Προς το περιεχόμενο

Ενοικιασεις και μεσιτες


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 543
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αρα τελικα, εκπροπσωπειται ο αγοραστης - ενοικιαστης η οχι;

Απορώ... με ρωτάς κάτι κάνοντας quote και βάζοντας σε bold την απάντηση που ήδη έχω δώσει..

Αφου εδω οπως λες ο μεσιτης εκπροσωπει μονο τον πωλητη, πως υπαρχει νομος που απαγορευει ο ιδιος ο μεσιτης να επροσωπει και τον αγοραστη.

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι το ένα αναιρεί το άλλο? Το ότι ο μεσίτης εκπροσωπεί μόνο τον πωλητή, είναι συνέπεια του ότι απαγορεύεται να εκπροσωπήσει και τον πωλητή και τον αγοραστή. Αν δεν απαγορευόταν θα γινόταν αυτό που γίνεται την Ελλάδα, ο μεσίτης θα εκπροσωπούσε και τους δύο, θα πληρωνόταν και από τους δύο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ... με ρωτάς κάτι κάνοντας quote και βάζοντας σε bold την απάντηση που ήδη έχω δώσει..Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι το ένα αναιρεί το άλλο? Το ότι ο μεσίτης εκπροσωπεί μόνο τον πωλητή, είναι συνέπεια του ότι απαγορεύεται να εκπροσωπήσει και τον πωλητή και τον αγοραστή. Αν δεν απαγορευόταν θα γινόταν αυτό που γίνεται την Ελλάδα, ο μεσίτης θα εκπροσωπούσε και τους δύο, θα πληρωνόταν και από τους δύο.

 

Αρα για να συνοψισουμε, στο εξωτερικο, ο αγοραστης, δεν εκπροσωπειται απο καποιον, δεν υπογραφει τιποτε, που σημαινει οτι δεν εχει και καμμια υποχρεωση απεναντι στο real estate.

Μπορω λοιπον να παω να τους βαλω να μου δειξουν καμμια 100η σπιτια να τους τρεχω τζαμπα ενα μηνα, και στο τελος, αν βρω αυτο που θελω, να παω στη ζουλα να το μιλησω με τον ιδιοκτητη, και μολις τελειωσει το συμβολαιο του με το γραφειο real estate (το οποιο ετρεχα ενα μηνα), να το παρω πιο φτηνα και αο ιδιοκτητης να μην πληρωσει μεσιτικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά, οι αμοιβές θα πρέπει να διαμορφωθούν ανάλογα και μια και ορισμένοι φίλοι εδώ θέλουν υπηρεσίες και συνθήκες Αμερικής, τότε φαντάζομαι θα γνωρίζουν ότι εκεί οι αμοιβές είναι της τάξεως του 4% ή και 6% (2+2 ή 3+3).

Πρώτα από όλα αυτό το "(2+2 ή 3+3)" μπερδεύει, στην Αμερική ο μεσίτης πληρώνεται μόνο από τον έναν. Και ναι, οι αμοιβές εκεί φτάνουν ακόμα και το 7%. Ξέχασες να αναφέρεις όμως τι περιλαμβάνουν αυτές οι αμοιβές... Ο αγοραστής στην Αμερική λοιπόν δεν πληρώνει τίποτα άλλο εκτός από την συμφωνημένη αξία του ακινήτου. Οι αμοιβές δικηγόρων-συμβολαιογράφων εκεί πληρώνονται από τον μεσίτη, είναι μέσα στο ποσοστό που παίρνει από τον πωλητή. Εδώ στην Ελλάδα όμως ο αγοραστής θα κληθεί να πληρώσει και τον νομικό έλεγχο πριν την αγορά, και αμοιβές δικηγόρων 1%, και αμοιβή συμβολαιογράφου 1,2-2%, έξτρα έξοδα στον συμβολαιογράφο για αντίγραφα συμβολαίων - χαρτόσημα κτλ.

 

Το κυριότερο όμως είναι ότι ο μεσίτης στην Αμερική έχει και νομικές ευθύνες, εδώ? Στην Ελλάδα μεσίτης γίνεται κάποιος με μοναδικές προυποθέσεις απολυτήριο γυμνασίου και λευκό ποινικό μητρώο. Το αν δεν γνωρίζει καν βασικές έννοιες όπως πχ της οριζόντιας ιδιοκτησίας δεν έχει καμία σημασία.

