Προς το περιεχόμενο

Ενοικιασεις και μεσιτες


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ειπα οτι δεν θελω μεσιτη αλλα αλλο να μου το νοικιασει σε 10 μερες καιαλλο σε 2 μηνες.Ιδια πρεπει να ειναι η αμοιβη του ?

Εδώ αν το δούμε μόνο από την δική σου πλευρά έχεις ένα δίκιο, αν ο μεσίτης σου βρει ενοικιαστή σε 2 μήνες θα "χάσεις" 1,5 ενοίκιο σε σχέση με το να σου βρει κάποιον σε 10 ημέρες. Από την άλλη όμως αν δεν σου βρει κάποιον γρήγορα ίσως(λέω ίσως) να έχεις τη διάθεση να δώσεις και κάτι παραπάνω στον μεσίτη από ότι θα του έδινες αρχικά προκειμένου να νοικιαστεί...

 

Από τη μεριά του μεσίτη όμως, αν στο νοικιάσει σε 2 μήνες θα πρέπει να πάρει μεγαλύτερη αμοιβή σε σχέση με το να το νοικιάσει σε 10 ημέρες, γιατί πιθανότατα θα το έχει δείξει σε περισσότερους ενδιαφερόμενους(περισσότερη δουλειά για αυτόν).

 

Πάντως δεν υπάρχει περιορισμός στη συμφωνία που μπορείς να κάνεις με έναν μεσίτη. Μπορείς να του προτείνεις ότι συμφωνία θέλεις, και αυτός με τη σειρά του μπορεί να τη δεχτεί ή και όχι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 543
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

υγ. από περιέργεια, θα ήταν λάθος να υποθέσω ότι είσαι μεσίτης (ή έχεις πολύ κοντινό άτομο που είναι); το λέω γιατί τα επιχειρήματα που παραθέτεις δείχνουν ότι έχεις ψαχτεί ιδιαίτερα για να δίνεις αληθοφανείς εξηγήσεις επί της αναγκαιότητας της ύπαρξης των και ειδικότερα στο γιατί χρειάζεται να τους πληρώνουμε όλοι. φαίνεται σα να έχεις απαντήσει στις ίδιες ερωτήσεις πέραν της μίας φοράς και έχεις συγκεκριμένες θέσεις που δεν αντικατοπτρίζουν απλό συζητητή

άκυρο το ερώτημα

διαβάζοντας άλλο σχετικό νήμα με ίδιο θέμα είδα ότι όντως είσαι στον χώρο (τον μεσιτικό)

κατόπιν αυτού......."I rest my case"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το ψάξεις λιγάκι θα δεις ότι η αγγελία "που εκείνος έχει βάλει" όπως λες, δεν αναφέρει ότι είναι μεσίτης (σε πολλές περιπτώσεις). στο παίζει άσχετος 

Κρυφομεσίτης, δηλαδή. Καταγγελία!

 

Για το θέμα της αμοιβής από τον ενοικιαστή/αγοραστή, το ξαναγράφω και εδώ και το κλείνω. Άποψή μου είναι ότι δεν πρέπει να πληρώνουν, να την επωμίζεται ολόκληρη την αμοιβή ο πωλητής/εκμισθωτής και να τελειώνει εκεί το θέμα. Αν ο αγοραστής/μισθωτής είναι πελάτης του ίδιου μεσίτη, να παίρνει ολόκληρη την αμοιβή από τον ιδιοκτήτη, αν είναι πελάτης άλλου μεσίτη, να τη μοιράζονται οι δυο μεσίτες (συνεργασία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φιλαράκο τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις. λέμε ότι εγώ ΔΕΝ πήγα σε αυτόν. εγώ "πήγα" στην αγγελία που βρήκα στην κολώνα, στην εφημερίδα, κλπ και αυτός μου δήλωσε ότι "γεια σου είμαι εδώ. πλήρωνε"

