Προς το περιεχόμενο

Ενοικιασεις και μεσιτες


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η συντριπτική, όμως, πλειονότητα αυτών που το κάνουν συστηματικά θα "μπουν μέσα" (και αποδεικνύεται αυτό στην πράξη σήμερα που κλείνουν τα γραφεία το ένα μετά το άλλο) γιατί θα τρέχουν σα μαλάκες και τελικά θα πληρώνεται κάποιος τρίτος ή κανείς, αν το έχει πουλήσει ο ιδιοκτήτης.

Λάθος. Τα μεσιτικά γραφεία κλείνουν το ένα μετά το άλλο γιατί δεν γίνονται συμβόλαια. Από τις 100,000 που έγιναν το 2007, το 2012 έπεσαν κάτω από 10,000! 90% λιγότερα! Συνυπολόγισε ότι το 2007 η πλειοψηφία των πράξεων γινόταν σε τιμές αρκετά πάνω από τις αντικειμενικές ενώ το 2012 γινόταν σε τιμές πολύ πιο κάτω(χωρίς στο μεταξύ να έχουν αλλάξει οι αντικειμενικές αξίες). Συνυπολόγισε ότι ένα ποσοστό από τις 10,000 αφορά γονικές παροχές, μεταβιβάσεις από εταιρείες που κλείνουν στους εταίρους, δηλαδή πράξεις που θα γίνονταν ούτως η άλλως, και χωρίς μεσίτες. Συνυπολόγισε και το ότι πλέον μερικοί μεσίτες δέχονται να πληρωθούν και με λιγότερο από 2%, σε μερικές περιπτώσεις ακόμα και 0,5%. Αν συνυπολογίσουμε όλα αυτά, πόσο έχει συρρικνωθεί το εισόδημα των μεσιτών? 95% ή και περισσότερο? Απορώ πως δεν έχουν κλείσει ακόμα περισσότερα μεσιτικά!

 

Όσο για τα συμφέροντα του μεσίτη ναι, το είπα και παραπάνω, ο μεσίτης έχει τεράστια οφέλη από μια αποκλειστική σε σχέση με μια απλή ανάθεση, συμφωνώ.

 

Τώρα τα υπόλοιπα επιχειρήματα σου για τα συμφέροντα του πωλητή δεν έχουν βάση.

Σίγουρα όλο και κάποιος από τους 10 μεσίτες που θα πάρουν την απλή ανάθεση θα τον ενημερώσει για την "σωστή" τιμή. Αλλά όπως έχω πει και σε άλλο thread, ο πωλητής από μόνος του είναι αυτός που θα ρίξει την τιμή αν δεν πουληθεί σύντομα. Δεν θα το κάνει επειδή έτσι πιστεύει ο μεσίτης.

Όσο για το ότι το ακίνητο μου θα γίνει λαϊκή αγορά, είναι αυτό που θέλω, το βλέπουν περισσότεροι ενδιαφερόμενοι = περισσότερες πιθανότητες να πουληθεί.

Όσο για την ενημέρωση προς τους 10 μεσίτες για το ότι έχει αλλάξει η τιμή ή ότι έχει πουληθεί, το κάνω εγώ. 10 τηλεφωνήματα είναι.

Όσο για το ότι οι αγοραστές θα βρίσκουν το ακίνητο μου σε 10 διαφορετικές αγγελίες με 10 διαφορετικές τιμές δεν ισχύει. Εκτός και αν είμαι τόσο μλκς που δώσω 10 διαφορετικές τιμές σε 10 διαφορετικούς μεσίτες + την χαμηλότερη δική μου = 11. Εγώ ορίζω τι τιμή θα ζητάνε. Αν με αυτό το τρόπο εγώ ο ίδιος απαξιώσω το ακίνητο μου δεν θα φταίνε οι μεσίτες, το κεφάλι μου το ξερό θα φταίει και μόνο.