 

Αρα για να συνοψισουμε, στο εξωτερικο, ο αγοραστης, δεν εκπροσωπειται απο καποιον, δεν υπογραφει τιποτε, που σημαινει οτι δεν εχει και καμμια υποχρεωση απεναντι στο real estate.

Δεν είπα για εξωτερικό γενικά, είπα για Αμερική και τις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες. Κατά τα άλλα ναι, είναι ακριβώς όπως τα λες.

Μπορω λοιπον να παω να τους βαλω να μου δειξουν καμμια 100η σπιτια να τους τρεχω τζαμπα ενα μηνα, και στο τελος, αν βρω αυτο που θελω, να παω στη ζουλα να το μιλησω με τον ιδιοκτητη, και μολις τελειωσει το συμβολαιο του με το γραφειο real estate (το οποιο ετρεχα ενα μηνα), να το παρω πιο φτηνα και αο ιδιοκτητης να μην πληρωσει μεσιτικα.

Ακριβώς. Όπως μπορείς να πας σε ένα μαγαζί με εξοπλισμό αναβάτη ξερωγω, να δοκιμάσεις όσα κράνη διαθέτει, και αφού καταλήξεις στο μοντέλο και το μέγεθος να το αγοράσεις τελικά από το internet φτηνότερα. Στην περίπτωση όμως του ακινήτου στην Αμερική θα αναγκαστείς να κάνεις μόνος σου ότι ελέγχους χρειάζονται, να πληρώσεις εσύ δικηγόρους-συμβολαιογράφους κτλ. Αν βέβαια μπορέσεις να το κάνεις αυτό, αν μπορέσεις και βρεις μόνος σου τον ιδιοκτήτη, αν έχει κάνει συμβόλαιο ορισμένου χρόνου με τον μεσίτη. Και φυσικά αν σου βγει φτηνότερα πληρώνοντας όσα προανέφερα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα από όλα αυτό το "(2+2 ή 3+3)" μπερδεύει, στην Αμερική ο μεσίτης πληρώνεται μόνο από τον έναν. Και ναι, οι αμοιβές εκεί φτάνουν ακόμα και το 7%. Ξέχασες να αναφέρεις όμως τι περιλαμβάνουν αυτές οι αμοιβές... Ο αγοραστής στην Αμερική λοιπόν δεν πληρώνει τίποτα άλλο εκτός από την συμφωνημένη αξία του ακινήτου. Οι αμοιβές δικηγόρων-συμβολαιογράφων εκεί πληρώνονται από τον μεσίτη, είναι μέσα στο ποσοστό που παίρνει από τον πωλητή. Εδώ στην Ελλάδα όμως ο αγοραστής θα κληθεί να πληρώσει και τον νομικό έλεγχο πριν την αγορά, και αμοιβές δικηγόρων 1%, και αμοιβή συμβολαιογράφου 1,2-2%, έξτρα έξοδα στον συμβολαιογράφο για αντίγραφα συμβολαίων - χαρτόσημα κτλ.

 

Πλήρωσέ με εσύ το 7%, άντε 6, σου κάνω έκπτωση, και σου πληρώνω εγώ τα άλλα 2 ή 3 χιλιάρικα για συμβολαιογράφο+δικηγόρο, γιατί παραπάνω δεν είναι (ανάλογα το ακίνητο, φυσικά). Όσο για τις "υποχρεώσεις" του μεσίτη μέχρι με το καλό να γίνει το συμβόλαιο χρειάζεται να αναφέρω τι τρέξιμο ρίχνει ή όχι; Από πολεοδομίες μέχρι το συμβολαιογραφικό γραφείο, το παιδί για όλες τις δουλειές γίνεται και φυσικά, ο συντονιστής όλης της διαδικασίας. 

 

Γι' αυτό με ένα 4% μόνο από ιδιοκτήτη (2+2) νομίζω ότι πρέπει να είναι όλοι ευχαριστημένοι.

