Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάρε το x box series s με 300 ευρω,παίρνεις 3 μήνες δωρεάν το game pass με 1 ευρω και λιώνεις στο παιχνίδι,χωρίς να χρειαστεί να αγοράσεις τα συγκεκριμένα παιχνίδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

PS4 καινουργιο δεν αξιζει ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. ειναι τρομερα υπερκοστολογημένο αυτή τη στιγμή. Μεταχειρισμένο, αν το βρεις τιποτα 100-150Ε το συζηταμε, αλλα καινουργιο για κατι 300αρια που ζητανε, ουτε για πλακα.

Και εγω ειμαι της αποψης οτι αν ειναι να κανεις μια επενδυση, καντην να φτουρησει και να σε καλυψει 5+ χρόνια. Οποτε και εγω θα ελεγα να κοιταξεις για Xbox Series S. Πιο ευκολο να το βρεις στην αγορα (εμφανιζεται καθε τοσο σε καποια μαγαζια) και αν και πιο αδύναμο αποτι ps5/xbox series X, και παλι ειναι μια πολυ δυνατή κονσόλα νέας γενιάς που θα καλυψει ολες τις αναγκες σου. ok, δεν εχει (ΑΚΟΜΑ) το FF7 remaster, αλλα ολα τα αλλα που ειπες θα εχει.

Και οπως ειπε κ το παλικαρι πανω, του κοτσάρεις μια συνδρομη με το gamepass που με 15Ε το μήνα (πρωτοι 3 μηνες ειναι σχεδον δωρεαν) εχεις προσβαση σε πανω απο 100 μεγάλα παιχνίδια για να τα παίξεις. Κ εφοσων λες οτι δεν εχεις παιξει παιχνιδια για καιρο, ε αυτο θα σε κρατησει φουλ ευχαριστημένο για μηνες/χρονια :P 
Α μη ξεχασω, τα περισσότερα Final Fantasy ειναι μεσα στη gamepass συνδρομη αν θες να τα παιξεις ετσι κ να μη σκας πολυ παραπανω χρηματα για να τα αγορασεις ;)

 

Απλα μη παρεις την παλια κονσολα (Xbox One S). Αυτη που λεμε ειναι Xbox Series S.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Skywalker333 είπε

PS4 καινουργιο δεν αξιζει ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. ειναι τρομερα υπερκοστολογημένο αυτή τη στιγμή. Μεταχειρισμένο, αν το βρεις τιποτα 100-150Ε το συζηταμε, αλλα καινουργιο για κατι 300αρια που ζητανε, ουτε για πλακα.

Και εγω ειμαι της αποψης οτι αν ειναι να κανεις μια επενδυση, καντην να φτουρησει και να σε καλυψει 5+ χρόνια. Οποτε και εγω θα ελεγα να κοιταξεις για Xbox Series S. Πιο ευκολο να το βρεις στην αγορα (εμφανιζεται καθε τοσο σε καποια μαγαζια) και αν και πιο αδύναμο αποτι ps5/xbox series X, και παλι ειναι μια πολυ δυνατή κονσόλα νέας γενιάς που θα καλυψει ολες τις αναγκες σου. ok, δεν εχει (ΑΚΟΜΑ) το FF7 remaster, αλλα ολα τα αλλα που ειπες θα εχει.

Και οπως ειπε κ το παλικαρι πανω, του κοτσάρεις μια συνδρομη με το gamepass που με 15Ε το μήνα (πρωτοι 3 μηνες ειναι σχεδον δωρεαν) εχεις προσβαση σε πανω απο 100 μεγάλα παιχνίδια για να τα παίξεις. Κ εφοσων λες οτι δεν εχεις παιξει παιχνιδια για καιρο, ε αυτο θα σε κρατησει φουλ ευχαριστημένο για μηνες/χρονια :P 
Α μη ξεχασω, τα περισσότερα Final Fantasy ειναι μεσα στη gamepass συνδρομη αν θες να τα παιξεις ετσι κ να μη σκας πολυ παραπανω χρηματα για να τα αγορασεις ;)

 

Απλα μη παρεις την παλια κονσολα (Xbox One S). Αυτη που λεμε ειναι Xbox Series S.