Όσο για το "καμένο" ακίνητο μου που έχει μπουχτήσει ο κόσμος να το βλέπει, που το πρόβλημα? Αν δεν κάνει σε κάποιον, όσες φορές και να το δει δεν αλλάζει κάτι. Αν του κάνει και μου έρθει με σκοτωμένη προσφορά, εφόσον αρνηθώ θα καταλάβει ότι δεν έχω και τόσο ανάγκη. Αν πράγματι το θέλει και εγώ θέλω να το δώσω, θα τα βρούμε.

Και τέλος μίλησες για λαμογιά. Λαμόγια υπάρχουν και από τις δύο πλευρές, και των ιδιοκτητών και από των μεσιτών. Αν αρχίσουμε τα παραδείγματα θα κάνουμε μήνες να τελειώσουμε τη συζήτηση ;)

 

Με λίγα λόγια κανένα από τα επιχειρήματα των μεσιτών δεν με έχει πείσει ακόμα για το όφελος του πωλητή στην περίπτωση της αποκλειστικής ανάθεσης. Το τι γίνεται σε άλλες αγορές όπως της Αμερικής δεν έχει και τόσο σχέση με εμάς, αν φτάσουν οι υπηρεσίες των Ελλήνων μεσιτών το επίπεδο των Αμερικάνων, τότε και μόνο θα μπορούμε να κάνουμε σύγκριση. Όσο υπάρχουν ακόμα νόμιμοι μεσίτες που σε καλούν να δεις σπίτι με τζάκι χωρίς να διαθέτει τζάκι, τόσο θα υποβαθμίζεται το επάγγελμα αυτό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 543
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

+ 1000 σε ολα τα παραπανω.

 

 

 Εκτός και αν είμαι τόσο μλκς που δώσω 10 διαφορετικές τιμές σε 10 διαφορετικούς μεσίτες + την χαμηλότερη δική μου = 11. Εγώ ορίζω τι τιμή θα ζητάνε. Αν με αυτό το τρόπο εγώ ο ίδιος απαξιώσω το ακίνητο μου δεν θα φταίνε οι μεσίτες, το κεφάλι μου το ξερό θα φταίει και μόνο.
 

 

Οσο για αυτο, αυτο συμβαινει συνηθως οταν ο πελατης εχει απογοητευτει απο τον ενα μεσιτη (ο οποιος συχνα επειδη δεν εχει πωλησεις πιεζει τον πωλητη να το σκοτωσει ) και παει στον επομενο ριχνοντας ελαφρως και την τιμη.Οχι αμεσως απαραιτητα.Τα καλα της αποκλειστικης αναθεσης κατα τα αλλα.Λες και δεν μπορει ,αν υπαρχει η δυνατοτητα επιλογης, να το αναθεσει ουσιαστικα σε ενα μονο  , πρεπει και να το ''κλειδωσει'' εκει το ακινητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος. Τα μεσιτικά γραφεία κλείνουν το ένα μετά το άλλο γιατί δεν γίνονται συμβόλαια. Από τις 100,000 που έγιναν το 2007, το 2012 έπεσαν κάτω από 10,000! 90% λιγότερα! Συνυπολόγισε ότι το 2007 η πλειοψηφία των πράξεων γινόταν σε τιμές αρκετά πάνω από τις αντικειμενικές ενώ το 2012 γινόταν σε τιμές πολύ πιο κάτω(χωρίς στο μεταξύ να έχουν αλλάξει οι αντικειμενικές αξίες). Συνυπολόγισε ότι ένα ποσοστό από τις 10,000 αφορά γονικές παροχές, μεταβιβάσεις από εταιρείες που κλείνουν στους εταίρους, δηλαδή πράξεις που θα γίνονταν ούτως η άλλως, και χωρίς μεσίτες. Συνυπολόγισε και το ότι πλέον μερικοί μεσίτες δέχονται να πληρωθούν και με λιγότερο από 2%, σε μερικές περιπτώσεις ακόμα και 0,5%. Αν συνυπολογίσουμε όλα αυτά, πόσο έχει συρρικνωθεί το εισόδημα των μεσιτών? 95% ή και περισσότερο? Απορώ πως δεν έχουν κλείσει ακόμα περισσότερα μεσιτικά!

 

Όσο για τα συμφέροντα του μεσίτη ναι, το είπα και παραπάνω, ο μεσίτης έχει τεράστια οφέλη από μια αποκλειστική σε σχέση με μια απλή ανάθεση, συμφωνώ.

