Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους/ες, αγορασα χθες ενα mecool km7 και θα ηθελα να γραψω μερικα πραγματακια που ειδα ωστε να μοιραστει η γνωση αφενος , αφετερου αν καποιος εχει ξαναδει αυτα που θα περιγραψω παρακατω να βοηθησει με την λυση τους. Καταρχην θα αναφερθω στο Kodi, το οποιο παιζει μια χαρα , εστησα αρκετα addons και δεν συναντησα καποιο θεμα. Η εικονα αψογη οπως και ο ηχος. Εγκατεστησα cosmote tv ott. Εκει γινεται γλεντι. Πρωτον, βαζοντας το userid μου δεν προχωρουσε στη σελιδα και ξαναεκανε reload την πρωτη οθονη. Μετα αλλαζοντας την γλωσσα στα ελληνικα προχωρησε????? στην επομενη οθονη και εκει  to cursor για να βαλω το password αφαντο. Αφου συνεδεσα πληκτρολογιο και αφου μου εβγαλε ενα μηνυμα η εφαρμογη οτι χρειαζεται password κλπ (κατι σαν timeout) πατωντας το βελακι  προς τα κατω τοτε εμφανιστηκε ο cursor και εβαλα password. Ακομα δεν εχω εντοπισει πως το καταφερα τελικα. Μετα μπαινοντας στην εφαρμογη και βαζοντας να παιξει ενα καναλι ο ηχος επαιζε κανονικα αλλα δεν εδινε εικονα για κανενα λογο. Η συνδεση η κλασσικη, hdmi στην τηλεοραση. Δοκιμασα και διαφορα αλλα hdmi καλωδια (xbox x) που ειχα αλλα τζιφος. Ο μονος τροπος τελικα για να δω εικονα ειναι να βαλω το προγραμμα να παιξει απο την αρχη στο replay tv, να το παω καποια δευτερολεπτα πιο πισω απο το live προγραμμα και ετσι επαιξε. Μεγαλη απογοητευση για ενα box που εχει αρκετα καλο hardware και επεξεργαστη. Δεν ξερω αν με καποιο update στο μελλον διορθωθουν ολα αυτα ωστε να το κρατησω η να το γυρισω πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
7 hours ago, nakata1954 said:

ή 9 ευρώ φτηνότερα αν είσαι prime.

Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό αν δεν είσαι Γερμανία/Αυστρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλη μια ερωτησουλα σχετικα με το androidtv και την μεταφορα αρχειων.

 

Ρε παιδες πώς θα μεταφερω αρχεια που εχω κατεβασει με το androidtv; συνδεω στικακι επιλεγω μεταφορα και μου ζηταει καποια δικαιωματα. ενω στο κινητο μπορω ευκολα να κανω την μεταφορα, στο androidtv δεν εχω καταφερει να το κανω σε σημειο που μου εσπασε τα νευρα και ξανακατεβασα το αρχειο απο το κινητο για να το περασω στο στικακι... Στο παλιοτερο tv box δεν ειχα θεμα με τις μεταφορες αρχειων.

Αν καποιος μπορουσε να γραψει αναλυτικα ποια εφαρμογη χρησιμοποιει και ποια η διαδικασια, θα ημουν υπόχρεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, nakata1954 είπε

Στο γαλλικό η ονομαστική τιμή είναι χαμηλότερη (απλά δεν ξέρω αν με μεταφορικά και ΦΠΑ αυτό αλλάζει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kallair είπε

Αλλη μια ερωτησουλα σχετικα με το androidtv και την μεταφορα αρχειων.

 

Ρε παιδες πώς θα μεταφερω αρχεια που εχω κατεβασει με το androidtv; συνδεω στικακι επιλεγω μεταφορα και μου ζηταει καποια δικαιωματα. ενω στο κινητο μπορω ευκολα να κανω την μεταφορα, στο androidtv δεν εχω καταφερει να το κανω σε σημειο που μου εσπασε τα νευρα και ξανακατεβασα το αρχειο απο το κινητο για να το περασω στο στικακι... Στο παλιοτερο tv box δεν ειχα θεμα με τις μεταφορες αρχειων.

Αν καποιος μπορουσε να γραψει αναλυτικα ποια εφαρμογη χρησιμοποιει και ποια η διαδικασια, θα ημουν υπόχρεος.

https://play.google.com/store/apps/details?id=nextapp.fx.

Ζητάει write/read δικαιώματα όταν θες να περάσεις αρχεία σέ σκληρό αλλά είναι 2 click όλοι ή υπόθεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, 4son είπε

https://play.google.com/store/apps/details?id=nextapp.fx.

