Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας 

Έχω το mi box s.

Σύνδεσα χθες εξωτερικό σκληρό δίσκο 2,5αρι και κάποια στιγμή κόλλησε όχι μονο η ταινία αλλά δεν έδινε και καμία εντολή το τηλεχειριστήριο.

Μήπως δεν αντέχει το boxακι να δίνει ρεύμα σε σκληρό; Ξέρει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, panagiotis1988 είπε

Καλησπέρα σας 

Έχω το mi box s.

Σύνδεσα χθες εξωτερικό σκληρό δίσκο 2,5αρι και κάποια στιγμή κόλλησε όχι μονο η ταινία αλλά δεν έδινε και καμία εντολή το τηλεχειριστήριο.

Μήπως δεν αντέχει το boxακι να δίνει ρεύμα σε σκληρό; Ξέρει κανείς;

πιθανον ναι επειδη ηταν σκληρος . με ssd θα ησουν καλυτερα.

usb 2.0 / usb 3.0 ?

η μια δινει 500mA η αλλη δινει 900mA συμφωνα με τις προδιαγραφες.

στην πραγματικοτητα πολυ λιγοτερο , επειδη τα τροφοδοτικα ειναι 1Α .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, a8eofovos είπε

Καλησπέρα σε ολη τη κοινότητα...

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα νέο tv box apo bangood δεν ενδιαφέρομαι για Netflix hd ...απλά έχω δει μερικά και θα ήθελα τη βοήθεια σας ...το budget θα είναι εκεί μέχρι 50-60€

Από bangood το A95x F3 air η το σκέτο ?? Γιατί έχω διαβάσει τις πιο πίσω σελίδες στο νήμα και έχω μπερδευτεί με τις ονομασίες....σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Οποίο θέλεις αδερφέ, το ίδιο καλά είναι. Εάν το κατέχεις πέρασε του και μια καστομ τον, και το μηχάνημα θα πετάει.

 

 

 

Στις 6/12/2021 στις 5:51 ΜΜ, kallair είπε

Αλλη μια ερωτησουλα σχετικα με το androidtv και την μεταφορα αρχειων.

 

Ρε παιδες πώς θα μεταφερω αρχεια που εχω κατεβασει με το androidtv; συνδεω στικακι επιλεγω μεταφορα και μου ζηταει καποια δικαιωματα. ενω στο κινητο μπορω ευκολα να κανω την μεταφορα, στο androidtv δεν εχω καταφερει να το κανω σε σημειο που μου εσπασε τα νευρα και ξανακατεβασα το αρχειο απο το κινητο για να το περασω στο στικακι... Στο παλιοτερο tv box δεν ειχα θεμα με τις μεταφορες αρχειων.

Αν καποιος μπορουσε να γραψει αναλυτικα ποια εφαρμογη χρησιμοποιει και ποια η διαδικασια, θα ημουν υπόχρεος.

Κατέβασε κάποιον explorer από το store. Την πρώτη φορά θα του δώσεις δικαιώματα αποθηκευτικού χώρου, έπειτα δεν τα ξαναχρειαζεται.

Στις 6/12/2021 στις 8:58 ΜΜ, 4son είπε

Μια χαρά δουλεύει σέ στέλνει κατευθείαν στο Google store .. anyway FX λέγεται δοκιμασμένο σέ 5 TV BOX αλλά όχι στην σαβουρα το Xiaomi 

Γιατί σαβουρα το mi box?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stefanos_th είπε

πιθανον ναι επειδη ηταν σκληρος . με ssd θα ησουν καλυτερα.

usb 2.0 / usb 3.0 ?

η μια δινει 500mA η αλλη δινει 900mA συμφωνα με τις προδιαγραφες.

στην πραγματικοτητα πολυ λιγοτερο , επειδη τα τροφοδοτικα ειναι 1Α .

Usb 3 είναι ο σκληρός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, panagiotis1988 είπε

Usb 3 είναι ο σκληρός...

το tv box εχει usb 3.0 ?

αν εχει να συνδεσεις σκληρο εκει , δινει περισσοτερο ρευμα.

αν δεν εχει external  usb hub powered.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/12/2021 στις 1:03 ΜΜ, dafnoula13 είπε

Οποίο θέλεις αδερφέ, το ίδιο καλά είναι. Εάν το κατέχεις πέρασε του και μια καστομ τον, και το μηχάνημα θα πετάει.