 

Τώρα τα υπόλοιπα επιχειρήματα σου για τα συμφέροντα του πωλητή δεν έχουν βάση.

Σίγουρα όλο και κάποιος από τους 10 μεσίτες που θα πάρουν την απλή ανάθεση θα τον ενημερώσει για την "σωστή" τιμή. Αλλά όπως έχω πει και σε άλλο thread, ο πωλητής από μόνος του είναι αυτός που θα ρίξει την τιμή αν δεν πουληθεί σύντομα. Δεν θα το κάνει επειδή έτσι πιστεύει ο μεσίτης.

Όσο για το ότι το ακίνητο μου θα γίνει λαϊκή αγορά, είναι αυτό που θέλω, το βλέπουν περισσότεροι ενδιαφερόμενοι = περισσότερες πιθανότητες να πουληθεί.

Όσο για την ενημέρωση προς τους 10 μεσίτες για το ότι έχει αλλάξει η τιμή ή ότι έχει πουληθεί, το κάνω εγώ. 10 τηλεφωνήματα είναι.

Όσο για το ότι οι αγοραστές θα βρίσκουν το ακίνητο μου σε 10 διαφορετικές αγγελίες με 10 διαφορετικές τιμές δεν ισχύει. Εκτός και αν είμαι τόσο μλκς που δώσω 10 διαφορετικές τιμές σε 10 διαφορετικούς μεσίτες + την χαμηλότερη δική μου = 11. Εγώ ορίζω τι τιμή θα ζητάνε. Αν με αυτό το τρόπο εγώ ο ίδιος απαξιώσω το ακίνητο μου δεν θα φταίνε οι μεσίτες, το κεφάλι μου το ξερό θα φταίει και μόνο.

Όσο για το "καμένο" ακίνητο μου που έχει μπουχτήσει ο κόσμος να το βλέπει, που το πρόβλημα? Αν δεν κάνει σε κάποιον, όσες φορές και να το δει δεν αλλάζει κάτι. Αν του κάνει και μου έρθει με σκοτωμένη προσφορά, εφόσον αρνηθώ θα καταλάβει ότι δεν έχω και τόσο ανάγκη. Αν πράγματι το θέλει και εγώ θέλω να το δώσω, θα τα βρούμε.

Και τέλος μίλησες για λαμογιά. Λαμόγια υπάρχουν και από τις δύο πλευρές, και των ιδιοκτητών και από των μεσιτών. Αν αρχίσουμε τα παραδείγματα θα κάνουμε μήνες να τελειώσουμε τη συζήτηση ;)

 

Με λίγα λόγια κανένα από τα επιχειρήματα των μεσιτών δεν με έχει πείσει ακόμα για το όφελος του πωλητή στην περίπτωση της αποκλειστικής ανάθεσης. Το τι γίνεται σε άλλες αγορές όπως της Αμερικής δεν έχει και τόσο σχέση με εμάς, αν φτάσουν οι υπηρεσίες των Ελλήνων μεσιτών το επίπεδο των Αμερικάνων, τότε και μόνο θα μπορούμε να κάνουμε σύγκριση. Όσο υπάρχουν ακόμα νόμιμοι μεσίτες που σε καλούν να δεις σπίτι με τζάκι χωρίς να διαθέτει τζάκι, τόσο θα υποβαθμίζεται το επάγγελμα αυτό.

Δυστυχώς έχεις μια τρομερά λάθος αντίληψη και νοοτροπία και παρασέρνεις και τον κόσμο στο ίδιο λούκι που τον οδηγούν και τα media, στο ότι δε γίνονται πράξεις, καθόλου!

