Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, klainmaingr είπε

Τα public Τσιμισκή εχουν σιγουρα 3 μονιμα στο ραφι αν τυχον εισαι προς Θεσ/νικη.

Αθήνα είμαι! Θα πάρω τηλέφωνο αύριο όλα τα καταστήματα να ρωτήσω μήπως και

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, simplemaths είπε

Αυτή τη στιγμή έχω PS5 απο το release, σκέφτομαι να πάω σε αγορά XSX για το game pass και τα exclusives και να κρατήσω το ps5 για τα exclusive του κυρίως. Θεωρείτε πως αξίζει η αγορά μόνο για τα exclusive και το game pass; Έχω και υπολογιστή αλλα με 1060 και με τις τωρινές τιμές δεν μου πάει η καρδία να δώσω 2000+ για αναβάθμιση.

Ναι αξίζει το X, ειδικά τώρα που οι κάρτες είναι στον Θεό, έχεις και την κατάλληλη τηλεόραση, οπότε προχώρα άφοβα! Αυτό κάνω εγώ τώρα, έχω το PS5 για τα exclusives του και όποιο παιχνίδι έχει καλό dualsense support (λατρεύω το νέο χειριστήριο με τις μικρό δονήσεις του) και όλα τα άλλα τα παίζω στο X μέσα από το game pass. Πάνω από 400 παιχνίδια έχει, όλο και κάτι θα βρεις να παίξεις συν του ότι έχει και όλες τις νέες τεχνολογίες που υποστηρίζει η τηλεόραση σου όπως Vision, Atmos, VRR, 120hz κλτ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
18 ώρες πριν, Michelntou είπε

ΠΑΙΔΕΣ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ PS5 Ή XBOX SERIES X ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ PS4 

τι παιχνιδια παίζεις? πόσο παίζεις την εβδομαδα? Ποσα παιχνιδια αγοραζεις το χρόνο? Γενικα το budget σου πως ειναι για gaming. Ολα αυτα μπορουν να σε κατευθηνουν στη μια ή στην αλλη επιλογη.
Δεν υπάρχει σωστή και λάθος απάντηση και οποιος και αν πει "PS5 σίγουρα/Xbox Series X σιγουρα", δε μπορει να απαντήσει για εσένα.

Αλλά αν θέλεις να δώσεις μερικές πληροφορίες σε αυτα τα ερωτήματα, θα μπορέσει ο κόσμος να σου δώσει κάποιες συμβουλές βασισμένες πάνω στο τι θέλεις, όχι στο τι θέλει ο ιδιος :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Skywalker333 είπε

τι παιχνιδια παίζεις? πόσο παίζεις την εβδομαδα? Ποσα παιχνιδια αγοραζεις το χρόνο? Γενικα το budget σου πως ειναι για gaming. Ολα αυτα μπορουν να σε κατευθηνουν στη μια ή στην αλλη επιλογη.
Δεν υπάρχει σωστή και λάθος απάντηση και οποιος και αν πει "PS5 σίγουρα/Xbox Series X σιγουρα", δε μπορει να απαντήσει για εσένα.

Αλλά αν θέλεις να δώσεις μερικές πληροφορίες σε αυτα τα ερωτήματα, θα μπορέσει ο κόσμος να σου δώσει κάποιες συμβουλές βασισμένες πάνω στο τι θέλεις, όχι στο τι θέλει ο ιδιος :P 

Γενικά παίζω call of duty, ucharted,last of us,red dead redemption, fifa 

Μόλις τώρα, Michelntou είπε

Γενικά παίζω call of duty, ucharted,last of us,red dead redemption, fifa 

Σχεδόν 8 ωρες την βδομάδα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μενα, συνεχισε στην πλατφορμα της sony. Οτι παιχνιδια εχεις θα μπορεις να συνεχιζεις να τα παιζεις. Ριξε μια ματια στην playstation collection  και δες ποσα απο αυτα δεν εχεις παιξει και αν θα σε ενδιεφερε γιατι γενικα ειναι εξαιρετικο πακετο.

Την αγορα του fifa δεν τη γλιτωνεις με το gamepass, αφου θα θες να παιζεις την τελευταια εκδοση απο νωρις, αρα δεν αποτελει μεγαλο κινητρο .

Παιζεις κινηματογραφικα παιχνιδια third person, που ουσιαστικα ειναι sony μονοκουκι.

