Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, spysoumi είπε

Επιλογή κονσόλας...

Καλημέρα φίλες και φίλοι.

Θέλω να πάρω μία κονσόλα για τον γιό μου. Απλά επειδή απέχω πολλά χρόνια απο το άθλημα θα ήθελα τα φώτα σας. Ο γιός μου είναι 8 χρόνων(ίσος θα παίζει και η κόρη μου 12 χρόνων), του αρέσει το Fortnite χωρίς να το έχει παίξει ποτέ, έχει παίξει στο freefire(στο κινητό) που επίσης του άρεσε πολύ, τώρα βέβαια παίζει το browlstars(άσχετο)... Τα φώτα σας θα τα ήθελα ως προς την επιλογή κονσόλας, xbox one, ps4, switch oled ή μήπως καλύτερα pc(εγώ είμαι γενιά του υπολογιστή, ποτέ δεν είχα μεγάλη κονσόλα, μόνο gameboy παλιά 😁 και ένα psp). Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Xbox series s μεταχειρισμένο έως στα 200 ευρώ είναι ότι πρέπει για τα μικρούλια σου, με πιο δυνατό hardware από τις κονσόλες που αναφέρεις.. Ας πούμε το fall guys (που είναι free game) στο Xbox series x το έχω κατεβάσει και στο switch είναι η μέρα με την νύχτα σε γραφικά, αναλύσεις και fps (ομαλότητα)..Το switch αξίζει για τα παιχνίδια της Nintendo να παίζουν τα μικρά σου μαζί πάρεα, όπως Mario kart Mario party, yoshi και διάφορα άλλα αποκλειστικά της Nintendo που αποδίδουν καλά στο switch.. Αλλά αν θέλουν να παίζουν fortnite, fall guys και άλλα παρόμοια free to play παιχνίδια καλύτερη επιλογή είναι το xbox series s.. Next Gen κονσόλα που αποδίδει καλύτερα στα multi platform παιχνίδια από ps4, Xbox one και switch.. Συν ότι για αγορά καινούργιας κονσόλας έχει πολύ καλή τιμή https://www.skroutz.gr/s/24662008/Microsoft-Xbox-Series-S-500GB.html

Και αν ψάξεις και εδώ μέσα στις αγγελίες θα το βρεις και κάτω από 200 ευρώ.. Με τα χρήματα αυτά δεν βρίσκεις υπολογιστή για gaming και να αποδίδει σαν το Series s.. Αλλιώς καλή λύση είναι και το switch για τα αποκλειστικά παιχνίδια της Nintendo αν τους ενδιαφέρουν αυτό το στυλ.. Ελπίζω να σε βοήθησα.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 ώρες πριν, spysoumi είπε

Επιλογή κονσόλας...

Καλημέρα φίλες και φίλοι.

Θέλω να πάρω μία κονσόλα για τον γιό μου. Απλά επειδή απέχω πολλά χρόνια απο το άθλημα θα ήθελα τα φώτα σας. Ο γιός μου είναι 8 χρόνων(ίσος θα παίζει και η κόρη μου 12 χρόνων), του αρέσει το Fortnite χωρίς να το έχει παίξει ποτέ, έχει παίξει στο freefire(στο κινητό) που επίσης του άρεσε πολύ, τώρα βέβαια παίζει το browlstars(άσχετο)... Τα φώτα σας θα τα ήθελα ως προς την επιλογή κονσόλας, xbox one, ps4, switch oled ή μήπως καλύτερα pc(εγώ είμαι γενιά του υπολογιστή, ποτέ δεν είχα μεγάλη κονσόλα, μόνο gameboy παλιά 😁 και ένα psp). Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

απο την στιγμή που δεν σε ενδιαφέρουν συγκεκριμένα παιχνίδια(και ίσως και η ανάλυση)ίσως το προτιμότερο και σίγουρα οικονομικότερο θα ήταν το series s. Αλλά εγώ θα πρότεινα το switch. έχεις από το κουτί 2 χειριστήρια +ότι θα είναι καλύτερα στα χέρια των παιδιών, είναι και φορητό. και φυσικά περισσότερα(και ποιοτικότερα) παιχνίδια όπου μπορούν να παίζουν μαζί ή να παίζεις και εσύ μαζί. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Επιλογή κονσόλας Playstation 5 ή Xbox Series X

Εκεί που ήταν να φτιάξω pc τελικά μετά από σκέψη αποφάσισα να πάρω μια κονσόλα για οικονομικούς κυρίως λόγους.

