Προς το περιεχόμενο

Ενοικιασεις και μεσιτες


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεγαλη εμπειρια απο μεσιτες δεν εχω αλλα η μια φορα που επικοινωνησα με καποιον μου δημιουργησε αρνητικη εντυπωση. Για να γινω πιο συγκεκριμενος πριν καποιους μηνες ψαχναμε να πουλησουμε το σπιτι μας στην Αθηνα και να παρουμε ενα αλλο εκτος. Βρηκα λοιπον ενα που με ενδιεφερε και μιλησα με τον αντιστοιχο μεσιτη και του ειπα πως με ενδιαφερει να το αγορασω αλλα θα ηθελα παραλληλα να με βοηθησει να βρω αγοραστη για το δικο μου ωστε και οι δυο μεταβιβασεις να γινουν σχεδον ταυτοχρονα. Αρα θα επαιρνε προμηθειες και για τις δυο αγοροπωλησιες (δηλαδη 4 προμηθειες συνολικα) κατι με το οποιο ειμαι ΟΚ.

 

Και ξερετε τι μου απαντησε; Πρωτα πουλα αυτο που εχεις και μετα ελα σε εμενα! Αρα για τι επιπεδο υπηρεσιων μιλαμε; Αντι να βρει καποιον συναδελφο του στην περιοχη μου και να συνεργαστουν μοιραζοντας τις προμηθειες και παρεχοντας μου ολοκληρωμενες υπηρεσιες απλα με εστειλε να ψαχνω μονος μου και οταν το πουλησω και βρω τα μετρητα να επιστρεψω σε αυτον! Προφανως δεν ασχοληθηκα παραπανω μαζι του.

 

Κακα τα ψεμματα η κακη γνωμη που εχουν οι περισσοτεροι για το επαγγελμα των μεσιτων (οπως και των ασφαλιστων κτλ) οφειλεται ξεκαθαρα στο γεγονος οτι ο οποιοσδηποτε μπορει να κανει το επαγγελμα χωρις την παραμικρη καταρτιση οποτε και το επιπεδο των υπηρεσιων ειναι παρα πολυ χαμηλο συνολικα. Οπως ειπε και ο φιλος παραπανω αν στην προμηθεια (που δικαιολογημενα τοτε θα ηταν μεγαλυτερη) περιλαμβανονταν τα παντα (ευρεση, διαδικαστικα, μηχανικοι, εφοριες, τραπεζες κτλ) τοτε θα ειχε λογικη ενας μεσιτης. Αλλιως οπως ειναι τωρα (και οπως αλλωστε γινεται και με τις ασφαλισεις) τα site και οι online υπηρεσιες θα συρικνωσουν τον κλαδο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 543
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αν παρακολουθήσεις όλη την πορεία των λεγομένων του θα δεις ότι, ενώ διατυμπανίζει ότι "ότι πρέπει να πληρώνει μόνο ο ιδιοκτήτης/πωλητής/εκμισθωτής", εντούτοις αποδέχεται ως γεγονός ότι "όμοιοι" του ζητάνε πληρωμη και από τους δύο και περιμένει σχετική νομοθετική ρύθμιση (χωρίς να μας λέει ακριβώς τι κάνει ο ίδιος)

πχ "Είπα μόνο ότι είναι νόμιμο, είπα τις δικές μου σκέψεις και προτιμήσεις και τους λόγους που και εγώ επιθυμώ την πληρωμή μόνο από τη μία πλευρά (συγκεκριμένα τον ιδιοκτήτη)"

αυτό βέβαια που είναι νόμιμο είναι και ηθικό; (μεγάαααλη συζήτηση)

και μου αρέσει και η λέξη που χρησιμοποίησε "επιθυμώ".

