Προς το περιεχόμενο

Ενοικιασεις και μεσιτες


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κανενας νομος δεν λεει οτι για να πας να δειξεις ενα σπιτι ο τυχαιος αγοραστης/ενοικιαστης θα πρεπει να υπογραψει συμβαση μεσιτειας!

βρε παληκαρι μην γραφεις αλλο χειροτερα τα κανεις...οχι μονο για σενα αλλα για τον κλαδο σου.

@pournaras ο μεσιτης δεν ειναι μεταπωλητης(ο μεταπωλητης προσπαθει με δικα του λεφτα (ή τουλ.αυτος φαινετε) να εχει με την μικρότερή επένδυσή, το μέγιστο κέρδος ) .ο μεσιτης ειναι υπαλληλος-διαμεσολαβητης αυτου που τον πληρωνει .απλα με το ετσι θελω και στηριζομενοι στην αγνοια του κοσμου θελουν να γινουν υπαλληλοι και των 2.(να εμπλακουν οπως γραφει παραπανω για δηθεν βελτιωση)

 

 

υ.γ. ξερω/εχω συνεργαστει με κυριλε μεσιτικα που δεν κανουν αυτη την λαμογια οποτε ναι ο κοσμος δεν θελει τα υπολοιπα μεσιτικα/μεσιτες!

ολα τα επαγγελματα προσπαθουν με λαμογιες ή ΜΗ για το μεγαλυτερο κερδος.Το ποιος θα βγει κερδισμενος συζητιεται...

Θα μου επιτρέψεις να γράφω όσο θέλω, ειδικά όταν έχω απέναντί μου έναν άνθρωπο που διακατέχεται τόσο από εμπάθεια όσο και από άγνοια. Δεν υπάρχει τίποτα το παράνομο σε αυτό που συζητάμε. Για τελευταία φορά σου λέω πως και εγώ συμφωνώ ότι θα πρέπει να πληρωνόμαστε μόνο από τον ιδιοκτήτη ή τον μεσίτη που εκπροσωπεί τον ιδιοκτήτη (σε περίπτωση συνεργασίας 2 μεσιτών), ειδικά στις πωλήσεις το κάνω πράξη εδώ και καιρό (οι δε αγγελίες αναφέρουν "χωρίς μεσιτική αμοιβή"). Το καταλαβαίνεις αυτό ή πρέπει να το ζωγραφίσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 543
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

κανενας νομος δεν λεει οτι για να πας να δειξεις ενα σπιτι ο τυχαιος αγοραστης/ενοικιαστης θα πρεπει να υπογραψει συμβαση μεσιτειας!

βρε παληκαρι μην γραφεις αλλο χειροτερα τα κανεις...οχι μονο για σενα αλλα για τον κλαδο σου.

@pournaras ο μεσιτης δεν ειναι μεταπωλητης(ο μεταπωλητης προσπαθει με δικα του λεφτα (ή τουλ.αυτος φαινετε) να εχει με την μικρότερή επένδυσή, το μέγιστο κέρδος ) .ο μεσιτης ειναι υπαλληλος-διαμεσολαβητης αυτου που τον πληρωνει .απλα με το ετσι θελω και στηριζομενοι στην αγνοια του κοσμου θελουν να γινουν υπαλληλοι και των 2.(να εμπλακουν οπως γραφει παραπανω για δηθεν βελτιωση)

 

 

υ.γ. ξερω/εχω συνεργαστει με κυριλε μεσιτικα που δεν κανουν αυτη την λαμογια οποτε ναι ο κοσμος δεν θελει τα υπολοιπα μεσιτικα/μεσιτες!

ολα τα επαγγελματα προσπαθουν με λαμογιες ή ΜΗ για το μεγαλυτερο κερδος.Το ποιος θα βγει κερδισμενος συζητιεται...

 

 

Δεν εχει σημασια αν ειναι μεταπωλητης, υπαλληλος η πατριαρχης. Απο τη στιγμη που δεν υπαρχει νομος που να του το απαγορευει, δεν μπορει κανεις να πει κατι. 

