Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δοκίμασα διάφορα boxes τις τελευταίες μέρες, κανένα δεν έπαιζε πραγματικά τέλεια, όπως δηλαδή παίζει ένα pc. Για την ώρα, όταν θέλω να δω πχ stremio, συνδέω το λάπτοπ στη γρήγορη hdmi θύρα της tv και problem solved. Ούτε stuttering, ούτε τίποτα. Το ίδιο και cosmote tv (το boxακι της εταιρείας είναι για πέταμα, καλύτερη παίζει στο box της wind, αφού περάσει το 1ο λεπτό που σε ταράζει στα σπασίματα). Επόμενη κίνηση το shield.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/12/2021 στις 1:39 ΜΜ, kirileman είπε

Δοκίμασα διάφορα boxes τις τελευταίες μέρες, κανένα δεν έπαιζε πραγματικά τέλεια, όπως δηλαδή παίζει ένα pc. Για την ώρα, όταν θέλω να δω πχ stremio, συνδέω το λάπτοπ στη γρήγορη hdmi θύρα της tv και problem solved. Ούτε stuttering, ούτε τίποτα. Το ίδιο και cosmote tv (το boxακι της εταιρείας είναι για πέταμα, καλύτερη παίζει στο box της wind, αφού περάσει το 1ο λεπτό που σε ταράζει στα σπασίματα). Επόμενη κίνηση το shield.

Πάρε κάνα μποξακι με amlogic s905x3-4 πέρνα καμιά Ρομ της προκοπής και τα λέμε με κουτιά για τα μπάζα προσπαθείτε να κάνετε δουλειά έλεος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mples είπε

Πάρε κάνα μποξακι με amlogic s905x3-4 πέρνα καμιά Ρομ της προκοπής και τα λέμε με κουτιά για τα μπάζα προσπαθείτε να κάνετε δουλειά έλεος 

Έλεος δεν λες τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/12/2021 στις 1:39 ΜΜ, kirileman είπε

Δοκίμασα διάφορα boxes τις τελευταίες μέρες, κανένα δεν έπαιζε πραγματικά τέλεια, όπως δηλαδή παίζει ένα pc. Για την ώρα, όταν θέλω να δω πχ stremio, συνδέω το λάπτοπ στη γρήγορη hdmi θύρα της tv και problem solved. Ούτε stuttering, ούτε τίποτα. Το ίδιο και cosmote tv (το boxακι της εταιρείας είναι για πέταμα, καλύτερη παίζει στο box της wind, αφού περάσει το 1ο λεπτό που σε ταράζει στα σπασίματα). Επόμενη κίνηση το shield.

Το shield μου παρείχε το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα με αυτό του media player της τηλεόρασης. Και το πούλησα.

Επεξ/σία από chriskourou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, chriskourou είπε

Το shield μου παρείχε το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα με αυτό του media player της τηλεόρασης. Και το πούλησα.

Τα πάντα εξαρτώνται από τις ανάγκες του κάθε χρήστη αν π.χ. αν κάποιος έχει στημένο home theater 5.1.4,  αρχεια dolby vision/dolby true hd 7.1/atmos, dts hd ma/dts x/neural και θέλει ένα μηχάνημα που να καλύπτει όλα αυτά τα φόρμά με γρήγορη απόκριση τότε το shield είναι μονόδρομος αν όμως το ενδιαφέρον κάποιου φτάνει και τελειώνει στα DD/DTS core τότε ναι το shield είναι πεταμένα λεφτά αφού η δουλειά του γίνεται και με ένα mi box των 40 ευρώ.

Επεξ/σία από nakata1954
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, nakata1954 είπε

Τα πάντα εξαρτώνται από τις ανάγκες του κάθε χρήστη αν π.χ. αν κάποιος έχει στημένο home theater 5.1.4,  αρχεια dolby vision/dolby true hd 7.1/atmos, dts hd ma/dts x/neural και θέλει ένα μηχάνημα που να καλύπτει όλα αυτά τα φόρμά με γρήγορη απόκριση τότε το shield είναι μονόδρομος αν όμως το ενδιαφέρον κάποιου φτάνει και τελειώνει στα DD/DTS core τότε ναι το shield είναι πεταμένα λεφτά αφού η δουλειά του γίνεται και με ένα mi box των 40 ευρώ.

