Προς το περιεχόμενο

Ενοικιασεις και μεσιτες


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Απάντησέ μου, με πόσα ακίνητα μπορεί ένας άνθρωπος να ασχοληθεί σε εβδομαδιαία βάση; Και τι πιστεύεις ότι γίνεται στα μικρά γραφεία (του 1 ή 2 ατόμων) που διαφημίζουν ότι "έχουν" 500 ή 1000 ακίνητα προς πώληση; Πώς νομίζεις ότι τα έχουν αναλάβει αυτά τα ακίνητα και τί ακριβώς κάνουν για αυτά τα ακίνητα; Τώρα σκέψου τι δουλειά κάνει κάποιος ο οποίος έχει μόνο 15 ή 20 ακίνητα σε σχέση με τον προηγούμενο... Έχεις σκεφτεί, τέλος, ότι το να δίνεις σε 10 μεσίτες το ακίνητό σου, το μόνο που καταφέρνεις είναι οι υποψήφιοι αγοραστές/ενοικιαστές να βλέπουν τα ίδια και τα ίδια σε κάθε μεσιτικό γραφείο;

 

 

Ναι αλλα δεν απαντησες.Οταν θα ερθει ο 21 πρωτος πελατης και  ζητησει να βαλει την αγγελια του στη βιτρινα-πινακα-σαιτ εσυ θα τους πεις , οχι δεν προλαβαινω , εχω ηδη (αποκλειστικα αν θες ) 20 ακινητα ?

 

θα του προτεινεις να απευθυνθει σε καποιο συναδελφο ας πουμε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 543
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι αλλα δεν απαντησες.Οταν θα ερθει ο 21 πρωτος πελατης και  ζητησει να βαλει την αγγελια του στη βιτρινα-πινακα-σαιτ εσυ θα τους πεις , οχι δεν προλαβαινω , εχω ηδη (αποκλειστικα αν θες ) 20 ακινητα ?

θα του προτεινεις να απευθυνθει σε καποιο συναδελφο ας πουμε ?

Αν δε μπορώ να εξυπηρετήσω εγώ, μπορεί να τον εξυπηρετήσει κάποιος άλλος συνεργάτης. Στα υπόλοιπα επαγγέλματα, τι διαφορετικό συμβαίνει, δηλαδή; Στους δικηγόρους, μηχανικούς, κλπ;

 

Παραθέτω και το παρακάτω κείμενο για να γίνουν περισσότερο κατανοητά τα οφέλη της αποκλειστικής ανάθεσης. Είναι πολύ βασικό για εμένα γιατί οι απλές αναθέσεις και ο τρόπος που ασκείται το επάγγελμα τα τελευταία χρόνια είναι ακριβώς ο λόγος για τον οποίο συζητάμε εδώ.

http://www.thetruthaboutrealty.com/exclusive-right-to-sell-listing/

 

 

That said, an exclusive right to sell listing is by far the most common real estate listing, primarily because it gives a broker or real estate agent the most realistic opportunity to earn a commission.

And the more likely a broker or agent is to receive a commission, the more time, money, and work they’ll put into the sale of your home. After all, if they had to duke it out with a bunch of other agents, their chances of earning any money would be diminished substantially.  And it’s already an uphill battle to sell a property…

Under an exclusive right to sell listing, a broker or agent will typically list the property on the multiple listing service, market the home to other real estate agents, hold open houses, and possibly spend money on other forms of advertising.

So this type of listing can be looked at as a win-win for both the seller and the broker/agent, because both are considered highly motivated to get the sale.

 

 

 

 

http://www.moneyinstructor.com/art/listingagreement.asp

 

 

 

There are three primary forms of listing agreements that vary in popularity, terms, responsibilities, and services rendered:

  1. The most common type is the exclusive listing, also known as an "exclusive right to sell" listing.  Under this type of agreement, the listing agency is paid a commission when the sale closes no matter who produces the buyer.  The listing agent could have made the sale.  You may have found a buyer yourself.  Or another agent could have brought you a buyer, in which case he/she will split the commission with the listing agency.  Regardless of who made the sale, you owe a commission to the listing agency.  As you might expect, real estate professionals prefer this type of agreement.  After all, they are investing time, energy, and money into marketing, advertising, and showing your home; and they have a reasonable expectation of earning pay for their efforts.  This agreement guarantees them their commission.