Ο kirileman τα λεει πολυ σωστα, αλλα δυστυχως δεν τον πιανετε. Η αμοιβη του μεσιτη απο καπου θα βρεθει. Ειτε θα την παρει ολη απο τον ενοικιαστη με χαμηλοτερο ενοικιο, ειτε μιση μιση με λιγο υψηλοτερο, ειτε ολοκληρη απο τον ιδιοκτητη με πιο υψηλοτερο. Πες μου που ξερεις εσυ, οτι ο "καλος" για σενα μεσιτης, ο οποιος θα παρει ολη την αμοιβη απο τον ιδιοκτητη, δεν θα σου νοικιασει τελικα το σπιτι 20 ευρω πιο πανω απο οτι θα το νοικιαζε αν σου επαιρνε ενα ενοικιο. Οπως δε θες εσυ να χασεις λεφτα, ετσι δε θελει κι ο ιδιοκτητης, αρα το ενοικιο που θα πληρωσει (αν παμε με την "ηθικη"), απο καποιον θα το βγαλει, και αυτος θα εισαι παλι εσυ, δινοντας το υπο μορφη υψηλοτερου ενοικιου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο ιδιοκτητης εχει απευθυνθει σε παραπανω απο ενα μεσιτες και σπασει ο διαολος το ποδαρι του και ο ενοικιαστης απευθυνθει και στους δυο για το ιδιο σπιτι ?

Πληρώνεται αυτός που έκανε 1ος την υπόδειξη.

 

Και έχεις δίκιο ότι πολλά πράγματα είναι ακόμα χύμα. Γι' αυτό και είπα ότι ο νόμος χρήζει πολλών βελτιώσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

 

Μέχρι τότε δεν υπάρχει τίποτα παράνομο, ανήθικο και αντιδεοντολογικό υπάρχει(αν σου πέφτουν βαριοί οι χαρακτηρισμοί μου, βάλε στη θέση τους όποιες λέξεις θέλεις). Το έχω ξαναπεί και σε άλλο thread, ο ιδιοκτήτης και ο αγοραστής/ενοικιαστής έχουν εκ των πραγμάτων αντικρουόμενα συμφέροντα, ο μεσίτης ποια συμφέροντα εκ των δύο θα κοιτάξει? Είναι όπως σε μια δίκη ο ενάγων και ο εναγόμενος να εκπροσωπούνται από τον ίδιο δικηγόρο!

 

Ορίστε; Νέο φρούτο είναι αυτό τώρα; Από πότε ο ιδιοκτήτης και ο ενοικιαστής είναι πολέμιοι; Πώς το εννοείς αυτό,  μου είναι αφόρητα δύσκολο να το εννοήσω.

 

Εγώ λέω ότι ο ιδιοκτήτης θέλει να πουλήσει/νοικιάσει σε μία επιθυμητή τιμή και ο αγοραστής/ενοικιαστής θέλει να απολαύσει μια υπηρεσία/ακίνητο αντίστοιχης/αντίστοιχο της επιθυμητής αυτής τιμής. Πώς αυτό τους κάνει να έχουν αντικρουόμενα συμφέροντα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω ότι ο ιδιοκτήτης θέλει να πουλήσει/νοικιάσει σε μία επιθυμητή τιμή και ο αγοραστής/ενοικιαστής θέλει να απολαύσει μια υπηρεσία/ακίνητο αντίστοιχης/αντίστοιχο της επιθυμητής αυτής τιμής. Πώς αυτό τους κάνει να έχουν αντικρουόμενα συμφέροντα;

Δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει "επιθυμητή" τιμή. Όταν πουλάει κάποιος ένα ακίνητο/οικόπεδο προσπαθεί να το πουλήσει όσο περισσότερο μπορεί, και ο αγοραστής όσο φτηνότερα γίνεται. Το ίδιο όταν πρόκειται για ενοίκιο, ο ιδιοκτήτης προσπαθεί να πάρει όσα περισσότερα μπορεί και ο ενοικιαστείς να δώσει όσα λιγότερα μπορεί. Δεν βλέπεις τα αντικρουόμενα συμφέροντα? Θεωρείς παράλογους τους νόμους πχ των ΗΠΑ και των περισσότερων ευρωπαϊκών χωρών που απαγορεύουν να εκπροσωπούνται αγοραστές-πωλητές από τον ίδιο μεσίτη, και θεωρείς ορθό τον Ελληνικό νόμο που το επιτρέπει δηλαδή?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντικρουομενα εχουν , αλλα εχεις υποτιθεται μια γνωση της αγορας και των τιμων ,εχεις ρωτησει και κανα δυο ανθρωπους ακομα, γνωριζεις και τον πωλητη (ειδικα οταν μιλαμε για πωληση ) και αμα λαχει καθονται αγοραστης και πωλητες σαν τους χαρτοπαικτες και μπλοφαρουν ποιος θα κανει πισω στιε απαιτησεις του.