Θα ήθελα να ρωτήσω και να μου πείτε τη γνώμη σας, εφόσον δε με νοιαζουν και τόσο τα αποκλειστικά της sony που τείνουν να βγουν και στο xbox ίσως κάποια στιγμή ούτε να παίζω games παλαιότερων κονσολών, από οικονομικής πλευράς και σε σύγκριση τo game pass κάθε κονσόλας πια κονσόλα απ τις δύο έχει καλύτερα δωρεαν παιχνίδια στη βιβλιοθήκη του game pass και πια είναι καλύτερη από οικονομικής πλευράς στo παραπάνω.

Ρωτάω γιατί σκοπεύω κυρίως να παιζω μόνο με συνδρομη στη βιβλιοθήκη του game pass της κονσόλας και όχι να αγοράζω παιχνίδια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εννοείται καλύτερη υπηρεσία είναι το game pass βάσει καταλόγου παιχνιδιών.

Δεν χρειάζεται περισσότερη σκέψη για το ποιο θα επιλέξεις.

Επεξ/σία από Lobo10
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι safe να αγοράσεις συνδρομή από εδώ? https://www.eneba.com/el/xbox-xbox-game-pass-ultimate-12-month-subscription-xbox-one-windows-10-xbox-live-key-europe

Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω αν μπορώ να μεταφέρω και να παίζω τα παιχνίδια της rockstar gta v και rdr2 απ το pc στο xbox series x?

Αν ναι μπορώ να παίζω και τα παιχνίδια που έχω στο epicstore και στο Steam στη κονσόλα? Πχ έχω το mafia στο epic store και το cod στη blizzard, θα μπορώ να παίξω και στη κονσόλα ή δεν γινεται αυτό?

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, giorgosmcmc said:

Εκεί που ήταν να φτιάξω pc τελικά μετά από σκέψη αποφάσισα να πάρω μια κονσόλα για οικονομικούς κυρίως λόγους.

Θα ήθελα να ρωτήσω και να μου πείτε τη γνώμη σας, εφόσον δε με νοιαζουν και τόσο τα αποκλειστικά της sony που τείνουν να βγουν και στο xbox ίσως κάποια στιγμή ούτε να παίζω games παλαιότερων κονσολών, από οικονομικής πλευράς και σε σύγκριση τo game pass κάθε κονσόλας πια κονσόλα απ τις δύο έχει καλύτερα δωρεαν παιχνίδια στη βιβλιοθήκη του game pass και πια είναι καλύτερη από οικονομικής πλευράς στo παραπάνω.

Ρωτάω γιατί σκοπεύω κυρίως να παιζω μόνο με συνδρομη στη βιβλιοθήκη του game pass της κονσόλας και όχι να αγοράζω παιχνίδια.

Ρίξε μια ματιά και στις λίστες να δεις τα διαθέσιμα παιχνίδια και ποια σε ενδιαφέρουν πιο πολύ αλλά να έχεις υπόψιν σου ότι πλην των 1st party τα υπόλοιπα πιθανών κάποια στιγμή να αφαιρεθούν στο τέλος όπως πχ το Valhalla πριν λίγες μέρες έγινε γνωστό ότι θα αφαιρεθεί στις 19 Δεκέμβρη από ps plus extra/premium. Και να ήθελε κάποιος να το ξεκινήσει τι να πρωτοπρολάβει να κάνει σε 20 μέρες εάν δεν έχει τη δυνατότητα να λιώνει όλη μέρα ή ακόμα χειρότερα να το ξεκινήσει κάποιος που δεν έχει ενημερωθεί ότι θα βγει (άλλο ένα αρνητικό της υπηρεσίας η έλλειψη ενημέρωσης σχετικά με τους τίτλους που θα αφαιρεθούν) και ξαφνικά να πρέπει να το αγοράσει. Σε αυτή την περίπτωση το game pass προσφέρει μία έξτρα έκπτωση τουλάχιστον για να το αγοράσεις. 
Όσον αφορά το οικονομικό ,εννοείτε είναι συνδρομές και ποτέ δεν ξέρεις αν και πόσο θα ανέβουν οι τιμές στο μέλλον. Να πέσουν οι τιμές το θεωρώ δύσκολο αλλά θα προσφερθούν πακέτα όπως για παράδειγμα το family sharing όσον αφορά το game pass για διαμοιρασμό με φίλους (δεν ξέρω εάν θα είναι εύκολο ή θα θέσουν περιορισμούς τύπου Spotify). Στο ps μπορείς να διαμοιράζεσαι τη συνδρομή με άλλο ένα άτομο και προς το παρόν χωρίς περιορισμούς. Τη δεδομένη στιγμή πάντως το game pass είναι με διαφορά πιο οικονομικό εάν ακολουθήσεις τον οδηγό που αναφέρουν τα υπόλοιπα μέλη κατά καιρούς για αγορά gold και μετατροπή σε ultimate. 

