Προς το περιεχόμενο

Καλύτερες κατεψυγμένες πίτσες.


ikaruga24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Πάω σούπερ μάρκετ γιατί τελείωσε το γλυκό περγαμόντο και έχει μείνει και λίγο κατσικίσιο τυρί σε κορμό στο ψυγείο και λέω να το περιποιηθώ ως ορεκτικό το βράδυ! :P

 

Με εβαλες σε σκεψεις.Το μεσημερι εριξα τριμμενο τυρι στα μακαρονια.Μηπως να εριχνα περγαμοντο ?  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 210
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Με εβαλες σε σκεψεις.Το μεσημερι εριξα τριμμενο τυρι στα μακαρονια.Μηπως να εριχνα περγαμοντο ?  :-D

 

Να υποθέσω πως δεν έχεις ακούσει ούτε για "φέτα σαγανάκι με μέλι και σουσάμι" ε? :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω πως δεν έχεις ακούσει ούτε για "φέτα σαγανάκι με μέλι και σουσάμι" ε? :P

Σαγανακι  με μελι ? Εισαι masterchef δεν εξηγειται αλλιως !   :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα φταινε τα μαγαζια που πηγαινω .Οι επιλογες ειναι πιο mainsteam .Δεν θυμαμαι σαγανακι με μελι  :-)



Μηπως τρως και το καρπουζι με φετα ? Απλα τσεκαρω  :-D



http://dias-news.blogspot.gr/2011/06/blog-post_5892.html

 

Θα το δοκιμασω.Για να δουμε τι λεει ο συνδυασμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την εχω δοκιμάσει αυτη ακριβως πότε με βασιλικο πότε με βασιλικο και θυμαρι. Η σαλτσα βγαίνει πολύ βαριά για τα γούστα μου. νόστιμη μεν αλλα οχι αυτο που θελω. βασικά θέλω μια σάλτσα που ναι μεν να μην ειναι αδιαφορη σα να βαζει σκέτο πουμαρο αλλα  οχι και να θυμιζει στιφαδο η πιτσα

Σιγουρα βαζεις ντοματα στον ντριφτη ? Αλλο αυτο αλλο το πουμαρο και αλλο το κονκασε, αμα παρολα αυτα σου φαινεται βαρια μπορεις αντι για κανονικο σκορδο-κρεμυδι να βαλεις αποξυραμενα σε σκονη, ειναι παλι πολυ νοστιμη και πολυ πιο ελαφρια.

 

Δεν προσέχεις ποτέ τους καταλόγους με τα ορεκτικά στις ταβέρνες ε?

Στην αγοριανη πολυ παλια ειχα φαει τηγανοψωμα με μιζυθρα και μελι και στην κρητη σκαλτσουνια  απλα τα εσπαγαν :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

Μηπως τρως και το καρπουζι με φετα ? Απλα τσεκαρω  :-D

 

 

Όχι! Αλλά όχι πως δεν το δοκίμασα βέβαια. Απλά δεν μου άρεσε. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι! Αλλά όχι πως δεν το δοκίμασα βέβαια. Απλά δεν μου άρεσε. :)

Ουτε εμενα μου αρεσει σε αλλους αρεσει φετα με πεπονι.

Και μια που λεμε για φετα εμενα ενας περιεργος συνδιασμος που μου αρεσει ειναι να τρωω φρυγανιες με φετα οταν πινω τσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το μέλι-σαγανάκι είναι θεϊκό, μη σνομπάρετε.

Καθώς και τυροπιτάκια με μέλι, ένδοξα Σφακιά.

 

Θα συμφωνησω, πρωτη φορα εφαγα σαν ορεκτικο σε κουτουκι στην Αθηνα καπου στο κεντρο και ενω στην αρχη το σνομπαρα και εγω μολις δοκιμασα μου εφυγε το κεφαλι. Πεντανοστιμο, απιστευτο πραγματικα. Μπορω να το τρωω καθε μερα αυτο το πραγμα. 

 

Χμμμ, κατεψυγμενη πιτσα που εχει ηδη τυρι πανω του...και μελι + σουσαμι...χμμμμ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού μιλάμε για ετοιματζίδικες πίτσες, ας πω την παπαριά μου για την ιαπωνική κουζίνα.

 

Το φρέσκο και καλοκομμένο σασίμι, συγκρίνεται άνετα με λεσβία σαρδέλα στον ήλιο, με κρητική αχινοσαλάτα και άλλα εδέσματα της ελληνικής κουζίνας.

 

Αλλά το γευστικότερο για εμένα, της ιαπωνικής κουζίνας, είναι συγκεκριμένο μοσχαράκι μεγαλωμένο κάπως που δε θυμάμαι το όνομα, που υπάρχει μόνο στην Ιαπωνία*, προετοιμασμένο με τα μυρωδικά του, και το ψήνεις μόνος σου σε χιμπάσι μαζί με κάποιο ψαρικό (αγαπημένο με μεγάλη γαρίδα, ίσως καραβίδα, από τις υφάλους της ινδονησίας). Και εδώ γίνεται η δική μου παρέμβαση, να το συνοδεύσετε με μπύρα.

 

Αν θέλετε να γευτείτε εξελιγμένη ιαπωνική κουζίνα, πρέπει να τη δοκιμάσετε από ταϊβανεζο μάγειρα, διότι η ταιβαν έχει πολλές επιρροές από την Κίνα.

 

Κατά τα άλλα, η προβατίνα στα κάρβουνα είναι απαίσια και πίτσες σουπερμάρκετ τρώμε ριστοράντε.

 

* μην γράψει κανείς κανένα κόμπι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Κατά τα άλλα, η προβατίνα στα κάρβουνα είναι απαίσια και πίτσες σουπερμάρκετ τρώμε ριστοράντε.

 

 

 

Καλα κατι προβατινες και τετοια ειναι για ουρακοταγκους...

 

 

ΑΑΑΑΑΑΑ σε τι κοσμο ζουμε θεε μου! πειτε μου οτι κανετε πλακα????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα λένε

Προβατίνες και κοκορέτσια είναι για δευτεράντζες λαϊκάντζες τυρόβλαχους ρετσινοπνίχτες

Που να εκτιμήσουν αυτοί οι μπανάλ τύποι ένα καλό Yakiniku?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...