Προς το περιεχόμενο

Ενοικιασεις και μεσιτες


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Απλή εντολή ορισμένου χρόνου, δηλαδή. Οπότε οι περισσότεροι -αν όχι όλοι- θα σου ξεκαθαρίσουν ότι δε θα ασχοληθούν καν. Πάντως, αυτό το "θέλω και δε θέλω μεσίτη" δεν το καταλαβαίνω εδώ στο Ελλάντα. Η είσαι ανοιχτός στη συνεργασία μαζί τους και θα τους πληρώσεις τα συμφωνηθέντα σε περίπτωση που στο νοικιάσουν (μιλάμε για τρελά λεφτά), ή όχι και το τρέχεις μόνος σου. Απλά πράγματα.Αποστολή από το GT-N7100 με τη χρήση Insomnia App

 

Δεν ειπα οτι δεν θελω μεσιτη αλλα αλλο να μου το νοικιασει σε 10 μερες καιαλλο σε 2 μηνες.Ιδια πρεπει να ειναι η αμοιβη του ?

Είμαστε σοβαροί; Και αν εσένα ο ένας σου βρωμάει και ο άλλος σου ξινίζει, θα του μειώσεις την αμοιβή; Ή μήπως αυτός δε ζημιώνεται αν αργήσει το διαμέρισμα να νοικιαστεί; Αυτά που συμφωνήσετε θα πληρωθεί. Και αν στο νοικιάσει γρήγορα και είσαι ευχαριστημένος, δώσε και μπόνους. Φυσικά στην Ελλάδα είμαστε, ούτε το ΦΠΑ δε πληρώνουν οι περισσότεροι. Να λέει και ευχαριστώ ο μεσίτης αν πάρει τα 2 ή 3 κατοστάρικα της αμοιβής, γιατί αλλιώς, άντε τρέχα να διεκδικήσεις ένα τόσο μικρό ποσό.Αποστολή από το GT-N7100 με τη χρήση Insomnia App
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 543
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

λαμογια και μαλλον σε βλεπουν ψαρωμενο!

χωσου και συ σε φαση αν θες το δειχνεις αλλιως φυγε εγω δεν προκειται να πληρωσω εσενα...

εγω θα σου ελεγα να συνεχισεις να βλεπεις και αγγελιες μεσιτων γιατι συνηθως ο ιδιοκτητης ειναι πιο "χαλαρος" ...

σε ποια περιοχη γινονται αυτα?

Με 2 διαφορετικούς μου έτυχε. Πριν μου δείξουν το σπίτι με βαλαν να υπογράψω οτι μου το έδειξαν και ότι αν το πάρω δικαιούνται από μένα μια αμοιβή. Και σε άλλους 3 που πήρα από το τηλ μου είπαν το ίδιο οπότε τώρα άπλα δεν ξαναπαιρνω σε μεσίτες.

Τι να πω, κι εγώ ήξερα πως ο πωλητής/ιδιοκτήτης πληρώνει το μεσίτη.. Ίσως να έχουν αλλάξει τα πραμματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.................... Ίσως να έχουν αλλάξει τα πραμματα..

δυστυχώς έχουν αλλάξει φίλε μου

νταβατζιλίκι παντού. γιατί δεν νομίζω να υπάρχει άλλη λέξη που να περιγράφει αυτόκλητους "εξυπηρετητές" (γιατί αυτό είναι, τουλάχιστον από την πλευρά του ενοικιαστή που δεν τους κάλεσε ή ζήτησε την "βοήθειά" τους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λαμογια και μαλλον σε βλεπουν ψαρωμενο!

χωσου και συ σε φαση αν θες το δειχνεις αλλιως φυγε εγω δεν προκειται να πληρωσω εσενα...

εγω θα σου ελεγα να συνεχισεις να βλεπεις και αγγελιες μεσιτων γιατι συνηθως ο ιδιοκτητης ειναι πιο "χαλαρος" ...

σε ποια περιοχη γινονται αυτα?