 

ΥΓ. Και επειδή είμαι και αρχιτέκτονας με κάποια μεταπτυχιακά και αρκετή εμπειρία σε άδειες, κατασκευή και επίβλεψη, πρέπει να ζητάω και κάτι παραπάνω, σωστά; Άλλωστε, με το που το μαθαίνουν, αμέσως ξεκινάνε τις ερωτήσεις, μου ζητάνε να τους βγάλω και τη βεβαίωση αυθαιρέτων σε εξευτελιστική τιμή αφού θα πληρωθώ και μεσιτικά, να βρω το φάκελο της άδειας στην πολεοδομία ακόμα και αν δε βγάλω εγώ τη βεβαίωση, προτάσεις για το πως να διαμορφώσουν το χώρο και άλλα όμορφα. Κατά τα άλλα, το ... "επάγγελμα" δεν είναι σοβαρό, λαμόγια, νταβατζιλίκια κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εννοείται ότι αυτό δεν πρόκειται να το πετύχουμε αν οι εδώ μεσίτες (οι "καλοί" για ορισμένους, για κάποιους θα είναι ακόμα καλύτεροι αν δουλεύουν τσάμπα) ρίχνουν τις αμοιβές τους, παίρνουν 1% ή και μισό από τους πελάτες τους.

Αυτα δεν εχει η ελευθερη αγορα ? Δεν μπορει  αυτοι που φωναζουν για το 2,4 % να ειναι αδικοι ενω τωρα να υπαρχουν παραπονα για το 0.5 % ,1  :-D  

Τεσπα, δεν νομιζω οτι τις καλες εποχες ηταν τοσο μεγαλο προβλημα η αμοιβη (το επαγγελμα σοβαροτατο ειναι , καλυπτει αναγκες και δεν συμφωνω με τις ''κατηγοριας'' περι αχρειαστων μεσαζοντων).Βεβαια δεν συμφωνω ουτε με την καταργηση των απλων αναθεσεων , δηλαδη με το κλεισιμο του επαγγελματος ουσιαστικα.Τις μνημονιακες εποχες , οπου εκτος των αλλων εχουν χαρατσωσει την ιδιοκτησια, οπου αναγκαζεσαι συχνα να πουλησεις η να ενοικιασεις χαμηλοτερα για να επιβιωσεις και μονο ολα ακουγονται βερεσε..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλήρωσέ με εσύ το 7%, άντε 6, σου κάνω έκπτωση, και σου πληρώνω εγώ τα άλλα 2 ή 3 χιλιάρικα για συμβολαιογράφο+δικηγόρο, γιατί παραπάνω δεν είναι (ανάλογα το ακίνητο, φυσικά). Όσο για τις "υποχρεώσεις" του μεσίτη μέχρι με το καλό να γίνει το συμβόλαιο χρειάζεται να αναφέρω τι τρέξιμο ρίχνει ή όχι; Από πολεοδομίες μέχρι το συμβολαιογραφικό γραφείο, το παιδί για όλες τις δουλειές γίνεται και φυσικά, ο συντονιστής όλης της διαδικασίας. 

 

Γι' αυτό με ένα 4% μόνο από ιδιοκτήτη (2+2) νομίζω ότι πρέπει να είναι όλοι ευχαριστημένοι.

 

ΥΓ. Και επειδή είμαι και αρχιτέκτονας με κάποια μεταπτυχιακά και αρκετή εμπειρία σε άδειες, κατασκευή και επίβλεψη, πρέπει να ζητάω και κάτι παραπάνω, σωστά; Άλλωστε, με το που το μαθαίνουν, αμέσως ξεκινάνε τις ερωτήσεις, μου ζητάνε να τους βγάλω και τη βεβαίωση αυθαιρέτων σε εξευτελιστική τιμή αφού θα πληρωθώ και μεσιτικά, να βρω το φάκελο της άδειας στην πολεοδομία ακόμα και αν δε βγάλω εγώ τη βεβαίωση, προτάσεις για το πως να διαμορφώσουν το χώρο και άλλα όμορφα. Κατά τα άλλα, το ... "επάγγελμα" δεν είναι σοβαρό, λαμόγια, νταβατζιλίκια κλπ.

Εξασφάλισε μου εσύ ότι ο αγοραστής δεν θα πληρώσει τίποτα από όσα περιέγραψα παραπάνω(μόνο την αξία του ακινήτου δηλαδή), πλήρωσε εσύ τους δικηγόρους για παράσταση, πλήρωσε εσύ τον δικηγόρο για έλεγχο στο υποθηκοφυλάκιο(ο μεσίτης δεν έχει αυτό το δικαίωμα), πλήρωσε εσύ τον συμβολαιογράφο, πλήρωσε εσύ τον μηχανικό για στατικό έλεγχο του κτηρίου, υπόγραψε μου ότι χρειαστεί για να έχεις τις ίδιες ευθύνες όπως και ο Αμερικάνος real estate agent, εξασφάλισε μου ότι θα κάνεις ότι διαδικασία κάνει και ο Αμερικάνος συνάδερφος σου, και μετά θα σου δώσω το μέσο όρο 5% ή έλα να διαπραγματευτούμε μέσα στα όρια του σύνηθες 3-7% της Αμερικής. Χάρες δεν θέλω. Και πες μου μετά αν είναι καλύτερο ή χειρότερο το 2+2 που τόσα χρόνια εκβιαστικά προσπαθείτε να επικρατήσει.

