Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, KostasVts4 είπε

Αν το πας στο ότι κάποια δεν θα τα βρω στην Microsoft, για "καλή μου τύχη"  στο ps4 δεν έπαιξα και πολλά.. fifa,detroit,horizon,gta,fortnite θα με ενδιέφερε να παίξω το the last of us που νομίζω δεν το χει αλλά οκ κάνα far cry , battlefield,snow runner,visage ίσως κάνα moto gt η grand turismo και όσα είχα στο ps4 εκτός από detroit και horizon.

Έχεις δίκαιο αδερφέ μάλλον με σκαλωσαν κάτι συγκρίσεις που έγιναν από αρκετούς μεταξύ του  xbox one x και του series s , αν εξαιρέσεις κάποιους ελάχιστους που επέμεναν ότι το one x είναι καλύτερο οι περισσότεροι γελούσαν με την σύγκριση και ότι κάποιοι είχαν αμφιβολίες για το μήπως δεν είναι αυτό που περιμένουμε λόγο του ότι είναι ας πούμε η lite κονσόλα,πάντως πέρα από όλα αυτά η απορία μου ήταν μήπως δεν δω διάφορα στα γραφικά λόγο του ότι πλέον είναι αρκετά καλά τα γραφικά και στο ps4 και επειδή έχω μια απλή tv 1080p.

αφου σου αρεσουν τα fps και τα ραλλακια και το budget ειναι επισης παραγοντας, πανε στο series s κατευθειαν. Αν ελεγες οτι παιζεις third person περιπετειες οπως αυτες που βγαζει η sony, θα ειχες ενα διλλημα. Οπως μου τα λες εισαι για το series s, εκτος αν εχεις καποιο pc που να τρεχει ανετα συγχρονα παιχνιδια 1080p, οποτε θα μπορουσες να πεις οτι δεν χρειαζεσαι καθολου κονσολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@KostasVts4 με τα παιχνίδια που παίζεις και δεδομένου ότι μεγαλώνουμε/γερνάμε άρα ασχολούμαστε όλο και λιγότερο πήγαινε καρφί για Series S, πέτα και ένα gamepass με τον φθηνό τρόπο (υπάρχει κατατοπιστικότατος οδηγός στο forum) και θα είσαι κάτι παραπάνω από καλυμμένος. Μην ασχοληθείς καν με την περασμένη γενιά όταν με 270-300€ παίρνεις next gen κούτα. Για 1080p 60fps το S είναι λουκούμι.

Η κονσόλα είναι κυριολεκτικά αθόρυβη, μη σε απασχολούν αυτά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Basilhs1982 είπε

@KostasVts4 με τα παιχνίδια που παίζεις και δεδομένου ότι μεγαλώνουμε/γερνάμε άρα ασχολούμαστε όλο και λιγότερο πήγαινε καρφί για Series S, πέτα και ένα gamepass με τον φθηνό τρόπο (υπάρχει κατατοπιστικότατος οδηγός στο forum) και θα είσαι κάτι παραπάνω από καλυμμένος. Μην ασχοληθείς καν με την περασμένη γενιά όταν με 270-300€ παίρνεις next gen κούτα. Για 1080p 60fps το S είναι λουκούμι.

Η κονσόλα είναι κυριολεκτικά αθόρυβη, μη σε απασχολούν αυτά.

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και γω εκεί έχω καταλήξει ότι σε αυτά τα χρήματα είναι μονόδρομος αυτή η κονσόλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, KostasVts4 είπε

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και γω εκεί έχω καταλήξει ότι σε αυτά τα χρήματα είναι μονόδρομος αυτή η κονσόλα.