 

Κοίταξα για μεταχειρισμένα αλλά τα πουλάνε 20 ευρώ φτηνότερα από το καινούριο. Όντως το βρίσκω υπερκοστολογημένο σε σχέση με το 5. Δλδ να έκανε το 5 600 ευρώ να πεις ναι δίνεις σχεδόν τα μισά λεφτά. Αλλά από 320 το 4 στα 399 το 5 δεν λέει πολύ από άποψωη τιμής.

21 λεπτά πριν, SergioX είπε

Πάρε το x box series s με 300 ευρω,παίρνεις 3 μήνες δωρεάν το game pass με 1 ευρω και λιώνεις στο παιχνίδι,χωρίς να χρειαστεί να αγοράσεις τα συγκεκριμένα παιχνίδια

xbox είχα (το πρώτο) και δεν μάρεσε καθόλου σαν κονσόλα οπότε λέω μην επαναλάβω το ίδιο λάθος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, lactate είπε

Κοίταξα για μεταχειρισμένα αλλά τα πουλάνε 20 ευρώ φτηνότερα από το καινούριο. Όντως το βρίσκω υπερκοστολογημένο σε σχέση με το 5. Δλδ να έκανε το 5 600 ευρώ να πεις ναι δίνεις σχεδόν τα μισά λεφτά. Αλλά από 320 το 4 στα 399 το 5 δεν λέει πολύ από άποψωη τιμής.

xbox είχα (το πρώτο) και δεν μάρεσε καθόλου σαν κονσόλα οπότε λέω μην επαναλάβω το ίδιο λάθος :P

Καθαρά προσωπική άποψη, θα ηταν να περιμένω το 5. Οταν βγει, πληρώνοντας και κάτι παραπάνω, μαζι με την ps plus collection, αλλά θα μπορείς να παίξεις και αυτα που εχεις χασει απο το τέσσερα.

Αν θες να πάρεις άμεσα όμως, πάρε μεταχειρισμένο ps4 μαζί με καμια δεκάρια παιχνίδια και θα σου βγει και κάπως φθηνότερα.

Το να παρείς καινούργιο ps4 στην τωρινή τιμή και μέχρι να φτιαξεις και μια βιβλιοθήκη θα εχεις δώσει ίσως και πανω απο 500 και θα είσαι και με μηχάνημα παλαιότερης γενιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, lactate είπε

xbox είχα (το πρώτο) και δεν μάρεσε καθόλου σαν κονσόλα οπότε λέω μην επαναλάβω το ίδιο λάθος :P

Ίδια φάση το xbox το πρώτο με αυτό του 2020.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Brazhlias είπε

Καθαρά προσωπική άποψη, θα ηταν να περιμένω το 5. Οταν βγει, πληρώνοντας και κάτι παραπάνω, μαζι με την ps plus collection, αλλά θα μπορείς να παίξεις και αυτα που εχεις χασει απο το τέσσερα.

Αν θες να πάρεις άμεσα όμως, πάρε μεταχειρισμένο ps4 μαζί με καμια δεκάρια παιχνίδια και θα σου βγει και κάπως φθηνότερα.

Το να παρείς καινούργιο ps4 στην τωρινή τιμή και μέχρι να φτιαξεις και μια βιβλιοθήκη θα εχεις δώσει ίσως και πανω απο 500 και θα είσαι και με μηχάνημα παλαιότερης γενιάς.

