Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Έχω πάρει ένα tplink βύσμα για ethernet συνδεση στο xiaomi mi tv box.

Στο box να αναφέρω ότι έχω περάσει το cyberghost vpn.

Το πρόβλημα είναι ότι από ένα σημείο και μετά, δεν μου βρίσκει τη σύνδεση και μου γράφει ότι δεν εντοπίζεται το ethernet.

Υπάρχει περίπτωση να φταίει το vpn ή είναι κάποιο άλλο θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Infamous13 είπε

Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Έχω πάρει ένα tplink βύσμα για ethernet συνδεση στο xiaomi mi tv box.

Στο box να αναφέρω ότι έχω περάσει το cyberghost vpn.

Το πρόβλημα είναι ότι από ένα σημείο και μετά, δεν μου βρίσκει τη σύνδεση και μου γράφει ότι δεν εντοπίζεται το ethernet.

Υπάρχει περίπτωση να φταίει το vpn ή είναι κάποιο άλλο θέμα;

οταν χρησιμοποιουμε καλωδιο ethernet απενεργοποιουμε το εικονιδιο του wifi, γιατι οταν και τα δυο  ειναι ενεργα τοτε το μηχανημα λαμβανει σαν κυρια συνδεση το wifi και οχι το καλωδιο ethernet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Sorry για το ψιλοάσχετο post, αλλά γνωρίζει κανείς το μέλος @isay?

Έγραφε πολύ συχνά εδώ κάποτε, αλλά έχει εξαφανιστεί πια.

Επεξ/σία από turbat0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, manoskost είπε

οταν χρησιμοποιουμε καλωδιο ethernet απενεργοποιουμε το εικονιδιο του wifi, γιατι οταν και τα δυο  ειναι ενεργα τοτε το μηχανημα λαμβανει σαν κυρια συνδεση το wifi και οχι το καλωδιο ethernet.

Μάλλον μπερδεύτηκες , όταν είναι ενεργά και wifi και ethernet τότε ή 

1. Θα μπερδευτεί και δεν θα λαμβάνει internet ούτε από wifi ούτε μέσω ethernet.

Ή 

2. Θα λάβει το Box σαν κύρια σύνδεση το ethernet.

3. Σε καμία περίπτωση δεν θα δώσει όμως προτεραιότητα στο wifi έναντι του ethernet. Το αντίθετο θα γίνει.

4. Για τους πάνω λόγους καλό είναι να δίνουμε Internet στο Box μέσω σταθερής σύνδεσης LAN μέσω ethernet , εάν δεν είναι εφικτό αυτό , του δίνουμε μέσω wifi 5Ghz και εάν και αυτό δεν είναι εφικτό λόγω απόστασης από το Router σαν τελευταία λύση είτε μέσω wifi 2,4Ghz είτε μέσω κάποιου ενδιάμεσου repeater , access point είτε μέσω power lines που και σε αυτή την τελευταία περίπτωση έχουμε μια σταθερή σύνδεση καλωδιακή ethernet. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, makis1024 είπε

Μάλλον μπερδεύτηκες , όταν είναι ενεργά και wifi και ethernet τότε ή 

1. Θα μπερδευτεί και δεν θα λαμβάνει internet ούτε από wifi ούτε μέσω ethernet.

Ή 

2. Θα λάβει το Box σαν κύρια σύνδεση το ethernet.

3. Σε καμία περίπτωση δεν θα δώσει όμως προτεραιότητα στο wifi έναντι του ethernet. Το αντίθετο θα γίνει.

4. Για τους πάνω λόγους καλό είναι να δίνουμε Internet στο Box μέσω σταθερής σύνδεσης LAN μέσω ethernet , εάν δεν είναι εφικτό αυτό , του δίνουμε μέσω wifi 5Ghz και εάν και αυτό δεν είναι εφικτό λόγω απόστασης από το Router σαν τελευταία λύση είτε μέσω wifi 2,4Ghz είτε μέσω κάποιου ενδιάμεσου repeater , access point είτε μέσω power lines που και σε αυτή την τελευταία περίπτωση έχουμε μια σταθερή σύνδεση καλωδιακή ethernet. 