 

Παντού ίσως. Έχω δει πάνω από 10 σπίτια για ενοικίαση τους τελευταίους μήνες. Τα μισά απ αυτά από αγγελίες μεσιτών. Οι μισοί θέλαν ένα νοίκι για αμοιβή κι οι υπόλοιποι το μισό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκαθαρίστε για ποιόν μιλάμε, για τον εκμισθωτή ή το μισθωτή; Γιατί αν κρίνω από αυτά που λέτε, και οι μεν και οι δε, γουστάρετε να γίνει η δουλειά σας αλλά να μην πληρώσετε σεντ. :confused:  Και μετά φταίνε τα λαμόγια μεσίτες, τα λαμόγια γιατροί, δικηγόροι, μηχανικοί, ταρίφες, δημοσιογράφοι, πολιτικοί και λοιπά επαγγέλματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλάμε για αυτόν που ψάχνει να βρει σπίτι, που ΔΕΝ ζήτησε από μεσίτη να τον βοηθήσει και που έρχεται ο μεσίτης που του το έχει αναθέσει κάποιος ιδιοκτήτης και ζητάει νταβατζιλίκι (θα το επαναλάβω και αν θέλει ας βγει μεσίτης να μου εξηγήσει για ποιο λόγο δεν είναι-αν πιστεύει ότι δεν είναι) ένα νοίκι για την "ευγενική" του μεσολάβηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλάμε για αυτόν που ψάχνει να βρει σπίτι, που ΔΕΝ ζήτησε από μεσίτη να τον βοηθήσει και που έρχεται ο μεσίτης που του το έχει αναθέσει κάποιος ιδιοκτήτης και ζητάει νταβατζιλίκι (θα το επαναλάβω και αν θέλει ας βγει μεσίτης να μου εξηγήσει για ποιο λόγο δεν είναι-αν πιστεύει ότι δεν είναι) ένα νοίκι για την "ευγενική" του μεσολάβηση

 

Λουπαρουμε συνεχεια αυτην την κουβεντα.

Το οτι εσυ βρηκες ενα σπιτι απο μια αγγελια, η απο ενα site,δε σημαινει αυτοματα οτι o μεσιτης δεν εκανε τιποτε. Αν δεν εκανε, δε θα εβρισκες το σπιτι, γιατι απλα θα ηταν κανα δυο "ενοικιαζεται", σε τιποτε κολωνες κατω απο το σπιτι. Ο μεσιτης αναλαμβανει να το θεσει στα σωστα μεσα ενημερωσης, στα site, αν χρειαστει να σε παει να το δεις, αν δε σου αρεσει τελικα να σου προτεινει καποιο αλλο και παει λεγοντας.. Καλως η κακως κανει μια δουλεια, το οτι δεν του τη ζητησες εσυ αμεσα να την κανει, δε λεει κατι. Αν απο σενα δε παρει τιποτε γιατι οπως λες εχεις ηδη βρει το σπιτι μεσω αγγελιας, καποιου αλλου που θα του δειχνει σπιτια για 2 μερες, πρεπει να του παρει κανα χιλιαρικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλάμε για αυτόν που ψάχνει να βρει σπίτι, που ΔΕΝ ζήτησε από μεσίτη να τον βοηθήσει και που έρχεται ο μεσίτης που του το έχει αναθέσει κάποιος ιδιοκτήτης και ζητάει νταβατζιλίκι (θα το επαναλάβω και αν θέλει ας βγει μεσίτης να μου εξηγήσει για ποιο λόγο δεν είναι-αν πιστεύει ότι δεν είναι) ένα νοίκι για την "ευγενική" του μεσολάβηση

Κατ' αρχάς, δεν έρχεται ο μεσίτης σε σένα που ψάχνεις να νοικιάσεις κάποιο διαμέρισμα; Εσύ πας σε αυτόν. Και συνήθως, σου δείχνει ένα, δε σου κάνει, του ζητάς να σου δείξει και κάποιο άλλο αν έχει, σου δείχνει κάποιο άλλο και στο τέλος μπαίνετε στα φόρα και κλαίγεστε για νταβατζιλίκια και λαμόγια που τολμάνε να ζητάνε αμοιβή για την οποία εκ των προτέρων έχουν ενημερώσει, έχετε υπογράψει εντολή κλπ κλπ.

 

Βαριέμαι να ξαναλέω τη γνώμη μου για αυτό το θέμα, έχει ξανασυζητηθεί. Είναι πολύ απλό, δε συνεργάζεστε με μεσίτες, σπίτια υπάρχουν πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και συνήθως, σου δείχνει ένα, δε σου κάνει, του ζητάς να σου δείξει και κάποιο άλλο αν έχει, σου δείχνει κάποιο άλλο και στο τέλος μπαίνετε στα φόρα και κλαίγεστε για νταβατζιλίκια και λαμόγια που τολμάνε να ζητάνε αμοιβή για την οποία εκ των προτέρων έχουν ενημερώσει, έχετε υπογράψει εντολή κλπ κλπ.

