με παρέσυραν οι κουπονάδες στην αγορά ότι ήταν κάτι το εξαιρετικό τότε που κυκλοφόρησε. Για αυτό μάλλον δεν είχε και KODI από την εγκατάστασή του.

X96 mini. Παίζει στρωτά όλα τα βίντεο out of the box

Χ96 max conceptum με οπτική για σύνδεση με πολυκάναλο ενισχυτή. Μάλλον πειραγμένο από τον Έλληνα εισαγωγέα. 

Τα δύο τελευταία συνιστούνται ανεπιφύλακτα για αναπαραγωγή video, youtube.

Κανένα δεν παίζει Netflix 1080p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mr.Vox είπε

Η δική μου άποψη.

Beelink gt1 ltimate ότι χειρότερο έχω αγοράσει με σπασίματα στην εικόνα σχεδόν σε όλα τα video. Προβλήματα με το wifi στα 2,4 Παροπλισμένο μέχρι να αποφασίσω κάποια στιγμή να το πειράξω. Τα προβλήματα έχουν αναφερθεί στα διάφορα site. Με παρέσυραν οι κουπονάδες στην αγορά ότι ήταν κάτι το εξαιρετικό τότε που κυκλοφόρησε. Για αυτό μάλλον δεν είχε και KODI από την εγκατάστασή του.

X96 mini. Παίζει στρωτά όλα τα βίντεο out of the box

Χ96 max conceptum με οπτική για σύνδεση με πολυκάναλο ενισχυτή. Μάλλον πειραγμένο από τον Έλληνα εισαγωγέα. 

Τα δύο τελευταία συνιστούνται ανεπιφύλακτα για αναπαραγωγή video, youtube.

Κανένα δεν παίζει Netflix 1080p

ενημερωτικα για το beelink gt1 ultimate με την rom του alvatech θα εχετε αλλο μηχανημα. ( το οτι δεν εχει καλη rom δεν σημαινει οτι ειναι χαλια μηχανημα, αντιθετως ειναι ενα πολυ καλο μηχανημα ).

2 ώρες πριν, alexx είπε

Αυτό το tanix  tx3 γίνεται unroot?

ολα γινονται παντα με δικη σου ευθυνη, μπορει να γινει ή μπορει να μπρικαρει, υπαρχουν διαφοροι μεθοδοι, μπες στο google και ψαξε.

Επεξ/σία από manoskost
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, manoskost είπε

ενημερωτικα για το beelink gt1 ultimate με την rom του alvatech θα εχετε αλλο μηχανημα. ( το οτι δεν εχει καλη rom δεν σημαινει οτι ειναι χαλια μηχανημα, αντιθετως ειναι ενα πολυ καλο μηχανημα ).

 

Μπορεί να έχω άλλο μηχάνημα. Αλλά αγοράζω ένα μηχάνημα να παίζει out of the box και όχι να πειραματίζομαι με άλλες rom και να πρέπει να  ασχολούμαι με τις rom διαβάζοντας από εδώ και από εκεί. Δεν γνωρίζουν οι περισσότεροι από αυτά.  Άλλωστε  αναβαθμίζοντας σε άλλο rom μπορεί και να το μπρικάρεις και τρέχα γύρευε..

Ας το πουλάγανε χωρίς rom  εντελώς.

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Μπορεί να έχω άλλο μηχάνημα. Αλλά αγοράζω ένα μηχάνημα να παίζει out of the box και όχι να πειραματίζομαι με άλλες rom και να πρέπει να  ασχολούμαι με τις rom διαβάζοντας από εδώ και από εκεί. Δεν γνωρίζουν οι περισσότεροι από αυτά.  Άλλωστε  αναβαθμίζοντας σε άλλο rom μπορεί και να το μπρικάρεις και τρέχα γύρευε..

Ας το πουλάγανε χωρίς rom  εντελώς.

δεν ειναι τυχαιο οτι οι πιο πολλοι αγοραζουν το xiaomi, καθαρο μηχανημα unroot και υποστηριξη, απλα πολλες εταιρειες δεν μαθαινουν απο τα λαθη τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδιά θέλω μια βοήθεια λοιπόν έχω το mecoll kiiipro. 

Οπως ξερουμε τα είχανε μπαναρει και δεν έπαιζε το νετφλιξ, ειχα βρει μια λύση βάζοντας παλιά έκδοση την 4.16.1 έπαιζε μέχρι εχθες, ξαφνικά δεν παίζει μπηκα και διαφορα ξενα σαιτ και λένε τα παλιά app τα μπλόκαρε το νεφτλιξ να μην παίζουν οποτε εφαγα ητα. 

Διαβάζοντας στα ξένα προτείνουν για unroot το box αλλα κρυβει κινδύνους να το παρεις στα χέρια να μπρικαρει αλλοι λενε βαζουν το magisk νομιζω και αποκρύπτουν ξερει κανεις πως δουλεύει; μπορεί καποιος να με βοηθήσει; 

Γιατί μετα η λυση ειναι να παρω καινουργια τηλεωραση που να υποστηριζει νετφλιξ για το xiaomi box δεν το σκέφτομαι για ενα λόγο η τηλεωραση που εχω ειναι τουλάχιστον 15χρονια γιαυτο πηρα το mecool kiiipro που διαθέτει δεκτή για τα ελληνικά κανάλια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το amazon fire TV cube αξίζει για netflix;

Έχω το παλαιότερο fire tv box (1st gen) και θα ήθελα κάτι με την ίδια λειτουργικότητα ώστε να μην μπερδεύεται η οικογένεια. 

Από ότι διαβάζω στο παρόν νήμα, η καλύτερη επιλογή είναι το shield και το xiaomi tv box. (για όσους θέλουν άμεση συμβατότητα με όλα χωρίς custom rom κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...