Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 minutes ago, Tripman_21 said:

Καλησπέρα σε όλους.

Σκφτομαι να αγοράσω ενα ps5 για να παίζω fifa και pro και να χαλαρωνω καποια βράδια.Επειδη όμως είμαι παντελώς άσχετος με τεχνολογία και gaming ειδικότερα, εχω έναν φόβο μήπως ειναι πολυ "βαρυά" για εμένα μια τέτοια κονσόλα.Η μοναδική εμπειρια που έχω απο ps ηταν πριν μια 10ετια που επαιζα συχνα σε συγγενικό σπίτι ps3 και κλασικά pro evolution και fifa.

Επιπλέον, επειδή παρατηρώ ότι πλεον το ps5 κυκλοφορει με προσφορές (bundles απο οτι εμαθα λεγονται ) που δεν με ενδιαφερουν, υπαρχει θεωρείτε, σαν εμπειρότεροι, πιθανότητα να κυκλοφορησει εκδοση ps5 με fifa 2023 προς τα τελη Σεπτεμβρη που θα  κυκλοφορήσει και το παιχνιδι στην αγορα;

Σας ευχαριστώ.

Γνώμη μου αν ενδιαφέρεσαι μόνο για αυτά τα παιχνίδια και τίποτα άλλο μπορείς να πας και σε πιο φτηνές λύσεις χωρίς bundles κτλ όπως το Xbox series S εκτός εάν θες να παίξεις online με φίλους που αυτοί έχουν PS. Κατά τα άλλα δε νομίζω να σου πέσει βαρυά δεν είναι τίποτα δύσκολο το μενού. Όσον αφορά τα bundles εγώ το πήρα από κατάστημα public και μπορούσα να διαλέξω όποιο παιχνίδι ήθελα. Ίσως και τώρα να γίνεται αν είσαι τυχερός και βρεις σε κατάστημα αλλιώς το θεωρώ πολύ πιθανό με τη κυκλοφορία του fifa 23 να βγάλουν bundles. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα.Μιας και δεν εχω εξ οικειωση με τα gaming θα ηθελα σας παρακαλω να μου πει καποιος ποια η διαφορα αναμεσα σε xbox series x και s. Μαλλον θα καταληξω σε μια απο αυτες τις κονσόλες και οχι ps5, μιας και δεν θα αφιερωνω πολυ χρονο και επιπλεον με ενδιαφερει μονο FIFA και NBA παιχνιδια. Επίσης διαβαζω για game pass της microsoft.Τι ακριβως ειναι αυτο;

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Tripman_21 είπε

Καλησπέρα.Μιας και δεν εχω εξ οικειωση με τα gaming θα ηθελα σας παρακαλω να μου πει καποιος ποια η διαφορα αναμεσα σε xbox series x και s. Μαλλον θα καταληξω σε μια απο αυτες τις κονσόλες και οχι ps5, μιας και δεν θα αφιερωνω πολυ χρονο και επιπλεον με ενδιαφερει μονο FIFA και NBA παιχνιδια. Επίσης διαβαζω για game pass της microsoft.Τι ακριβως ειναι αυτο;

Ευχαριστω.

πολύ συνοπτικά, το ss είναι μόνο digital, δεν παίρνει δισκάκι, και είναι πιο αδύναμο απο το sx. το ss έχει 1080p ανάλυση ενώ το sx 4κ. αλλά μπορεί να παίξει τα ίδια παιχνίδια. το gamepass είναι συνδρομή της ms, με την οποία έχεις την δυνατότητα να παίζεις δωρεάν όλα τα παιχνίδια της ms(halo, forza, elder scrolls, fallout κλπ)αλλά και άλλων εταιριών όπως των ea, ubisoft (έχει και το φιφα αλλά αν δεν κάνω λάθος μπαίνει λίγους μήνες μετά την κυκλοφορία). πληρώνεις είτε κάθε μήνα ή μια φορά για 12 μήνες(με ανώτερη τους 36 μήνες). κανονικά είναι 13 ευρώ το μήνα, αλλά μέσω του οδηγου

μπορείς να βάλεις 1 χρόνο με 40-60 ευρώ. απο τη στιγμή που δεν πολυασχολείσαι, θεωρώ μονόδρομο το ss. συνήθως το έχουν στα 270. βάζεις και το gamepass(στην πολύ χειρότερη με 60 ευρώ)και με ~320 ευρώ έχεις καλυφθεί για 1 χρόνο.

Επεξ/σία από marius.t
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/9/2022 στις 7:18 ΜΜ, Dorian είπε

2 χρονια σχεδον μετα εχουν βγει στο xbox x καθολου δικα του παιχνιδια ; οχι optimized και κολπα

η MS ειχε πει εξ αρχης οτι για 2 χρονια δε θα βγαλει τιποτα που δε θα ειναι cross gen και οτι θα υποστηριζε το X1 ως εκεινο το σημειο. Οπότε τα πρώτα MS exclusives που δε θα ειναι cross gen, θα ερθουν τωρα με την νεα φουρνια Q1 2023. Forza Motorsport, Redfall και Starfield.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγα να το παρω απο πλαισιο, και ελεγε ασιατικό xbox.  κολλησα και εφυγα. ειναι διαφορετικές οι ευρωπαικες εκδόσεις;  σιγουρα αμερικανικες θα εχουν αλλα volt καλωδιο τροφοδοσιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεωρώ απίθανο να πουλάει το Πλαίσιο κάτι που δεν είναι επίσημο/ευρωπαϊκό (ή ακριβώς ολόιδιο και άρα να δουλεύει κανονικά και επίσημα/νόμιμα στην Ελλάδα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλησπερα σε ολους σας!!!
Ψαχνω ps4 pro καινουργιο σε λογικη τιμη την απλη εκδοση χωρις παιχνιδια κλπ
Αμα υπαρχει κατι και με παιχνιδι μεσα κανενα θεμα!!!
αλλα δν βρισκω πουθενα....
Αμα γνωριζει κανεις ας βοηθησει 
Ευχαριστω πολυ
 