Έχεις δίκιο. Απλά είμαι ανυπόμονος αλλά δεν υπάρχει κανένα ps4 μεταχειρισμένο που ν ναι σε νορμαλ τιμή. και εγώ δεν τρελαινόμουν να έπαιρνα ps4. Όταν έπαιζα ps2 σε emulator (to ps2 μου λειτουργεί απλά δεν ξέρω καν που το έχω) μάρεσε που έπαιζα τα παιχνίδια που είχα αλλά είχε και μια μελαγχολική η αίσθηση. Ότι ήταν κάτι πεθαμένο και προσκολλημένο στο παρελθόν. Και το ps4 αν και πολύ πιο καινούριο ίσως μου έδινε πάλι αυτή την αίσθηση. Το ps5 θα ναι και πιο εντυπωσιακό άλμα από το 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, lactate είπε

Έχεις δίκιο. Απλά είμαι ανυπόμονος αλλά δεν υπάρχει κανένα ps4 μεταχειρισμένο που ν ναι σε νορμαλ τιμή. και εγώ δεν τρελαινόμουν να έπαιρνα ps4. Όταν έπαιζα ps2 σε emulator (to ps2 μου λειτουργεί απλά δεν ξέρω καν που το έχω) μάρεσε που έπαιζα τα παιχνίδια που είχα αλλά είχε και μια μελαγχολική η αίσθηση. Ότι ήταν κάτι πεθαμένο και προσκολλημένο στο παρελθόν. Και το ps4 αν και πολύ πιο καινούριο ίσως μου έδινε πάλι αυτή την αίσθηση. Το ps5 θα ναι και πιο εντυπωσιακό άλμα από το 2.

Απλά να σε ενημερώσω ότι τα περισσότερα παιχνίδια που ανέφερες, εκτός του FFVII Remake, είναι στο Game Pass και με καλύτερες επιδόσεις λόγω BC με το One - X (vs PS4/PRO).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Thiccx είπε

Απλά να σε ενημερώσω ότι τα περισσότερα παιχνίδια που ανέφερες, εκτός του FFVII Remake, είναι στο Game Pass και με καλύτερες επιδόσεις λόγω BC με το One - X (vs PS4/PRO).

μωρέ το καταλαβαίνω αλλά και το one-x δεν είναι διαθέσιμο τώρα και αν περιμένω που περιμένω καλύτερα το ps5..ta xbox δεν ξέρω.. απλά δεν τα συμπάθησα.

Το μοναδικό παιχνίδι που μαρέσει που ήταν για xbox ήταν το fable

Επεξ/σία από lactate
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, lactate είπε

μωρέ το καταλαβαίνω αλλά και το one-x δεν είναι διαθέσιμο τώρα και αν περιμένω που περιμένω καλύτερα το ps5..ta xbox δεν ξέρω.. απλά δεν τα συμπάθησα.

Το μοναδικό παιχνίδι που μαρέσει που ήταν για xbox ήταν το fable

Δεν προσπαθώ να σε πείσω να πάρεις xbox. Απλά μου φάνηκε ότι δεν το έχεις ψάξει όπως γράφεις ή μπορεί και να το έχεις ψάξει και δεν το είπες. 

Άλλωστε και το one-x πωλείται ως μεταχειρισμένο :) 

Also Fable: 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@lactate Προφανως πέρνεις οτι νομιζεις ότι σου ταιριάζει καλύτερα.

Απλά θα πω ένα πράγμα εγω. Το να πεις οτι δε σου ταιριάζει το Xbox Series X επειδή δε σου είχε αρέσει το Original Xbox του 2002, ειναι σαν να πεις δε σου αρέσει το Switch γιατι δεν ειχες περάσει καλά με το Gameboy SP (επίσης του 2002) 😂

Δλδ μιλαμε για 19 χρόνια απο τότε, δεν έχει καμία μα καμία απολύτως ομοιότητα το 2002 με το 2021 στις κονσολες.Απλά το λεω γιατι μου φαίνεται περίεργο να εχει καποιος βάλει στην κακή λίστα μια εταιρία για 19 χρόνια. Από εκεί και πέρα, πράτεις ότι νομίζεις ότι σε βολεύει καλύτερα και σε ευχαριστεί ;) 

