Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω κάτι μπας και γνωρίζει κανένας σχετικά.

Εχω μια τηλεόραση 4K LG.

Όταν παίζει αρχείο mkv 4K HDR με τον ενσωματωμένο player της, εμφανίζει την ένδειξη HDR με την έναρξη της αναπαραγωγής,  προσαρμόζοντας τη φωτεινότητα.

Όταν παιζει ταινία 4K Dolby Vision από τον ενσωματωμένο player του Netflix, εμφανίζει αντίστοιχα την ένδειξη Dolby Vision κατά την έναρξη της αναπαραγωγής,  προσαρμόζοντας τη φωτεινότητα.

Όταν παίζει βίντεο HDR από τον ενσωματωμένο player του YouTube εμφανίζει την ένδειξη HDR με την έναρξη της αναπαραγωγής,  προσαρμόζοντας τη φωτεινότητα.

Όταν πάω να παίξω το ίδιο αρχείο mkv μέσω του android box μου TOX1, με οποιονδήποτε player (Nova Video Player, MX Player Pro, VLC) η ένδειξη HDR/Dolby Vision (στην τηλεόραση) πάει περίπατο, όπως επίσης και αντίστοιχα και βίντεο HDR στο YouTube Vanced. Για Netflix δεν το συζητάμε, τα γνωρίζετε.

Έχει κανένας αντίστοιχο θέμα;

Έχετε βρει καμία ακρη;

Επεξ/σία από Innersense
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 λεπτά πριν, Innersense είπε

Να ρωτήσω κάτι μπας και γνωρίζει κανένας σχετικά.

Εχω μια τηλεόραση 4K LG.

Όταν παίζει αρχείο mkv 4K HDR με τον ενσωματωμένο player της, εμφανίζει την ένδειξη HDR με την έναρξη της αναπαραγωγής,  προσαρμόζοντας τη φωτεινότητα.

Όταν παιζει ταινία 4K Dolby Vision από τον ενσωματωμένο player του Netflix, εμφανίζει αντίστοιχα την ένδειξη Dolby Vision κατά την έναρξη της αναπαραγωγής,  προσαρμόζοντας τη φωτεινότητα.

Όταν παίζει βίντεο HDR από τον ενσωματωμένο player του YouTube εμφανίζει την ένδειξη HDR με την έναρξη της αναπαραγωγής,  προσαρμόζοντας τη φωτεινότητα.

Όταν πάω να παίξω το ίδιο αρχείο mkv μέσω του android box μου TOX1, με οποιονδήποτε player (Nova Video Player, MX Player Pro, VLC) η ένδειξη player πάει περίπατο, όπως επίσης και αντίστοιχα και βίντεο HDR στο YouTube Vanced. Για Netflix δεν το συζητάμε, τα γνωρίζετε.

Έχει κανένας αντίστοιχο θέμα;

Έχετε βρει καμία ακρη;

Τί εννοείς ή ένδειξη player πάει περίπατο γιατί δεν το έπιασα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπαρδον, η ένδειξη HDR/Dolby Vision (στην τηλεόραση) παει περιπατο.

Το διόρθωσα 👍

Επεξ/σία από Innersense
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Innersense είπε

Μπαρδον, η ένδειξη HDR/Dolby Vision (στην τηλεόραση) παει περιπατο.

Το διόρθωσα 👍

Εννοείς ότι δεν ανάβει ή ένδειξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Me Kodi δοκίμασε να παίξεις το MKV αρχείο το οποίο βέβαιά να περιέχει και ανάλογο format

;

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Me Kodi δοκίμασε να παίξεις το MKV αρχείο το οποίο βέβαιά να περιέχει και ανάλογο format ήχου;

Τί σχέση έχει ό ήχος με το HDR σήμα φίλε  μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, 4son είπε

Τί σχέση έχει ό ήχος με το HDR σήμα φίλε  μου

Το διόρθωσα. Το συγκεκριμένο αρχείο εννοώ.