Όσο για το πόσο τρέξιμο ρίχνει ο Έλληνας μεσίτης, τι ακριβώς κάνει δηλαδή? Εκτός από το να δείχνει το ακίνητο στους ενδιαφερόμενους δηλαδή. Οι περισσότεροι μεσίτες έχουν πάρει ανάθεση χωρίς να έχουν εξασφαλίσει καν μια κάτοψη... δεν έχουν ιδέα ούτε για τα βασικά.

 

ΥΓ

Όχι, δεν πρέπει να ζητάς κάτι παραπάνω εφόσον δεν παρέχεις υπηρεσίες αρχιτέκτονα/πολ. μηχανικού. Ο πωλητής μπορεί να σου ζητάει εξευτελιστική τιμή για τη νομιμοποίηση επειδή θα πληρωθείς μεσιτικά, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα γίνει κιόλας. Το παζάρι είναι δεδομένο ούτως ή άλλως, το ότι θα λάβεις και μεσιτικά δεν είναι τίποτα παραπάνω από ένα επιχείρημα. Από τα δεκάδες που θα σου πουν προκειμένου να χαμηλώσεις την αμοιβή σου.

Πάντως εσύ με την ιδιότητα του αρχιτέκτονα, τα μεταπτυχιακά, την πολυετή εμπειρία κτλ είσαι εξαίρεση. Οι περισσότεροι μεσίτες απλά απολυτήριο γυμνασίου έχουν, την περίοδο 1995-2005 μέχρι και η κουτσή μαρία έγινε μεσίτρια.

 

ΥΓ2

Μην πάρεις προσωπικά όσα γράφω, με όσα λέω δεν φωτογραφίζω εσένα, αλλά το μέσο Έλληνα μεσίτη. Δεν φταίω εγώ που τυγχάνεις μεσίτης. Το επάγγελμα του μεσίτη είναι πολύ σοβαρό, αλλά στην Ελλάδα εσείς οι ίδιοι το υποβαθμίσατε με τον τρόπο που το εξασκείτε την τελευταία 20ετία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όσο για το πόσο τρέξιμο ρίχνει ο Έλληνας μεσίτης, τι ακριβώς κάνει δηλαδή? Εκτός από το να δείχνει το ακίνητο στους ενδιαφερόμενους δηλαδή. Οι περισσότεροι μεσίτες έχουν πάρει ανάθεση χωρίς να έχουν εξασφαλίσει καν μια κάτοψη... δεν έχουν ιδέα ούτε για τα βασικά.

Αν μιλάμε για ευσυνείδητο επαγγελματία, πολλά (μια μικρή γεύση νομίζω έδωσα νωρίτερα) και τα περισσότερα μετά την προκαταβολή. Ειδικά στις περιπτώσεις της αποκλειστικής ανάθεσης, εκεί ξοδεύεις αρκετό χρόνο αλλά και χρήμα, άλλωστε έχεις υπογράψει για τις ενέργειες που θα κάνεις και ελέγχεσαι από τον ιδιοκτήτη. Στο τέλος και σε περίπτωση που χρειαστεί (ελπίζω πως όχι), οφείλεις να μπορείς να αποδείξεις τις ενέργειές σου αυτές. Στην περίπτωση της απλής ανάθεσης, σχεδόν τίποτα (και καλό είναι να ενημερωθούν οι ιδιοκτήτες οι οποίοι με ταυτόχρονες απλές (ή προφορικές παλαιότερα) αναθέσεις σε πολλούς μεσίτες, νομίζουν ότι πολλαπλασιάζουν τις πιθανότητές του να πουλήσουν ή να νοικιάσουν το ακίνητό τους. Το point μου είναι ότι δε φταίνε οι μεσίτες αλλά το ...σύστημα! Η ανυπαρξία νομικού πλαισίου οδήγησε το επάγγελμα στην απαξίωση. Να σημειώσω ότι το ασκώ μόνο 2 χρόνια. Αν νομίζεις, πάντως, ότι είναι κάτι τόσο απλό, ξεκούραστο και εύκολο, μπορείς να δοκιμάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Στην περίπτωση της απλής ανάθεσης, σχεδόν τίποτα (και καλό είναι να ενημερωθούν οι ιδιοκτήτες οι οποίοι με ταυτόχρονες απλές (ή προφορικές παλαιότερα) αναθέσεις σε πολλούς μεσίτες, νομίζουν ότι πολλαπλασιάζουν τις πιθανότητές του να πουλήσουν ή να νοικιάσουν το ακίνητό τους. 