προσωπικα πηρα και τις δυο νεες κονσόλες και τις χρησιμοποιώ και τις δύο συχνα και τις χαίρομαι. το Xbox κάπως περισσότερο λόγο του gamepass αλλα κ το PS5 μια χαρα με ευχαριστει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Skywalker333 είπε

@lactate Προφανως πέρνεις οτι νομιζεις ότι σου ταιριάζει καλύτερα.

Απλά θα πω ένα πράγμα εγω. Το να πεις οτι δε σου ταιριάζει το Xbox Series X επειδή δε σου είχε αρέσει το Original Xbox του 2002, ειναι σαν να πεις δε σου αρέσει το Switch γιατι δεν ειχες περάσει καλά με το Gameboy SP (επίσης του 2002) 😂

Δλδ μιλαμε για 19 χρόνια απο τότε, δεν έχει καμία μα καμία απολύτως ομοιότητα το 2002 με το 2021 στις κονσολες.Απλά το λεω γιατι μου φαίνεται περίεργο να εχει καποιος βάλει στην κακή λίστα μια εταιρία για 19 χρόνια. Από εκεί και πέρα, πράτεις ότι νομίζεις ότι σε βολεύει καλύτερα και σε ευχαριστεί ;) 

προσωπικα πηρα και τις δυο νεες κονσόλες και τις χρησιμοποιώ και τις δύο συχνα και τις χαίρομαι. το Xbox κάπως περισσότερο λόγο του gamepass αλλα κ το PS5 μια χαρα με ευχαριστει.

True. Αλλα απλα σκεφτομαι οτι συμπαθψ πιο πολυ το playstation + οτι kingdom hearts kai final fantasy ειναι κυριως εκεο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω παλι πιστευω οτι το ps4 ειναι καλη αγορα αυτην την στιγμη.

αν δεν απατωμαι ειναι στο 1/3 της τιμης με το ps5 και δεν νομιζω οτι θα σου λειψει κατι.

χαρακτηριζω σε ολα τα θεμαta τεχνολογιας τον εαυτο μου απλο καθημερινο χρηστη.

επομενως δεν μπορω να βρω κατι που θα εκανα με το ps5 και δεν μπορω να το κανω με το ps4.

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, lactate είπε

True. Αλλα απλα σκεφτομαι οτι συμπαθψ πιο πολυ το playstation + οτι kingdom hearts kai final fantasy ειναι κυριως εκεο

Πάμε πάλι : Kingdom Hearts + Final Fantasy υπάρχουν και στο xbox πλέον, οπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω, μάλλον έχεις μείνει κυριολεκτικά 20 χρόνια πίσω :D:D 
Και που είσαι, δεν προσπαθώ ουτε'γω να σε πείσω για xbox καθώς - προσωπικά - θεωρώ οτι το Playstation θα έχει πάντα καλύτερες αποκλειστικότητες - ή τουλάχιστον αυτές που αρέσουν σε εμένα (Αeljim confused emoji ΕΔΩ) - αλλά επαναλαμβάνω, τα Kingdom Hearts, Final Fantasy, Metal Gear, Ace Combat, Devil May cry (βλέπε: οι κλασσικές καλές Τζαπωνεζιές κάποτε 3rd party αποκλειστικότητες του PS) υπάρχουν και κυκλοφορούν πλέον και στο Χ-τούβλο.
Εδω προχθές κυκλοφόρησε και η Yakuza remastered τριλογία για αγορά καθώς και στο gamepass, ποια Final fantasy λεμε τώρα, αυτά σταμάτησαν να ειναι αποκλειστικότητες 2 γενιές κονσολών πριν (κυριολεκτικά)  

Nα μου πεις πως προτιμάς να παίξεις ενα Last of us αντι Gears of War να το καταλάβω, να μου πεις πως προτιμάς να παίξεις God War αντί ενός Halo επίσης να το καταλάβω,  το ίδιο και για ενα Bloodborne/Ηοrizon Zero Dawn/Death Stranding/Days gone αντι για...ώπα, εδώ δεν μπορώ να βρω κατι αντίστοιχο στο xbox, πάω πάσο.:D

Καταλαβαίνω (ίσως) τι εννοείς Lactate αλλά τα FF και KH δεν είναι το πρόβλημα.