Από που είναι η πηγή σου τέτοιων αρχείων με τέτοια format Dolby Vision σε MKV Είναι πράγματι Dolby Vision;

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι στα γρήγορα και πάω να δω καμία ταινία... Άμα ή ταινία είναι HDR  τό σήμα ανάβει στην αρχή κλειδώνει και μπορείς να το δεις από τής πληροφορίες οθόνης τουλάχιστον στην δικιά μου. περιστασιακά ανάβει ξανά στα.μισα της ταινίας.... Βεβαιωσου ότι όλα είναι οκ στης ρυθμίσεις του TV BOX  4K/60HZ  δεν έχεις βάλει τίποτα ρυθμίσεις HDR/SDR...η δικιά μου περνάει τά HDR  σήματα μόνο από συγκεκριμένο HDMI ( 1 /2/3 )... τελευταίο και πιο σημαντικό τό καλώδιο άμα είναι τού κιλού πήγαινε πάρε ένα UGREEN να κάνεις τί δουλειά σου... έχω καμία δεκαριά HDMI φαντεζι καλώδια με ενδείξεις 4K HDR που άμα θες έλα να τά πάρεις χώρο μου πιάνουν.....

Καλό βράδυ 😀😀😀😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, 4son είπε

Εννοείς ότι δεν ανάβει ή ένδειξη

Ναι, εννοώ ότι δεν ανάβει ανάβει η ένδειξη. Δεν αναγνωρίζει δηλαδή η τηλεόραση την HDR δυνατότητα του υλικού που δέχεται από το android box.

9 ώρες πριν, mr.Vox είπε

Me Kodi δοκίμασε να παίξεις το MKV αρχείο το οποίο βέβαιά να περιέχει και ανάλογο format;

Όχι, δεν έχω δοκιμάσει, αλλά με τόσους player που έχω δοκιμάσει δε νομίζω ότι είναι εκεί το θέμα.

9 ώρες πριν, mr.Vox είπε

Από που είναι η πηγή σου τέτοιων αρχείων με τέτοια format Dolby Vision σε MKV Είναι πράγματι Dolby Vision;

Τι να πω τώρα, έχω ένα θείο που μου τα στέλνει! Τα mkv είναι HDR όσα έχουν την έξτρα πληροφορία, το Dolby Vision το ανέφερα για το Netflix.

9 ώρες πριν, 4son είπε

Κάτι στα γρήγορα και πάω να δω καμία ταινία... Άμα ή ταινία είναι HDR  τό σήμα ανάβει στην αρχή κλειδώνει και μπορείς να το δεις από τής πληροφορίες οθόνης τουλάχιστον στην δικιά μου. περιστασιακά ανάβει ξανά στα.μισα της ταινίας.... Βεβαιωσου ότι όλα είναι οκ στης ρυθμίσεις του TV BOX  4K/60HZ  δεν έχεις βάλει τίποτα ρυθμίσεις HDR/SDR...η δικιά μου περνάει τά HDR  σήματα μόνο από συγκεκριμένο HDMI ( 1 /2/3 )... τελευταίο και πιο σημαντικό τό καλώδιο άμα είναι τού κιλού πήγαινε πάρε ένα UGREEN να κάνεις τί δουλειά σου... έχω καμία δεκαριά HDMI φαντεζι καλώδια με ενδείξεις 4K HDR που άμα θες έλα να τά πάρεις χώρο μου πιάνουν.....

Καλό βράδυ 😀😀😀😃

Τώρα χτυπάς φλέβα...
Για τα καλώδια το σκέφτηκα κι εγώ, αλλά το θέμα μου δεν είναι εκεί, μάλλον είναι στη συνδεσμολογία, τώρα που μου είπες 4K/60HZ μου χτύπησε καμπανάκι.
Το box το έχω συνδεμένο πάνω σε AV (Yamaha RX A820) ο οποίος λόγω ηλικίας στο manual γράφει ότι υποστηρίζει μέχρι 4K/30HZ και πράγματι, το TOX1 όταν συνδέεται μέσω αυτού βγάζει ανάλυση 4K/30HZ, δε μου βγάζει καν την επιλογή για 4K/60HZ.
Όταν συνδέω το TOX1 κατευθείαν πάνω στην τηλεόραση μου βγάζει επιλογή για 4K/60HZ και ως δια μαγείας αναγνωρίστηκε και το HDR στα αρχεία.
Κρίμα μου δημιουργεί πρόβλημα στο να περνάει τον ήχο στον ενισχυτή όμως (η LG δεν υποστηρίζει καν passthrought σε DTS) οπότε επέστρεψα στο αρχικό setup με το box συνδεμένο πάνω στον AV και την εικόνα στα 4K/30HZ, χωρίς HDR.
Μικρό το κακό γιατί οποιαδήποτε αλλαγή πονάει πάρα πολύ οικονομικά...
Ευχαριστώ πολύ παιδιά, τουλάχιστον τώρα ξέρω για πιο λόγο συμβαίνει αυτό!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος που αναφέρθηκα στα συγκεκριμένα αρχεία είναι ότι είναι πολύ λίγες οι παραγωγές και όχι από που τα προμηθεύεσαι. Πολλές φορές άλλα λένε στα spec. και άλλο το περιεχόμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Innersense είπε