     

  2. The exclusive agency agreement also gives the listing agency the right to market and sell your home. And it ensures them that they will receive their commission if another agent or company makes the sale.  The difference between it and the exclusive listing previously mentioned is that you retain the right to sell your property without paying a commission if the buyer did come through the listing agency.  This means that you can seek out buyers on your own.  It also means that there is less incentive for the listing agent to actively market your home.  Think about it this way, under this type of agreement you are essentially competing with your agent.  This makes it a much less popular option for real estate agencies.

     

  3. In an open listing, you are basically saying that you are willing to work with real estate agents if they bring you a buyer, and you will pay a commission if their client buys your home.  But you retain the right to sell your home yourself without paying a commission to anyone.  No one agency has an exclusive right to sell your property.  You can have as many open listings as you desire, and only the agency that produces a buyer receives a commission.  This holds even less incentive for any agent to actively market your property.  What will most likely happen is that they may be willing to show your home to a client looking for a property like yours.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Η "απελευθέρωση" χωρίς κανόνες προφανώς και δε βοηθάει κάπου, αλλά όπως έδειξε και η πράξη, ευνοεί τις συνθήκες ανάπτυξης φαινομένων όπως αυτά που αναφέρεις. 

 

Προτιμοτερη η απελευθερωση απο υβριδια ελευθερης οικονομιας-προστατευτισμου.

 

ps .Η αποκλειστικοτητα προυποθετει τουλαχιστον και βαρβατη διαφημιση ,ιντερνικη και οχι μονο .Αυτο δεν μπορει να γινει απο τον μεσιτη της γειτονιας που μπορει να εχει ενα πινακα ανακοινωσεων και να γραφει ' πωλειται μονοκατοικια 100 τμ ' (''πληροφοριες εντος αν και οταν με βρειτε'' ).Αλλα μετα το πραγμα θα παει αλλου.Θα αρχισουμε να τα βαζουμε με τα μεγαλα real estate που τρωνε τα μικρα οπως τα μεγαλα κακα σουπερμαρκετ/πολυεθνικες τρωνε τα παντοπωλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Τα έχω δουλέψει και τα δυο, ξέρω πως σκέφτονται οι μεσίτες, γνωρίζω τις πρακτικές τους, γνωρίζω και τα αποτελέσματα και των δυο συστημάτων. Από εκεί και πέρα, το ζήτημα είναι αν θες να το κατανοήσεις ή όχι. Σε ένα περιβάλλον συνεργασίας (επαναλαμβάνω) η αποκλειστική ανάθεση (η οποία επιτέλους κατοχυρώθηκε και νομικά) είναι το καλύτερο για όλους (σε συνδυασμό φυσικά με την καταβολή αμοιβής μόνο από τον ιδιοκτήτη), λύνονται πάρα μα πάρα πολλά προβλήματα, ναι, αυτά τα οποία έχουν βγάλει κακό όνομα στον κλάδο. Δεν θα το αναλύσω άλλο εδώ...

Φυσικά και στο επιτρέπω :D Και εγώ έχω κάνει αυτή τη δουλειά, και αυτό που είδα από την πρώτη στιγμή είναι ότι το πιο σημαντικό πράγμα που πολλαπλασιάζει τις πιθανότητες για μια πώληση είναι η επίδειξη σε περισσότερους ενδιαφερόμενους. Η αποκλειστική ανάθεση περιορίζει την επίδειξη στους ενδιαφερόμενους ενός μεσίτη και μόνο. Μόνο τα συμφέροντα του μεσίτη εξυπηρετεί.

Για τα υπόλοιπα που λες, επιμένω ότι φταίει το σύστημα και οι νόμοι, στην περίπτωσή μας, η απουσία νομοθετικού πλαισίου. Η "απελευθέρωση" χωρίς κανόνες προφανώς και δε βοηθάει κάπου, αλλά όπως έδειξε και η πράξη, ευνοεί τις συνθήκες ανάπτυξης φαινομένων όπως αυτά που αναφέρεις.

Είναι σαν να λες ότι δεν φταίει ο Τσοχατζόπουλος πχ για τα λεφτά που έφαγε, το σύστημα φταίει και μόνο... Ασχολίαστο.

