Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, 4son είπε

Αυτά που δεν μου αποδικοπειη είναι τα DOLBY TRUE HD 7.1 σέ DTS HD 7.1  νομίζω ότι  δεν έχει θέμα .. θα δοκιμάσω και με Kodi παρόλο πού δεν τών έχω δουλέψει πότε.. η επιλογή για TRUE HD πάντως υπάρχει στα settings τουλάχιστον στο KM9..

βρηκα εδω αυτό το σχεδιαγραμμα. πιθανοτατα ισως βοηθησει να καταλαβουμε τι παιζει με το trueHD.
do-you-need-it-flow-chart-or-dolby-atmos-2-3982x2160.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απ'όσο ξέρω TRUE HD 7.1 περνάνε μόνο τα 3 shield και το mi tv box (το MDZ-16-AB, όχι το S) ΕΦΟΣΟΝ δεν έχει γίνει αναβάθμιση λογισμικού από android tv 8 σε android tv 9 όλα τα άλλα δεν...

Επεξ/σία από nakata1954
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nakata1954 είπε

Απ'όσο ξέρω TRUE HD 7.1 περνάνε μόνο τα 3 shield και το mi tv box (το MDZ-16-AB, όχι το S) ΕΦΟΣΟΝ δεν έχει γίνει αναβάθμιση λογισμικού από android tv 7 σε android tv 8 όλα τα άλλα δεν...

oποτε ενα αρχειο που βλεπουμε στην ονομασια του κατι  σαν το "2021.2160p.HMAX.WEB-DL.DDP5.1.Atmos.DV.MKV.x265" το κατεβαζουμε αφοβα ε; τι πρεπει να γραφει στον τιτλο για να το αποφευγουμε; ρωταω για να μην πατησω παλι..

Επεξ/σία από kallair
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

DD+/ATMOS  lossy (αρχεια και streaming) περνάνε όλα αυτά που ανάφερα στο προηγούμενο ποστ καθως και τα fire tv cube.

Μόνο από αρχεια το fire tv stick 4k καθως και το mi tv S φαντάζομαι ότι το ίδιο θα ισχύει και στο mecool.

Από το παρακάτω λινκ μπορείς να κατεβάσεις Trailers για δοκιμές. 

https://thedigitaltheater.com/dolby-trailers/

Επεξ/σία από nakata1954
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nakata1954 είπε

DD+/ATMOS  lossy (αρχεια και streaming) περνάνε όλα αυτά που ανάφερα στο προηγούμενο ποστ καθως και τα fire tv cube.

Μόνο από αρχεια το fire tv stick 4k καθως και το mi tv S φαντάζομαι ότι το ίδιο θα ισχύει και στο mecool.

Από το παρακάτω λινκ μπορείς να κατεβάσεις Trailers για δοκιμές. 

https://thedigitaltheater.com/dolby-trailers/

Ερωτηση χαζη/noob:

το trueHD lossless δεν θα επρεπε να μπορει να το "στειλει" το tvbox στο ηχοσυστημα με το passthrough; ειναι θεμα hardware και δεν μπορουν να "αντεξουν" τα κουτια αυτα, τοση πληροφορια; για αυτο και αυτη η "ασυμβατοτητα";

περα απο shield ξερουμε ποιες αλλες "πηγες" μπορουν να διαχειριστουν σωστα τα lossless format;

η ερωτηση ειναι κυριως γιατι σιγουρα και αλλοι θα εχουν την ιδια απορια για να εχουν μια ευρυτερη εικονα για το σε τί αγορα πρεπει να προβουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέμα software μάλλον (πληρωμή δικαιωμάτων) παρά hardware.Το πρώτο mi tv box περνούσε trueHD lossless αν και ειχε έναν όχι και τόσο powerfull  Amlogic S905X cpu.