γιατί δεν έγραψε "και τους λόγους που και εγώ πληρώνομαι μόνο από τη μία πλευρά (συγκεκριμένα τον ιδιοκτήτη)"

μήπως το επιθυμεί για όταν...ψηφιστεί

Νομίζω ότι είπα τί κανω. Στις πωλήσεις, ένα χρόνο και βάλε, δουλεύω (και όλο το γραφείο) χωρίς μεσιτική αμοιβή από τον αγοραστή, ο ιδιοκτήτης επιβαρύνεται και το 2% του αγοραστή (σύνολο 4% ή 3,5 ή 3, ανάλογα την περίπτωση), εκτός ελαχίστων περιπτώσεων που δε συμφωνεί. Ψιλά γράμματα για ορισμένους εδώ μέσα, είμαι σίγουρος ότι θα απορούν πώς το αποδέχονται να πληρώσουν 4% αντί για 2% (hint: απουσία μεσιτικής αμοιβής=περισσότεροι ενδιαφερόμενοι=περισσότερες προσφορές=υψηλότερες προσφορές). Φυσικά οι αγοραστές το βλέπουν με πολύ θετικό μάτι. Δε μας υποχρέωσε κανείς, δεν άλλαξε ο νόμος, το κάναμε μόνοι μας μετά από αρκετά συνέδρια σε Ελλάδα και εξωτερικό και πολλές συζητήσεις και σε πληροφορώ ότι δεν ήταν καθόλου εύκολο γιατί τους πρώτους μήνες είχαμε αρκετές αντιρρήσεις.

Στις ενοικιάσεις δεν το έχουμε πετύχει ακόμα, βλέπεις, δεν είναι μόνο στο χέρι μας. Ήδη ακούμε αρκετές μ@λακίες από "συναδέλφους" που λένε "μην πάτε σε αυτούς γιατί ζητάνε 4%, ελάτε σε εμάς που παίρνουμε μόνο 2" (ξεχνούν βέβαια να αναφέρουν ότι ζητάνε άλλα τόσα από τους αγοραστές). Προχθές πελάτισσα μου ανέφερε ότι μεσιτικό γραφείο της ζήτησε 6% αμοιβή, αγοράστρια είναι, δεν πουλάει. Go figure!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ενοικιάσεις δεν το έχουμε πετύχει ακόμα, βλέπεις, δεν είναι μόνο στο χέρι μας. Ήδη ακούμε αρκετές μ@λακίες από "συναδέλφους" που λένε "μην πάτε σε αυτούς γιατί ζητάνε 4%, ελάτε σε εμάς που παίρνουμε μόνο 2" (ξεχνούν βέβαια να αναφέρουν ότι ζητάνε άλλα τόσα από τους αγοραστές). Προχθές πελάτισσα μου ανέφερε ότι μεσιτικό γραφείο της ζήτησε 6% αμοιβή, αγοράστρια είναι, δεν πουλάει. Go figure!

μα φιλαράκο, αν δεν το έχεις καταλάβει, αυτό ακριβώς λέμε. ότι στις ενοικιάσεις δεν γίνεται. ζητάνε-τε και από τους δύο.

το τι κάνετε στις αγοραπωλησίες είναι εκτός θέματος μια που και ο τίτλος του παρόντος νήματος αλλά και το αρχικό ποστ του TS (όπως και πολλών αλλών στην εξέλιξη του θέματος) αναφέρονται στις ενοικιάσεις.

το να μπαίνεις εδώ να υπερασπίζεσαι γενικά το χώρο σου (και καλά κάνεις), να λες ότι "εγώ διαφωνώ και θέλω να πληρώνομαι από τον ένα" και μετά με "ψιλά" γράμματα να λες ότι αναφέρεσαι στον εαυτό σου και ειδικά στις αγοραπωλησίες (εκτός θέματος όπως προείπα) θυμίζει λίγο τις συζητήσεις των πολιτικών που ακούμε κάθε βράδυ στα κανάλια.

