Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, angelucky είπε

Καλησπέρα σε όλους εδώ μέσα. Ο μικρός 7ετων ακόμη δεν έχει εκφράσει έντονη επιθυμία για κάποια παιχνίδι μηχανή είναι η αλήθεια. Βέβαια έχει το κινητό που του δίνω και παίζει εκεί από το playstore (android) ραλακια, και κάτι με οχήματα. Τι θα μου πρότεινε κάποιος να κατευθύνω ως προς αγορά; δεν ξέρω τίποτα. Για το καλοκαίρι που θα είναι κ πιο μεγάλος. Συν και πλυν από κάθε κονσόλα μπορώ να έχω; αυτό με το xbox game pass διάβασα και κατάλαβα ότι συμφερει αρκετα ειδικά με το κόλπο συνδρομής από άλλη χώρα. Επομένως που πάω....; 

φίλε μου μια παράκληση προς όλους τους γονείς. Μην αφήνετε πάρα ελάχιστα τα παιδιά σε μικρές οθόνες. κάνουν τρομερό κακό στο μάτι. Χίλιες φορές να παίζει με τις ώρες στην tv κ το μόνιτορ παρά στην οθονιτσα. 

Κονσόλα σε μεγάλη οθόνη ή μόνιτορ 20''+ μονόδρομος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, xavier είπε

 

 

Μάλιστα. 

Άρα σύμφωνα με το βίντεο έχουμε:

1- ένα PC με πετσοκομμένο σε clocks FX-8350, με RX480/580 και αυτή κομμένη, Sata HDD/USB SATA SSD και κατανάλωση 150watt και βάλε vs:

2- Ένα PC με downclocked Ryzen 3700x, 6500/5500 RX XT αλλά με RT και RDNA2 (ανάλογο λέμε τώρα) και NVME on board να παίζει στα 70~90 watt?

Το PC1 θα παίζει παλιά παιχνίδια σε 1440p dynamic - το PC2 σε 1080p+ σύγχρονα.

Είναι σαφέστατο ποια θα ήταν η επιλογή μου.
 

Spoiler

 

image.png.ed6a16cbf3f4956310357148c3c3e890.png

 

 

 

Επεξ/σία από Revered
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/1/2022 στις 12:54 ΠΜ, rodosf1 είπε

φίλε μου μια παράκληση προς όλους τους γονείς. Μην αφήνετε πάρα ελάχιστα τα παιδιά σε μικρές οθόνες. κάνουν τρομερό κακό στο μάτι. Χίλιες φορές να παίζει με τις ώρες στην tv κ το μόνιτορ παρά στην οθονιτσα. 

Κονσόλα σε μεγάλη οθόνη ή μόνιτορ 20''+ μονόδρομος.

Αυτά να τα πεις στη Nintendo....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη στιγμή έχω PS5 απο το release, σκέφτομαι να πάω σε αγορά XSX για το game pass και τα exclusives και να κρατήσω το ps5 για τα exclusive του κυρίως. Θεωρείτε πως αξίζει η αγορά μόνο για τα exclusive και το game pass; Έχω και υπολογιστή αλλα με 1060 και με τις τωρινές τιμές δεν μου πάει η καρδία να δώσω 2000+ για αναβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, simplemaths είπε

Αυτή τη στιγμή έχω PS5 απο το release, σκέφτομαι να πάω σε αγορά XSX για το game pass και τα exclusives και να κρατήσω το ps5 για τα exclusive του κυρίως. Θεωρείτε πως αξίζει η αγορά μόνο για τα exclusive και το game pass; Έχω και υπολογιστή αλλα με 1060 και με τις τωρινές τιμές δεν μου πάει η καρδία να δώσω 2000+ για αναβάθμιση.

100%. Οπως και οι περισσότεροι από εμάς και με τις δυο κονσολες θα βάλεις το ps5 στην ακρη και θα ξεχασεις οτι υπαρχει. Το game pass απο μονο του ειναι game changer. Αν έχεις κ τηλεοραση που να υποστηρίζει κ 120hz, Dolby vision κ vrr θα αλλαξει η ζωη σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, klainmaingr είπε

100%. Οπως και οι περισσότεροι από εμάς και με τις δυο κονσολες θα βάλεις το ps5 στην ακρη και θα ξεχασεις οτι υπαρχει. Το game pass απο μονο του ειναι game changer. Αν έχεις κ τηλεοραση που να υποστηρίζει κ 120hz, Dolby vision κ vrr θα αλλαξει η ζωη σου.

lg c1 έχω, νομίζω τα υποστηρίζει αυτά. Θέλω να πάρω δωράκι σε μένα. Νιώθω λίγο περίεργα για δεύτερη κονσόλα αλλα νιώθω πολύ πιο περίεργα για overpriced gpu 😕 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, simplemaths είπε

lg c1 έχω, νομίζω τα υποστηρίζει αυτά. Θέλω να πάρω δωράκι σε μένα. Νιώθω λίγο περίεργα για δεύτερη κονσόλα αλλα νιώθω πολύ πιο περίεργα για overpriced gpu 😕 

Την ιδια έχουμε. Τα υποστηρίζει κ θα το ευχαριστηθείς τερματισμενα. Το vfm ειναι ασύγκριτο σε σχεση με pc με σημερινες τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, klainmaingr είπε

Την ιδια έχουμε. Τα υποστηρίζει κ θα το ευχαριστηθείς τερματισμενα. Το vfm ειναι ασύγκριτο σε σχεση με pc με σημερινες τιμές.