Ναι, εννοώ ότι δεν ανάβει ανάβει η ένδειξη. Δεν αναγνωρίζει δηλαδή η τηλεόραση την HDR δυνατότητα του υλικού που δέχεται από το android box.

Όχι, δεν έχω δοκιμάσει, αλλά με τόσους player που έχω δοκιμάσει δε νομίζω ότι είναι εκεί το θέμα.

Τι να πω τώρα, έχω ένα θείο που μου τα στέλνει! Τα mkv είναι HDR όσα έχουν την έξτρα πληροφορία, το Dolby Vision το ανέφερα για το Netflix.

Τώρα χτυπάς φλέβα...
Για τα καλώδια το σκέφτηκα κι εγώ, αλλά το θέμα μου δεν είναι εκεί, μάλλον είναι στη συνδεσμολογία, τώρα που μου είπες 4K/60HZ μου χτύπησε καμπανάκι.
Το box το έχω συνδεμένο πάνω σε AV (Yamaha RX A820) ο οποίος λόγω ηλικίας στο manual γράφει ότι υποστηρίζει μέχρι 4K/30HZ και πράγματι, το TOX1 όταν συνδέεται μέσω αυτού βγάζει ανάλυση 4K/30HZ, δε μου βγάζει καν την επιλογή για 4K/60HZ.
Όταν συνδέω το TOX1 κατευθείαν πάνω στην τηλεόραση μου βγάζει επιλογή για 4K/60HZ και ως δια μαγείας αναγνωρίστηκε και το HDR στα αρχεία.
Κρίμα μου δημιουργεί πρόβλημα στο να περνάει τον ήχο στον ενισχυτή όμως (η LG δεν υποστηρίζει καν passthrought σε DTS) οπότε επέστρεψα στο αρχικό setup με το box συνδεμένο πάνω στον AV και την εικόνα στα 4K/30HZ, χωρίς HDR.
Μικρό το κακό γιατί οποιαδήποτε αλλαγή πονάει πάρα πολύ οικονομικά...
Ευχαριστώ πολύ παιδιά, τουλάχιστον τώρα ξέρω για πιο λόγο συμβαίνει αυτό!

Να στειλεις εικονα με hdmi στην τηλεοραση και ηχο με optical, εχει; νομιζω οτι ειναι η καλυτερη εναλλακτικη. Προφανως ο ενισχυτης δεν υποστηριζει να στειλει HDR/vision σημα.

edit. ειδα οτι το tox1 δεν εχει οptical εξοδο για ηχο οποτε δυστυχως δεν μπορεις ετσι 😕 Ποιο μοντελο τηλεορασης εχεις;

Επεξ/σία από kallair
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Innersense είπε

Ναι, εννοώ ότι δεν ανάβει ανάβει η ένδειξη. Δεν αναγνωρίζει δηλαδή η τηλεόραση την HDR δυνατότητα του υλικού που δέχεται από το android box.

Όχι, δεν έχω δοκιμάσει, αλλά με τόσους player που έχω δοκιμάσει δε νομίζω ότι είναι εκεί το θέμα.

Τι να πω τώρα, έχω ένα θείο που μου τα στέλνει! Τα mkv είναι HDR όσα έχουν την έξτρα πληροφορία, το Dolby Vision το ανέφερα για το Netflix.