πχ "εγώ διαφωνώ με αυτό και αν και έχουμε καθημερινά χιλιάδες νέους ανέργους πιστεύω ότι αυτό πρέπει να αλλάξει. και παρεπιπτόντως έχουμε και πρωτογενές πλεόνασμα!!!"

Go figure!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Στις ενοικιάσεις δεν το έχουμε πετύχει ακόμα, βλέπεις, δεν είναι μόνο στο χέρι μας. Ήδη ακούμε αρκετές μ@λακίες από "συναδέλφους" που λένε "μην πάτε σε αυτούς γιατί ζητάνε 4%, ελάτε σε εμάς που παίρνουμε μόνο 2" (ξεχνούν βέβαια να αναφέρουν ότι ζητάνε άλλα τόσα από τους αγοραστές). Προχθές πελάτισσα μου ανέφερε ότι μεσιτικό γραφείο της ζήτησε 6% αμοιβή, αγοράστρια είναι, δεν πουλάει. Go figure!

μα φιλαράκο, αν δεν το έχεις καταλάβει, αυτό ακριβώς λέμε. ότι στις ενοικιάσεις δεν γίνεται. ζητάνε-τε και από τους δύο.

το τι κάνετε στις αγοραπωλησίες είναι εκτός θέματος μια που και ο τίτλος του παρόντος νήματος αλλά και το αρχικό ποστ του TS (όπως και πολλών αλλών στην εξέλιξη του θέματος) αναφέρονται στις ενοικιάσεις.

το να μπαίνεις εδώ να υπερασπίζεσαι γενικά το χώρο σου (και καλά κάνεις), να λες ότι "εγώ διαφωνώ και θέλω να πληρώνομαι από τον ένα" και μετά με "ψιλά" γράμματα να λες ότι αναφέρεσαι στον εαυτό σου και ειδικά στις αγοραπωλησίες (εκτός θέματος όπως προείπα) θυμίζει λίγο τις συζητήσεις των πολιτικών που ακούμε κάθε βράδυ στα κανάλια.

πχ "εγώ διαφωνώ με αυτό και αν και έχουμε καθημερινά χιλιάδες νέους ανέργους πιστεύω ότι αυτό πρέπει να αλλάξει. και παρεπιπτόντως έχουμε και πρωτογενές πλεόνασμα!!!"

Go figure!

Ούτε στις πωλήσεις γινόταν αλλά άλλαξε (και πάλι, όχι για όλους, μόνο για αυτούς που το επέλεξαν). Και στις πωλήσεις τα λεφτά είναι πολύ περισσότερα. Θα γίνει και στις ενοικιάσεις αλλά θα χρειαστεί χρόνο. Ή θα πρέπει να αλλάξει ο νόμος για να γίνει άμεσα ή θα πρέπει να αρχίζουν να το εφαρμόζουν πρώτοι τα μεγάλα γραφεία, αλλά και τότε θα υπάρχουν κάποιοι οι οποίοι θα πηγαίνουν παρακαλώντας στους ιδιοκτήτες και θα εισπράττουν την απάντηση, εγώ δε σε πληρώνω, πάρτα από τον ενοικιαστή!Αποστολή από το GT-N7100 με τη χρήση Insomnia App
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το θέμα είναι απλό. Για να νοικιάσει κανείς ακίνητο δεν πρέπει να απαυθυνθεί σε μεσίτη γιατί σε τελική ανάλυση θα κάνει το ίδιο που θα έκανε ο καθένας. θα το βάλει αγγελία δεξιά κι αριστερά και θα περιμένει το τηλ να χτυπήσει. ούτε κάνα μαγικό θα κάνει, ούτε έχει ουρές από ενδιαφερόμενους που περιμένουν να νοικιάσουν. Η χρυσή ευκαιρία έχει πολλούς μεσίτες που γράφονται ως ιδιώτες. Οπότε παίρνεις τηλ σε υποτιθέμενο ιδιώτη και τελικά είναι μεσίτης.Βάλε αγγελίες στα παρακάτω site και είσαι κομπλε:

www.xe.gr, www.olx.gr, www.urbanexperts.gr (μόνο με ακίνητα ιδιωτών), www.adoos.gr