Με μια μικρη υπερβαση θα μπορουσες να δεις και για series X μεταχειρισμενο εντος εγγυησης απο φερεγγυα μελη. Εχω δει αγγελιες ακομα και στα 400 ευρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Basilhs1982 είπε

@KostasVts4 με τα παιχνίδια που παίζεις και δεδομένου ότι μεγαλώνουμε/γερνάμε άρα ασχολούμαστε όλο και λιγότερο πήγαινε καρφί για Series S, πέτα και ένα gamepass με τον φθηνό τρόπο (υπάρχει κατατοπιστικότατος οδηγός στο forum) και θα είσαι κάτι παραπάνω από καλυμμένος. Μην ασχοληθείς καν με την περασμένη γενιά όταν με 270-300€ παίρνεις next gen κούτα. Για 1080p 60fps το S είναι λουκούμι.

Η κονσόλα είναι κυριολεκτικά αθόρυβη, μη σε απασχολούν αυτά.

Συν ότι παίρνει και emulators RetroArch κτλ.. Και το καλό είναι ακόμα και μεταχειρισμένο το βρίσκεις 180 με 220 ευρώ.. Για next gen κονσόλα είναι λίγα τα χρήματα που ζητάει με αυτά που δίνει στο σύνολο.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vagosvts7 είπε

Συν ότι παίρνει και emulators RetroArch κτλ.. Και το καλό είναι ακόμα και μεταχειρισμένο το βρίσκεις 180 με 220 ευρώ.. Για next gen κονσόλα είναι λίγα τα χρήματα που ζητάει με αυτά που δίνει στο σύνολο.. 

Έλα ρε συνονόματε vts , ισχύει και γω πιο πολύ για αυτό το σταμπαρα γιατί ζοριζομαι οικονομικά ,έχω ένα χρυσό ps4 σκέφτομαι να πουλήσω αυτό και να πάρω το series s.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KostasVts4 είπε

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και γω εκεί έχω καταλήξει ότι σε αυτά τα χρήματα είναι μονόδρομος αυτή η κονσόλα.

Σόρρυ να συμπληρώσω ότι και για 1080p-120fps μια χαρά είναι, δεν φτιάχνεις τέτοιο σύστημα PC ούτε με μεταχειρισμένα parts. Αν η διαθεσιμότητα ήταν σε νορμάλ επίπεδα από πλευράς Sony ίσως άξιζε το PS5 Digital (μεταχειρισμένο μπορεί να κόστιζε και κάτω από 350€ πχ) αν σε ενδιέφεραν τα single player exclusive της Sony. Για τα παιχνίδια που παίζεις όμως δεν αξίζει μιας και το ΧΒΟΧ είναι πολύ πιο φθηνή πλατφόρμα (τουλάχιστον προς το παρόν).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, KostasVts4 είπε

Έλα ρε συνονόματε vts , ισχύει και γω πιο πολύ για αυτό το σταμπαρα γιατί ζοριζομαι οικονομικά ,έχω ένα χρυσό ps4 σκέφτομαι να πουλήσω αυτό και να πάρω το series s.

Αφού έχεις ps4 θα έχεις παίξει σίγουρα τα exclusive της Sony.. Τώρα δεν έχει κάτι άλλο να σου δώσει.. Πήγαινε στο αντίπαλο δέος 😎😎

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ μια μάλλον χαζή ερώτηση σχετικά με το series x . Έχω ακόμα πολλά δισκάκια του παλιού  χβοχ360 , μπορεί το series x να τα παίξει? Λογικά ναί έτσι δέν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, maqqis είπε

Να ρωτήσω και εγώ μια μάλλον χαζή ερώτηση σχετικά με το series x . Έχω ακόμα πολλά δισκάκια του παλιού  χβοχ360 , μπορεί το series x να τα παίξει? Λογικά ναί έτσι δέν είναι?

Ναι, το Series X είναι backwards compatible με παιχνίδια του 360.

Επεξ/σία από Charismo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/6/2022 στις 2:31 ΜΜ, Basilhs1982 είπε

Σόρρυ να συμπληρώσω ότι και για 1080p-120fps μια χαρά είναι, δεν φτιάχνεις τέτοιο σύστημα PC ούτε με μεταχειρισμένα parts. Αν η διαθεσιμότητα ήταν σε νορμάλ επίπεδα από πλευράς Sony ίσως άξιζε το PS5 Digital (μεταχειρισμένο μπορεί να κόστιζε και κάτω από 350€ πχ) αν σε ενδιέφεραν τα single player exclusive της Sony. Για τα παιχνίδια που παίζεις όμως δεν αξίζει μιας και το ΧΒΟΧ είναι πολύ πιο φθηνή πλατφόρμα (τουλάχιστον προς το παρόν).