Προσωπικά φίλε, αυτή τη γενιά μεταπήδησα απο PS4 σε XSX λόγω του πολύ ωραίου backwards compatibility όπου και ξαναζώ τις ένδοξες εποχές OG xbox και xbox 360 παίζοντας πάλι κλασσικότατους τίτλους οπως Ninja Gaiden 3λογία, Lost Planet, Metal Gear rising revengeance, Killer is dead, Panzer Dragoon Orta κτλπ κτλπ, ειναι πραγματικά φανταστικό το να μπορείς να ξαναεπισκεπτεσαι κάποιους παλαιότερους κλασσικούς τίτλους - και το gamepass για το οποίο θα σου ζαλίσουν ολοι τους πατερόσακους σχετικά με το οτι είναι το "καλυτερότερο deal στο gaming®"...δεν απέχει και πολύ απο την πραγματικότητα, τα Kingdom Hearts π.χ, αυτή τη στιγμή είναι ΟΛΑ διαθέσιμα στο "τσαμπέ" μέσω game pass οπότε...

Προσωπική εκτίμηση : Χωρίς καμία παρέξηγηση, αλλά επειδή εχεις μείνει λίγο "πίσω" στα τα δρώμενα του gaming απ'οτι δείχνει, πάνε στάξε 3 κατοστάρικα για Xbox series S και θα είσαι καλυμμένος. 

Επεξ/σία από red1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Makatsoras είπε

εγω παλι πιστευω οτι το ps4 ειναι καλη αγορα αυτην την στιγμη.

αν δεν απατωμαι ειναι στο 1/3 της τιμης με το ps5 και δεν νομιζω οτι θα σου λειψει κατι.

χαρακτηριζω σε ολα τα θεμαta τεχνολογιας τον εαυτο μου απλο καθημερινο χρηστη.

επομενως δεν μπορω να βρω κατι που θα εκανα με το ps5 και δεν μπορω να το κανω με το ps4.

 

στα μεγάλα μαγαζια (γιατι οκ, μπορεις να κοιταξεις κ μικροτερα), το μικρο ps4 slim 500gb, ξεκινα 309Ε...με τα ιδια λεφτα παιρνεις Xbox Series S. Με 100E ακομα, PS5 Digital. Με 200Ε ακομα, ps5/xbox series X.

Δε βλέπω να δεν αξίζει καθολου να πάρει κάποιος καινούργιο full price ps4. Ακομα κ αν το λεγαμε για να παιξει τα παλια παιχνιδια, πλεον το ps5 τα παιζει ολα οποτε κ παλι λαθος επένδυση θα ηταν :) 
Ασε που η τιμη του ps4 για μεταχειρισμένο, θα πέσει στο χώμα αμέσως μόλις υπάρχουν περισσότερα ps5 στην αγορα, το οτι ειναι στην εξωφρενικα υψηλή τιμή που ειναι τωρα, ειναι επειδη εκμεταλλεύονται τις ελλείψεις.

Οσο για το τι θα έκανες με το PS5/Xbox Series που δε θα εκανες με το PS4, θα μπορείς να παίξεις όλα τα νέα παιχνίδια που θα βγουν τα επόμενα 6-7-8 χρόνια αλλά και όλα της προηγούμενης ;) 

Επεξ/σία από Skywalker333
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...