Good Luck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Καλημερα σας και χρονια πολλα! Βρηκα αυτο το παλιο thread γιατι ειμαι ακριβως στην ιδια κατασταση με αυτη που ησασταν εσεις καποτε. Ειχα νοικιασει σπιτι το 2007 αλλα ευτυχως το ειχα βρει πολυ ευκολα χωρις μεσιτες κλπ και το εκλεισα επι τοπου!

Ηρθε ο καιρος να νοικιασω και παλι τωρα κι ενω εχω βρει αρκετα που μου αρεσουν,δυστυχως τα περισσοτερα αν οχι ολα(απ αυτα που μου κανουν) ειναι μεσω μεσιτικου. Δεν ηξερα μεχρι τωρα τι παιζει με δαυτους,μεχρι που εριξα κανα 2 τηλεφωνα και μου πεσε το σαγονι!!

Καταρχας ψαχνω σπιτι το πολυ μεχρι 400 το μηνα. Αρα εχουμε και λεμε... 400 το ενοικιο +2 εγγυησεις παμε στα 1200. Και επανερχομαι στο οτι ακουσα στο τηλεφωνο απ τους μεσιτες οτι θελουν ΚΑΙ απο μενα ενα ενοικιο. Γιατι ρε παιδια? Ειλικρινα ΓΙΑΤΙ??

Και μαλιστα ο δευτερος(πολυ γνωστο μεσιτικο) μου ειπε μαλιστα οτι θελει ενα ενοικιο απο μενα και οτι ο ιδιοκτητης δεν πληρωνει απολυτως τιποτα!!! Δηλαδη ο ιδιοκτητης τον βαζει να του κανει δουλεια,κι εγω θα τον πληρωσω? Μη πω τι ειναι αυτο μερες που ειναι.

Κι ερχομαι και σας ρωτω...υπαρχει καποιος τροπος οταν βλεπω ενα ακινητο μεσω μεσιτικου να μπορω να βλεπω ποιος ειναι ο ιδιοκτητης και να επικοινωνω αμεσως με αυτον? Να μπορω ρε παιδι μου να του πω ακου εδω κυριε...εγω κερατιατικα σε μεσιτη δε πληρωνω αλλα το σπιτακι σου μου αρεσει. Θες??

Μπορει να γινει κατι τετοιο?

Συγνωμη που επαναφερω αυτο το θεμα ενω τοσα εχουν ειπωθει,αλλα πραγματικα απογοητευτηκα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες στον μεσιτη να πα να....Χριστουγεννιατικα

 

δωσε ενα ενοικιο + ενα για εγγυηση (και οχι δυο) και τα υπολοιπα ας τα βρει με τον ιδιοκτητη. αν του αρεσει.

και πριν το κλεισεις κοιτα να μιλησεις με τον ιδιοκτητη απο κοντα, να δεις το ρολο βαραει και τι "παραξενιες" και απαιτησεις που μπορει να εχει, μη σου κανει τον βιο αβιωτο μετα. μπορει να υπαρχουν λεπτομερειες που ο μεσιτης μπορει να αποκρυψει προκειμενου να κλεισει τη δουλεια και μετα να κανει τη παπια

 

γενικα, οσο μπορεις κοιτα να κανεις τη δουλεια σου χωρις μεσιτικο, με συμβολαιο παντα και ξεκαθαρους ορους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκει που θα σε παει ο μεσιτης κοιτα κοντα μηπως εχει κολησει ενοικιαστηρια ο ιδιοκτητης γα αμεση επαφη . Ποτε δεν εδωσα σπτι σε μεσιτη με αποκλειστικοτητα για ενοικιασει και το εψαχνα και μονος μου με ενοικιαστηρια και Χρυση ευκαιρια.