Τέλος, για τα περί ανηθικότητας και αντιδεοντολογίας, δε με ενδιαφέρει τί πιστεύεις στο συγκεκριμένο θέμα. Είπα μόνο ότι είναι νόμιμο, είπα τις δικές μου σκέψεις και προτιμήσεις και τους λόγους που και εγώ επιθυμώ την πληρωμή μόνο από τη μία πλευρά (συγκεκριμένα τον ιδιοκτήτη). Τα παρέβλεψες, όμως.

Για το τι είναι νόμιμο συμφωνούμε. Όσο για το ότι εσύ προσωπικά επιθυμείς(έστω και με προυποθέσεις) πληρωμή μόνο από τη μεριά του ιδιοκτήτη, δεν το παράβλεψα. Το είπα, το ξανάπα, και θα το ξαναπώ, μιλάω για τον μέσο Έλληνα μεσίτη, και όχι για σένα.

ΥΓ. Δε μου είπες με τι ασχολείσαι εσύ, θα με ενδιέφερε μια συζήτηση περί "ηθικής" σε διάφορα επαγγέλματα και στον τρόπο που αυτά ασκούνται στην Ελλάδα...

Μπορούμε να κάνουμε μια συζήτηση περί "ηθικής" σε διάφορα επαγγέλματα και στον τρόπο που αυτά εξασκούνται στην Ελλάδα, δεν έχει και πολύ σημασία με τι ασχολούμαι εγώ τώρα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@joshua21, είναι φανερό ότι δεν έχεις αντιληφθεί τα άπειρα οφέλη της exclusive εκπροσώπησης γιατί πιθανότατα να μην την έχεις δουλέψει. Διάβασε τα παραπάνω λινκς, τα εξηγούν καλύτερα από εμένα και θα διαπιστώσεις, ότι είναι και η συνηθέστερη μορφή ανάθεσης (εκεί). Αργά ή γρήγορα θα επικρατήσει και εδώ και τότε θα αλλάξεις γνώμη. Μέχρι τότε, αν βρεθείς ποτέ στη θέση πωλητή, δοκίμασε να το δώσεις με πολλές απλές εντολές σε διάφορα γραφεία (τσάμπα είναι άλλωστε) και ζήτα (από έναν ή όλους) να σου κάνουν βαρβάτη διαφήμιση, να σου οργανώσουν open house, να μοιράσουν flyers, να ενημερώσουν την περιοχή του ακινήτου, να κάνουν follow up στους πρόσφατους ή παλαιότερους υποψήφιους αγοραστές κλπ... Μετά παρατήρησε τις αντιδράσεις τους...  :-D

 

Οι "περισσότεροι ενδιαφερόμενοι", όπως είπες, ανακυκλώνονται από γραφείο σε γραφείο. Μία αγγελία και μόνο αρκεί στο xe.gr, δε χρειάζονται 10 ίδιες για το κάθε ακίνητο από 10 διαφορετικά γραφεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα οφέλη για τον μεσίτη τα έχω αντιληφθεί, για τον πωλητή λίγο δύσκολο μια και πιστεύω ότι δεν υπάρχουν. Όσο για τα τις αντιδράσεις των μεσιτών όταν τους πω για open house και flyers τις φαντάζομαι, ο μέσος μεσίτης δεν θα καταλάβει τι του λέω.

 

Δεν κοιτανε πρωτα να βελτιωσουν τις υπηρεσιες τους ? Να εχουν site πχ .Ναι με φωτογραφιες.

Ε και εσύ πολλά ζητάς... Οι Έλληνες μεσίτες μόνο αν πάρουν αποκλειστική ανάθεση βγάζουν φωτό και βίντεο. Α, με αποκλειστική ανάθεση προσφέρουν και 10% έκπτωση στην αμοιβή τους :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ως ιδιοκτήτης προτιμάς 10 ανθρώπους που δε θα κάνουν σχεδόν τίποτα γιατί δεν έχουν κίνητρο και θα κοιτάζουν ο ένας να σκίζει τα πωλητήρια του άλλου από 1 (που μπορεί να μην είναι 1 αλλά 100άδες συνεργάτες αν μιλάμε για μεγάλο δίκτυο) ο οποίος θα κάνει πολλά και θα επενδύσει χρόνο και χρήμα για το ακίνητό σου; ΟΚ... Δικό σου θέμα.