 

Βεβαια πολλαπλασιαζονται.Δεν μπορει να ρισκαρει καποιος να πεσει σε 'τα ζωα μου αργα' μεσιτη και να περασουν μηνες και χρονια μεχρι να το πουλησει , επειδη καποιοι μεσιτες ανησυχουν για τον ανταγωνισμο και το τζαμπα τρεξιμο που εκαναν.Και τελωσπαντων αυτη ειναι η δουλεια τους , το τρεξιμο.Το και αν σας αρεσει εχει αποδεκτη και τις δυο πλευρες , οχι μονο τη μια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια πολλαπλασιαζονται.Δεν μπορει να ρισκαρει καποιος να πεσει σε 'τα ζωα μου αργα' μεσιτη και να περασουν μηνες και χρονια μεχρι να το πουλησει , επειδη καποιοι μεσιτες ανησυχουν για τον ανταγωνισμο και το τζαμπα τρεξιμο που εκαναν.Και τελωσπαντων αυτη ειναι η δουλεια τους , το τρεξιμο.Το και αν σας αρεσει εχει αποδεκτη και τις δυο πλευρες , οχι μονο τη μια.

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Όταν ξέρεις -εσύ ο μεσίτης- ότι το ίδιο ακίνητο το τρέχουν άλλα 10 μεσιτικά και 1 ο ιδιοκτήτης 11 ως μεσίτης του εαυτού του (και μπορεί με καλύτερη τιμή από τους υπόλοιπους οι οποίοι απλά συλλέγουν χαρτάκια, δε θα κάτσουν να σκάσουν για να προσγειώσουν τον πωλητή), τότε κανείς από αυτούς τους 10 δε θα ασχοληθεί σοβαρά ούτε θα βάλει το χέρι στην τσέπη. Είναι αυτό που συμβαίνει κατά κόρον στη χώρα, ο ιδιοκτήτης καταλήγει να το πουλάει μόνος του (αφού έτσι και αλλιώς αυτό πίστευε ότι θα συμβεί, τους μεσίτες του είχε σαν plan B) και έτσι βγαίνει και κακό όνομα στους μεσίτες ("Σιγά, το πούλησα μόνος μου", θα πει).

 

Το ιδανικό για μένα θα ήταν ο ιδιοκτήτης να αναθέτει σε ένα μόνο γραφείο την πώληση/ενοικίαση του ακινήτου του (δεν έχει σημασία ποιό γραφείο, αυτό που εμπιστεύεται περισσότερο και τον μεσίτη με τον οποίο μπορεί να επικοινωνήσει καλύτερα) και όλα τα γραφεία, όλοι οι μεσίτες της χώρας δηλαδή, να μπορούν να έχουν πρόσβαση σε ένα κοινό δίκτυο/site στο οποίο θα ανεβαίνουν τα ακίνητα όλων έτσι ώστε όλοι να κάνουν υποδείξεις στους πελάτες τους. Σε μια τέτοια κατάσταση απόλυτης συνεργασίας που καμία σχέση δε θα έχει με το σημερινό ανταγωνιστικό περιβάλλον, θα είναι σα να το αναθέτεις στο σύνολο των μεσιτών ταυτόχρονα, απλά ένας μόνο θα έχει το κλειδί του ακινήτου και θα είναι υπεύθυνος για αυτό. Εννοείται ότι πληρώνει μόνο ο ιδιοκτήτης το μεσίτη του και σε περίπτωση που ο αγοραστής/ενοικιαστής προέρχεται από τρίτο μεσίτη, τότε μοιράζονται την αμοιβή, διαφορετικά θα την παίρνει ολόκληρη ο πρώτος.