Ασφαλώς. Η ανάγκη που είχα ήταν η καλύτερη απόδοση εικόνας σε περιεχόμενο 4Κ.
 

Όλα τα φορματ που αναφέρεις τα υποστηρίζει η τηλεόραση και ο ενισχυτής.

Ειχα λοιπόν ολόιδιο αποτέλεσμα σε εικόνα σε 4Κ και πολύ χειρότερο σε νετφλιξ. Και για τα δυο με διαβεβαίωναν πως θα έχω ορατή αναβάθμιση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stefanos_th είπε

αν η τηλεοραση δεν εχει update και σε εναν χρονο σταματησει να δουλευει , οπως κανουν μερικες ?

Οι περισσότερες ακόμα και οι πιο επώνυμες αυτό κάνουν πάνε μέχρι 2 χρόνια τα update. Το android σώζει την κατάσταση και είναι καλύτερα τα πράγματα. Αν έβαζαν και καλύτερους επεξεργαστές μονόδρομος είναι οι Android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση. Κατεβάζω αρχείο dv και από το mecool δεν μου το παίζει με σωστά χρώματα (δεν ενεργοποιείται το Dolby vision). Κατεβάζω ξανά το ίδιο αρχείο, το βάζω σε στικάκι και το βάζω κατευθείαν στην τηλεόραση και το παίζει κανονικά σαν dv. 

 

Λέτε να φταίνε τα καλώδια που είναι συνδεμένα;

Είναι τα απλά και όχι hdmi2.1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, nakata1954 είπε

Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω ότι τα  mecool δεν έχουν δυνατότητα αποκωδικοποίησης  DV.

Κατέβασα samples και ούτε αυτά τα παίζει... Μάλιστα.

 

Όποιος ενδιαφέρεται για mecool km2 ας μου στείλει πμ.

 

Ωραίο, σταθερό αλλά θα πάω σε shield που δεν θα έχω περιορισμούς σε εικόνα και ήχο. Βαρέθηκα να ψάχνω τι είναι συμβατό για να κατεβάσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kallair είπε

Κατέβασα samples και ούτε αυτά τα παίζει... Μάλιστα.

 

Όποιος ενδιαφέρεται για mecool km2 ας μου στείλει πμ.

 

Ωραίο, σταθερό αλλά θα πάω σε shield που δεν θα έχω περιορισμούς σε εικόνα και ήχο. Βαρέθηκα να ψάχνω τι είναι συμβατό για να κατεβάσω..

Σε mecool km9 km6 μια χαρά ενεργοποιούνται τά σήματα Dolby vision ..σορυ αλλά τό mk2 είναι μεγάλη πατάτα από τί ξέρω... Για τά σήματα ήχου έχεις δίκιο σέ περιορίζει σε 5.1 εκτός άμα τά περάσεις σαν PCM  χωρίς αποδικοπειηση DD/DTS εκεί ανοίγει μέχρι 7.1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, kallair είπε

Ωραίο, σταθερό αλλά θα πάω σε shield που δεν θα έχω περιορισμούς σε εικόνα και ήχο. Βαρέθηκα να ψάχνω τι είναι συμβατό για να κατεβάσω..

Στα 213 ευρώ στο γερμανικό άμαζον η 9 ευρώ φτηνότερα αν είσαι prime.

https://www.amazon.de/-/en/945-12897-2505-101-NVIDIA-SHIELD-TV-Pro/dp/B07Z6RD4M9/ref=sr_1_1?crid=367644I42GF54&keywords=nvidia+shield+tv+pro&qid=1638757080&sprefix=nvidia%2Caps%2C238&sr=8-1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...