σαφέστατα και αν τον έβαζα να ψάχνει για μένα για να γλυτώσω χρόνο, κλπ τότε πρέπει να τον πληρώσω. αλλά όχι να ξεστραβώνομαι με την ΧΕ (έχετε δει πόσο μικρά είναι τα γράμματα!!!) ή να ξεποδαριάζομαι να κοιτάω κολόνες και στο τέλος να πρέπει να πληρώσω γι' αυτό

Sorry αλλά εδώ έχεις λίγο άδικο. Ok, είδες μια αγγελία σε κολώνα, σε εφημερίδα, σε κάποιο site κτλ. Το πρώτο πράγμα που κάνεις είναι να πάρεις τηλέφωνο. Αν την αγγελία την έχει βάλει νόμιμος μεσίτης, το πρώτο πράγμα που θα σου πει είναι να του υπογράψεις μια εντολή υπόδειξης. Αν δεν γουστάρεις μεσιτική αμοιβή, τότε απλά προχωράς στην επόμενη αγγελία. Μόλις έχασες 2 λεπτά και χρεώθηκες ένα τηλεφώνημα, μικρό το κακό. Αν πάλι δεν σου ζητήσει να υπογράψεις εντολή τότε προχωράς κανονικά, και αν τελικά το νοικιάσεις δεν του χρωστάς τίποτα.

 

ΥΓ

Αυτά στα γράφει κάποιος που πιστεύει πως το επάγγελμα του μεσίτη αστικών συμβάσεων είναι παρασιτικό, τουλάχιστον με τον τρόπο που το εξασκεί στην Ελλάδα η πλειοψηφία των μεσιτών. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα όμως.

 

Κρυφομεσίτης, δηλαδή. Καταγγελία!

Εδώ είσαι σωστός.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή γράφτηκε για μεσάζοντες και πατάτες, ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχει ο μεσίτης αστικών συμβάσεων / κτηματομεσίτης (που προσφέρει μια υπηρεσία και παίρνει ένα 2% ή 1% ή ένα ή ακόμα και μισό μίσθωμα από τον πελάτη του) με τον "μεσάζοντα" γεωργικών προϊόντων που τα αγοράζει από τον παραγωγό και τα πουλάει σε υπερδιπλάσιες τιμές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.......................................δε μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχει ο μεσίτης αστικών συμβάσεων / κτηματομεσίτης (που προσφέρει μια υπηρεσία και παίρνει ένα 2% ή 1% ή ένα ή ακόμα και μισό μίσθωμα από τον πελάτη του) με τον "μεσάζοντα" γεωργικών προϊόντων που τα αγοράζει από τον παραγωγό και τα πουλάει σε υπερδιπλάσιες τιμές!

για εμένα είναι ακριβώς το...ίδιο!!! με την έννοια ότι και οι δύο μου κατσικώνονται ΧΩΡΙΣ να το ζητήσω (αν δεν το έχω ζητήσει).

στην περίπτωση μεσίτη του οποίου την βοήθεια θα ζητήσω (και βέβαια θα πληρώσω) εννοείται πως δεν έχω θέμα

 

και ξαναλέω (για την αποφυγή παρεξηγήσεων) σαν ενοικιαστής σε αναζήτηση θεωρώ απαράδεκτο να πληρώσω τις "υπηρεσίες" κάποιου τον οποίο δεν φώναξα. αυτά που μου λες περί της δουλειάς που έβαλε, αν έγραψε αυτός το ενοικιαστήριο στην κολώνα της ΔΕΗ, κλπ εγώ τα ακούω βερεσέ. και έτσι (βερεσέ) θα πάρει φράγκα από μένα.

αν ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝ ζητήσω την παρέμβασή του για να μην τρέχω, τότε οκ. διαφορετικά αυτός που τον φώναξε αυτός και να πληρώσει.

αυτή είναι η θέση μου. ευτυχώς είμαι τυχερός να μένω σε δικό μου σπίτι κι έτσι δεν χρειάστηκε ποτέ την βοήθειά τους ή δεν ταλαιπωρήθηκα από την αυτόβουλη εμφάνισή τους.