 

Και επανέρχομαι στο θέμα της συζήτησης, ούτε ο αγοραστής ούτε ο μισθωτής θα οφείλουν κάποια αμοιβή, θα είναι δωρεάν οι υπηρεσίες που θα τους παρέχονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Όταν ξέρεις -εσύ ο μεσίτης- ότι το ίδιο ακίνητο το τρέχουν άλλα 10 μεσιτικά και 1 ο ιδιοκτήτης 11 ως μεσίτης του εαυτού του (και μπορεί με καλύτερη τιμή από τους υπόλοιπους οι οποίοι απλά συλλέγουν χαρτάκια, δε θα κάτσουν να σκάσουν για να προσγειώσουν τον πωλητή), τότε κανείς από αυτούς τους 10 δε θα ασχοληθεί σοβαρά ούτε θα βάλει το χέρι στην τσέπη. Είναι αυτό που συμβαίνει κατά κόρον στη χώρα, ο ιδιοκτήτης καταλήγει να το πουλάει μόνος του (αφού έτσι και αλλιώς αυτό πίστευε ότι θα συμβεί, τους μεσίτες του είχε σαν plan B) και έτσι βγαίνει και κακό όνομα στους μεσίτες ("Σιγά, το πούλησα μόνος μου", θα πει).

 

Ουτε ετσι ειναι ακριβως.Αν  το βαλει σε ενα μεσιτη και αυτος ο μεσιτης τρεχει για καποια πολυ ακριβοτερα ακινητα τοτε παιζει να μπει πολυ πισω στην λιστα.Επισης ειναι και θεμα τυχης, μπορει ενας μεσιτης να εχει εναν γνωστο που ενδιαφερεται για ακινητο με ταδε χαρακτηριστικα η στην ταδε περιοχη .Επισης δεν ειναι μονο η τοπικη (μικρη ισως ) αγορα  αλλα ολη η χωρα και το εξωτερικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Όταν ξέρεις -εσύ ο μεσίτης- ότι το ίδιο ακίνητο το τρέχουν άλλα 10 μεσιτικά και 1 ο ιδιοκτήτης 11 ως μεσίτης του εαυτού του (και μπορεί με καλύτερη τιμή από τους υπόλοιπους οι οποίοι απλά συλλέγουν χαρτάκια, δε θα κάτσουν να σκάσουν για να προσγειώσουν τον πωλητή), τότε κανείς από αυτούς τους 10 δε θα ασχοληθεί σοβαρά ούτε θα βάλει το χέρι στην τσέπη. Είναι αυτό που συμβαίνει κατά κόρον στη χώρα, ο ιδιοκτήτης καταλήγει να το πουλάει μόνος του (αφού έτσι και αλλιώς αυτό πίστευε ότι θα συμβεί, τους μεσίτες του είχε σαν plan B) και έτσι βγαίνει και κακό όνομα στους μεσίτες ("Σιγά, το πούλησα μόνος μου", θα πει).

 

Ουτε ετσι ειναι ακριβως.Αν  το βαλει σε ενα μεσιτη και αυτος ο μεσιτης τρεχει για καποια πολυ ακριβοτερα ακινητα τοτε παιζει να μπει πολυ πισω στην λιστα.Επισης ειναι και θεμα τυχης, μπορει ενας μεσιτης να εχει εναν γνωστο που ενδιαφερεται για ακινητο με ταδε χαρακτηριστικα η στην ταδε περιοχη .Επισης δεν ειναι μονο η τοπικη (μικρη ισως ) αγορα  αλλα ολη η χωρα και το εξωτερικο.

Ε αυτό που λες μπορεί να συμβεί με οπουδήποτε σύστημα, είναι θέμα ανθρώπου. Όταν έχει 10-15 ακίνητα (γιατί σοβαρά δε μπορεί να ασχοληθεί κανείς με παραπάνω) και ξέρει ότι αν πουληθούν/νοικιαστούν αυτός θα πληρωθεί, τότε πίστεψέ με, θα τρέξει. Δεν έχει σημασία αν είναι ακριβό ή φθηνό, το φθηνό φεύγει ταχύτερα. Είναι αυτό που λέμε, καλύτερά 10 ακίνητα των 100.000 παρά 1 του 1.000.000.Αποστολή από το GT-N7100 με τη χρήση Insomnia App
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ας τρεξει ετσι και αλλιως να προλαβει τους αλλους .Θα πληρωθει δεν θα πληρωθει τοτε ? : p

