Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, dafnoula13 είπε

Δεν μας λες εάν η iptv είναι nova η ote, εάν ναι τότε πας μόνο στο xiaomi (unrooted) με έξτρα αγορά ανταπτορα ethernet, αλλιώς έχεις άφθονες επιλογές 

Δυο από τις άφθονες:

https://el.geekbuying.com/item/A95X-F3-Slim-Amlogic-S905x3-8K-Video-Decode-TV-Box-4GB-64GB-422728.html

https://el.geekbuying.com/item/TANIX-TX3-Amlogic-S905x3-8K-Video-Decode-Android-9-0-TV-Box-4GB-32GB--421660.html

Γενικά κοίτα να είναι 4GB ram και θα τρέχει μια χαρά. Επίσης προτείνω ο επεξεργαστής να είναι amlogic s905x3 η s922

Το Xiaomi είναι 2gb ram όμως τρέχει πολύ καλά και είναι android tv .(εγώ αυτό έχω)

Έχει η nova ultra hd περιεχόμενο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Έχει η nova ultra hd περιεχόμενο?

Νομίζω πως όχι ,εγώ σπασμένη την έχω. 

Πάντως για να παρακολουθησεις από την επίσημη εφαρμογή nova και ote, πρέπει να είναι unrooted το boxaki , γι αυτό πρότεινα το mi box.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, dafnoula13 είπε

Δεν μας λες εάν η iptv είναι nova η ote, εάν ναι τότε πας μόνο στο xiaomi (unrooted) με έξτρα αγορά ανταπτορα ethernet, αλλιώς έχεις άφθονες επιλογές 

Δυο από τις άφθονες:

https://el.geekbuying.com/item/A95X-F3-Slim-Amlogic-S905x3-8K-Video-Decode-TV-Box-4GB-64GB-422728.html

https://el.geekbuying.com/item/TANIX-TX3-Amlogic-S905x3-8K-Video-Decode-Android-9-0-TV-Box-4GB-32GB--421660.html

Γενικά κοίτα να είναι 4GB ram και θα τρέχει μια χαρά. Επίσης προτείνω ο επεξεργαστής να είναι amlogic s905x3 η s922

Το Xiaomi είναι 2gb ram όμως τρέχει πολύ καλά και είναι android tv .(εγώ αυτό έχω)

Ειναι nova, ote και πολλα αλλα σπασμενα. Tα cosmote sports τα δινουν και σε hd και σε ultra hd, γι αυτο ειπα αν γινεται να υπαρχει και υποστηριξη για 4k.

Ωραιες οι επιλογες σου ευχαριστω πολυ, απ' οτι βλεπω Ευρωπαικη αποθηκη οποτε δεν εχουμε θεμα με τελωνεια ετσι;

EDIT: Δεν εχουν στοκ στις Ευρωπαικες αποθηκες, το TANIX μονο στην Κινεζικη που εχει +13€ για Priority Line. 

Επεξ/σία από GREG10ARIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω μπανισα αυτο

https://www.geekbuying.com/item/X96-MAX-Plus-Amlogic-S905x3-Android-9-0-8K-Video-Decode-TV-Box-4GB-64G-422573.html

Αλλα με Prority παει 52€ που νομιζω ξεφευγω λιγο.. Αν δεν ειχε μεταφορικα το χτυπουσα χθες

Το Tanix που αναφερει ο φιλος πανω, στο geekbuying βγαινει με μεταφορικα απο Τσεχικη αποθηκη γυρω στο 40αρι, γνωμες καποιος για αυτα τα δυο;

https://www.geekbuying.com/item/TANIX-TX6S-Allwinner-H616-Android-10-0-TV-Box-4GB-64GB--422933.html

Επεξ/σία από GREG10ARIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσα χρόνια, πώς και δεν έχουν καταφέρει τα tv boxes, πλην του Ξιαόμι, να έχουν υποστήριξη για Νέτφλιξ 4Κ;
Εντύπωση μου κάνει.

Επίσης, η Ξιαόμι, γιατί δε βγάζει νέο tv box;

Έχουν μείνει στάσιμα τα πράγματα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Vassilis_24 είπε

Τόσα χρόνια, πώς και δεν έχουν καταφέρει τα tv boxes, πλην του Ξιαόμι, να έχουν υποστήριξη για Νέτφλιξ 4Κ;
Εντύπωση μου κάνει.

Επίσης, η Ξιαόμι, γιατί δε βγάζει νέο tv box;

Έχουν μείνει στάσιμα τα πράγματα...

αμα πληρωνουν δικαιωματα ολα εχουν, το τζαμπα εχει πεθανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manoskost είπε

αμα πληρωνουν δικαιωματα ολα εχουν, το τζαμπα εχει πεθανει.

Ναι, αυτό λέω.

Από χαρακτηριστικά είναι καλύτερα απ'το Ξιαόμι.

Ας πληρώσουν δικαιώματα κι ας είναι και λίγο πιο ακριβά, δε χάλασε κι ο κόσμος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Vassilis_24 είπε

Ναι, αυτό λέω.

Από χαρακτηριστικά είναι καλύτερα απ'το Ξιαόμι.