Τώρα χτυπάς φλέβα...
Για τα καλώδια το σκέφτηκα κι εγώ, αλλά το θέμα μου δεν είναι εκεί, μάλλον είναι στη συνδεσμολογία, τώρα που μου είπες 4K/60HZ μου χτύπησε καμπανάκι.
Το box το έχω συνδεμένο πάνω σε AV (Yamaha RX A820) ο οποίος λόγω ηλικίας στο manual γράφει ότι υποστηρίζει μέχρι 4K/30HZ και πράγματι, το TOX1 όταν συνδέεται μέσω αυτού βγάζει ανάλυση 4K/30HZ, δε μου βγάζει καν την επιλογή για 4K/60HZ.
Όταν συνδέω το TOX1 κατευθείαν πάνω στην τηλεόραση μου βγάζει επιλογή για 4K/60HZ και ως δια μαγείας αναγνωρίστηκε και το HDR στα αρχεία.
Κρίμα μου δημιουργεί πρόβλημα στο να περνάει τον ήχο στον ενισχυτή όμως (η LG δεν υποστηρίζει καν passthrought σε DTS) οπότε επέστρεψα στο αρχικό setup με το box συνδεμένο πάνω στον AV και την εικόνα στα 4K/30HZ, χωρίς HDR.
Μικρό το κακό γιατί οποιαδήποτε αλλαγή πονάει πάρα πολύ οικονομικά...
Ευχαριστώ πολύ παιδιά, τουλάχιστον τώρα ξέρω για πιο λόγο συμβαίνει αυτό!

SDR TO HDR options έχει το boxaki ...

Θα πέσεις σε ανάλυση αλλά θα έχεις τουλάχιστον την πληροφόρια HDR 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, kallair είπε

Να στειλεις εικονα με hdmi στην τηλεοραση και ηχο με optical, εχει; νομιζω οτι ειναι η καλυτερη εναλλακτικη. Προφανως ο ενισχυτης δεν υποστηριζει να στειλει HDR/vision σημα.

edit. ειδα οτι το tox1 δεν εχει οptical εξοδο για ηχο οποτε δυστυχως δεν μπορεις ετσι 😕 Ποιο μοντελο τηλεορασης εχεις;

Δεν αξίζει φίλε, προτιμάω να είναι πάνω στον AV για να έχω Decoding και σε HD formats ήχου.
Η τηλεόραση είναι LG σειρά BX6LB. Δυστυχώς είναι η πρώτη σειρά που δεν υποστηρίζει DTS Decoding ούτε Passthrough. Άσχετο με το πρόβλημα, αλλά με περιορίζει σε εναλλακτική συνδεσμολογία.

4 ώρες πριν, 4son είπε

SDR TO HDR options έχει το boxaki ...

Θα πέσεις σε ανάλυση αλλά θα έχεις τουλάχιστον την πληροφόρια HDR 

Ναι έχει. Όλα αυτά που προανέφερα με ρυθμίσεις
SDR to HDR = On
HDR to SDR = Off

Επεξ/σία από Innersense
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Innersense είπε

Δεν αξίζει φίλε, προτιμάω να είναι πάνω για να έχω Decoding και σε HD formats ήχου.
Η τηλεόραση είναι LG σειρά BX6LB. Δυστυχώς είναι η πρώτη σειρά που δεν υποστηρίζει DTS Decoding ούτε Passthrough.

Ναι έχει. Όλα αυτά που προανέφερα με ρυθμίσεις
SDR to HDR = On
HDR to SDR = Off

Λιγο κουλη ιδεα αλλά: ενα hdmi splitter θα εκανε δουλεια; το ενα ακρο θα εστελνε εικονα στην τηλεοραση και το αλλο στον ενισχυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kallair είπε

Λιγο κουλη ιδεα αλλά: ενα hdmi splitter θα εκανε δουλεια; το ενα ακρο θα εστελνε εικονα στην τηλεοραση και το αλλο στον ενισχυτη.

Αμα σου πω ότι πρέπει να έχω κάπου ένα, αλλά νομίζω ότι είναι HDMI Selector...
Anyway, πραγματικά δεν έχει πολύ νόημα να μπλέκεις με 300 καλώδια, θα το τσεκάρω πάντως αν το βρω.
Thanks anyway

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...