 

 

 

Κατέβασε κάποιον explorer από το store. Την πρώτη φορά θα του δώσεις δικαιώματα αποθηκευτικού χώρου, έπειτα δεν τα ξαναχρειαζεται.

Γιατί σαβουρα το mi box?

Όταν το πήρα στης αρχές πού είχε βγει πήγα να φορμαρο ένα σκληρό πού είχα και κολησε... αναγκαστικά να φορμαρο και τόν σκληρό  σέ fat 32 για είχε διαγράψει και τό  bios τού....όταν το άναβα λαγκαριζε και έπρεπε να το βγάζω κάθε φορά από την μπριζα . τό ποντίκι δεν δούλευε σωστά επίσης λαγκαριζε. Η εφαρμογές που χρειάζομαι επίσης δεν δούλευαν σωστά με το ποντίκι . απαίσιο WiFi ..  προσπάθησα να προσθέσω μια SD   card σάν  εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο αλλά δεν μια δουλεύω 10 δεν δούλευε...θέλεις και άλλα 🤬🤬.... Μάντεψε πώς δουλεύει το mecool km9 pro που είναι ακριβώς το ίδιο από άποψη Google certified..🗽🗽🗽🗽🗽🗽🗽🗽🗽🗽🗽👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍🥳🥳🥳🥳🥳🥳🥳.. άμα ( εσείς) τό θεωρείται οκ ένα μηχάνημα out of the box  να έχει τόσα θέματα ή να περιμένω ένα χρόνο για ενημερώσεις ώστε να αρχίσει να δουλεύει αξιοπρεπές σηκώνω τα χέρια ψηλά...

Στις 10/12/2021 στις 2:16 ΜΜ, a8eofovos είπε

Καλησπέρα σε ολη τη κοινότητα...

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα νέο tv box apo bangood δεν ενδιαφέρομαι για Netflix hd ...απλά έχω δει μερικά και θα ήθελα τη βοήθεια σας ...το budget θα είναι εκεί μέχρι 50-60€

Από bangood το A95x F3 air η το σκέτο ?? Γιατί έχω διαβάσει τις πιο πίσω σελίδες στο νήμα και έχω μπερδευτεί με τις ονομασίες....σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Αδελφέ Με το χέρι στην καρδιά πάρε ένα mecool km9 pro και θα Με θυμηθείς.. το boxaki είναι σκυλί 4k HDR DOLBY VISION + TRUE HD DD DTS HD Google certified χωρίς κολλήματα χωρίς σπασίματα σε ήχο και εικόνα τού πετάς ένα σκληρό σαν τόν φορμαρεις σαν εσωτερικο χώρο και απογειώνεται ..  δυστυχώς έχει απαίσιο WiFi και δεν γουστάρει μεγάλους σέ χωριτικοτιτα σκληρούς μέχρι 500 GB αλλιώς τους καταστρέφει..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένα mecool m8s pro το οποίο, μετά από επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, παρουσιάζει το εξής:

Δείχνει να ξεκινάει να bootάρει κανονικά όμως τελικά δεν εμφανίζει επιφάνεια εργασίας αλλά μια άσπρη οθόνη χωρίς κανένα εικονίδιο όπου δεν μπορείς να κάνεις απολύτως τίποτα, παρά μόνο να το κλείσεις ξανά από το τηλεχειριστήριο.

Κατέχει κανείς τρόπο επιδιόρθωσης (να φλασάρει καμιά ρομ?) διότι εγώ το έχω παρατήσει πλέον το σπορ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, turbat0s είπε

Υπάρχει ένα mecool m8s pro το οποίο, μετά από επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, παρουσιάζει το εξής:

Δείχνει να ξεκινάει να bootάρει κανονικά όμως τελικά δεν εμφανίζει επιφάνεια εργασίας αλλά μια άσπρη οθόνη χωρίς κανένα εικονίδιο όπου δεν μπορείς να κάνεις απολύτως τίποτα, παρά μόνο να το κλείσεις ξανά από το τηλεχειριστήριο.