Επισης το λες και μονος σου.10-15 ακινητα.Αν του ερθουν 50 πελατες ? Θα τους διωξει ? Αρα ο  πελατης καλο ειναι να απευθυνθει σε ολους . Και στο μεσιτη της γειτονιας (σε πολλους δηλαδη) και στο μεγαλο μεσιτικο γραφειο (σε αρκετα δηλαδη).Το καθε ενα εχει υπερ και κατα.Η αποκλειστικοτητα κατα εχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλάμε για ευσυνείδητο επαγγελματία, πολλά (μια μικρή γεύση νομίζω έδωσα νωρίτερα) και τα περισσότερα μετά την προκαταβολή. Ειδικά στις περιπτώσεις της αποκλειστικής ανάθεσης, εκεί ξοδεύεις αρκετό χρόνο αλλά και χρήμα, άλλωστε έχεις υπογράψει για τις ενέργειες που θα κάνεις και ελέγχεσαι από τον ιδιοκτήτη. Στο τέλος και σε περίπτωση που χρειαστεί (ελπίζω πως όχι), οφείλεις να μπορείς να αποδείξεις τις ενέργειές σου αυτές. Στην περίπτωση της απλής ανάθεσης, σχεδόν τίποτα (και καλό είναι να ενημερωθούν οι ιδιοκτήτες οι οποίοι με ταυτόχρονες απλές (ή προφορικές παλαιότερα) αναθέσεις σε πολλούς μεσίτες, νομίζουν ότι πολλαπλασιάζουν τις πιθανότητές του να πουλήσουν ή να νοικιάσουν το ακίνητό τους. Το point μου είναι ότι δε φταίνε οι μεσίτες αλλά το ...σύστημα! Η ανυπαρξία νομικού πλαισίου οδήγησε το επάγγελμα στην απαξίωση. Να σημειώσω ότι το ασκώ μόνο 2 χρόνια. Αν νομίζεις, πάντως, ότι είναι κάτι τόσο απλό, ξεκούραστο και εύκολο, μπορείς να δοκιμάσεις.

Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς όταν αναφέρεσαι σε "ευσυνείδητο επαγγελματία", αλλά εφόσον πιστεύεις ότι δεν είναι ούτε ανήθικο ούτε αντιδεοντολογικό το να εκπροσωπείται και ο πωλητής και ο αγοραστής από τον ίδιο μεσίτη, τότε σίγουρα δεν ταυτίζονται οι απόψεις μας περί ευσυνείδητου επαγγελματία. Άσχετα με αυτό όμως, όπως είπα και παραπάνω μιλάμε για τον μέσο Έλληνα μεσίτη. Του οποίου η δουλειά του τελειώνει(η τουλάχιστον έτσι θεωρεί αυτός) αφού δείξει το ακίνητο στον υποψήφιο αγοραστή. Έχοντας εξασφαλίσει φυσικά και από τους δύο εντολές ανάθεσης και εξεύρεσης αντίστοιχα. Είναι μειοψηφία οι μεσίτες που τρέχουν μετά την προκαταβολή.

 

Όσο για την αποκλειστική και την απλή ανάθεση, η μοναδική διαφορά που έχουν είναι ότι στην αποκλειστική δεσμεύεται ο ιδιοκτήτης ώστε να μην μπορεί να κάνει ανάθεση και σε άλλους μεσίτες, ενώ στην απλή δεν υπάρχει τέτοια δέσμευση. Όταν κάνει ανάθεση σε πολλούς μεσίτες σίγουρα οι πιθανότητες πολλαπλασιάζονται, αποκλειστική ανάθεση συμφέρει μόνο τον μεσίτη γιατί είναι σίγουρος πως αν πουληθεί θα πάρει αυτός και μόνο την προμήθεια.

 

Όσο για το point σου, για ποιο σύστημα λες? Μέχρι το 1993 η αμοιβή του μεσίτη ήταν βάσει του νόμου 2% μέχρι ενός ποσού(αν θυμάμαι καλά έως 100.000.000δρχ) και 1% για το υπερβάλλον. Από το 1993 και μετά όμως που απελευθερώθηκε το ποσοστό αμοιβής, οι μεσίτες δημιούργησαν καρτέλ προσπαθώντας να κάνουν κατεστημένο το να εισπράττουν τουλάχιστον 2+2%. Κάτι που όπως ανέφερα και παραπάνω προκάλεσε την επέμβαση της επιτροπής ανταγωνισμού που μοίρασε πρόστιμα στους μεγαλύτερους μεσιτικούς συλλόγους της Ελλάδας. Κατά τα άλλα δεν φταίνε οι μεσίτες που έχει απαξιωθεί το επάγγελμα τους σε μεγάλο βαθμό στην Ελλάδα, αλλά οι νόμοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για την αποκλειστική και την απλή ανάθεση, η μοναδική διαφορά που έχουν είναι ότι στην αποκλειστική δεσμεύεται ο ιδιοκτήτης ώστε να μην μπορεί να κάνει ανάθεση και σε άλλους μεσίτες, ενώ στην απλή δεν υπάρχει τέτοια δέσμευση. Όταν κάνει ανάθεση σε πολλούς μεσίτες σίγουρα οι πιθανότητες πολλαπλασιάζονται, αποκλειστική ανάθεση συμφέρει μόνο τον μεσίτη γιατί είναι σίγουρος πως αν πουληθεί θα πάρει αυτός και μόνο την προμήθεια.