Μπορει να λεει και ο ιδιος ο μεσιτης τις θεατρινιστικες παπαριες του,αν καιγεται για ρευστο (πχ να πληρωσει χαρατσια :) ) (μιλαμε για νορμαλ  καταστασεις, οχι αγοραπωλησιες εκκατομυριων απο μεγαλοεπιχειρηματιες :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει "επιθυμητή" τιμή. Όταν πουλάει κάποιος ένα ακίνητο/οικόπεδο προσπαθεί να το πουλήσει όσο περισσότερο μπορεί, και ο αγοραστής όσο φτηνότερα γίνεται. Το ίδιο όταν πρόκειται για ενοίκιο, ο ιδιοκτήτης προσπαθεί να πάρει όσα περισσότερα μπορεί και ο ενοικιαστείς να δώσει όσα λιγότερα μπορεί. Δεν βλέπεις τα αντικρουόμενα συμφέροντα? Θεωρείς παράλογους τους νόμους πχ των ΗΠΑ και των περισσότερων ευρωπαϊκών χωρών που απαγορεύουν να εκπροσωπούνται αγοραστές-πωλητές από τον ίδιο μεσίτη, και θεωρείς ορθό τον Ελληνικό νόμο που το επιτρέπει δηλαδή?

 

Αρα εκει θες δε θες σαν αγοραστης - ενοικιαστης θα τον πληρωσεις το μεσιτη. Δε νομιζω δυο μεσιτες να τους πληρωσει και τους δυο ο πωλητης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα εκει θες δε θες σαν αγοραστης - ενοικιαστης θα τον πληρωσεις το μεσιτη. Δε νομιζω δυο μεσιτες να τους πληρωσει και τους δυο ο πωλητης...

Θα μοιραστούν την αμοιβή. Και τώρα αυτό γίνεται σε περίπτωση που ο μεσίτης του ιδιοκτήτη/πωλητή έχει συμφωνήσει να αναλάβει το ακίνητο "χωρίς μεσιτικά" από τον αγοραστή. Έχουν συνυπογράψει νωρίτερα και σχετικό έντυπο συνεργασίας (οι δυο μεσίτες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα εκει θες δε θες σαν αγοραστης - ενοικιαστης θα τον πληρωσεις το μεσιτη. Δε νομιζω δυο μεσιτες να τους πληρωσει και τους δυο ο πωλητης...

Όταν λες "εκει" φαντάζομαι εννοείς ΗΠΑ πχ. Αν ναι δεν βλέπω το λόγο να υπάρξουν 2 μεσίτες, απλά πας σε ένα real estate, ζητάς αυτό που θέλεις, και αν έχει αυτό που ζητάς και τα βρείτε απλά το παίρνεις. Αμοιβή μεσίτη θα πληρώσει ο πωλητής, όχι ο αγοραστής. Τώρα αν δεν έχει ο δικός σου μεσίτης αυτό που θες και συνεργαστεί με κάποιον άλλον, θα τα βρουν μεταξύ τους οι μεσίτες, ο πωλητής θα πληρώσει ότι έχει συμφωνήσει στον μεσίτη που έκανε ανάθεση και μόνο. Αν δεν κατάλαβα καλά και ρωτάς κάτι άλλο, ρώτα πιο συγκεκριμένα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες "εκει" φαντάζομαι εννοείς ΗΠΑ πχ. Αν ναι δεν βλέπω το λόγο να υπάρξουν 2 μεσίτες, απλά πας σε ένα real estate, ζητάς αυτό που θέλεις, και αν έχει αυτό που ζητάς και τα βρείτε απλά το παίρνεις. Αμοιβή μεσίτη θα πληρώσει ο πωλητής, όχι ο αγοραστής. Τώρα αν δεν έχει ο δικός σου μεσίτης αυτό που θες και συνεργαστεί με κάποιον άλλον, θα τα βρουν μεταξύ τους οι μεσίτες, ο πωλητής θα πληρώσει ότι έχει συμφωνήσει στον μεσίτη που έκανε ανάθεση και μόνο. Αν δεν κατάλαβα καλά και ρωτάς κάτι άλλο, ρώτα πιο συγκεκριμένα.