Τέλεια, σε ευχαριστώ για την βοήθεια. Έχεις ιδέα που το βρίσκω σε απόθεμα ή τι παίζει με την διαθεσιμότητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, simplemaths είπε

Τέλεια, σε ευχαριστώ για την βοήθεια. Έχεις ιδέα που το βρίσκω σε απόθεμα ή τι παίζει με την διαθεσιμότητα;

Και κάπου εδώ ξεκινάνε τα δύσκολα νομίζω...

Πολύ πρόσφατα πάντως είχε διαθεσιμότητα ο Κωτσόβολος. Ίσως να έχει ακόμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, simplemaths είπε

Τέλεια, σε ευχαριστώ για την βοήθεια. Έχεις ιδέα που το βρίσκω σε απόθεμα ή τι παίζει με την διαθεσιμότητα;

 

6 λεπτά πριν, FCastor είπε

Και κάπου εδώ ξεκινάνε τα δύσκολα νομίζω...

Πολύ πρόσφατα πάντως είχε διαθεσιμότητα ο Κωτσόβολος. Ίσως να έχει ακόμα;

Πραγματικα ειχε μεσοβδομαδα για μιαμιση ημερα αλλα παει..

Αναμονη τωρα, διαφορετικα ειτε μεσω αγγελιας εδω, ειτε σε σκαλπεροτιμη απο σκορουτζομαγαζα που δεν θα το συνιστουσα με τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kostiger είπε

 

Πραγματικα ειχε μεσοβδομαδα για μιαμιση ημερα αλλα παει..

Αναμονη τωρα, διαφορετικα ειτε μεσω αγγελιας εδω, ειτε σε σκαλπεροτιμη απο σκορουτζομαγαζα που δεν θα το συνιστουσα με τιποτα.

 

13 λεπτά πριν, FCastor είπε

Και κάπου εδώ ξεκινάνε τα δύσκολα νομίζω...

Πολύ πρόσφατα πάντως είχε διαθεσιμότητα ο Κωτσόβολος. Ίσως να έχει ακόμα;

Θαυμάσια! Ξεκινάω τηλέφωνα για παραγγελία απο καταστήματα μήπως και, αν δεν βγάλω άκρη σε κάνα δύο βδομάδες θα το πάρω απο κανέναν από εδώ που βλέπω το βάζουν 550 σφραγισμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, simplemaths είπε

 

Θαυμάσια! Ξεκινάω τηλέφωνα για παραγγελία απο καταστήματα μήπως και, αν δεν βγάλω άκρη σε κάνα δύο βδομάδες θα το πάρω απο κανέναν από εδώ που βλέπω το βάζουν 550 σφραγισμένο.

Αν θες τη γνώμη μου, από τη στιγμή που έχεις μία από τις current-gen κονσόλες και αν πραγματικά δεν καίγεσαι να το πάρεις άμεσα το XBsX (ή όπως αλλιώς... συντομογράφεται), θα σου έλεγα να περιμένεις να το βάλει καμιά μεγάλη αλυσίδα και να μην ασχοληθείς ούτε με σκρουτζομάγαζα λόγω "καπέλου" ούτε με αγγελίες λόγω... "λόγων". Just my two cents of course.

Παρεμπιπτόντως, ένα thread να τσεκάρεις (μπορείς να κάνεις κλικ το Συνδρομή και θα σου έρχεται ειδοποίηση στο site όποτε κάποιος κάνει post) είναι το:

Διαθεσιμότητα & εξέλιξη παραγγελίας και αποστολών Xbox Series X & S - Console Games - Insomnia.gr

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι λιγο καλυτερα τα πραγματα με το xbox.Κανε λιγο υπομονη και θα βρεις κονσολα στην κανονικη τιμη.Για μενα μη δωσεις ουτε δεκα ευρω παραπανω σε σκαλπερς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, simplemaths είπε

 

Θαυμάσια! Ξεκινάω τηλέφωνα για παραγγελία απο καταστήματα μήπως και, αν δεν βγάλω άκρη σε κάνα δύο βδομάδες θα το πάρω απο κανέναν από εδώ που βλέπω το βάζουν 550 σφραγισμένο.

Τα public Τσιμισκή εχουν σιγουρα 3 μονιμα στο ραφι αν τυχον εισαι προς Θεσ/νικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...