Πρεπει να ξερεις οτι το fifa δεν εχει crossplay, οποτε αν θες να παιζεις με φιλους σου, θα πρεπει να ειστε στην ιδια πλατφορμα.

Τωρα για το cod , για τουλαχιστον 2 χρονια ακομα εισαι ενταξει. Υπαρχει σοβαρο ενδεχομενο απο το 2024 και μετα να γινει αποκλειστικο xbox. Σταθμιζεις ποσο σημαντικο ειναι αυτο για εσενα και αποφασιζεις αναλογως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Michelntou είπε

Γενικά παίζω call of duty, ucharted,last of us,red dead redemption, fifa 

Σχεδόν 8 ωρες την βδομάδα 

CoD απότι φαίνεται θα γίνει exclusive στο Xbox αφού η MS αγόρασε την Activision. Λογικα θα μείνει το Warzone αλλά τα επόμενα ετήσια CoD πολύ πιθανό να γίνουν exclusive. Δεν ειναι βεβαια 100% σιγουρο, απλά το αναφέρω ως μια πολυ καλη πιθανοτητα.

Fifa και RDR παιζεις παντου οποτε δεν ειανι θεμα.

Uncharted / Last of Us ειναι exclusive της Sony οποτε μονο σε playstation.


Γενικα, η Sony εχει παράδοση τα τελευταια χρονια σε δικα της 3rd person action adventure (uncharted, last of us, horizon, ghost of tsushima) αλλά και αρκετά ιαπωνικα 3rd party exclusives (street fighter, persona, final fantasy 7, Bloodborne κλπ).

H ΜΣ με τα στούντιο που έχει πλέον, εχει τη μερίδα του λέoντος σε WRPGS (Starfield, Elder Scrolls, Wasteland, Pillars of Eternity, Awowed), σε FPS (CoD, Doom, Halo, Quake, Perfect Dark) και έχει και μεγαλύτερη racing παρουσία χάρη στο Forza Horizon.

Απο εκει και περα και οι δυο τους βγαζουν και διάφορα άλλα παιχνιδια απο διαφορα genres, δεν ειναι δα οτι δε παιζεις κ οτιδηποτε άλλο. Αυτα ειναι το πως ειναι τα πραγματα σημερα. Με τοσες εξαγορες και τοσες αλλαγες στη βιομηχανία, αυτα μπορει να αλλαξουν παρα πολυ τα επομενα χρονια. Ότι επιλογή και να κάνεις, κερδισμένος πιστεύω θα εισαι γιατι κ οι δυο κονσολες θα δωσουν πλέον πολυ πράγμα, απλά πρέπει προφανώς να κανεις επιλογή ανάμεσα στη μία ή στην άλλη αν οικονομικά μπορείς να παρεις μόνο μία.

υγ: η MS εχει το εξτρα αβανταζ οτι εχει την συνδρομη του gamepass που απο οικονομικής άποψης, ειναι ωραία υπόθεση και θα εχεις D1 ολα τα exlcusive τους μεσω της συνδρομης χωρις να τα αγοραζεις.

Επεξ/σία από Skywalker333
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αγορά κονσόλας για fitness games

Θα ήθελα να με βοηθήσετε στην επιλογή κονσόλας για fit παιχνίδια μέσω κάμερας move χειριστιρίων κλπ.

Συγκεκριμένα με το ps4 που έχω δεν είμαι ευχαριστημένος καθώς υπάρχουν ελάχιστα μη ικανοποιητικά παιχνίδια για αυτό το είδος.

Εχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη κονσόλα με γκάμα παιχνιδιών γυμναστικής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίρνεις ένα oculus quest ,αγοραζεις και το fitxr το "game" και αν είσαι 100 κιλα πας 60.. 

Χωρις πλακα τωρα , αν και όταν το δοκίμασα ήμουν σε κατάσταση που έβγαζα δυνατές προπονήσεις στο γυμναστήριο ,οφείλω να πω οτι μου έφτασε την γλώσσα στο πάτωμα και τα χέρια μου ήταν ασήκωτα.

Βεβαια είναι κανα 2 χρόνια τώρα που έχω σταματήσει και λες και είσαι απεσταλμένος του Θεού να με τσιγκλισει να ξεκινησω μιας και πριν 10 λεπτά αυτό σκεφτομουν😂

Edit* έκανα έναν μήνα fitxr ,μην μπερδευτεις..δεν είναι game. Είναι κανονικές προπονήσεις box. Τα υπόλοιπα ολα ειναι games.

Επεξ/σία από chrisgewrgi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...