Ε και εσύ πολλά ζητάς... Οι Έλληνες μεσίτες μόνο αν πάρουν αποκλειστική ανάθεση βγάζουν φωτό και βίντεο. Α, με αποκλειστική ανάθεση προσφέρουν και 10% έκπτωση στην αμοιβή τους :)

Βλέπεις που το καταλαβαίνεις σιγά σιγά;  :-) Τώρα πες μου ποιός φταίει. Οι άνθρωποι ή το σύστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπεις που το καταλαβαίνεις σιγά σιγά;  :-) Τώρα πες μου ποιός φταίει. Οι άνθρωποι ή το σύστημα;

 

Οι ανθρωποι.Ποιος φταιει που ο αλλος βαριεται να οργανωσει στοιχειωδως το γραφειο του.Και τελωσπαντων δεν μιλαμε για εξορθολογισμο του δημοσιου η ανασυγκροτηση της εθνικης παραγωγης.Για μερικες φωτογραφιες, με  5,10 στοιχεια και ενα σιτε.Aς πληρωσουν και ενα πιτσιρικα να τους το φτιαξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνοντας 3-4 μήνες για να νοικιάσω αποφάσισα να αρχίσω να μιλάω και με μεσίτες γιατί δεν έβρισκα κάτι της προκοπής. Αντίθετα, σπίτια που εύκολα θα τα νοίκιαζα τα είχαν πάρει μεσιτικά, πολύ περίεργο στα μάτια μου...

 

Τέλος πάντων, τηλεφωνώ για αυτό που μου αρέσει πιο πολύ, ραντεβού Σάββατο στις 11:00. 10:55 εγώ εκεί, μεσίτης άφαντος.

Πολύ υπομονή, 11:25 τον παίρνω, είχε ξεχάσει το ραντεβού. Έρχομαι αμέσως λέει, φτάνει στις 11:45...

 

Ακόμα ευδιάθετος εγώ, ανεβαίνουμε. Με την πρώτη ματιά στο σπίτι, τον ρωτάω, "συγνώμη, οι τέντες που είναι?"

"Ποιες τέντες?"

"Οι τέντες που γράφετε στην αγγελία μπρος-πίσω"

"Έχετε μπερδευτεί κύριε (χαμογελόντας υποτιμητικά), άλλη αγγελία θυμάστε"

"Άλλη αγγελία θυμάμαι? Αλήθεια? Και τώρα που το συζητάμε, το τζάκι που είναι?"

"(Χαμογελόντας ακόμα περισσότερο και εμφανέστατη ειρωνία) κύριε σας είπα, άλλη αγγελία θυμάστε.. μήπως κιόλας δεν είχαμε καν ραντεβού?"

 

Για να μην τον βουτήξω επί τόπου, κατεβαίνω στο αμάξι και φερνω εκτυπωμένες τις αγγελίες από tospitimou.gr και το δικό του site.

Εκεί βεβαίως αρχίζει τις κωλοτούμπες σαν τον μελισσανίδη και χωρίς ίχνος ντροπής λέει, "ε, καλά, αφού περιμένατε να βρείτε τζάκι πάμε να φύγουμε"

 

Το σπίτι το είχε αποκλειστικά αυτός. Προφανώς επόμενος μεσίτης δεν υπήρξε.

 

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω για ποιον λόγο να δώσεις σε μεσίτη σπίτι ειδικά για ενοικίαση που είναι σε καλή κατάσταση και φυσιολογική τιμή.. Σπίτι βρήκα αλλά στο μέλλον εαν ξαναχρειαστεί όπου βλέπω μεσίτης δεν θα κοιτάζω καν..



Εντελώς ασήμαντο αλλά ας το πω, στα π@π@κια μου το τζάκι εννοείται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι παίζει στην Ελλάδα με τους μεσίτες, Η μοναδική μου εμπειρία με μεσίτες ήταν εδώ στις Βρυξέλλες, δεν πήγα, είχαν αναλάβει το ακίνητο μέσω αγγελίας. Κανονίζαμε ραντεβού, το έβλεπα, αν μου άρεζε καλώς, αν όχι άντε γεια. Στο δεύτερο σπίτι που νοίκιασα, έπεσα σε μία μεσίτρια, μου έδειξε κάτι δεν μου άρεσε, και μου μίλησε να μου δείξει κάποια άλλα σπίτια που είχε, με ρώτησε τι ήθελα.