120fps; Μήπως εννοείς 120hz; Γιατί για το πρώτο συνήθως απαιτεί επιλογές στο μενού των παιχνιδιών που στις κονσολες δεν υπάρχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, petran79 είπε

120fps; Μήπως εννοείς 120hz; Γιατί για το πρώτο συνήθως απαιτεί επιλογές στο μενού των παιχνιδιών που στις κονσολες δεν υπάρχει. 

H gpu/apu της κονσόλας θα σου δώσει τα fps, το πόσα Hz (κατακόρυφο ρυθμό ανανέωσης) υποστηρίζει το πάνελ της οθόνης/τηλεόρασης είναι άλλο θέμα. Σαφώς και δεν υπάρχει επιλογή στις κονσόλες, όσα παιχνίδια το υποστηρίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα!

Προτείνετε καμιά κονσόλα για μεταχειρισμένη στα 100, να περνάμε την ώρα μας κανα Σαββατόβραδο.

Κατά προτίμηση να γίνεται να παίξει και να βρίσκεις εύκολα "σπασμένα". Τηλεόραση έχω μία απλή, δε με νοιάζουν 4k κτλ.  

Να σημειώσω ότι έχω μείνει στο Playstation 2, οπότε δεν έχω ιδέα τί παίζει σήμερα.

Επεξ/σία από Pseudonumo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Pseudonumo είπε

Καλησπέρα!

Προτείνετε καμιά κονσόλα για μεταχειρισμένη στα 100, να περνάμε την ώρα μας κανα Σαββατόβραδο.

Κατά προτίμηση να γίνεται να παίξει και να βρίσκεις εύκολα "σπασμένα". Τηλεόραση έχω μία απλή, δε με νοιάζουν 4k κτλ.  

Να σημειώσω ότι έχω μείνει στο Playstation 2, οπότε δεν έχω ιδέα τί παίζει σήμερα.

Ριχνοντας μια ματια στις αγγελιες, η πιο "καινουργια" κονσολα που ισως την βρεις σε αυτα τα χρηματα ειναι το xbox one. Τωρα το κατα ποσο ευκολα "σπαει" δεν το γνωριζω.

Τωρα να πας στην ακομα προηγουμενη γενια, δηλαδη ps3 - xbox 360; Αν δεν σε ενδιαφερουν και πολυ τα γραφικα και θες απλα να περνας 1-2 οπως λες ενα Σαββατο, δεν θα σου ελεγα οχι. Μια στο τοσο παιζω κι εγω ακομα στο ps3. Εχει μπολικα ωραια παιχνιδακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σε όλους.

Σκφτομαι να αγοράσω ενα ps5 για να παίζω fifa και pro και να χαλαρωνω καποια βράδια.Επειδη όμως είμαι παντελώς άσχετος με τεχνολογία και gaming ειδικότερα, εχω έναν φόβο μήπως ειναι πολυ "βαρυά" για εμένα μια τέτοια κονσόλα.Η μοναδική εμπειρια που έχω απο ps ηταν πριν μια 10ετια που επαιζα συχνα σε συγγενικό σπίτι ps3 και κλασικά pro evolution και fifa.

Επιπλέον, επειδή παρατηρώ ότι πλεον το ps5 κυκλοφορει με προσφορές (bundles απο οτι εμαθα λεγονται ) που δεν με ενδιαφερουν, υπαρχει θεωρείτε, σαν εμπειρότεροι, πιθανότητα να κυκλοφορησει εκδοση ps5 με fifa 2023 προς τα τελη Σεπτεμβρη που θα  κυκλοφορήσει και το παιχνιδι στην αγορα;

Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...