 

Το ότι οι πράξεις έχουν μειωθεί δραματικά είναι μια πραγματικότητα, αλλά ταυτόχρονα και μια τεράστια δικαιολογία. Οι 10.000 πράξεις είναι υπεραρκετές για ένα σοβαρό γραφείο για να επιβιώσει. Πόσες πράξεις χρειάζεται ένας μεσίτης για να ζήσει; 10 το χρόνο; Δε θέλει παραπάνω. 10 στις 10.000 πράξεις. Και ένα γραφείο 10 ατόμων; 10χ10=100. 100 πράξεις στις 10.000 για να βγάζουν και οι 10 συνεργάτες από ένα καλό εισόδημα το χρόνο. Do the math. Μιλάμε για το 0,1% των συνολικών πράξεων στη χώρα για έναν μεσίτη... Η κρίση είναι μια δικαιολογία. ΤΩΡΑ μας χρειάζεται ο κόσμος, διαφορετικά, όταν η αγορά είναι στα πάνω της, μπορούν να πουλήσουν και μόνοι τους, δε μας έχουν ανάγκη!

 

Τα γραφεία, λοιπόν, κλείνουν γιατί η κρίση βγάζει στην επιφάνεια τα προβλήματα του συστήματος. Υπάρχουν και άλλοι που παρά την κρίση, αυξάνουν το τζίρο και τα κέρδη τους και αν δεν το είχα δει, για να το πω καλύτερα, αν δεν το είχα βιώσει, δεν θα επέμενα!  :-)

 

Το ότι αντιδράς τόσο πολύ στην αποκλειστικότητα, μόνο μια εξήγηση έχει. Το ότι είσαι παλιός μεσίτης που έχει δουλέψει μόνο με απλές εντολές και σου είναι δυσάρεστο να παραδεχθείς ότι δεν ήταν "σωστός" (δε σου αρέσει το σωστός, το κάνω δεν ήταν ο βέλτιστος, ο καλύτερος, βάλε ό,τι θες) ο τρόπος με τον οποίο είχες μάθει να δουλεύεις. Προσωπικά δε με ενδιαφέρει να σε πείσω, κανένα επιχείρημα δε μπορεί να σε πείσει γιατί δε θες να πεισθείς, η αντίδρασή σου έχει καθαρά ψυχολογικά αίτια, εντελώς ανθρώπινο, κατά τη γνώμη μου.

 

Είναι κάτι που έχω συναντήσει μόνο σε παλιούς μεσίτες οι οποίοι έτυχαν να βρεθούν στη θέση πωλητή. Δε γουστάρουν την αποκλειστικότητα με τίποτα, δεν αναγνωρίζουν κανένα της "συν".. Η διεθνής πραγματικότητα, όμως, σε διαψεύδει. Η αποκλειστική ανάθεση (exclusive agency) είναι η πλέον συνήθης στο εξωτερικό. Και δεν μιλάμε για Αμερική αλλά και για ευρωπαϊκές χώρες, για ευρωπαϊκές χώρες του Νότου, μάλιστα. Καμία διαφορά με την Ελλάδα -κρίση εδώ, κρίση και εκεί- και είναι θέμα χρόνου να καθιερωθεί και εδώ, είτε το θέλουν ορισμένοι, είτε όχι.

 

Είπαμε τους λόγους μια, δυο φορές, τέλος. Νομίζω ότι ασχολήθηκα αρκετά με το θέμα... Καλό απόγευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kirileman για να δούμε ένα ένα όσα γράφεις:

Δυστυχώς έχεις μια τρομερά λάθος αντίληψη και νοοτροπία και παρασέρνεις και τον κόσμο στο ίδιο λούκι που τον οδηγούν και τα media, στο ότι δε γίνονται πράξεις, καθόλου!

Μήπως μπορείς να κάνεις quote το σημείο που ισχυρίστηκα ότι δεν γίνονται πράξεις καθόλου? Μίλησα με νούμερα, και μάλιστα επίσημα. Αν νομίζεις πως κάποιος έχει λάθος αντίληψη και νοοτροπία επειδή παραθέτει επίσημα στοιχεία... δεν έχω να πω κάτι άλλο.