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Τα έχω δουλέψει και τα δυο, ξέρω πως σκέφτονται οι μεσίτες, γνωρίζω τις πρακτικές τους, γνωρίζω και τα αποτελέσματα και των δυο συστημάτων. Από εκεί και πέρα, το ζήτημα είναι αν θες να το κατανοήσεις ή όχι. Σε ένα περιβάλλον συνεργασίας (επαναλαμβάνω) η αποκλειστική ανάθεση (η οποία επιτέλους κατοχυρώθηκε και νομικά) είναι το καλύτερο για όλους (σε συνδυασμό φυσικά με την καταβολή αμοιβής μόνο από τον ιδιοκτήτη), λύνονται πάρα μα πάρα πολλά προβλήματα, ναι, αυτά τα οποία έχουν βγάλει κακό όνομα στον κλάδο. Δεν θα το αναλύσω άλλο εδώ...

 

Για τα υπόλοιπα που λες, επιμένω ότι φταίει το σύστημα και οι νόμοι, στην περίπτωσή μας, η απουσία νομοθετικού πλαισίου. Η "απελευθέρωση" χωρίς κανόνες προφανώς και δε βοηθάει κάπου, αλλά όπως έδειξε και η πράξη, ευνοεί τις συνθήκες ανάπτυξης φαινομένων όπως αυτά που αναφέρεις. 

 

Τέλος, για τα περί ανηθικότητας και αντιδεοντολογίας, δε με ενδιαφέρει τί πιστεύεις στο συγκεκριμένο θέμα. Είπα μόνο ότι είναι νόμιμο, είπα τις δικές μου σκέψεις και προτιμήσεις και τους λόγους που και εγώ επιθυμώ την πληρωμή μόνο από τη μία πλευρά (συγκεκριμένα τον ιδιοκτήτη). Τα παρέβλεψες, όμως.

 

ΥΓ. Δε μου είπες με τι ασχολείσαι εσύ, θα με ενδιέφερε μια συζήτηση περί "ηθικής" σε διάφορα επαγγέλματα και στον τρόπο που αυτά ασκούνται στην Ελλάδα...

 

Ε ας τρεξει ετσι και αλλιως να προλαβει τους αλλους .Θα πληρωθει δεν θα πληρωθει τοτε ? : p

Επισης το λες και μονος σου.10-15 ακινητα.Αν του ερθουν 50 πελατες ? Θα τους διωξει ? Αρα ο  πελατης καλο ειναι να απευθυνθει σε ολους . Και στο μεσιτη της γειτονιας (σε πολλους δηλαδη) και στο μεγαλο μεσιτικο γραφειο (σε αρκετα δηλαδη).Το καθε ενα εχει υπερ και κατα.Η αποκλειστικοτητα κατα εχει. 

Απάντησέ μου, με πόσα ακίνητα μπορεί ένας άνθρωπος να ασχοληθεί σε εβδομαδιαία βάση; Και τι πιστεύεις ότι γίνεται στα μικρά γραφεία (του 1 ή 2 ατόμων) που διαφημίζουν ότι "έχουν" 500 ή 1000 ακίνητα προς πώληση; Πώς νομίζεις ότι τα έχουν αναλάβει αυτά τα ακίνητα και τί ακριβώς κάνουν για αυτά τα ακίνητα; Τώρα σκέψου τι δουλειά κάνει κάποιος ο οποίος έχει μόνο 15 ή 20 ακίνητα σε σχέση με τον προηγούμενο... Έχεις σκεφτεί, τέλος, ότι το να δίνεις σε 10 μεσίτες το ακίνητό σου, το μόνο που καταφέρνεις είναι οι υποψήφιοι αγοραστές/ενοικιαστές να βλέπουν τα ίδια και τα ίδια σε κάθε μεσιτικό γραφείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...