 

Δυο ενοκια εγγυηση παραπεμπουν πολλα χονια πισω .

 

Να δεις και τον ιδιοκτητη μηπως εχει παραξενιες που φαινονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω και τους 2 για την αμεση απαντηση και την βοηθεια σας! Αυτο που λετε για το οτι οι 2 εγγυησεις οτι ειναι παλια,δηλαδη τι ισχυει πια? υπαρχει καποιος καθαρος νομος να οριζει το τι παιζει ή ειναι αναλογα ποσες εγγυησεις θα ζητησει ο ιδιοκτητης?

Παντως κακα τα ψεματα παιδια τα καλα σπιτι ειναι ολα με μεσιτη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σας και χρονια πολλα! Βρηκα αυτο το παλιο thread γιατι ειμαι ακριβως στην ιδια κατασταση με αυτη που ησασταν εσεις καποτε. Ειχα νοικιασει σπιτι το 2007 αλλα ευτυχως το ειχα βρει πολυ ευκολα χωρις μεσιτες κλπ και το εκλεισα επι τοπου!

Ηρθε ο καιρος να νοικιασω και παλι τωρα κι ενω εχω βρει αρκετα που μου αρεσουν,δυστυχως τα περισσοτερα αν οχι ολα(απ αυτα που μου κανουν) ειναι μεσω μεσιτικου. Δεν ηξερα μεχρι τωρα τι παιζει με δαυτους,μεχρι που εριξα κανα 2 τηλεφωνα και μου πεσε το σαγονι!!

Καταρχας ψαχνω σπιτι το πολυ μεχρι 400 το μηνα. Αρα εχουμε και λεμε... 400 το ενοικιο +2 εγγυησεις παμε στα 1200. Και επανερχομαι στο οτι ακουσα στο τηλεφωνο απ τους μεσιτες οτι θελουν ΚΑΙ απο μενα ενα ενοικιο. Γιατι ρε παιδια? Ειλικρινα ΓΙΑΤΙ??

Και μαλιστα ο δευτερος(πολυ γνωστο μεσιτικο) μου ειπε μαλιστα οτι θελει ενα ενοικιο απο μενα και οτι ο ιδιοκτητης δεν πληρωνει απολυτως τιποτα!!! Δηλαδη ο ιδιοκτητης τον βαζει να του κανει δουλεια,κι εγω θα τον πληρωσω? Μη πω τι ειναι αυτο μερες που ειναι.

Κι ερχομαι και σας ρωτω...υπαρχει καποιος τροπος οταν βλεπω ενα ακινητο μεσω μεσιτικου να μπορω να βλεπω ποιος ειναι ο ιδιοκτητης και να επικοινωνω αμεσως με αυτον? Να μπορω ρε παιδι μου να του πω ακου εδω κυριε...εγω κερατιατικα σε μεσιτη δε πληρωνω αλλα το σπιτακι σου μου αρεσει. Θες??

Μπορει να γινει κατι τετοιο?

Συγνωμη που επαναφερω αυτο το θεμα ενω τοσα εχουν ειπωθει,αλλα πραγματικα απογοητευτηκα!!

Δηλαδή με λίγα λόγια θέλεις να χρησιμοποιήσεις τις υπηρεσίες που προσφέρει ένας μεσίτης, αλλά να μην πληρώσεις για αυτές? Ε δεν γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή με λίγα λόγια θέλεις να χρησιμοποιήσεις τις υπηρεσίες που προσφέρει ένας μεσίτης, αλλά να μην πληρώσεις για αυτές? Ε δεν γίνεται...