55 minutes ago, giorgosmcmc said:

Είναι safe να αγοράσεις συνδρομή από εδώ? https://www.eneba.com/el/xbox-xbox-game-pass-ultimate-12-month-subscription-xbox-one-windows-10-xbox-live-key-europe

Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω αν μπορώ να μεταφέρω και να παίζω τα παιχνίδια της rockstar gta v και rdr2 απ το pc στο xbox series x?

Αν ναι μπορώ να παίζω και τα παιχνίδια που έχω στο epicstore και στο Steam στη κονσόλα? Πχ έχω το mafia στο epic store και το cod στη blizzard, θα μπορώ να παίξω και στη κονσόλα ή δεν γινεται αυτό?

Το Eneba είναι αξιόπιστο αλλά τσεκάρεις και τις αξιολογήσεις των πωλητών καλού κακού. Δυστυχώς δεν γίνεται σε καμιά κονσόλα να μεταφέρεις παιχνίδια από άλλα store. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gRim είπε

Τη δεδομένη στιγμή πάντως το game pass είναι με διαφορά πιο οικονομικό εάν ακολουθήσεις τον οδηγό που αναφέρουν τα υπόλοιπα μέλη κατά καιρούς για αγορά gold και μετατροπή σε ultimate. 

Η αληθεια ειναι οτι αυτο συμφερει παρα πολυ, μολης διαβασα και το αντιστοιχο θεμα στο φορουμ, υπαρχει καποιος τροπος για να παρεις τα save σου αν ας πουμε φτιαξεις νεο account για να παρεις τη συνδρομη με 1 ευρω και να κανεις τη μετατροπη σε μεγαλυτερο διαστημα? Γιατι απο οτι διαβασα χανεις τα save αν φτιαξεις νεο λογαριασμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, giorgosmcmc said:

Η αληθεια ειναι οτι αυτο συμφερει παρα πολυ, μολης διαβασα και το αντιστοιχο θεμα στο φορουμ, υπαρχει καποιος τροπος για να παρεις τα save σου αν ας πουμε φτιαξεις νεο account για να παρεις τη συνδρομη με 1 ευρω και να κανεις τη μετατροπη σε μεγαλυτερο διαστημα? Γιατι απο οτι διαβασα χανεις τα save αν φτιαξεις νεο λογαριασμο.

Δε νομίζω να μπορείς να μεταφέρεις saves σε άλλο λογαριασμό σε καμιά κονσόλα (μόνο σε χακαρισμένες το έχω δει) αλλά 99% θα μπορείς να μοιράσεις τη συνδρομή του νέου χρήστη στο άλλο σου account και να παίζεις κανονικά τα παιχνίδια σου. Δεν έχω μοιραστεί ποτέ συνδρομή οπότε καλύτερα να σου απαντήσουν και άλλα μέλη που το έχουν κάνει για να είσαι σίγουρος. 

Επεξ/σία από gRim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, gRim είπε

Δε νομίζω να μπορείς να μεταφέρεις saves σε άλλο λογαριασμό σε καμιά κονσόλα (μόνο σε χακαρισμένες το έχω δει) αλλά 99% θα μπορείς να μοιράσεις τη συνδρομή του νέου χρήστη στο άλλο σου account και να παίζεις κανονικά τα παιχνίδια σου. Δεν έχω μοιραστεί ποτέ συνδρομή οπότε καλύτερα να σου απαντήσουν και άλλα μέλη που το έχουν κάνει για να είσαι σίγουρος. 

Ουτος ή αλλως και να μη γινεται αφου μπορεις να παρεις 3 χρονια συνδρομης με σχεδον την ιδια τιμη που θα επαιρνες κανονικα σε 1 χρονο και παλι αξιζει.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Επιλογή κονσόλας Playstation 5 ή Xbox Series X

Εκεί που ήταν να φτιάξω pc τελικά μετά από σκέψη αποφάσισα να πάρω μια κονσόλα για οικονομικούς κυρίως λόγους.

Θα ήθελα να ρωτήσω και να μου πείτε τη γνώμη σας, εφόσον δε με νοιαζουν και τόσο τα αποκλειστικά της sony που τείνουν να βγουν και στο xbox ίσως κάποια στιγμή ούτε να παίζω games παλαιότερων κονσολών, από οικονομικής πλευράς και σε σύγκριση τo game pass κάθε κονσόλας πια κονσόλα απ τις δύο έχει καλύτερα δωρεαν παιχνίδια στη βιβλιοθήκη του game pass και πια είναι καλύτερη από οικονομικής πλευράς στo παραπάνω.

Ρωτάω γιατί σκοπεύω κυρίως να παιζω μόνο με συνδρομη στη βιβλιοθήκη του game pass της κονσόλας και όχι να αγοράζω παιχνίδια.