σταματώ λοιπόν εδώ γιατί μάλλον ανακυκλώνουμε τα ίδια και τα ίδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εξανάγκασε κανείς να συνεργαστείς με μεσίτη; Όχι. Αν, όμως, σου υποδείξουν κάποιο διαμέρισμα που έχουν αναλάβει και το μισθώσεις (ανεξάρτητα από το ποιός βρήκε ποιόν), τότε θα πρέπει καταβάλεις μεσιτική αμοιβή. Το "τους χρησιμοποιώ, κάνω τη δουλειά μου αλλά μετά δεν πληρώνω γιατί κατά βάθος δε συμφωνώ με αυτό που υπέγραψα", δεν παίζει. Έχεις ήδη υπογράψει ότι συμφωνείς να δώσεις μεσιτική αμοιβή σε περίπτωση που το νοικιάσεις. Αν λειτουργήσεις πονηρά και τελικώς δεν το πράξεις, το λαμόγιο είσαι εσύ, όχι αυτοί. Και αν, λέω αν, αυτή την πρακτική υποστηρίζεις, τότε θα έλεγα ότι καλό είναι λείψουν οι ηθικολογίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νόμος 4072/2012 άρθρα 197 έως 204, και συγκεκριμένα στο άρθρο 200 , αναγράφονται οι όροι και οι προϋποθέσεις σύναψης σύμβασης μεσιτίας , η οποία είναι ανάμεσα στον ιδιοκτήτη του ακινήτου (εντολέας) και στον μεσίτη , η συμφωνημένη αμοιβή του μεσίτη είναι ελεύθερα καθοριζόμενη ανάμεσα στα μέρη (εντολέας - μεσίτης ) , πουθενά δεν αναγράφεται κάτι για υποχρέωση υποψήφιου ενοικιαστή ή εν τέλει ενοικιαστή που υπογράφει συμβόλαιο , να πληρώσει αμοιβή στον μεσίτη . Αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εξανάγκασε κανείς να συνεργαστείς με μεσίτη; Όχι. Αν, όμως, σου υποδείξουν κάποιο διαμέρισμα που έχουν αναλάβει και το μισθώσεις (ανεξάρτητα από το ποιός βρήκε ποιόν), τότε θα πρέπει καταβάλεις μεσιτική αμοιβή. Το "τους χρησιμοποιώ, κάνω τη δουλειά μου αλλά μετά δεν πληρώνω γιατί κατά βάθος δε συμφωνώ με αυτό που υπέγραψα", δεν παίζει. Έχεις ήδη υπογράψει ότι συμφωνείς να δώσεις μεσιτική αμοιβή σε περίπτωση που το νοικιάσεις. Αν λειτουργήσεις πονηρά και τελικώς δεν το πράξεις, το λαμόγιο είσαι εσύ, όχι αυτοί. Και αν, λέω αν, αυτή την πρακτική υποστηρίζεις, τότε θα έλεγα ότι καλό είναι λείψουν οι ηθικολογίες.

 

Κατσε για να καταλαβω.

Ψαχνω εγω διαμερισμα στις αγγελιες και παιρνω τηλεφωνο.

Το τηλεφωνο ειναι μεσιτικου γραφειου επειδη ο ιδιοκτητης το εχει δωσει εκει, και ο μεσιτης εχει αναλαβει να βαλει αγγελιες και να το δειξει.

Γι'αυτο αλλωστε θα παρει και την αμοιβη που εχει συμφωνησει με τον ιδιοκτητη. Σωστα μεχρι εδω?

 

Αποφασιζω λοιπον να νοικιασω αυτο το διαμερισμα. Ο ιδιοκτητης πληρωνει τον μεσιτη αυτα που ειχαν συμφωνησει, αλλα ο μεσιτης ζηταει και ενα ποσο απο εμενα.