Το ότι οι πράξεις έχουν μειωθεί δραματικά είναι μια πραγματικότητα, αλλά ταυτόχρονα και μια τεράστια δικαιολογία. Οι 10.000 πράξεις είναι υπεραρκετές για ένα σοβαρό γραφείο για να επιβιώσει. Πόσες πράξεις χρειάζεται ένας μεσίτης για να ζήσει; 10 το χρόνο; Δε θέλει παραπάνω. 10 στις 10.000 πράξεις. Και ένα γραφείο 10 ατόμων; 10χ10=100. 100 πράξεις στις 10.000 για να βγάζουν και οι 10 συνεργάτες από ένα καλό εισόδημα το χρόνο. Do the math. Μιλάμε για το 0,1% των συνολικών πράξεων στη χώρα για έναν μεσίτη... Η κρίση είναι μια δικαιολογία.

Στην Ελλάδα δεν υπάρχει μόνο ένας μεσίτης όμως... Πες μου πόσοι μεσίτες(και πόσοι συνεργάτες) υπάρχουν για να έχουν ουσία τα μαθηματικά που θα κάνω.

ΤΩΡΑ μας χρειάζεται ο κόσμος, διαφορετικά, όταν η αγορά είναι στα πάνω της, μπορούν να πουλήσουν και μόνοι τους, δε μας έχουν ανάγκη!

Ναι ε? Πως εξηγείς τότε το ότι τη δεκαετία 1995-2005(που η αγορά ήταν στα πάνω της) τα μεσιτικά γραφεία πολλαπλασιάζονταν σαν τα κουνέλια, ενώ τώρα κλείνουν το ένα μετά το άλλο? Αν ίσχυε αυτό που λες, θα έπρεπε να γίνεται το αντίθετο...

Τα γραφεία, λοιπόν, κλείνουν γιατί η κρίση βγάζει στην επιφάνεια τα προβλήματα του συστήματος. Υπάρχουν και άλλοι που παρά την κρίση, αυξάνουν το τζίρο και τα κέρδη τους και αν δεν το είχα δει, για να το πω καλύτερα, αν δεν το είχα βιώσει, δεν θα επέμενα!  :-)

Δηλαδή και τα εστιατόρια, τα ξενοδοχεία, οι εκθέσεις επίπλων, τα βιβλιοπωλεία, τα ταξιδιωτικά γραφεία, τα καφενεία κτλ που κλείνουν το ένα μετά το άλλο, κλείνουν γιατί η κρίση βγάζει στην επιφάνεια τα προβλήματα του συστήματος? Και όχι γιατί δεν έχει χρήματα ο κόσμος να ξοδέψει σε αυτά? Πλανάσαι οικτρά! Επίσης σίγουρα σε κάθε επάγγελμα υπάρχουν μερικοί που μέσα στην κρίση πάνε καλύτερα, αλλά αυτοί είναι μειοψηφία, εξαίρεση.

Το ότι αντιδράς τόσο πολύ στην αποκλειστικότητα, μόνο μια εξήγηση έχει. Το ότι είσαι παλιός μεσίτης που έχει δουλέψει μόνο με απλές εντολές και σου είναι δυσάρεστο να παραδεχθείς ότι δεν ήταν "σωστός" (δε σου αρέσει το σωστός, το κάνω δεν ήταν ο βέλτιστος, ο καλύτερος, βάλε ό,τι θες) ο τρόπος με τον οποίο είχες μάθει να δουλεύεις. Προσωπικά δε με ενδιαφέρει να σε πείσω, κανένα επιχείρημα δε μπορεί να σε πείσει γιατί δε θες να πεισθείς, η αντίδρασή σου έχει καθαρά ψυχολογικά αίτια, εντελώς ανθρώπινο, κατά τη γνώμη μου.

Έχει κιάλλη εξήγηση, το ότι η αποκλειστικότητα έχει μόνο μειονεκτήματα για τον πωλητή. Κάτι που δεν πρόκειται να παραδεχθείς ποτέ μια και τυγχάνεις μεσίτης("σύγχρονος" μεσίτης, sorry).

 

Btw σε πληροφορώ ότι παρόλο που έχω κάνει πολλές διαφορετικές δουλειές μέχρι τώρα, ποτέ δεν έκανα τον μεσίτη. Τουλάχιστον τον μεσίτη αστικών συμβάσεων/κτηματομεσίτη, γιατί μεσίτης με τη γενικότερη έννοια έχω υπάρξει. Είχα όμως την ευκαιρία να ζήσω από μέσα αυτό το επάγγελμα.

