Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ώρες πριν, https είπε

Έχοντας και τα δυο, θεωρώ πως το 4Κ είναι καλύτερο-γρηγορότερο. Γενικά το θεωρώ φοβερή επιλογή για μετατροπή τηλεόρασης σε Smart. Απαιτεί λογαριασμό Amazon. 

Το μάρκετ του έχει πολλές επιλογές. 

Επισης μπορείς σχετικά εύκολα να κανεις sideload APKs από android. Χρειάζεσαι το adblink:

http://www.jocala.com/

Έτσι περνάς το kodi για παράδειγμα. 

Υπαρχει και κόλπο για εμφάνιση ποντικιού ώστε να χειρίζεσαι προγράμματα που απαιτούν touch:

https://www.firesticktricks.com/mouse-toggle-firestick.html

Γενικά η σελίδα:

https://www.firesticktricks.com/

είναι φοβερή. 

Το μοναδικό του μειονέκτημα είναι πως έχει 1GB RAM όποτε μπορεί σε βαριές εφαρμογές να κολλάει λίγο. Πάντως σε kodi και Netflix πετάει. 

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου να κάτσεις να γράψεις το ποστ αυτό. Είμαι όντως μεταξύ αυτού και του xiaomi, κυρίως με την δυνατότητα του δεύτερου να έχει και ps4 gamepad πάνω αλλά και το ότι είναι 2 GB (νομίζω το 4Κ Amazon είναι 1.5GB). Όμως το Stick έχει το καλό πως είναι πολύ μικρό, πιο εύκολο δηλαδή να το κουβαλάς μπαμ μπαμ. Στην τηλεόραση που θα το βάλω δεν είναι 4Κ (στην κεντρική του σπιτιού έχω το Shield) αλλά σκέφτομαι την επιλογή με βλέμμα στο μέλλον όπου ίσως πάρω κάτι νέο για το δωμάτιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, lanc3lot είπε

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου να κάτσεις να γράψεις το ποστ αυτό. Είμαι όντως μεταξύ αυτού και του xiaomi, κυρίως με την δυνατότητα του δεύτερου να έχει και ps4 gamepad πάνω αλλά και το ότι είναι 2 GB (νομίζω το 4Κ Amazon είναι 1.5GB). Όμως το Stick έχει το καλό πως είναι πολύ μικρό, πιο εύκολο δηλαδή να το κουβαλάς μπαμ μπαμ. Στην τηλεόραση που θα το βάλω δεν είναι 4Κ (στην κεντρική του σπιτιού έχω το Shield) αλλά σκέφτομαι την επιλογή με βλέμμα στο μέλλον όπου ίσως πάρω κάτι νέο για το δωμάτιο

Παρακαλώ. Το xiaomi δεν το έχω, όποτε δεν μπορώ να συγκρίνω. Πιθανόν να είναι πιο ισχυρό. Σε περίπτωση που σε ενδιαφέρουν τα παιχνίδια ή και κάποιες πιο βαριές εφαρμογές android, ίσως ήταν καλύτερη επιλογή. Το Firetv είναι όντως πολύ μικρό, δεν καίει τίποτα (5 ή 10W είναι) και το 4Κ αξίζει ακόμα κι για FullHD TV. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος να πάρει το αδύνατο και παμπάλαιο μηχανάκι της ξιαομι μόνο και μόνο για το νετφλιξ αφού όλες οι τηλεοράσεις έχουν εφαρμογή  για νετφλιξ όταν με τα ίδια λεφτά παίρνεις μηχανάκι που πετάει

 

Τεσπά γούστα είναι αυτά απλά μου κάνει εντύπωση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, mples είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος να πάρει το αδύνατο και παμπάλαιο μηχανάκι της ξιαομι μόνο και μόνο για το νετφλιξ αφού όλες οι τηλεοράσεις έχουν εφαρμογή  για νετφλιξ όταν με τα ίδια λεφτά παίρνεις μηχανάκι που πετάει

Τεσπά γούστα είναι αυτά απλά μου κάνει εντύπωση

Οι νέες smart τηλεοράσεις έχουν netflix. Κάποιοι λίγοι έχουν 4κ tv αλλά όχι smart. Οι παλαιοτερες επισης... Θέλουν έξτρα. Οπότε αν θες μόνο netflix και τα απλά (όχι gaming) το xiaomi είναι η καλύτερη λύση για τους περισσότερους. 

 

Το να πεταει είναι κάτι που λίγη σημασία έχει για πολλούς. Οι περισσότεροι θέλουν κάτι που απλά να παίζει χωρίς πολλά πολλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το fire TV cube αξίζει ή να πάω σε shield; 

Προβληματίστηκα με τα φτηνά μποξάκια που δεν παίζουν καλά το netflix και είτε θα βάλω ένα μίνι PC που περισσεύει είτε θα πάρω ένα fire TV.