Εγω απο που και ως που θα πρεπει να του δωσω λεφτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε για να καταλαβω.

Ψαχνω εγω διαμερισμα στις αγγελιες και παιρνω τηλεφωνο.

Το τηλεφωνο ειναι μεσιτικου γραφειου επειδη ο ιδιοκτητης το εχει δωσει εκει, και ο μεσιτης εχει αναλαβει να βαλει αγγελιες και να το δειξει.

Γι'αυτο αλλωστε θα παρει και την αμοιβη που εχει συμφωνησει με τον ιδιοκτητη. Σωστα μεχρι εδω?

 

Αποφασιζω λοιπον να νοικιασω αυτο το διαμερισμα. Ο ιδιοκτητης πληρωνει τον μεσιτη αυτα που ειχαν συμφωνησει, αλλα ο μεσιτης ζηταει και ενα ποσο απο εμενα.

Εγω απο που και ως που θα πρεπει να του δωσω λεφτα?

Παρόλο που συμφωνώ με τη λογική σου, με βάση με αυτά που ισχύουν σήμερα, θα πρέπει να πληρώσεις. Θες να το αλλάξουμε; Να το αλλάξουμε, να πληρώνει μεσιτικά (αυξημένα) μόνο ο ιδιοκτήτης, μαζί σου. Μέχρι, όμως, να αλλάξει, οφείλεις να πληρώσεις αυτά που έχεις υπογράψει. Αν δε συμφωνείς, μην το δεις αυτό το ακίνητο, πήγαινε παρακάτω, βρες κάποιο άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 
 

Παρόλο που συμφωνώ με τη λογική σου, με βάση με αυτά που ισχύουν σήμερα, θα πρέπει να πληρώσεις. Θες να το αλλάξουμε; Να το αλλάξουμε, να πληρώνει μεσιτικά (αυξημένα) μόνο ο ιδιοκτήτης μαζί σου. Μέχρι, όμως, να αλλάξει, οφείλεις να πληρώσεις αυτά που έχεις υπογράψει. Αν δε συμφωνείς, μην το δεις αυτό το ακίνητο, πήγαινε παρακάτω, βρες κάποιο άλλο.

 

Ναι αλλα στην περιπτωση που εγω σαν ενοικιαστης δεν εχω υπογραψει τιποτα, γιατι να δωσω λεφτα?

Ειδα μια αγγελια, πηρα τηλεφωνο, μου εδειξαν το σπιτι και το νοικιασα.

Το γεγονος οτι μου το εδειξε ο μεσιτης και οχι ο ιδιοκτητης, δικαιολογει την αμοιβη του μεσιτη απο τον ιδιοκτητη, αλλα οχι απο εμενα.

 

 

Επειδη εγω παιζω μπαλα απο την μερια του ιδιοκτητη, και επειδη χρησιμοποιω μεσιτη, ρωταω για να μαθω.

Οταν μου βρισκει ενοικιαστη, τον πληρωνω τον ανθρωπο.

 

-Παιζει να ζηταει αμοιβη και απο τους υποψηφιους ενοικιαστες, με αποτελεσμα καποιοι που ενδιαφερονταν για το ακινητο, να αλλαζουν γνωμη?

 

-Αυτο που ειπες για τις υπογραφες τι ειναι?

Ο μεσιτης θα βαλει τον υποψηφιο ενοικιαστη να υπογραψει καποιο εγγραφο πριν του δειξει το σπιτι, ωστε να εξασφαλισει αμοιβη και απο αυτον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νόμος 4072/2012 άρθρα 197 έως 204, και συγκεκριμένα στο άρθρο 200 , αναγράφονται οι όροι και οι προϋποθέσεις σύναψης σύμβασης μεσιτίας , η οποία είναι ανάμεσα στον ιδιοκτήτη του ακινήτου (εντολέας) και στον μεσίτη , η συμφωνημένη αμοιβή του μεσίτη είναι ελεύθερα καθοριζόμενη ανάμεσα στα μέρη (εντολέας - μεσίτης ) , πουθενά δεν αναγράφεται κάτι για υποχρέωση υποψήφιου ενοικιαστή ή εν τέλει ενοικιαστή που υπογράφει συμβόλαιο , να πληρώσει αμοιβή στον μεσίτη . Αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με .