Είναι κάτι που έχω συναντήσει μόνο σε παλιούς μεσίτες οι οποίοι έτυχαν να βρεθούν στη θέση πωλητή. Δε γουστάρουν την αποκλειστικότητα με τίποτα, δεν αναγνωρίζουν κανένα της "συν".. Η διεθνής πραγματικότητα, όμως, σε διαψεύδει. Η αποκλειστική ανάθεση (exclusive agency) είναι η πλέον συνήθης στο εξωτερικό. Και δεν μιλάμε για Αμερική αλλά και για ευρωπαϊκές χώρες, για ευρωπαϊκές χώρες του Νότου, μάλιστα. Καμία διαφορά με την Ελλάδα -κρίση εδώ, κρίση και εκεί- και είναι θέμα χρόνου να καθιερωθεί και εδώ, είτε το θέλουν ορισμένοι, είτε όχι.

Η Αμερική και οι περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες όπως είπα και παραπάνω έχουν μεγάλες διαφορές με την Ελλάδα στο θέμα μεσιτείας. Πρώτα από όλα το ότι δεν επιτρέπεται στον μεσίτη να έχει και τον πωλητή και τον αγοραστή και ότι ο μεσίτης έχει νομικές ευθύνες. Αυτά τα 2 είναι αρκετά ώστε να απογειώσουν το επίπεδο υπηρεσιών του μεσίτη. Όπως είπα ξανά και ξανά, ας ανεβάσετε πρώτα το επίπεδο των υπηρεσιών σας στα επίπεδα του εξωτερικού. Μέχρι τότε όμως κάθε προσπάθεια σύγκρισης μόνο γέλια προκαλεί.

Είπαμε τους λόγους μια, δυο φορές, τέλος. Νομίζω ότι ασχολήθηκα αρκετά με το θέμα... Καλό απόγευμα.

Όπως νομίζεις... Καλό βράδυ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή και τα εστιατόρια, τα ξενοδοχεία, οι εκθέσεις επίπλων, τα βιβλιοπωλεία, τα ταξιδιωτικά γραφεία, τα καφενεία κτλ που κλείνουν το ένα μετά το άλλο, κλείνουν γιατί η κρίση βγάζει στην επιφάνεια τα προβλήματα του συστήματος? Και όχι γιατί δεν έχει χρήματα ο κόσμος να ξοδέψει σε αυτά? Πλανάσαι οικτρά! 

Δεν έχεις ακούσει ποτέ τον όρο "φούσκα", έτσι; Δεν έχεις υπόψιν σου ποιοί ήταν αυτοί που το έπαιζαν "κατασκευαστές", "μεσίτες", κ.α. και με ποιές προϋποθέσεις αποκτούσαν την "άδεια" (ή δεν την αποκτούσαν καν) για αυτό που ασκούσαν και τα αποτελέσματα αυτού στο κάθε επάγγελμα, κάτι για το οποίο και εσύ ο ίδιο έχεις επισημάνει σε προηγούμενες σελίδες, έτσι; Μάλλον ζούσες εκτός Ελλάδος. Η κρίση, και θα το ξαναπώ για τελευταία φορά, ανέδειξε τα προβλήματα του συστήματος σε κάθε επάγγελμα.

 

!!!!!!!!!!!!

πολύ crusader φάση

Βλέπε παραπάνω. Μερικά χρόνια πριν, και η θειά μου η Μαριγώ από το χωριό μπορούσε να το παίξει μεσίτρια και να πουλήσει, δε χρειαζόταν ικανότητες, η αγορά ήταν τόσο μεγάλη που τη χωρούσε. Σήμερα, όμως, που οι αγοραστές είναι δυσεύρετοι, σήμερα είναι που έχεις ανάγκη από έναν επαγγελματία να σου διαφημίσει το ακίνητό σου, να επενδύσει λεφτά σε αυτό, να σου κάνει open house, κλπ, λεφτά που εσύ, εκτός ενός πωλητηρίου στην πόρτα ή στο μπαλκόνι, δε διαθέτεις, όπως δε διαθέτεις χρόνο, όρεξη, το στομάχι να ακούς τον κάθε θρασύ αγοραστή να σου υποτιμάει το σπίτι που έχεις χτίσει με κόπο κ.α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως είπες και παραπάνω, ασχολήθηκες αρκετά με το θέμα

και είναι τελείως ξεκάθαρη η θέση σου ότι μας είσαστε τελείως απαραίτητοι. γι' αυτό και πρέπει να σας πληρώνουμε απ' όλες τις μεριές.