Έχω το 1st generation και είμαι κάργα ευχαριστημένος. Σε αντίθεση με κάτι s912 και s902 που μου σπάνε τα νεύρα κάθε τόσο όταν κρεμάει το netflix.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/7/2020 στις 6:32 ΜΜ, mples είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος να πάρει το αδύνατο και παμπάλαιο μηχανάκι της ξιαομι μόνο και μόνο για το νετφλιξ αφού όλες οι τηλεοράσεις έχουν εφαρμογή  για νετφλιξ όταν με τα ίδια λεφτά παίρνεις μηχανάκι που πετάει

Τεσπά γούστα είναι αυτά απλά μου κάνει εντύπωση

Στα 60€ δεν βρίσκεις απροβλημάτιστα πολλά μηχανάκια. Με την λογική να ανέβεις λίγο, φτάνεις και στα λεφτά του Shield (του απλού) και ξεγνοιάζεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 40 - 50 ευρώ βρίσκεις μηχανάκια που πετάνε μπροστά στο ξιαομι απλά θα παίζουν νετφλιξ με πατέντα αλλά αφού όλες οι τηλ έχουν εφαρυ για το νετφλιξ Κλάιν μαιν

6 ώρες πριν, lanc3lot είπε

Στα 60€ δεν βρίσκεις απροβλημάτιστα πολλά μηχανάκια. Με την λογική να ανέβεις λίγο, φτάνεις και στα λεφτά του Shield (του απλού) και ξεγνοιάζεις

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, mples είπε

Με 40 - 50 ευρώ βρίσκεις μηχανάκια που πετάνε μπροστά στο ξιαομι απλά θα παίζουν νετφλιξ με πατέντα αλλά αφού όλες οι τηλ έχουν εφαρυ για το νετφλιξ Κλάιν μαιν

Συμφωνώ απόλυτα, με 50€ που είχα δώσει πέρσι, μέχρι τώρα με 0 κωλύματα και με πολύ καλές ταχύτητες. Είναι πραγματικά αυτό που χρειαζόμουν, ένα πολύ καλό εργαλείο κατ εμέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/7/2020 στις 4:28 ΜΜ, IgnoreThem είπε

τι γνωμη εχετε για το Beelink GT-King? οπως εγραψα παραπανω δεν με ενδιαφερει το netflix

Aπο τις κινεζιες θεωρω οτι ειναι η καλυτερη επιλογη,πολυ δυνατο,αλλα οκ μην περιμενεις και τρελη υποστηριξη μετα απο λιγο καιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, tasos2012 είπε

Aπο τις κινεζιες θεωρω οτι ειναι η καλυτερη επιλογη,πολυ δυνατο,αλλα οκ μην περιμενεις και τρελη υποστηριξη μετα απο λιγο καιρο.

το παραγγειλα ,ναι οκ ξερω την beelink απο ενα αλλο κουτακι που ειχα ,αν κ απο οτι διαβαζω το συγκεκριμενο το εχουν προσεξει στα updates

δεν ξερω αν πρεπει να κρατησω την stock rom για να παιρνει updates k να βαλω εναν atv launcher η να σεταρω μια custom βασισμενη στην stock

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, IgnoreThem είπε

το παραγγειλα ,ναι οκ ξερω την beelink απο ενα αλλο κουτακι που ειχα ,αν κ απο οτι διαβαζω το συγκεκριμενο το εχουν προσεξει στα updates

δεν ξερω αν πρεπει να κρατησω την stock rom για να παιρνει updates k να βαλω εναν atv launcher η να σεταρω μια custom βασισμενη στην stock

Γνωμη μου,στην αρχη μην το πειραξεις.Αν σε καλυπτει αστο ετσι οπως ειναι,αν σου λειπει κατι και φυσικα αν βρεις μια οντως καλη custom που να δουλευει σωστα,καντο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, IgnoreThem είπε

το παραγγειλα ,ναι οκ ξερω την beelink απο ενα αλλο κουτακι που ειχα ,αν κ απο οτι διαβαζω το συγκεκριμενο το εχουν προσεξει στα updates

δεν ξερω αν πρεπει να κρατησω την stock rom για να παιρνει updates k να βαλω εναν atv launcher η να σεταρω μια custom βασισμενη στην stock

θα βαλεις μια custom rom android tv και ξεμπερδεψες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/7/2020 στις 6:51 ΜΜ, GeorgeR1_700 είπε

Συμφωνώ απόλυτα, με 50€ που είχα δώσει πέρσι, μέχρι τώρα με 0 κωλύματα και με πολύ καλές ταχύτητες. Είναι πραγματικά αυτό που χρειαζόμουν, ένα πολύ καλό εργαλείο κατ εμέ. 

Καλημέρα, νομίζω έχει να κάνει με το τι θέλει ο καθένας από το Box του και πόσο τον πειράζει να κάνει έξτρα κινήσεις ή όχι. Βλέπω πχ πως έχεις το X96 Max. Μια βόλτα στο Skroutz, και κοίταγμα στα σχόλια -> https://www.skroutz.gr/s/16854086/X96-Max-32GB.html λένε πως έχει κολλήματα, πως είναι 32Bit (εντάξει αυτό το λιγότερο), πως δεν παίζει Netflix (εμένα δεν παίζει η τηλεόραση που έχω στο υπνοδωμάτιο Netflix άρα θέλω και αυτό), πως το χειριστήριο του είναι μάπα και πρέπει να βάλεις Mouse και πως το Kodi δεν παίζει ως έχει, θέλει πείραγμα επιπλέον για να παίξει. Άρα Χ

Για σένα αυτά μπορεί να μην είχαν σημασία ή να είναι τελικά υπερβολές. Όμως εγώ βλέποντας αυτά λέω, γειά σας, πάμε στο επόμενο. Ε όσα έχω δει σε αυτή την τιμή λοιπόν, στα 60€ περίπου, έχουν τέτοια φαινόμενα. Το μόνο που δείχνει να μην έχει σε επίπεδο Kodi, Netflix, χειριστήριο είναι το Amazon 4Κ Firestick + το Xiaomi και είμαι πιο πολυ προς το Amazon

Επεξ/σία από lanc3lot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...