 

Βασικά εμένα εκείνη την στιγμή, τα λεφτά δεν με ενδιέφεραν, ήθελα το σπίτι να είναι μέσα στις προσδοκίες μου αλλά πάνω απ'όλα να μην είναι τρελός ο ιδιοκτήτης γιατί είχα τραβήξει τα πάνδεινα με τον πρώτο μου. Μου έδειξε τα σπίτια που είχε, μάλιστα 3 φορές γιατί πήγα και με φίλους, και επειδή δεν μιλούσα καλά τα γαλλικά αλλά ψιλοκαταλάβαινα κάτι μιλούσε αυτή αν ήταν ο ιδιοκτήτης παρών. Σε ένα από τα σπίτια που μου έδειξε, ενώ μου άρεσε πολύ μου λέει μακρυά γιατί θα έχεις προβλήματα με τον ιδιοκτήτη, και πράγματι από τα λίγα που κατάλαβα από αυτά που έλεγε, δίκιο είχε. Επέμενε να πάμε να δούμε ένα σπίτι σε μία περιοχή που δεν με ενδιέφερε να πάω να μείνω, λέγοντάς μου ότι είναι στις προσδοκίες μου αλλά το σημαντικότερο, ο ιδιοκτήτης είναι μέλι γάλα και δεν θα έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Με τα χίλια ζόρια πήγα τελικά, και τελικά ήταν και το σπίτι που νοίκιασα, γιατί και μου άρεσε, και όταν γνώρισα τον ιδιοκτήτη κατάλαβα ότι η μεσίτρια είχε δίκιο και όπως πράγματι δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα μαζί του.

 

Αυτή η γυναίκα πληρώθηκε από τον ιδιοκτήτη, τσακιστή δεκάρα από εμένα, παρόλο που μόνο τις βενζίνες που ξόδεψε για πάρτι μου θα έπρεπε να πάρει κάτι και από εμένα. Τα λεφτά του ενοικίου πάνω κάτω τα ίδια ήταν για όλα τα σπίτια που ήταν όπως τα ήθελα να ήταν.

 

Αυτά από την εμπειρία μου από ένα ξένο κράτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ως ιδιοκτήτης προτιμάς 10 ανθρώπους που δε θα κάνουν σχεδόν τίποτα γιατί δεν έχουν κίνητρο και θα κοιτάζουν ο ένας να σκίζει τα πωλητήρια του άλλου από 1 (που μπορεί να μην είναι 1 αλλά 100άδες συνεργάτες αν μιλάμε για μεγάλο δίκτυο) ο οποίος θα κάνει πολλά και θα επενδύσει χρόνο και χρήμα για το ακίνητό σου; ΟΚ... Δικό σου θέμα.

Γιατί να υποθέσουμε πως αν δώσω απλή ανάθεση σε 10 μεσίτες δεν θα κάνουν σχεδόν τίποτα? Αποκλείεις το να ασχοληθούν σοβαρά 3-4 από αυτούς πχ επειδή έχουν υποψήφιους αγοραστές που ενδιαφέρονται για κάτι σαν το δικό μου και έχουν απορρίψει τα υπόλοιπα που διαθέτουν? Εγώ σου λέω ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα ο μεσίτης που θα πάρει αποκλειστική εντολή από εμένα να "θάψει" το δικό μου ακίνητο και να προωθήσει άλλα, επειδή εγώ του έχω τάξει 1,0 ή 2,0% ενώ ο άλλος του έχει τάξει πχ 3,5% λόγω ανάγκης(είπαμε, η μεσιτική αμοιβή δεν υπόκειται σε περιορισμούς).

Επίσης γιατί να υποθέσουμε ότι αυτός που θα πάρει αποκλειστική ανάθεση να έχει 100άδες συνεργάτες, ενώ οι 10 που θα πάρουν απλή ανάθεση δουλεύουν μόνοι τους? Γιατί να μην συμβαίνει το αντίθετο?

 

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω για ποιον λόγο να δώσεις σε μεσίτη σπίτι ειδικά για ενοικίαση που είναι σε καλή κατάσταση και φυσιολογική τιμή..