δεν χανει κατι να το δοκιμασει το παιδι, δεν το εγραψα τυχαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση για τους γνωστες. το παρακατω roku τι λεει; ξερω οτι δεν ειναι androidtv. γινεται να κανω sideload εφαρμογες οπως το ott navigator πχ;

https://www.amazon.fr/dp/B07XJ7DTZ4?tag=lagonika0a-21&creative=6746&th=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μπορείς. Το Roku είναι μια κλειστή πλατφόρμα. Οπότε οι εφαρμογές που μπορείς να εγκαταστήσεις σε ένα Roku, πρέπει να έχουν αναπτυχθεί/δημιουργηθεί ειδικά για το Roku. Δεν ξέρω βέβαια αν υπάρχει κάποια παρόμοια εφαρμογή με αυτήν που ζητάς στο <<οπλοστάσιο>> της Roku  αλλά με δεδομένο ότι το Roku στην ουσία είναι και το ίδιο μια over-the-top (OTT) πλατφόρμα μάλλον δεν....

Επεξ/σία από nakata1954
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/11/2021 στις 9:35 ΜΜ, Amlet είπε

Με το Youtube Vanced δεν γινεται η δουλεια που εχουν πει εδω μεσα; Για το Netflix , εννοω να παιζει σαφεστατα με συνδρομη...

το Vanced ειναι εξαιρετικο αλλα μονο για κινητα, δεν μπορεις να κανεις cast απο κινητο σε τηλεοραση δηλαδη.

το SmartTubeNext που ειπαν πιο πανω ειναι πολυ καλο (απο εδω το κατεβαζεις για να εχεις παντα την τελευταια εκδοση: https://github.com/yuliskov/SmartTubeNext ) ομως δεν ειναι ιδιο με την κανονικη εφαρμογη του youtube οπως ειναι το vanced, οποτε ισως σε χαλασει λιγο.

αντι για netflix, ψαξου για kodi+rd με 2.5€/μηνα να κανεις τη δουλεια σου, μονο να το στησεις ειναι λιγο φασαρια αλλα κατα τα αλλα ειναι παρα πολυ βολικο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/11/2021 στις 3:27 ΜΜ, GREG10ARIS είπε

το Vanced ειναι εξαιρετικο αλλα μονο για κινητα, δεν μπορεις να κανεις cast απο κινητο σε τηλεοραση δηλαδη.

για ποιο λόγο να κάνεις cast από κινητό σε τηλεόραση; αφού μπορείς να εγκαταστήσεις το vanced στο tvbox

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, nvel είπε

για ποιο λόγο να κάνεις cast από κινητό σε τηλεόραση; αφού μπορείς να εγκαταστήσεις το vanced στο tvbox

εμενα με βολευει πολυ να ρυθμιζω το queue απ το κινητο μου οταν καθομαι, απ το να ψαχνω με το πληκτρολογιο του tv box.

οτι βολευει τον καθενα ομως, σαν παρατηρηση το εγραψα, αν δεν εχεις θεμα εννοειται το vanced ειναι 100% αυτο που θες.

17 ώρες πριν, Raios είπε

Καλησπέρα παιδιά. Ψάχνω tv box για stremio όχι kodi   γιατί δεν ξέρω να το φτιάχνω. ποιο προτείνετε; Κάπου στο 50ρικο

κανεις μας δεν ηξερε να το φτιαχνει απο μονος του, με μιση ωρα "διαβασμα" ομως μια χαρα φτιαχνεται!

και εγω στην αρχη με stremio προσπαθησα να τη βγαλω αλλα εβγαζε παρα πολλα θεματα (εκλεινε μονο του οταν επαιζε, πολλα κολληματα ο player, δεν μπορεις να περασεις εξωτερικο υποτιτλο) ε και στην τελικη ειδα 1-2 tutorials, εψαξα τα καλυτερα προσθετα/ρυθμισεις και το εκανα κουκλι.

για να απαντησω και στην ερωτηση σου, δες στο geekbuying απο ευρωπαικη αποθηκη οποιο μποξ θελεις με επεξεργαστη amlogic και 4gb ram.

αυτη τη στιγμη το φθηνοτερο ειναι αυτο: https://www.geekbuying.com/item/TANIX-TX3-Amlogic-S905x3-8K-Video-Decode-Android-9-0-TV-Box-4GB-32GB--422438.html που το εχω και εγω και σε βεβαιωνω οτι θα σε βολεψει μια χαρα!

παρε και ενα λινκ με ολα τα μποξ τσεχικης αποθηκης με τα χαρακτηριστικα που σου ειπα αν θες να τα συγκρινεις: https://www.geekbuying.com/category/Android-TV-Boxes-1547/c-1187v1008-v-1578v146-1-40-3-3-0-0-grid-0-CZJE_CZDF_CZDOGC.html

Επεξ/σία από GREG10ARIS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GREG10ARIS είπε

 

κανεις μας δεν ηξερε να το φτιαχνει απο μονος του, με μιση ωρα "διαβασμα" ομως μια χαρα φτιαχνεται!

 

ποια addon χρησιμοποιεις ;

μονο ονομαστικα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...