 

Δεν μιλάω για αυτό. Δεν ζήτησα να μου δείξει 2-3 σπίτια να διαλέξω. Βρήκα δυο αγγελιες , η μια σε κολονα η άλλη στη χε. Το ποιος τις έβαλε εκεί έμενα σαν ενοικιαστή δε με απασχολεί, δε μου προσφέρει υπηρεσία. Θα μπορούσε να τις έχει βάλει ο ιδιοκτητης, θα μπορούσε ο Θεός ο ίδιος. Έμενα δε με απαλαξε από κάποιο κόπο, υπηρεσία στον ιδιόκτητη παρείχε που τρέχει για χαρη του και πληρώνει τις αγγελειες.

 

Είναι σαν να βλέπω διαφημησεις της Google στο insomnia και να μου ζητάει η Google λεφτά.. στον διαφημιζομενο παρέχει υπηρεσία, αν αυτός θέλει να μετακυλησει το κόστος στο προϊόν δικαίωμα του.. εγώ πάντως με τη Google δεν έχω πάρε δώσε..

 

Τεσπα, το ξεφτιλησαμε το θέμα του γιαννη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν υπαρχουν νομοι ο καθενας κανει οτι γουσταρει...σαπιλα

μιλησα με εναν φιλο που εκανε την δουλεια σαν αρπαχτη οταν επαιζαν φραγκα για αγοραπωλησιες και μεχρι και εκεινος ελεγε οτι ειναι γελοιο να ζητανε λεφτα επειδη καποιος διαβασε την αγγελια σπιτιου!!!!!

αν ειναι δυνατον να ζητανε λεφτα επειδη καποιος διαβασε την αγγελια ενος σπιτιου(οχι μεσιτικο ταδε σας βρισκουμε οτι ζητησετε!!!) σε εφημεριδα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το πρόβλημα με τους μεσίτες στην Ελλάδα είναι πολύπλοκο. Είναι πολλοί ενοικιαστές/ιδιοκτήτες τζαμπατζήδες, αλλά και οι ίδιοι οι μεσίτες πολλές φορές ξεφτιλίζουν το επάγγελμά τους. Όταν έψαχνα για σπίτι, πραγματικά τους είχα σιχαθεί. Είχα πέσει σε άτομα της κακιάς ώρας με μηδενική διαπραγματευτική ικανότητα που άλλα τους ζητούσα και άλλα μου έδειχναν (χωρίς να είμαι υπερβολικός στις απαιτήσεις μου, υπόψιν) και εν τέλει κατέληξα να σπαταλήσω χρόνο που δεν είχα για να βρω διαμέρισμα μόνος μου. Από την άλλη, όταν έψαχνα για κατάστημα έπεσα σε εξαιρετικό μεσίτη που μου έδωσε πλήθος επιλογών βάσει αυτών που ζητούσα και που διαπραγματευτικά ήταν αστέρι. Κατάφερε να πάρω προσιτό ενοίκιο, χωρίς να βλάψει και τον ιδιοκτήτη. Γιατί αυτή είναι κατά την άποψη μου η δουλειά του μεσίτη, να αφήνει ικανοποιημένα και τα δύο μέρη που θα τον πληρώσουν, τόσο τον ενοικιαστή, όσο και τον ιδιοκτήτη, και όχι απλά να δείχνει πέντε ακίνητα και από διαπραγμάτευση μηδέν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

................Εσύ πας σε αυτόν. ...........................

 

ρε φιλαράκο τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις. λέμε ότι εγώ ΔΕΝ πήγα σε αυτόν. εγώ "πήγα" στην αγγελία που βρήκα στην κολώνα, στην εφημερίδα, κλπ και αυτός μου δήλωσε ότι "γεια σου είμαι εδώ. πλήρωνε"

σαφέστατα και αν τον έβαζα να ψάχνει για μένα για να γλυτώσω χρόνο, κλπ τότε πρέπει να τον πληρώσω. αλλά όχι να ξεστραβώνομαι με την ΧΕ (έχετε δει πόσο μικρά είναι τα γράμματα!!!) ή να ξεποδαριάζομαι να κοιτάω κολόνες και στο τέλος να πρέπει να πληρώσω γι' αυτό

 

......................................Ο μεσιτης αναλαμβανει να το θεσει στα σωστα μεσα ενημερωσης........................................

και ο διαφημιστής αναλαμβάνει να θέσει σωστά στα μέσα ενημέρωσης τα ζυμαρικά Χ. ας έρθει και αυτός να μου ζητάει φράγκα κάθε φορά που με βλέπει να απλώνω το χέρι μου στο ράφι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

................Εσύ πας σε αυτόν. ...........................