Μερικές φορές είναι απαραίτητος ο μεσίτης. Γιατί ο ιδιοκτήτης ζει σε άλλη πόλη, γιατί δεν έχει χρόνο να ασχοληθεί, γιατί είναι ιδιοκτήτης πολλών ακινήτων και δυσκολεύεται να τα διαχειριστεί, γιατί δεν έχει όρεξη να κάνει τις απαραίτητες ενέργειες, γιατί δεν γουστάρει να βλέπει τα μούτρα των γειτόνων κτλ.

 

Πάντως ο μεσίτης που "φωτογράφησες" με την εμπειρία σου που έγραψες, δεν έχει και μεγάλη διαφορά από τον μέσο Έλληνα μεσίτη. Για αυτό έχει απαξιωθεί τόσο το επάγγελμα αυτό στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να υποθέσουμε πως αν δώσω απλή ανάθεση σε 10 μεσίτες δεν θα κάνουν σχεδόν τίποτα? Αποκλείεις το να ασχοληθούν σοβαρά 3-4 από αυτούς πχ επειδή έχουν υποψήφιους αγοραστές που ενδιαφέρονται για κάτι σαν το δικό μου και έχουν απορρίψει τα υπόλοιπα που διαθέτουν? 

Τα λινκς που έβαλα παραπάνω εξηγούν το γιατί.

 

Δεν αποκλείω να ασχοληθούν κάποιοι σοβαρά, γίνονται ακόμα στην Ελλάδα πωλήσεις από απλές αναθέσεις. Η συντριπτική, όμως, πλειονότητα αυτών που το κάνουν συστηματικά θα "μπουν μέσα" (και αποδεικνύεται αυτό στην πράξη σήμερα που κλείνουν τα γραφεία το ένα μετά το άλλο) γιατί θα τρέχουν σα μαλάκες και τελικά θα πληρώνεται κάποιος τρίτος ή κανείς, αν το έχει πουλήσει ο ιδιοκτήτης. Σε αυτό το καθεστώς, ο μεσίτης εννοείται ότι κάνει συλλογή απλών αναθέσεων, δε φέρνει καμία αντίρρηση στις εξωφρενικές απαιτήσεις των ιδιοκτητών, δεν κάνει ανάλυση της αγοράς, μπαίνει στο παιχνίδι του αθέμιτου ανταγωνισμού με τους υπόλοιπους ανταγωνιστές μεσίτες που το έχουν "αναλάβει", αν του τύχει πελάτης θα κοιτάξει γρήγορα γρήγορα να κάνει την υπόδειξη και να πιέσει αφόρητα τον ιδιοκτήτη γιατί αύριο θα είναι αργά (εδώ είναι η πουστιά) και στην καλύτερη των περιπτώσεων, θα ασχοληθεί για 10-20 μέρες max, ενώ αργότερα χρησιμοποιεί αυτά τα ακίνητα που έχει αναλάβει με απλή ανάθεση σε υψηλή τιμή για να πουλήσει κάποιο άλλο "δικό του". Στο μεταξύ, το σπίτι σου έχει γίνει "λαϊκή αγορά", οι αγοραστές το βρίσκουν στην ίδια σελίδα με τις ίδιες φωτογραφίες σε 10 διαφορετικές τιμές, εσύ είσαι ήσυχος ότι το έχουν αναλάβει 10 μεσιτικά, όλα μπάχαλο, λέμε. Στο τέλος το πουλάς μόνος σου, οι αγγελίες των μεσιτών τρέχουν για μερικούς μήνες ακόμα αφού κανείς δεν τους ενημέρωσε ότι το ακίνητο πουλήθηκε (ποιός και πώς συντονίζει 10 διαφορετικούς μεσίτες, ποιός τους ενημερώνει ότι άλλαξε η τιμή; ) και κατά τα άλλα δε φταίει το σύστημα!