Ας πληρώσουν δικαιώματα κι ας είναι και λίγο πιο ακριβά, δε χάλασε κι ο κόσμος...

To βασικότερο είναι ότι το σιαομι είχε android tv και όχι κάποια android version με κάποιο skin του κατασκευαστή. To android tv απαιτεί αδεια από την google αλλα εχει και αρκετους περιορισμους. 

Επεξ/σία από fingolfingr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fingolfingr είπε

To βασικότερο είναι ότι το σιαομι είχε android tv και όχι κάποια android version με κάποιο skin του κατασκευαστή. To android tv απαιτεί αδεια από την google αλλα εχει και αρκετους περιορισμους. 

περιορισμοι που παρακαπτονται ομως με τα καταλληλα εναλλακτικα μεσα, αλλα τουλαχιστον παιρνεις ενα καθαρο μηχανημα και οχι καποιο πειραγμενο οπως τα απλα android.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, manoskost είπε

περιορισμοι που παρακαπτονται ομως με τα καταλληλα εναλλακτικα μεσα, αλλα τουλαχιστον παιρνεις ενα καθαρο μηχανημα και οχι καποιο πειραγμενο οπως τα απλα android.

Ναι μπορείς να περάσειςς εφαρμογές με apk αλλά κάποιες εφαρμογές που είχα δοκιμάσει και δεν ήταν φτιαγμένες για android tv ήταν δύσχρηστες με το τηλεκοντρόλ. Για εμένα που ήθελα μια λύση απλά για streaming το mi box ήταν μια καλή λύση. Αν ήθελα κατι διαφοτερικό (πχ games) θα πηγαινα σε κατι αλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άποψή μου καθαρά μιλώντας για την δικιά μου χρήση η οποία δεν είναι απλά για streaming video αλλά για πολλά περισσότερα (και για games αλλά αυτό είναι το λιγότερο), το android tv θα μου έκανε το box κάτι που θα μου είναι απλά για κάποια βασικά πράγματα και όχι το εργαλείο που έχει γίνει σήμερα. Ο καθένας έχεις τις δικιές του απαιτήσεις από αυτό που θα πάρει αλλά κατ εμέ δεν θα συμφωνήσω με αυτά που λένε παραπάνω ως μόνη επιλογή το android tv.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fingolfingr είπε

Ναι μπορείς να περάσειςς εφαρμογές με apk αλλά κάποιες εφαρμογές που είχα δοκιμάσει και δεν ήταν φτιαγμένες για android tv ήταν δύσχρηστες με το τηλεκοντρόλ. Για εμένα που ήθελα μια λύση απλά για streaming το mi box ήταν μια καλή λύση. Αν ήθελα κατι διαφοτερικό (πχ games) θα πηγαινα σε κατι αλλο. 

κοιτα, οταν κανεις μια επενδυση σε ενα tvbox, και να βλεπεις τα περισσοτερα δωρεαν, εννοειται οτι δεν θα μεινεις μονο στο τηλεκοντρολ αλλα θα παρεις και καποιο mini keyboard, οπως και ενα ανεμιστηρακι για να μην υπερθεμενεται, αλλα σε ποιοτητα εικονας το android tv υπερτερει του απλου android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, manoskost είπε

κοιτα, οταν κανεις μια επενδυση σε ενα tvbox, και να βλεπεις τα περισσοτερα δωρεαν, εννοειται οτι δεν θα μεινεις μονο στο τηλεκοντρολ αλλα θα παρεις και καποιο mini keyboard, οπως και ενα ανεμιστηρακι για να μην υπερθεμενεται, αλλα σε ποιοτητα εικονας το android tv υπερτερει του απλου android.

Όπως το βλέπει ο καθένας. Εγώ πχ δεν θέλω να βλέπω κάτι δωρεάν. Ήθελα κάτι που να παίζει netflix, plex κλπ χωρίς πολλά πολλά. Πήγα στο mi box όχι γιατί δεν ξέρω από rooted συσκευές κλπ αλλά γιατί πολύ απλά δεν χρειαζομουν κάτι τέτοιο. Και επειδή η χρήση του γίνεται συνήθως από άλλους και όχι από εμένα ήθελα κάτι που να είναι όσο πιο απλό στην χρήση γίνεται.

Λύσεις υπάρχουν για όλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Όπως το βλέπει ο καθένας. Εγώ πχ δεν θέλω να βλέπω κάτι δωρεάν. Ήθελα κάτι που να παίζει netflix, plex κλπ χωρίς πολλά πολλά. Πήγα στο mi box όχι γιατί δεν ξέρω από rooted συσκευές κλπ αλλά γιατί πολύ απλά δεν χρειαζομουν κάτι τέτοιο. Και επειδή η χρήση του γίνεται συνήθως από άλλους και όχι από εμένα ήθελα κάτι που να είναι όσο πιο απλό στην χρήση γίνεται.

Λύσεις υπάρχουν για όλους.

κατανοητο, το θεμα με το netflix δεν ειναι αμαρτια να πληρωνεις συνδρομη και να βλεπεις αναλυση sd με το απλο android ? για οποιον δεν ενδιαφερεται για netflix, novago, otego,  μπορει να παρει οποιοδηποτε tv box.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...