Επεξ/σία από kavloteo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά σκέφτομαι τελευταία να αγοράσω με δόσεις το  PlayStation 5 και θα ήθελα αν έχεις καμία πληροφορία ή συμβουλή στο τι να κοιτάξω , από ποιο κατάστημα και ποτε να το αγοράσω; Δηλαδή από έκδοση, μαγαζιά , bundle , περίοδος αγοράς.(τώρα, black Friday, γιορτές κλπ.)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε ολους. Καταλήγω να αγορασω το xbox series x και θα ηθελα μια διευκρινηση σχετικα με το game pass της microsoft. Πως ακριβώς λειτουργει; Αγοράζω κάποιο κωδικο που καταχωρω στην κονσολα και αποκτω προσβαση σε παιχνίδια;

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Tripman_21 είπε

Καλησπέρα σε ολους. Καταλήγω να αγορασω το xbox series x και θα ηθελα μια διευκρινηση σχετικα με το game pass της microsoft. Πως ακριβώς λειτουργει; Αγοράζω κάποιο κωδικο που καταχωρω στην κονσολα και αποκτω προσβαση σε παιχνίδια;

 

Ευχαριστω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Tripman_21 είπε

Καλησπέρα σε ολους. Καταλήγω να αγορασω το xbox series x και θα ηθελα μια διευκρινηση σχετικα με το game pass της microsoft. Πως ακριβώς λειτουργει; Αγοράζω κάποιο κωδικο που καταχωρω στην κονσολα και αποκτω προσβαση σε παιχνίδια;

 

Ευχαριστω.

Είναι μία συνδρομή τύπου Νetflix για παιχνίδια του Xbox. Όσο έχεις ενεργή συνδρομή μπορείς να παίζεις όσο θέλεις από τα παιχνίδια που περιλαμβάνει η βιβλιοθήκη του gamepass που είναι γύρω στα 500, ενώ κάθε μήνα μπαίνουν κάποια και βγαίνουν άλλα (όπως και στο Netflix, γι' αυτό το ανέφερα σα σύγκριση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιλογή κονσόλας...

Καλημέρα φίλες και φίλοι.

Θέλω να πάρω μία κονσόλα για τον γιό μου. Απλά επειδή απέχω πολλά χρόνια απο το άθλημα θα ήθελα τα φώτα σας. Ο γιός μου είναι 8 χρόνων(ίσος θα παίζει και η κόρη μου 12 χρόνων), του αρέσει το Fortnite χωρίς να το έχει παίξει ποτέ, έχει παίξει στο freefire(στο κινητό) που επίσης του άρεσε πολύ, τώρα βέβαια παίζει το browlstars(άσχετο)... Τα φώτα σας θα τα ήθελα ως προς την επιλογή κονσόλας, xbox one, ps4, switch oled ή μήπως καλύτερα pc(εγώ είμαι γενιά του υπολογιστή, ποτέ δεν είχα μεγάλη κονσόλα, μόνο gameboy παλιά 😁 και ένα psp). Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, spysoumi είπε

Επιλογή κονσόλας...

Καλημέρα φίλες και φίλοι.

Θέλω να πάρω μία κονσόλα για τον γιό μου. Απλά επειδή απέχω πολλά χρόνια απο το άθλημα θα ήθελα τα φώτα σας. Ο γιός μου είναι 8 χρόνων(ίσος θα παίζει και η κόρη μου 12 χρόνων), του αρέσει το Fortnite χωρίς να το έχει παίξει ποτέ, έχει παίξει στο freefire(στο κινητό) που επίσης του άρεσε πολύ, τώρα βέβαια παίζει το browlstars(άσχετο)... Τα φώτα σας θα τα ήθελα ως προς την επιλογή κονσόλας, xbox one, ps4, switch oled ή μήπως καλύτερα pc(εγώ είμαι γενιά του υπολογιστή, ποτέ δεν είχα μεγάλη κονσόλα, μόνο gameboy παλιά 😁 και ένα psp). Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Θα πήγαινα για switch. Άπειρα διασκεδαστικά παιχνίδια σε όλο το εύρος τιμών, πολλά που μπορείτε να παίξετε ακόμα και όλη η οικογένεια, σου δίνει φορητότητα για να μην απασχολεί την τηλεόραση αν θες να δεις μπαλίτσα (ή την γη της ελιάς) ή ενδεχομένως για κάποιο ταξίδι να απασχοληθεί καμιά ωρίτσα.

Εναλλακτικά μια ωραία ισορροπημένη λύση είναι το xbox series s. Προσθέτεις και μια συνδρομή game pass (υπάρχει οδηγός στο forum για το πώς μπορείς να την αποκτήσεις φτηνότερα) και πιθανότατα δεν θα χρειαστεί να αγοράσεις κάποιο παιχνίδι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...