 

Η πιο συχνή ατάκα ιδιοκτητών που το είχαν "δώσει" σε πολλούς μεσίτες είναι ότι "κανείς δε με πήρε ποτέ ξανά τηλέφωνο". Πώς να σε πάρει μεγάλε; Στην τιμή που το έχεις (για την οποία κανείς δε σου είπε ότι είναι εκτός αγοράς), απλά σε χρησιμοποίησαν για να διαφημίσουν το "μαγαζί τους", "έχουμε 1000 ακίνητα, 3000 ακίνητα, όλα τα ακίνητα της περιοχής, άρα, είμαστε το μεγαλύτερο γραφείο της περιοχής". Ας πρόσεχες, εσύ δεν ήθελες να "δεσμευτείς" όταν κάποιος πέρασε και σου είπε "θα κάνω αυτό, αυτό, εκείνο και το άλλο, αλλά για να τα κάνω, θα το δουλέψω αποκλειστικά για 3 μήνες"! Ήθελες τους πολλούς που ...πολλαπλασιάζουν τις πιθανότητες να πουλήσεις, ενώ στην πραγματικότητα αυτό που είχες στο μυαλό σου ήταν να το πουλήσεις μόνος σου, είτε με λαμογιά, είτε γιατί μέσα σου βαθιά πίστευες ότι θα το πουλήσεις εσύ και όχι οι μεσίτες. Αλλά αφού το πίστευες αυτό, γιατί συνεργάστηκες μαζί τους εξ' αρχής; Για να δείξεις πόσο καλύτερος πωλητής είσαι εσύ; Άραξε τώρα με το "καμένο" ακίνητό σου που όλος ο κόσμος έχει μπουχτήσει να το βλέπει στις αγγελίες, έχει καταλάβει ότι έχεις τρελή ανάγκη να το σπρώξεις και αν σου χτυπήσει την πόρτα, θα έχεις σκοτωμένη προσφορά!

 

Ευτυχώς σιγά - σιγά τελειώνει αυτή η ιστορία. Η αποκλειστική ανάθεση κάνει πιο σοβαρούς και υπεύθυνους τους μεσίτες οι οποίοι επενδύουν για αυτά που έχουν αναλάβει, ο ιδιοκτήτης επικοινωνεί και ελέγχει το μεσίτη του, οι υποψήφιοι αγοραστές δε βλέπουν τα ίδια και τα ίδια σε κάθε γραφείο, στις αγγελίες υπάρχει μια μόνο δημοσίευση για κάθε ακίνητο, η αγορά ξέρει ότι αυτό το συγκεκριμένο το διαχειρίζεται αυτό το γραφείο κλπ κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λινκς που έβαλα παραπάνω εξηγούν το γιατί.

 

Δεν αποκλείω να ασχοληθούν κάποιοι σοβαρά, γίνονται ακόμα στην Ελλάδα πωλήσεις από απλές αναθέσεις. Η συντριπτική, όμως, πλειονότητα αυτών που το κάνουν συστηματικά θα "μπουν μέσα" (και αποδεικνύεται αυτό στην πράξη σήμερα που κλείνουν τα γραφεία το ένα μετά το άλλο) γιατί θα τρέχουν σα μαλάκες και τελικά θα πληρώνεται κάποιος τρίτος ή κανείς, αν το έχει πουλήσει ο ιδιοκτήτης. Σε αυτό το καθεστώς, ο μεσίτης εννοείται ότι κάνει συλλογή απλών αναθέσεων, δε φέρνει καμία αντίρρηση στις εξωφρενικές απαιτήσεις των ιδιοκτητών, δεν κάνει ανάλυση της αγοράς, μπαίνει στο παιχνίδι του αθέμιτου ανταγωνισμού με τους υπόλοιπους ανταγωνιστές μεσίτες που το έχουν "αναλάβει", αν του τύχει πελάτης θα κοιτάξει γρήγορα γρήγορα να κάνει την υπόδειξη και να πιέσει αφόρητα τον ιδιοκτήτη γιατί αύριο θα είναι αργά (εδώ είναι η πουστιά) και στην καλύτερη των περιπτώσεων, θα ασχοληθεί για 10-20 μέρες max

 

Και αν μπουν ''μεσα'' τι εγινε δηλαδη ? Και αν παω σε ενα εμπορικο μαγαζι και ζητησω απλως να δοκιμασω μερικα ρουχα , θα πρεπει ο μαγαζατορας η υπολληλος να με γραψει επειδη δεν ειναι σιγουροι οτι θα ψωνισω απο αυτον ? Και ποσο μεσα δηλαδη ? Συνδυαζουν μια δυο τρεις επιδειξεις που βρισκονται στο δρομολογιο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...