μα δε παει στον μεσιτη να του βρει σπιτι! διαβαζει την αγγελια και ζηταει να δει το σπιτι της αγγελιας! ο ιδιοκτητης που εχει αναθεσει στον μεσιτη να του βρει ενοικιαστη πρεπει να επιβαρυνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω και τους 2 για την αμεση απαντηση και την βοηθεια σας! Αυτο που λετε για το οτι οι 2 εγγυησεις οτι ειναι παλια,δηλαδη τι ισχυει πια? υπαρχει καποιος καθαρος νομος να οριζει το τι παιζει ή ειναι αναλογα ποσες εγγυησεις θα ζητησει ο ιδιοκτητης?

Παντως κακα τα ψεματα παιδια τα καλα σπιτι ειναι ολα με μεσιτη!!

Ο νόμος απαγορεύει το ύψος της εγγύησης να ξεπερνά τα 2 μισθώματα, αυτό ίσχυε και συνεχίζει να ισχύει.

 

Όσο για το τελευταίο, μην παίρνεις και όρκο... είναι συνηθισμένο όταν παίρεις τηλέφωνο να σου λένε πως έχει νοικιαστεί αλλά υπάρχουν πολλά παρόμοια. Ή ακόμα χειρότερα να σε κουβαλάνε στο γραφείο τους για να σου ανακοινώσουν πως έχει νοικιαστεί.

μα δε παει στον μεσιτη να του βρει σπιτι! διαβαζει την αγγελια και ζηταει να δει το σπιτι της αγγελιας! ο ιδιοκτητης που εχει αναθεσει στον μεσιτη να του βρει ενοικιαστη πρεπει να επιβαρυνεται

Δεν κατάλαβα κάτι διαφορετικό, διαβάζει την αγγελία που έχει βάλει ο μεσίτης.

 

Όσο για το ποιος είναι σωστό να επιβαρύνεται συμφωνώ, ο ιδιοκτήτης θα έπρεπε να επιβαρύνεται μόνο. Έλα όμως που ο νόμος επιτρέπει στον μεσίτη να πληρώνεται και από τους δύο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως ρε παιδια! Τι με απασχολει εμενα αν ο ιδιοκτητης βαριοταν ή δεν ειχε χρονο και τελος παντων ανεθεσε σε μεσιτη να του προωθησει το σπιτι. Δικαιωμα του να κανει οτι θελει! Εγω μπαινω στο xe.gr και απλα κοιταω αγγελιες. Απο κει και περα αν καποιο μου αρεσει και θελω να παω να το δω απο κοντα,ουτε καν με απασχολει ποιος θα μου το δειξει. Ειτε ειναι ο ιδιοκτητης ειτε ο μεσιτης ποια η διαφορα για μενα? Αρα ΓΙΑΤΙ να πληρωσω μεσιτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως ρε παιδια! Τι με απασχολει εμενα αν ο ιδιοκτητης βαριοταν ή δεν ειχε χρονο και τελος παντων ανεθεσε σε μεσιτη να του προωθησει το σπιτι. Δικαιωμα του να κανει οτι θελει! Εγω μπαινω στο xe.gr και απλα κοιταω αγγελιες. Απο κει και περα αν καποιο μου αρεσει και θελω να παω να το δω απο κοντα,ουτε καν με απασχολει ποιος θα μου το δειξει. Ειτε ειναι ο ιδιοκτητης ειτε ο μεσιτης ποια η διαφορα για μενα? Αρα ΓΙΑΤΙ να πληρωσω μεσιτη?

Όπως δικαίωμα σου είναι να προσπεράσεις τις αγγελίες από μεσίτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως δικαίωμα σου είναι να προσπεράσεις τις αγγελίες από μεσίτες.

 

Μολις τωρα εκανα μια αναζητηση στις ιδιες περιοχες χωρις μεσιτη. Περιτο να σου πω οτι ολα τα καλα χαθηκαν! Τιποτα παιδια προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι ειναι καθαρο νταβατζιλικι!!! Ενας νομος δε μπορει να βγει που να απαγορευει στο μεσιτη να αμοιβεται απο τον μισθωτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...