Ζητάει write/read δικαιώματα όταν θες να περάσεις αρχεία σέ σκληρό αλλά είναι 2 click όλοι ή υπόθεση

1. μπορεις να γραψεις το ονομα της εφαρμογης γτ το λινκ που εχεις βαλει δεν δουλευει;

2. το εχεις δοκιμασει σε androidtv OS; πχ σε xiaomi mi box s. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kallair είπε

1. μπορεις να γραψεις το ονομα της εφαρμογης γτ το λινκ που εχεις βαλει δεν δουλευει;

2. το εχεις δοκιμασει σε androidtv OS; πχ σε xiaomi mi box s. 

Μια χαρά δουλεύει σέ στέλνει κατευθείαν στο Google store .. anyway FX λέγεται δοκιμασμένο σέ 5 TV BOX αλλά όχι στην σαβουρα το Xiaomi 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, 4son είπε

Μια χαρά δουλεύει σέ στέλνει κατευθείαν στο Google store .. anyway FX λέγεται δοκιμασμένο σέ 5 TV BOX αλλά όχι στην σαβουρα το Xiaomi 

1638817275867.jpg.64f3284d61a18ddb078c7b58b26f754b.jpg

Aυτο βγαζει οταν πατάω στο λινκ σου. Και ξαναρωταω. ειναι με γνησιο certified androidtv OS τα tv boxes που το εχεις δοκιμασει; δεν εχει καμια σχεση ενα certified tv box με "μαμα" androidtv OS, με τα tv boxes που φορανε πχ ρωσικες ρομ. οπως ανεφερα το προβλημα μου ειναι στην 1η περιπτωση και οχι με κουτι που φοραει costum rom.

Επεξ/σία από kallair
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kallair είπε

Αλλη μια ερωτησουλα σχετικα με το androidtv και την μεταφορα αρχειων.

 

Ρε παιδες πώς θα μεταφερω αρχεια που εχω κατεβασει με το androidtv; συνδεω στικακι επιλεγω μεταφορα και μου ζηταει καποια δικαιωματα. ενω στο κινητο μπορω ευκολα να κανω την μεταφορα, στο androidtv δεν εχω καταφερει να το κανω σε σημειο που μου εσπασε τα νευρα και ξανακατεβασα το αρχειο απο το κινητο για να το περασω στο στικακι... Στο παλιοτερο tv box δεν ειχα θεμα με τις μεταφορες αρχειων.

Αν καποιος μπορουσε να γραψει αναλυτικα ποια εφαρμογη χρησιμοποιει και ποια η διαδικασια, θα ημουν υπόχρεος.

Θέλεις να κάνεις μεταφορά αρχείων από το pc σου στο box?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://play.google.com/store/apps/details?id=nextapp.fx

Σε mecool km9 km6 km2 H96 και πάει λέγοντας την σαβουρα το Xiaomi τό ξεφορτωθηκα σέ μια βδομάδα οπότε δεν ξέρω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, nakata1954 είπε

Θέλεις να κάνεις μεταφορά αρχείων από το pc σου στο box?

Το ανάποδο σχεδόν. Ταινία που έχω κατεβάσει στο tv box, να την περάσω σε στικάκι για να την δω από τον ενσωματωμένο player της τηλεόρασης. Γενικώς αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μπορώ να βάλω σε στικάκι αρχεία που είναι μέσα στο tv box.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

α) Ενεργοποιείς τις επιλογές για προγραμματιστές στο box.

β) Ενεργοποιείς το network debbuging ( το οποίο βρίσκεται μέσα στις επιλογές)

γ) Κάνεις εγκατάσταση και τρέχεις στο pc σου το Advanced IP Scanner όταν σου βγάλει τις συσκευές που είναι συνδεμένες στο δίκτυο σου πας και κάνεις κλικ πάνω στο box και θα σου βγάλει έναν υποκατάλογο ( internal) διπλό κλικ. Πας android/downloads και ρίχνεις το αρχείο που θες στο στικ το οποίο έχεις συνδέσει στον υπολογιστή σου.

https://www.mediafire.com/file/ewbr76anbhg7rr6/Advanced_IP_Scanner_2.5.3850.exe/file

Επεξ/σία από nakata1954
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα παιδες αν μπορει να μου δωσει τα φωτα του καποιος. Θελει ενας φιλος ενα tv box να παιζει εφαρμογες cosmote και nova  χωρις προβληματα. Αυτο  αξιζει? Nokia streaming box 8000 ??Οποιος μπορει να ριξει μια προταση ευχαριστω. 

Επεξ/σία από christarass
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε ολη τη κοινότητα...

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα νέο tv box apo bangood δεν ενδιαφέρομαι για Netflix hd ...απλά έχω δει μερικά και θα ήθελα τη βοήθεια σας ...το budget θα είναι εκεί μέχρι 50-60€

Από bangood το A95x F3 air η το σκέτο ?? Γιατί έχω διαβάσει τις πιο πίσω σελίδες στο νήμα και έχω μπερδευτεί με τις ονομασίες....σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...