 

Μισο λεπτο, εσυ δεν ειπες οτι δε γινεται να εκπροσωπουνται βασει νομοθεσιας σε καποιες χωρες, και οι δυο απο τον ιδιο μεσιτη; Πως λοιπον εγω θα πω στο real estate να με εκπροσωπησει ωστε να βρω σπιτι, και το ιδιο real estate να εχει και τα σπιτια που θελω επροσωπημενα απο την ιδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισο λεπτο, εσυ δεν ειπες οτι δε γινεται να εκπροσωπουνται βασει νομοθεσιας σε καποιες χωρες, και οι δυο απο τον ιδιο μεσιτη; Πως λοιπον εγω θα πω στο real estate να με εκπροσωπησει ωστε να βρω σπιτι, και το ιδιο real estate να εχει και τα σπιτια που θελω επροσωπημενα απο την ιδια;

Όταν πας στο real estate δεν λες "θέλω να με εκπροσωπήσετε ώστε να βρω σπίτι", λες πχ "θέλω ένα σπίτι 150 τετραγωνικά, με γκαράζ, αποθήκη, 2 μπάνια κτλ μέχρι 200k$, υπάρχει κάτι?". Αν υπάρχει θα στο δείξει, αν τα βρείτε το παίρνεις και τέλος. Την προμήθεια θα την πάρει από τον πωλητή, εσύ δεν θα πληρώσεις τίποτα. Ο μεσίτης εκπροσωπεί τον πωλητή και μόνο, προστατεύει τα συμφέροντα του πωλητή και μόνο, πληρώνεται από τον πωλητή και μόνο. Το ότι σου έδειξε ένα σπίτι προς πώληση, δεν συνεπάγεται ότι εκπροσωπεί εσένα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν πας στο real estate δεν λες "θέλω να με εκπροσωπήσετε ώστε να βρω σπίτι", λες πχ "θέλω ένα σπίτι 150 τετραγωνικά, με γκαράζ, αποθήκη, 2 μπάνια κτλ μέχρι 200k$, υπάρχει κάτι?". Αν υπάρχει θα στο δείξει, αν τα βρείτε το παίρνεις και τέλος. Την προμήθεια θα την πάρει από τον πωλητή, εσύ δεν θα πληρώσεις τίποτα. Ο μεσίτης εκπροσωπεί τον πωλητή και μόνο, προστατεύει τα συμφέροντα του πωλητή και μόνο, πληρώνεται από τον πωλητή και μόνο. Το ότι σου έδειξε ένα σπίτι προς πώληση, δεν συνεπάγεται ότι εκπροσωπεί εσένα.

 

Αρα τελικα, εκπροπσωπειται ο αγοραστης - ενοικιαστης η οχι; Αφου εδω οπως λες ο μεσιτης εκπροσωπει μονο τον πωλητη, πως υπαρχει νομος που απαγορευει ο ιδιος ο μεσιτης να επροσωπει και τον αγοραστη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασχετο 85 ευρω το πιστοποιητικό για πόσα τετραγωνικά σπίτι

 

Sent from my GT-I9100 using Insomnia

 

 

Για 76τμ στα χαρτια σπιτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα τελικα, εκπροπσωπειται ο αγοραστης - ενοικιαστης η οχι; Αφου εδω οπως λες ο μεσιτης εκπροσωπει μονο τον πωλητη, πως υπαρχει νομος που απαγορευει ο ιδιος ο μεσιτης να επροσωπει και τον αγοραστη. 

Όλα αυτά και άλλα πολλά λύνονται όταν πληρώνει μόνο ο πωλητής/ιδιοκτήτης. Επίσης πολλά περισσότερα λύνονται όταν καταργηθούν οι απλές εντολές ανάθεσης. Πουλάς ένα σπίτι; Πηγαίνεις στο μεσιτικό γραφείο της προτίμησής σου, το αναθέτεις αποκλειστικά για 4-5 μήνες, αναλαμβάνουν αυτοί τη διαφήμιση, τις υποδείξεις, τα πάντα και τελικά πληρώνονται από εσένα, ο αγοραστής/ενοικιαστής δεν πληρώνει τίποτα. Φυσικά, οι αμοιβές θα πρέπει να διαμορφωθούν ανάλογα και μια και ορισμένοι φίλοι εδώ θέλουν υπηρεσίες και συνθήκες Αμερικής, τότε φαντάζομαι θα γνωρίζουν ότι εκεί οι αμοιβές είναι της τάξεως του 4% ή και 6% (2+2 ή 3+3). Εννοείται ότι αυτό δεν πρόκειται να το πετύχουμε αν οι εδώ μεσίτες (οι "καλοί" για ορισμένους, για κάποιους θα είναι ακόμα καλύτεροι αν δουλεύουν τσάμπα) ρίχνουν τις αμοιβές τους, παίρνουν 1% ή και μισό από τους πελάτες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...