Εννοείται game pass, όχι μόνο για τα παιχνίδια που έχει αλλά και για αυτά που μπαίνουν day one, όχι μόνο της microsoft. Δεν συγκρίνονται οι δυο υπηρεσίες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Αλλαγή από PS4 σε PS5

Καλησπέρα σας

θέλω να κάνω μια ερώτηση γιατί είμαι σε σκέψεις και δεν ξέρω αν αξίζει αυτό που σκέφτομαι.

Αξίζει να αλλάξω από Ps4 σε Ps5; Θα δω κάποια διαφορά; ή ακόμα δεν αξίζει αυτή η αλλαγή;

Και κάτι ακόμα αν πάω σε Ps5 παίζει τα παιχνίδια που έχω τώρα μιλάω για τους τίτλους που έχω στο ps4 σε μορφή CD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Series S ή Χ ; Ποια είναι η σωστή επιλογή;

Καλησπέρα στο Forum και καλή χρονιά,

Ήρθε η περίοδος που είπα να κάνω ένα δώρο στον εαυτό μου και γλυκοκοιτάζω καιρό τώρα μια καινούργια κονσόλα. Να σημειωθεί πως πρόσφατα αγοράστηκε μια 65αρα 4Κ 120Hz HDR για το σαλόνι. 
Κυρίως για gaming είχα πάντα το PC όλα αυτά τα χρόνια με αρκετές δυνατότητες πχ σηκώνει το cyberpunk 1080p high 70 και κάτι FPS. Μικρότερος είχα στην κατοχή μου το κλασσικό XBOX, PS2 και PS3 αλλά θέλω να επιστρέψω στην κονσόλα λόγο ευκολίας, παιχνιδιών, μεταφοράς (συνηθώς πάω στο χωριό 3 φορές τον χρόνο). 
Το PS5 δεν το σκέφτομαι διότι το έχει ο κολλητός και μπορούμε να κάνουμε τράμπες εύκολα. Οπότε είμαι ανάμεσα στο Series S και το X τα οποία θα χρησιμοποιηθούν με Game Pass.

Αυτό που μου αρέσει το Series S είναι αρχικά η τιμή και το γεγονός ότι όλες οι οθόνες/τηλεοράσεις που έχουμε σπίτι και στο χωριό είναι 1080p πέρα απο αυτή στο σαλόνι. Και αυτή συνήθως χρησιμοποιείτε απο τους γονείς μου. Μπορώ να κάτσω και γω κάποιες φορές μόνος μου αλλά καταλαβαίνετε.

Αλλά το Series X είναι πιο δυνατό, μπορεί να σηκώσει την 4Κ, και δεν ξέρω αν θα με ενοχλήσει κιόλας το 1080p30 του Series S σε κάποια παιχνίδια. Συν ότι στο δωμάτιο μου έχω 24"1080p144 monitor + 27" 1080p60 tv. Επίσης μου φαίνεται και πιο πολύ Future proof, δεν ξέρω λόγο υποστηρίξεων.

Μπορούν να αγοραστούν και οι 2 κονσόλες με σχετική άνεση απλά δεν προτιμώ να ξοδέψω παραπάνω για κάτι που δεν θα αντιληφθώ η δεν θα το χρησιμοποιήσω στα άκρα. Γενικότερα δεν γνωρίζω απο κονσόλες και δεν παρακολουθώ τα νέα

Υ.Γ η τηλεόραση στο σαλόνι βρίσκεται περίπου σε 3.5-4 μέτρα απόσταση απο τον καναπέ

Ευχαριστώ :)

Επεξ/σία από Psionicos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Psionicos είπε


Το PS5 δεν το σκέφτομαι διότι το έχει ο κολλητός 

Καλή Χρονιά!

Το πρώτο κριτήριο για εμένα, θα ήταν τι έχει η "παρέα" ώστε να παίζουμε μαζί.  Όταν ήμουν ανάμεσα σε αυτό το δίλημα, πριν 18 χρόνια, προτίμημα xbox360 επειδή το είχε η παρέα και δεν το μετάνιωσα από τότε.

Από την άλλη, όσο και αν φαίνεται αχρείαστο, από την στιγμή που μπορείς να πάρεις το X, παίρνεις το X.  Κυρίως λόγω δύναμης, δυνατότητας επιλογής παιχνιδιού είτε σε φυσική (used games I love) είτε σε ψηφιακή μορφή αλλά και του future proof παράγοντα που αναφέρεις. Στα + του X, ο μεγαλύτερος χώρος αποθήκευσης.

Κάποια στιγμή θα αλλάξεις οθόνες και θα το ευχαριστηθείς περισσότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...