κατανοητό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον υποψηφιο αγοραστη-πωλητη το καλυτερο ειναι η δυνατοτητα επιλογης.Οτιδηποτε αλλο συμφερει απλα και μονο καποιους μεσιτες  .Απλα δεν ειναι τα πραγματα ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως είπες και παραπάνω, ασχολήθηκες αρκετά με το θέμα

και είναι τελείως ξεκάθαρη η θέση σου ότι μας είσαστε τελείως απαραίτητοι. γι' αυτό και πρέπει να σας πληρώνουμε απ' όλες τις μεριές.

κατανοητό

Ξεκάθαρη είναι αλλά προφανώς όχι για εσένα, διαφορετικά θα είχες κατανοήσει ότι αυτό που είπα είναι ότι "πρέπει" να πληρώνει μόνο ο ιδιοκτήτης/πωλητής/εκμισθωτής.

 

Για τον υποψηφιο αγοραστη-πωλητη το καλυτερο ειναι η δυνατοτητα επιλογης.Οτιδηποτε αλλο συμφερει απλα και μονο καποιους μεσιτες  .Απλα δεν ειναι τα πραγματα ? 

Και το γραφείο που θα σε εκπροσωπήσει αποκλειστικά, επιλογή δεν είναι; Εξήγησα, μάλιστα, ότι αυτό δεν αποτελεί εμπόδιο στο να φέρουν και οι υπόλοιποι μεσίτες τους πελάτες τους , απλά εσύ δεσμεύεις έναν μεσίτη ότι θα "τα σκάσει" για την προώθηση του ακινήτου σου και εκείνος είναι σίγουρος ότι δε θα δουλέψει τσάμπα... Και ναι, είναι απλό, αλλά τρομερά δυσνόητο για ορισμένους.

 

Λοιπόν, αρκετά. δεν το ξανακοιτάω το θέμα για να μην μπω στον πειρασμό να απαντήσω, ειδικά στους εμπαθείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως είπες και παραπάνω, ασχολήθηκες αρκετά με το θέμα

και είναι τελείως ξεκάθαρη η θέση σου ότι μας είσαστε τελείως απαραίτητοι. γι' αυτό και πρέπει να σας πληρώνουμε απ' όλες τις μεριές.

κατανοητό

 

Που ακριβως το εγραψε αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις ακούσει ποτέ τον όρο "φούσκα", έτσι; Δεν έχεις υπόψιν σου ποιοί ήταν αυτοί που το έπαιζαν "κατασκευαστές", "μεσίτες", κ.α. και με ποιές προϋποθέσεις αποκτούσαν την "άδεια" (ή δεν την αποκτούσαν καν) για αυτό που ασκούσαν και τα αποτελέσματα αυτού στο κάθε επάγγελμα, κάτι για το οποίο και εσύ ο ίδιο έχεις επισημάνει σε προηγούμενες σελίδες, έτσι; Μάλλον ζούσες εκτός Ελλάδος. Η κρίση, και θα το ξαναπώ για τελευταία φορά, ανέδειξε τα προβλήματα του συστήματος σε κάθε επάγγελμα.

Φυσικά και τον έχω ακούσει, τον χρησιμοποιώ κιόλας. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η φούσκα των ακινήτων. Φυσικά και έχω υπόψιν ποιοι και με ποιες προϋποθέσεις απέκτησαν άδεια μεσίτη στη διάρκεια της φούσκας και λίγο αργότερα, απόδειξη ότι το επισήμανα σε προηγούμενη σελίδα. Το πρόβλημα όμως δεν το δημιούργησαν οι νέοι μεσίτες που δεν ήξεραν που παν τα τέσσερα, ούτε οι μη αδειούχοι. Το δημιούργησαν οι παλιοί, οι παλιοί ήταν αυτοί που προσπάθησαν να δημιουργήσουν καρτέλ μέσω εκβιασμών από τους μεσιτικούς συλλόγους. Και εγώ θα πω πως η συρρίκνωση όλων των επαγγελμάτων είναι άμεσο επακόλουθο της κρίσης, και όχι λόγω προβλημάτων του συστήματος κάθε επαγγέλματος.