7. Στη σύμβαση μεσιτείας πρέπει να αναγράφεται ρητά αν ο μεσίτης μπορεί να ενεργήσει και για τον αντισυμβαλλόμενο του εντολέα του. Αν, παρά την έλλειψη της πιο πάνω συμφωνίας, ο μεσίτης συμβληθεί και με το άλλο μέρος, ο εντολέας δικαιούται να αρνηθεί την καταβολή της συμφωνηθείσας αμοιβής ή να αξιώσει την επιστροφή της ήδη καταβληθείσας.

 

Στα νέα έντυπα αναγράφεται το παραπάνω, τόσο στις εντολές ανάθεσης όσο και στις υποδείξεις. Δεν απαγορεύεται να εκπροσωπούμε και τις δυο πλευρές.

ΥΓ. Γενικά, ο νόμος είναι καινούριος και σε βάθος χρόνου θα βελτιωθεί/τροποποιηθεί.

 

 μεσιτης θα βαλει τον υποψηφιο ενοικιαστη να υπογραψει καποιο εγγραφο πριν του δειξει το σπιτι, ωστε να εξασφαλισει αμοιβη και απο αυτον?

Ναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα.

Σ'ευχαριστω για την πληροφορια, δεν το γνωριζα.

 

Να σε ρωτησω και κατι αλλο, και αν θες απαντας.

Παιζουν ακινητα που να μενουν ξενοικιαστα επειδη οι υποψηφιοι ενοικιαστες αρνουνται να υπογραψουν το εν λογω εγγραφο ή γενικοτερα υπογραφουν αβλεπι και προχωρουν την διαδικασια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα.

Σ'ευχαριστω για την πληροφορια, δεν το γνωριζα.

 

Να σε ρωτησω και κατι αλλο, και αν θες απαντας.

Παιζουν ακινητα που να μενουν ξενοικιαστα επειδη οι υποψηφιοι ενοικιαστες αρνουνται να υπογραψουν το εν λογω εγγραφο ή γενικοτερα υπογραφουν αβλεπι και προχωρουν την διαδικασια?

Θα σου πω. Υπάρχουν ορισμένοι που επειδή τα οικονομικά τους δεν το επιτρέπουν (ειδικά στα ενοίκια των 300-400 ευρώ), δε μπορούν να πληρώσουν μεσιτικά. Κατανοητό. Εκεί σου λένε ότι, "φίλε δε μπορώ να πληρώσω, δεν κατάλαβα ότι είστε μεσιτικό γραφείο, ευχαριστώ πολύ ή μπορώ να πληρώσω το μισό". Αν ο μεσίτης θεωρήσει ότι τον συμφέρει (γιατί πχ θα πάρει αμοιβή και από τον ιδιοκτήτη από τον οποίο έχει αποκλειστική εντολή ανάθεσης), το δέχεται. Όλα μέσα στο πρόγραμμα είναι και οι εποχές είναι δύσκολες, το ξέρουμε όλοι μας. Το ακίνητο, αν αξίζει, δε θα μείνει ξενοίκιαστο, ο επόμενος δε θα έχει πρόβλημα να πληρώσει μεσιτική αμοιβή.

 

Δεν θα έλεγα ότι υπογράφουν αβλεπί, συμβαίνει, όμως, συχνά να υπογράφουν, να το βλέπουν, να το νοικιάζουν και μετά να μη σε πληρώνουν. Γιατί; Γιατί έτσι. Τί θα τους κάνεις; Θα τους τρέξεις στα δικαστήρια για 300 ευρώ + ΦΠΑ; Γι' αυτό και δεν ασχολούμαι πια με τέτοιες περιπτώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...