Firefox_Screenshot_2021-11-05T03-31-10_961Z.png.f9da92fc3255e8ee4c216c32f001f386.png

Υπάρχουν αρκετές πήγες με υποστήριξη dolby truehd 7.1/atmos /vision  όπως τα Oppo,Zappiti. Zidoo αλλά πάμε σε άλλη κατηγορία (media players και όχι android tv boxes ) και φυσικά σε άλλη κατηγορία τιμήςμε κορυφαίο (VFM κατά την γνώμη μου) αν το βρεις γύρω στα 300 ευρώ το chinoppo το οποίο είναι κλώνος του Oppo με πατσαρισμένο firmware και το οποίο περνάει ακομα και Auro 3D.

https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anzeige/chinoppe-m9201-4k-uhd-mediaplayer-dolby-vision-hdr10-atmos-dts-x/1894908477-175-16396

Επεξ/σία από nakata1954
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, kallair είπε

oποτε ενα αρχειο που βλεπουμε στην ονομασια του κατι  σαν το "2021.2160p.HMAX.WEB-DL.DDP5.1.Atmos.DV.MKV.x265" το κατεβαζουμε αφοβα ε; τι πρεπει να γραφει στον τιτλο για να το αποφευγουμε; ρωταω για να μην πατησω παλι..

Οτιδήποτε Με 5.1 το κατεβάζουμε άφοβα είτε είναι DD/DTS .  Τό πρόβλημα είναι Με αρχεια 7.1 .. χθες έβλεπα το forever purge ή matrosca είχε 3 αρχεία ήχου DD 7.1 DTS 7.1 DD 5.1 .. ότι και να έκανα ότι και αν δοκίμασα το DD7.1 απλώς δεν . Τό δε MX μου έλεγε μη συμβατό αρχεια το VLC/ KODI  μου το γυρνάμε σε DIGITAL STEREO .. και τά τρία αναγνωρίζαν το DTS HD 7.1 αλλά και πάλι μου κάνανε downmix σε 5.1 ... όπως έγραψε ένας φίλος Πίο πάνω απλώς το ξεχνάμε το 7.1 ..η μόνες λύσεις είναι τα zapiti shield etc άμα θέλουμε 7.1 με το ανάλογο κόστος...🤬🤬🤬🤬

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα

Καποιο σχετικα καλο box παιδια, για θεαση Youtube χωρις διαφημισεις, Νetflix και μπορει κανενα IPTV προγραμμα; Κατι VFM εαν υπαρχει!

Ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mr.Vox είπε

Αν δεν πληρώσεις στο YouTube θα έχει διαφημίσεις και Netflix δεν έχει καθόλου

Με το Youtube Vanced δεν γινεται η δουλεια που εχουν πει εδω μεσα; Για το Netflix , εννοω να παιζει σαφεστατα με συνδρομη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Amlet είπε

Με το Youtube Vanced δεν γινεται η δουλεια που εχουν πει εδω μεσα; 

Γίνεται.

Για το Netflix , εννοω να παιζει σαφεστατα με συνδρομη...

Αν σκέφτεσαι για 4κ συνδρομή τότε καλύτερα πήγαινε σε fire tv cube για να έχεις DV και ATMOS.

Αυτή την στιγμή παίζει προσφορά στο άμαζον της Γερμανίας προσφορά στα 70-75 ευρώ περίπου.

https://www.amazon.de/-/en/fire-tv-cube-hands-free-with-alexa-4k-ultra-hd-streaming-media-player/dp/B08XM9C8P6/ref=sr_1_7?keywords=Feuerstab+4+K+max&qid=1636172852&qsid=260-3969380-7422264&sr=8-7&sres=B08XY388HX%2CB09HTXBMLX%2CB09HC353HX%2CB09GXW36DY%2CB09HK8XJCW%2CB09JGJHLW9%2CB08XM9C8P6%2CB098N9XCQ4%2CB078KSHVCS%2CB09J5H9FBL%2CB01LXP5TXI%2CB09J3B75QB%2CB09KGJ6H9Y%2CB07SJ9B489%2CB07ZZVWB4L%2CB097XZY83F%2CB097F52NKZ%2CB07QZMKB7J%2CB085PNZPFJ%2CB08D2NZ56V

 

 

Επεξ/σία από nakata1954
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...