 

ρε φιλαράκο τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις. λέμε ότι εγώ ΔΕΝ πήγα σε αυτόν. εγώ "πήγα" στην αγγελία που βρήκα στην κολώνα, στην εφημερίδα, κλπ και αυτός μου δήλωσε ότι "γεια σου είμαι εδώ. πλήρωνε"

σαφέστατα και αν τον έβαζα να ψάχνει για μένα για να γλυτώσω χρόνο, κλπ τότε πρέπει να τον πληρώσω. αλλά όχι να ξεστραβώνομαι με την ΧΕ (έχετε δει πόσο μικρά είναι τα γράμματα!!!) ή να ξεποδαριάζομαι να κοιτάω κολόνες και στο τέλος να πρέπει να πληρώσω γι' αυτό

>>......................................Ο μεσιτης αναλαμβανει να το θεσει στα σωστα μεσα ενημερωσης........................................

και ο διαφημιστής αναλαμβάνει να θέσει σωστά στα μέσα ενημέρωσης τα ζυμαρικά Χ. ας έρθει και αυτός να μου ζητάει φράγκα κάθε φορά που με βλέπει να απλώνω το χέρι μου στο ράφι.

Μαλλον εσύ δεν καταλαβαίνεις. Δεν σε πήρε τηλέφωνο. Εσύ πας σε αυτόν, διαβάζεις την αγγελία που εκείνος έχει βάλει, σε μια τιμή που εκείνος έχει ήδη ρίξει για σένα πριν καν εσύ εμφανιστείς για να είναι εντός της αγοράς (μια και ο ιδιοκτήτης ζητούσε ό, τι να' ναι) και στο τέλος θα διαπραγματευτεί την ακόμα χαμηλότερη προσφορά σου για να στο κλείσει στην τιμή που θες εσύ και να γλυτώσεις μερικά λεφτα το μήνα... αλλά κατά τα άλλα, δεν πρέπει να πληρωθεί γιατί δεν πρόσφερε υπηρεσίες σε εσένα αλλά στον Φούφουτο, σωστά;

 

Και τώρα ξανά γύρνα στο πρώτο μήνυμα να δεις ότι ούτε ο ιδιοκτήτης που άνοιξε το τόπικ φαίνεται να θέλει να πληρώσει, μάλιστα γράφει πως θα πληρώσει μόνο αν του βρουν γρήγορα ενοικιαστή. Άρα, τελικά κανείς δε θέλει να πληρώσει, όλοι θέλουν να κάνουν τη δουλειά τους αλλά τα μεσιτικά να τα αναλάβει ο απέναντι. Υπέροχα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το ψάξεις λιγάκι θα δεις ότι η αγγελία "που εκείνος έχει βάλει" όπως λες, δεν αναφέρει ότι είναι μεσίτης (σε πολλές περιπτώσεις). στο παίζει άσχετος και όταν κανονίσεις να πας να δεις το σπίτι τότε ή σου λέει "περάστε από το γραφείο να πάμε μαζί" ή δίνεις ραντεβού και πριν δεις το σπίτι σου πετάει την χαρτούρα να υπογράψεις.

σύμφωνα με τοο σκεπτικό σου και ο μαντράς που πουλάει το αυτοκίνητο του Χ στα 4500 ευρώ (και στον οποίο θα δώσει όπως συμφώνησαν 3900) θα πρέπει εκτός από τα 600 κατοσταρικάκια που παίρνει από τον πωλητή να θέλει άλλα τόσα και από τον αγοραστή αφού και αυτός το προμοτάρει, το βάζει σε αγγελίες, το έχει στην μάντρα ή στο κατάστημά του και του πιάνει χώρο, το πλένει, κλπ.

σωστά;



τελικά το ωραίο στην υπόθεση είναι ότι φωνάζουμε να βγουν οι μεσάζοντες από τις...πατάτες αλλά μπαίνουν σε άλλες δραστηριότητες.

και μάλιστα κάποιοι το θεωρούν και απόλυτα φυσικό.

 

υγ. από περιέργεια, θα ήταν λάθος να υποθέσω ότι είσαι μεσίτης (ή έχεις πολύ κοντινό άτομο που είναι); το λέω γιατί τα επιχειρήματα που παραθέτεις δείχνουν ότι έχεις ψαχτεί ιδιαίτερα για να δίνεις αληθοφανείς εξηγήσεις επί της αναγκαιότητας της ύπαρξης των και ειδικότερα στο γιατί χρειάζεται να τους πληρώνουμε όλοι. φαίνεται σα να έχεις απαντήσει στις ίδιες ερωτήσεις πέραν της μίας φοράς και έχεις συγκεκριμένες θέσεις που δεν αντικατοπτρίζουν απλό συζητητή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...