 

Δεν μας αρεσουν οι αποκλειστικοτητες ακομα και αν ειναι για το ''καλο'' μας.Ειμαστε ελευθερα πνευματα  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα μικρό δείγμα από την ...ελευθερία της επιλογής. 

http://www.xe.gr/property/search?System.item_type=re_residence&Transaction.type_channel=117518&Geo.area_id_new__hierarchy=82467&Item.area.from=78&Item.area.to=78&Publication.level_num.from=1&Publication.level_num.to=1

 

Μετρήστε πόσες φορές εμφανίζεται το ίδιο ακίνητο και κερδίστε υπέροχα δώρα! (φωτογραφίες με τζάκι ή κήπο, κατασκευή 2006)

 

Το συγκεκριμένο διαμέρισμα το είδα πρόσφατα, εννοείται ότι δεν το ανέλαβα, δεν ήθελε "αποκλειστικότητα", έχει άμεση ανάγκη να πουλήσει, κανείς δεν του είπε ότι δεν πιάνει αυτά τα λεφτά το διαμέρισμά του αφού κανείς δεν ενδιαφέρεται πραγματικά, απλά τσίμπησαν μια υπογραφή σε εντελώς λάθος τιμή και έφυγαν, πιστεύει και αυτός -όπως κάποιοι εδώ- ότι φταίει η κρίση και όχι ο λάθος τρόπος που έχει αντιμετωπίσει μέχρι σήμερα την πώληση του ακινήτου του και συνεχίζει στον ίδιο σκοπό. Το σκοτωμένο αυτό διαμέρισμα είναι ένα από τα εκατοντάδες που οι ιδιοκτήτες τους το έδωσαν σε δεκάδες γραφεία ταυτόχρονα, κυκλοφορεί σε πολλές διαφορετικές τιμές με πολλά διαφορετικά τηλέφωνα και μάλλον θα μείνει στα αζήτητα για καιρό. Εννοείται ότι τους τελευταίους μήνες δεν έχει πατήσει ψυχή να το δει, αυτοί που ψάχνουν σπίτι το έχουν μάθει πια απ' έξω.

 

Αν πουλήσετε ποτέ ακίνητο, αναρωτιέμαι αν θα θέλετε αυτή την εικόνα της περιουσίας σας στις αγγελίες. Καλή τύχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ακριβως το εγραψε αυτο;

αν παρακολουθήσεις όλη την πορεία των λεγομένων του θα δεις ότι, ενώ διατυμπανίζει ότι "ότι πρέπει να πληρώνει μόνο ο ιδιοκτήτης/πωλητής/εκμισθωτής", εντούτοις αποδέχεται ως γεγονός ότι "όμοιοι" του ζητάνε πληρωμη και από τους δύο και περιμένει σχετική νομοθετική ρύθμιση (χωρίς να μας λέει ακριβώς τι κάνει ο ίδιος)

πχ "Είπα μόνο ότι είναι νόμιμο, είπα τις δικές μου σκέψεις και προτιμήσεις και τους λόγους που και εγώ επιθυμώ την πληρωμή μόνο από τη μία πλευρά (συγκεκριμένα τον ιδιοκτήτη)"

αυτό βέβαια που είναι νόμιμο είναι και ηθικό; (μεγάαααλη συζήτηση)

και μου αρέσει και η λέξη που χρησιμοποίησε "επιθυμώ".

γιατί δεν έγραψε "και τους λόγους που και εγώ πληρώνομαι μόνο από τη μία πλευρά (συγκεκριμένα τον ιδιοκτήτη)"

μήπως το επιθυμεί για όταν...ψηφιστεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...