Κατέχει κανείς τρόπο επιδιόρθωσης (να φλασάρει καμιά ρομ?) διότι εγώ το έχω παρατήσει πλέον το σπορ. 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, 4son είπε

Αδελφέ Με το χέρι στην καρδιά πάρε ένα mecool km9 pro και θα Με θυμηθείς.. το boxaki είναι σκυλί 4k HDR DOLBY VISION + TRUE HD DD DTS HD Google certified χωρίς κολλήματα χωρίς σπασίματα σε ήχο και εικόνα τού πετάς ένα σκληρό σαν τόν φορμαρεις σαν εσωτερικο χώρο και απογειώνεται ..  δυστυχώς έχει απαίσιο WiFi και δεν γουστάρει μεγάλους σέ χωριτικοτιτα σκληρούς μέχρι 500 GB αλλιώς τους καταστρέφει..

Εισαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι μπορει να αναπαραγει lossless format true HD; σε τι συστημα αναπαραγεις τον ηχο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, kallair είπε

Εισαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι μπορει να αναπαραγει lossless format true HD; σε τι συστημα αναπαραγεις τον ηχο;

Όχι δυστυχώς δεν είμαι σίγουρος ..αλλά έχει την επιλογή 'αλλά επειδή το έχω στο manual από την αρχή πού τό πήρα δεν μου τά έπαιζε . μου το γυρνάγε ή 2 channel PCM η έπαιζε τό δευτερεύον audio files DD / DTS  σε denon AVR X26000H .. θα κατεβάσω ένα αρχείο σήμερα να δω άμα τα παίζει

 

 

 

Δυστυχώς όχι μόνο τά ατμός περνάει και ενεργοποιούνται τα suround back όπως και αν το δοκίμασα MX VLC KODI AUTO MANUAL PCM το TRUE HD δεν περνάει 😫😫😫😫😫😫😫...

Άμα σέ παίρνει€€€€€ ugoos  φίλε Μου η κάποιο από τα zidoo..

€ 77,37  21%OFF | UGOOS X4 Pro TV BOX Android 11 Amlogic S905X4 LPDDR4 4GB RAM 32GB ROM Support AV1 CEC HDR 1000M BT4.0 OTT 4K TVBOX Set top box 

https://a.aliexpress.com/_mtJPg8m

 

IMG_20211213_213129.jpg

IMG_20211213_213132.jpg

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/12/2021 στις 8:33 ΜΜ, kallair είπε

Εισαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι μπορει να αναπαραγει lossless format true HD; σε τι συστημα αναπαραγεις τον ηχο;

Κι εγώ με το mecool km2 το ίδιο θέμα έχω με το lossless true HD. To UGOOS X4 Pro TV BOX  το περνάει? Μέχρι στιγμης ήξερα το ODROID-N2+ με Kodi, zidoo και Nvidia shield. Ξέρει κανείς επίσης αν κάποιο απ τα υπόλοιπα tv box εκτώς shield, αλλάζει αυτόματα color space μεταξύ SDR/HDR ανάλογα τι παίζει ή πρέπει να το κάνεις manual εσύ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα αναγνωριζει ΑΛΛΑ κανει downsample σε δικάναλο. Το ειχαμε αναλυσει το θεμα σε προηγουμενες σελιδες. εγω η ξενερα που εφαγα ήταν στο dolby vision. θα κοιταξω να πουλησω το κουτι μου σε κανα γνωστό και να παρω shield. θα περιμενω λιγο γιατι καπου ακουσα οτι θα βγει νεο μοντελο τωρα.

edit. εγω αναφερομαι στο trueHD lossless. το διευκρινιζω για να μην μπερδεψουμε τα μπουτια μας.

Επεξ/σία από kallair
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kallair είπε

Τα αναγνωριζει ΑΛΛΑ κανει downsample σε δικάναλο. Το ειχαμε αναλυσει το θεμα σε προηγουμενες σελιδες. εγω η ξενερα που εφαγα ήταν στο dolby vision. θα κοιταξω να πουλησω το κουτι μου σε κανα γνωστό και να παρω shield. θα περιμενω λιγο γιατι καπου ακουσα οτι θα βγει νεο μοντελο τωρα.

edit. εγω αναφερομαι στο trueHD lossless. το διευκρινιζω για να μην μπερδεψουμε τα μπουτια μας.

Αυτό είναι το κακό ότι άμα δεν είσαι σίγουρος 100% τί πάτησες ... Zidoo shield oppo dune Με το ανάλογο κόστος δυστυχώς.. πάντως εγώ  σκέφτομαι νά τό πάρω έτσι για δοκιμή άμα δεν αγγελία να φύγει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...